PID (R. Silvia)

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Rostacl

PID (R. Silvia)

Příspěvek od Rostacl »

Hezký den,

chtěl bych se prosím zeptat na jaké hodnoty máte nastavený PID? Jednotlivé složky? Máte od výrobce (Kp = 100, Ki = 0.01, Kd = 1400) nebo jste nějak upravovali?Popřípadě jak a proč?.....
Ještě by mě zajímal rozdíl teploty bojleru a teploty hlavy. Pokud nastavím teplotu vody bojleru na 105st. , tak se dostanu na teplotu hlavy max. 92st.,což mi přijde málo. Jaké máte zkušenosti a jaké teploty se vám osvědčily?Díky moc a mějte se...
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: PID (R. Silvia)

Příspěvek od johneer »

Na parametry PID regulace jsem nesahal (nicméně z hlavy nevím, jaké tam jsou). Kávovar topí přijatelně rychle a teplotu nepřestřeluje, nevidím tedy důvod na to sahat. Předpokládám, že výrobce to tak nenastavil náhodou a to, že se do toho dá vůbec sahat je spíš výsledkem toho, že tenhle domontovaný PID dělali blázni (v dobrém slova smyslu), takže nechali možnost štelovat úplně všechno. Takové možnosti uživatelského nastavení nenajdete asi nikde jinde. Spousta PID strojů se omezuje na nastavení teploty.
Rozdíl teploty bojleru a hlavy je normální. Proč Vám to přijde málo? Při tomto nastavení má espresso něco kolem těch 90°C, což je odpovídající (pokud se nemýlím, "tabulková" teplota je 88°C). Momentálně používám 104 v bojleru a vařím když se hlava ohřeje na těch 88 a víc. Stupeň sem nebo tam fakt nepoznám. Dřív jsem zkoušel cca. o 10°C míň v bojleru a taky z toho byla dobrá káva. Trochu jiná a samozřejmě studenější, ale dobrá. Důležité je samozřejmě nahřát i páku, aby vám káva nezchladla během cesty studenou pákou, ale to je asi jasné.
Uživatelský avatar
Paseto
Příspěvky: 11
Registrován: pon 07. říj 2019 21:32:07
bydliště: CB
kávovar: Jura
mlýnek: Nemam

Re: PID (R. Silvia)

Příspěvek od Paseto »

Zdravím. Tak sem nainstaloval PID mecoffee a izolaci z bunacafe. Dneska sem zkusil nahřát bojler na 102° A po cca 3 hodinách mi přijde že je kávovar o dost teplejší než bez pidu a izolace. Hlavně nádržka na vodu celkem horká a ten plech mezi bojlerem a nádržkou v místě bojleru je fakt horkej. Je mi jasné že hřát bude víc tim jak se tam drží stálá teplota 102 a nelítá nahoru a dolu ale myslel sem že to pořeší ta izolace. Nebo je někde něco špatně? Musim ještě udělat delší kabely k pidu a dát ho někam kde bude chladněji a asi zaizoluju i ten plech mezi bojlerem a nádržkou.
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“