Vypínání a zapínání kávovaru

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od senlamy »

Možná blbý dotaz, ale jak se chováte ke kávovaru přes den? Máte ho pořád zaplý? Gaggii jsem zapínal a vypínal, ale teď u kávovaru s HX mi přijde škoda ho vypínat a zapínat každé 2 hodiny, když se nahřívá minimálně 30 minut. Navíc mi přijde, že dřív odejde. Necháváte zapnutý celý den a vypínáte s poslední kávou?
Uživatelský avatar
vitavalke
Příspěvky: 30
Registrován: sob 19. kvě 2018 15:25:39
bydliště: Valkeřice
kávovar: Gaggia Classic PID
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od vitavalke »

mám Gaggii na wifi zásuvce, ráno se zapíná 15 minut před budíkem, pak se vypne, znovu se zapne před příjezdem z práce domů a pak běží do večera. O víkendech běží od rána nonstop do večera. Mám ji na PIDu a běží už takhle rok v kuse a zatím nevypadá, že by ji to nějak vadilo
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od OndraMikus »

Toto je individuální a záleží na typu kávovaru a na době nahřívání. Já to dělám tak, že svoji Alfu zapnu, počkám 45 minut a pak dělám kafe. Nikdy ne dřív než za 45 minut. V pracovní dny ji zapínám podle potřeby, ale o víkendu ji nechám klidně zaplou celý den. Pak když vím, že to bylo poslední kafe, tak kávovar vypnu ať není zaplý zbytečně. Nedělám s tím zbytečné zmatky, takže když tuším že možná budu mít chuť na kafe i později, ale nevím jestli to vyjde, tak ji nechám zapnutou, protože vypnout ji můžu i pak. Nicméně v mém provozu kávovaru se promítá to, že Carimali Alfa má hodně malou spotřebu + to, že nechci mít práci navíc, tak furt nezapínám a nevypínám jak u blbých. Někomu to ale vyhovuje jinak. Ještě navíc ji nemůžu dát na tu chytrou zásuvku, protože by to bylo k ničemu, jelikož nemá ten odvzdušňovací ventil na bojleru, nebo jak se to jmenuje a je potřeba ji odvzdušnit ručně.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od johneer »

Když plánuju ráno kafe, tak to večer hodím do stby a nastavím automatické zapnutí v požadovanou dobu (to umí elektronika od BC). Přes den to zapnutý nemám, Silvia se nařívá tak 20-30 minut, takže když chci po obědě kafe, tak to zapnu před oběděm a když čekám návštěvu, tak to zapnu s nějakým předstihem než přijdou. Za den si dám kafe tak 2x, max 3x a proto nemusím udržovat vroucí vodu v kávovaru non-stop.
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od senlamy »

Mě spíš zajímaly HX přístroje, zda se to zbytečně neopotřebovává, když to celé chladne a zase zahřívá každé třeba 2 hodiny.. Navíc když to zapínám po dvou hodinách, hlava E61 je pořád velmi horká a celé tělo taky, takže mi to přijde zbytečný vypínat.
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od senlamy »

Tak Profitec říká, že vypínat :) https://www.youtube.com/watch?v=P-Pqe4rDGac
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od senlamy »

A podle pár komentářů to teoreticky může ušetřit životnost, když se to pořád nevypíná a nezapíná

https://www.home-barista.com/espresso-m ... t2680.html

https://www.home-barista.com/espresso-m ... 44924.html
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od johneer »

Dovolím si "nahlas přemýšlet". Když je kávovar zapnutý, tak udržuje teplotu v systému, tzn neustále vypíná a zapíná nahřívání podle termostatu/PID. Tzn. těch zapnutí a vypnutí proběhne nesčetněkrát víc, když je kávovar trvale zapnutý než když ho zapnu jen před přípravou a pak ho zase vypnu. Pokud je navíc stroj i hlava po 2h vypnutí pořád horká, znamaná to, že se to asi nebude dlouho znovu nahřívat na provozní teplotu, takže tím spíš bych vypínal. Varnou konvici si taky nenastavím na udržování vroucí vody (i když tu funkci má) na celý den, když si chci 3x za den zalít čaj. Jasně, tady to nahřívání netrvá tak dlouho, ale v principu nejde o nic jiného.
Možná je to celé jinak, ale kávovar není žárovka, které skutečně neustálné "blíkání" vadí. Kávovar "bliká", i když je trvale zapnutý.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od dslecinka »

se holt musite rozhodnout, co je dulezitejsi - jestli spotreba, nebo teoreticky vyssi pravdepodobnost netesnosti. opakovane zapinani ma za nasledek predevsim roztahovani/smrstovani materialu ze kterych je to slozene dohromady, pricemz maji ruznou tepelnou roztaznost (med, mosaz, hlinik, ptfe) a ze zkusenosti kavovary, co zakaznici na noc vypinaji, vykazuji po pul roce provozu vyssi miru netesnosti kolem treba topnych teles boileru nebo jinych napojeni, nez kavovary, ktere jsou zapnute trvale a dochazi v nich k mensimu tepelnemu cyklovani (tedy jsou trvale sice horke, ale na skoro porad stejne teplote).
ale to je zkusenost z praxe s velkymi stroji v kavarnach, kde zakaznikum nedoporucuji kavovar vypinat vyjma situace, kdy maji cely vikend zavreno.

u domacich masin je to podobne a neni vubec od veci masinu kazdych 3-6 mesicu prohlednout, jestli na nekterych spojich nezacina unikat para pripadne voda (to se typicky projevi nanosy vodniho kamene).

opotrebovani elektronickych komponent (SSR, PID) trvalym provozem je marginalni. naopak mechanicke komponenty v dusledku zapinani a vypinani (z vychladleho do provozniho stavu a naopak) se opotrebovavaji vice, predevsim presostat a odvzdusnovaci ventil.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od danst »

Je to určitě věc názoru, ale převažuje vypínání. A možná tím obecný lid pudově dělá to správné, ať už jsou pohnutky jakékoli.

Hlavní důvod pro větší opotřebení se udává u elektroniky "šok" se zapnutí/vypnutí, u mechanických částí ty případné netěsnosti posunováním materiálů.
U presostatu jsem to četl právě tak, že delším zapnutím klesá životnost. Kdo ví, kde je pravda.
Většina těsnění guma/plasty trpí/degraduje/tvrdne úměrně s délkou působení vyšších teplot. Zatímco u netěsností typu trubka/osazení stačí spoj očistit a znovu utáhnout, plastické materiály se musí měnit. Dráž.
U elektroniky je otázkou, co je horší - delší provoz/ životnost součástek nebo přerušení napájení ?
Pro mně je podstatné, že u kávovaru za 5 let prerušovaného provozu nedošlo k ničemu, ani neselhal laciný čínský PID, netěsnosti žádné.
Nakonec i v práci vypínám server na 14hod denně a šetřím tím elektřinu, HD a vše v něm. 25 let praxe s provozem s repasovaným firemním HW (včetně disků) s vypínáním mi dává za pravdu. 0 selhání, případná obměna jen z důvodů morálnich upgradů.

Můj náhled na věc je, že pokud je v kávovaru elektronika, trpí především zvýšenou teplotou (přímá úměra životnosti dle okolní teploty) a časem běhu.
Porovnejte si počet motohodin kávovaru za rok v režimu 24/7 a tabulkové životnosti např. kondenzátorů různých výrobců.
Určitě nechci jednou draho objednávat PID, nebo dávat jiný, který nebude mít ty funkce, které ten firemní má. Raději vyměním případně těsnění u topení, je k němu často i přístup zespodu bez rozebírání kávovaru.

Na druhou strany velké profesionální kávovary určitě nehřejí elektroniku uvnitř, ta bude asi extra jinde, celkově jde o jinou ligu a tam může být kontinuální provoz bezproblémový nebo jinak výhodnější. A na opravu zavolají servisáka.

No a na závěr to bude asi tak, že ani jedním ze způsobů se nic zásadně problémového nestane.
No a co kompromis, zapnout na první kafe, s posledním ho vypnout a zapnout zase další den ?
Uživatelský avatar
senlamy
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 14. pro 2017 10:32:46
bydliště: Brno
kávovar: Lelit Mara PL62, AeroPress. Bylo: Gaggia Classic Plus
mlýnek: Niche Zero. Bylo: Gaggia MDF

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od senlamy »

Volím teď právě kompromis a vypínání po poslední kávě a přijde mi to lepší než 3x denně zapínat a vypínat. U Gaggia to bylo podle me jedno, ale u HX jak se vše zahřívá na daleko vyšší teplotu mi přijde, že to už tak není. Životnost 8 vs 9 let neřeším. Ale pokud by to byl rozdíl 50% tak ano.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Vypínání a zapínání kávovaru

Příspěvek od Knightey- »

Jsem na tom stejně jako ty, na Gaggi jsem to neřešil. Prostě vypnul a zapnul a po 5ti letech žádný problém s ničím. Jen jsem před jejím prodejem ji kompletně rozebral, vyčistil a vyměnil všechna tesnění - a všechny byly OK. Ale chtěl jsem mít jistotu :)
Teď na HXku od ECMka, jsem musel pořídit WIFI zásuvku, kterou řídím časovačem na spuštění. O tom jak každý píše, že za 20min jde udělat espresso, tak ano, jde ale není to ono. Takže také pozoruji že 35-40min je tak ideální (zaleží na nastavení presostatu).
Takže ve všední dny zapínám ráno na časovač, udělám kafe a jedu do práce. Kávovar ihned po kávě vypnu. Pri cestě domu, opět na dálku zapínám. A běží až do večera.
Přes víkendy zapnu opět ráno časovačem a běží nonstop do večera když jsem doma. Když jedeme na delší dobu pryč 4h a více, tak vypínám.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“