Bialetti Brikka Elite

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Vlad »

Suhlasim, ziaden saponad, patina je vitana.
Uživatelský avatar
VlastimilMana
Příspěvky: 6
Registrován: sob 07. led 2017 11:47:29
bydliště: Zlín
kávovar: zatím žádný
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od VlastimilMana »

Už jsem koupil 4 porcovou, tak se s tím nějak musím poprat. Budu zvát více lidi na kávu.. :)
Čistím pouze vodou, vždy si přečtu příbalový leták, který je k produktům přiložený a i tahle informace tam byla uvedena. Kažopádně děkuji za upozornění.
Co se těsnění týká. Jak poznám, že konvička těsní špatně ? Bude při ohřevu prokapávat přes závit např. ? Nevím co mám v tomhle ohledu sledovat a jak vypozorovat případnou poruchu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od papun »

Nehledej poruchu, když tam není. Máš to nové a musí to něco vydržet. Zbytečně se stresuješ hned od začátku.

PS: Jsem ze Zlína, tak ti můžu přijít pomoc pít tu kávu :D
Uživatelský avatar
VlastimilMana
Příspěvky: 6
Registrován: sob 07. led 2017 11:47:29
bydliště: Zlín
kávovar: zatím žádný
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od VlastimilMana »

Proč ne :) alespoň mi pomůžete vychytat mouchy v přípravě.
Uživatelský avatar
VlastimilMana
Příspěvky: 6
Registrován: sob 07. led 2017 11:47:29
bydliště: Zlín
kávovar: zatím žádný
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od VlastimilMana »

Tak tedy koupil jsem si kávu, nechal pomlýt "jako na espresso". Stalo se mi, že v nádobce na vodu trochu vody zůstalo. A káva mi přijde hořčí. Je více hořká káva vlastnost konvičky, nebo je to způsobeno mou přípravou ? + stejná otázka na zůstatek vody v nádobce k tomu určené. Je to má chyba při přípravě, nebo je káva namleta už moc jemně ?
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Vlad »

Netreba niektorym veciam zbytocne pripisovat vacsi vyznam. Po 300 opakovaniach to bude uplne v klidu. Ma to sluzit ludom kazdeho veku. Ak je zvoleny druh kavy horky kava bude horka. Ak kanvicka nachyta patinu tak kava nebude chutit neviem ako velmi inak. Je to len kava, skvela kava:) treba si to vychutnavat;)
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od mildafleck »

Je to tady psáno všude dvě základní věci bez kterých to nepůjde kvalitní mlýnek a čerstvě pražená káva umletá před užitím. :rofl:
Uživatelský avatar
vanky
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26. lis 2017 15:37:54
bydliště: Nitra
kávovar: Bialetti Brika
mlýnek: nemam

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od vanky »

Ahojte, chcel by som sa spýtať mám kanvičku Bialetti Brikka veľkosť na 2 kávy ale ako v nej uvariť iba 1 kávu? Ak dám polovičné množstvo kávy tak kanvička nefunguje, káva vrchom nepretečie. Kávu varím iba sám pre seba. Vopred ďakujem za odpoveď
Uživatelský avatar
vladacr
Příspěvky: 49
Registrován: ned 24. lis 2013 18:07:55
bydliště: České Budějovice
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Fiorenzato F5d

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od vladacr »

Ne nadarmo se konvičky dělají v různých velikostech. Jednu kávu v dvouporcové konvičce prostě neuvaříte. Osobně používám v práci Bialetti Moka Elektrika 2, která je také na dvě "porce", ovšem italské, tedy skutečně "pikolo". Dvě itaské porce jsou v pohodě do jednoho hrníčku na espresso.

EDIT: Teď jsem zjistil, že se prodává i redukční filtr. Z popisu prodejce: "Redukční filtr pro zmenšení prostoru v trychtýři na kávu. Po jeho vložení je možné do trychtýře dát menší množství kávy, což by bez redukčního filtru nebylo možné, jelikož je zapotřebí, aby se káva mohla "opřít" o stěny trychtýře a horní filtr. Pokud by se dalo méně kávy, nevznikl by potřebný tlak pro výsledné presso. Díky redukčnímu filtru je tedy možné dát méně kávy a připravit si se stejným množstím vody slabší kávu, nebo ubrat i vodu a připravit si méně šálků kávy. Na množství vody nemá redukční filtr vliv. Vody můžete dát méně i bez redukčního filtru. Množství vody je limitováný jen maximálním objemem, tedy po pojistný ventil, který by neměl být ponořený ve vodě. Redukční filtr zmenší výšku v trychtýři o cca 1 cm." Ke koupi zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.bialetti.cz/36-redukcni-filtry
Uživatelský avatar
vanky
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26. lis 2017 15:37:54
bydliště: Nitra
kávovar: Bialetti Brika
mlýnek: nemam

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od vanky »

Ďakujem pekne :) presne túto informáciu som hľadal
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od handel »

Pridám svoje skúsenosti s Brikkou. Mám 2 porciovku niečo viac ako mesiac a je to láska:)
Spočiatku mi trvala príprava okolo 3:10 min a občas to trochu akoby fučalo medzi závitmi. Zdalo sa mi, že sú na závite dosť ostré hrany. Po čase sa to používaním trochu asi obrúsilo a už nič nefučí z boku a príprava trvá okolo 2:35 pri cca rovnakom mletí. Dávam cca 81 g studenej vody, 12-14g kávy mletej na najjemnejšie na ručnom mlynčeku rhinowares a výsledný nápoj má cca 55g + krásnu penu ( pena možno nemá vplyv na chuť, ale esteticky je to určite lepšie :). Možno by som privítal trochu vyššiu teplotu, lebo teraz je tak akurát teplá, že výsledný nápoj môžem rovno vypiť. Mne osobne to chutí veľmi a je to určite lepšie a konzistentnejšie ako hračkárske jednopákovky ( sám mám gran gaggiu a už s ňou aspoň nemusím bojovať :). Skúšal som zrnkovú kávu z bežného obchodu ( darovanú ) aj čerstvo praženú. Pre espreso zmesi mi stačí menšie dávkovanie a pre jednodruhové arabiky vyššie. Kávu vyrovnávam len zľahka prstom a sklepnem aby bola rovná plocha ( niekedy to vychádza trochu pod okraj misky ). Celkom ma baví skúšať aj svetlejšie praženú kávu. Ak má človek chuť na kyslejšiu alebo horkejšiu kávu, nie je problém experimentovať. Celkovo mi dáva tmavšie pražená káva viac peny. Určite doporučujem ako alternatívu pre toho, kto nemôže/nechce z rôznych dôvodov zatiaľ investovať do espresso mašiny a má rád espresso. Jediný problém je že sa nedá urobiť viac dávok rýchlo po sebe.
Len poznámka na okraj: na fórach píšu, že 4 porciová brikka je problematická.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Effe »

Vyzkoušej si předehřát hrníček např. horkou vodou z konvice , káva ti tak rychle nezchladne
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od handel »

Šálku si samozrejme nahrievam.
Možno to už niekto písal, ale nechce sa mi to znovu prechádzať....
Ešte som experimentoval s množstvom vody. Pri väčšom množstve vody by mala byť vyššia teplota ( ako som čítal ). Skúsil som dať o niečo viac vody ( konkrétne 87,9 g namiesto 81 g ) s rovnakým mletím a príprava sa predĺžila asi o 1 minútu a chuť sa dosť zmenila. Pri svetle praženej, kyslejšej káve sa úplne stratila kyslosť a objavila sa "stratená" chuť horkej čokolády. Teplota kávy sa veľmi mierne zvýšila, ale rozdiel v chuti ma prekvapil. Pritom keď tú istú kávu "predĺžim" v aeropresse, tak v nej cítim skôr chuť tabaku ( to mi zas moc nechutí ). Ešte tu vidím potenciál na experimentovanie.
Uživatelský avatar
cheyenn
Příspěvky: 1
Registrován: úte 23. říj 2018 14:20:13
bydliště: Moravskoslezský kraj
kávovar: Graef es 85, Bialetti Brikka
mlýnek: Krups GVX242

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od cheyenn »

Zdravím všechny milovníky kávy, právě jsem si pořídil novou Brikku a potřeboval bych poradit. I po 8 kávě uvařené touto konvičkou jde z kávy cítit pachuť z těsnění konvičky a těsnění samo o sobě dost silně a nevábně smrdí. Nemáte nějakou radu jak se toho co nejrychleji zbavit?
Díky
Uživatelský avatar
Plutisimo
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 28. bře 2019 13:58:09
bydliště: Hradec Králové
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Manuální - Orion

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Plutisimo »

Ahoj, vařím kávu v 4-cup verzi Brikka, kterou jsem si pořídil především kvůli tvorbě cremy. Bohužel, když dodržím dávkování vody a kávy (čestvě namleté), je káva nepoživatelná, kyselá, hnusná. - Musím jí ředit vodou, tím ale příjdu o cremu. Co s tím ? Máte někdo zkušenost ?
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od pifko »

Standardní otázka. Jakou kávu používáte, jak hrubě melete?
Uživatelský avatar
Plutisimo
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 28. bře 2019 13:58:09
bydliště: Hradec Králové
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Manuální - Orion

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Plutisimo »

Brazilia santos - 100% arabika. Středně jemná
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od pifko »

Káva je tedy asi v pořádku, pokud není extra stará. Tuhle konvičku nemám, ale zkusil bych jemnější mletí. Předpokládám, že káva je zarovnána v sítku až po vrch.
Uživatelský avatar
Plutisimo
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 28. bře 2019 13:58:09
bydliště: Hradec Králové
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Manuální - Orion

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Plutisimo »

Káva je pražená 19.3.2019. Pohraju si teda ještě s hrubostí. Konvičku mám od úterý. Ano, káva je zarovnaná až po vrch. Každopádně děkuji vám za radu. Z vietnamského filtru na kávu, což je obdoba překapávané kávy je chuť v pořádku, takže půjde opravdu o chybu v technice při přípravě v brikka.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od pifko »

Řekl bych, že to bude tím. Na moka je potřeba mletí o dost jemnější než na drip. Tzn. jestli používate stejnou hrubost jako u té překapávané, tak bude káva téměř jistě podextrahovaná.
Odpovědět

Zpět na „BIALETTI“