La Pavoni Puccino PCL

Domácí pákové kávovary La Pavoni
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

veľa záleží od kávy samotnej. Keď som mal tú Costa Ricu ešte úplne čerstvú, tak týždeň po pražení, tak pri extrakcii vyslovene robila aj také chuchvalce. Neviem, ako to inak pomenovať, ale nevytekala takýmto tenkým prúdom (mňa to učili, že to má byť jako "myší chvost"), ale sa v tom prúde tvorili také bubliny, ako keby to už tam napeňovalo. Teraz to tečie tak ako si videl na videu.
Naposledy upravil(a) delikatesy dne čtv 23. dub 2009 14:05:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od Ostmes »

delikatesy píše:stroj som doma otvoril, nastaviteľné to nie je.

video extrakcie je tu:
Video - Puccino extrakcia, .mp4, 4.4MB

P.S. vo videu nie je zachytené, že som pred prípravou kávy samozrejme odpustil trochu vody. Čas extrakcie som nemeral, len tak od oka a pocitovo, podla videa to vychádza na nejakých 28 sekúnd.
Káva bola zomletá tesne pred prípravou, Costa Rica, asi dva týždne po pražení. Stroj pustený asi hodinu, šálky riadne predohriate. Toľko detaily.
Mě tam trošku chybí tzv. lavinový efekt, kdy je skenička skoro plna pěny a ta se potom přemění do kávy.
Jelikož ten záběr není zcela detailní a sklenička je až druhá, nemohu to tvrdit na 100%.
Nijak však nechci snižovat kvalitu výsledného kafe. Tu může potvrdit pouze ten kdo ochutná.

mmj. Jaké má LPPPCL sítko? V porovnání s Ranciliem se páka zarovnává mnohem níže.

Ostmes
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

ahoj
aj keď to z videa nie je vidieť, môžem ti potvrdiť, že ten tzv. lavínový efekt tam skutočne je. Na začiatku takmer plný pohár svetlohndeej peny, tmavá farba pomaly vystúpa hore a crema sa nakoniec ustáli na nejaké 3-4mm.

sitko: ano, zarovnáva sa nižšie, ale stále máš možnosť dať preč celý podstavec pod šálky. Problém ale je, že do neho odteká aj voda z výpustu, takže ak tú podestu dáš preč, musíš minimálne pod ten výpust dať nejaký malý hrnček, aby mala kam odkvapkávať voda.
Naposledy upravil(a) delikatesy dne čtv 23. dub 2009 18:45:11, celkem upraveno 1 x.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od pedro13 »

delikatesy píše:stroj som doma otvoril, nastaviteľné to nie je.

video extrakcie je tu:
Video - Puccino extrakcia, .mp4, 4.4MB
P.S. vo videu nie je zachytené, že som pred prípravou ......................
Omlouvám se :pardon: ,ale mě ten shot přijde jako docela bída.Jako nějaké zvětralé kafe zkombinované s kanálkem.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

beriem to tak, že hodnotíš len podľa videa a jeho kvality. Ale zvetralé kafe ani náhodou, boli to rovnomerne upražené zrná, pekne mastné, žiadne polámané kúsky.
Uživatelský avatar
pajo
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 07. led 2009 14:27:27
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od pajo »

este aby som sa tiez pripojil k tejto teme, nakolko som tiez majitel tohoto stroja. do single misky sa nezmesti 7g, ale 9g a do double misky vojde okolo 15g. Vtedy je kava idealna.Single miska je ako kazda singlemiska troski haklivejsia na davkovanie a na mletie,ale da sa na to lahko zvyknut. Delikatesa, na tem videjku si mal podla mna trosku malo tej kavy v tej miske,ale mozno sa mi to len zdalo, z toho videa to neviem posudit. A Hnup, neviem, ci si sa na to pytal ty, ale ak das slepu misku, napriklad pri backlashingu, alebo len tak pustis cerpadlo, tlaci cca 12.5 baru,aspom moje, neviem na kolko je to presne, ale tolko ukazuje ten barometer. Zajtra este spravim ja video evtrakcie, a dam sem, nech porovname ako to tecie....
K tomu tesneniu, pocul som, ze na Frencis tie tesnenia odchadzaju jedno za druhym, tak neviem, ci je dobre tam davat tesnenie z FF,ale skus a daj vediet. Ja to tesnenie skoro kazdy den cistim a nemam problem s pretekanim, ale mozno viac zatahujem paku. Na zaciatku to trosku tieklo, zacal som menejnakladat do paky a bolo to v pohode, tak neveim....
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od mill »

delikatesy píše:Ale zvetralé kafe ani náhodou, boli to rovnomerne upražené zrná, pekne mastné, žiadne polámané kúsky.
Jenom na okraj pro ujasnění pojmů: právě že jeden ze znaků staré kávy jsou mastná zrna. Čerstvě upražená zrna jsou matná a suchá bez jakékoliv "mastnosti a oleje" na povrchu. Ten vystoupí ven ze zrna až po čase, kdy už je na kvalitní espresso podle mého soudu káva nevhodná.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od hnup »

mill píše:Čerstvě upražená zrna jsou matná a suchá bez jakékoliv "mastnosti a oleje" na povrchu.
Záleží od toho, kto praží. Niektoré pražiarne asi kávu fritujú na oleji :-)
K tomu si pridaj vyjadrenie istej nemenovanej pražiarne zo Slovenska: "Kava do dvoch mesiacov od prazenia je este stale uplne v pohode"...

Pajo: na 12,5bar je teda nastavený OPV, pravdepodobne kvôli možnosti použitia PODov. Ideálne by bolo znížiť to na hodnotu pod 10bar, no ak OPV nemá nastavovaciu skrutku, tak je to horšie. Možno by stačilo skrátiť pružinu v tom ventile, no ak ju skrátiš viac ako treba, tak amen.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

mill píše:Jenom na okraj pro ujasnění pojmů: právě že jeden ze znaků staré kávy jsou mastná zrna. Čerstvě upražená zrna jsou matná a suchá bez jakékoliv "mastnosti a oleje" na povrchu. Ten vystoupí ven ze zrna až po čase, kdy už je na kvalitní presso podle mého soudu káva nevhodná.
Ano, píšeš správne, že JEDEN zo znakov. Oprav ma ak sa mýlim, ale toto závisí od konkrétneho spôsobu praženia. Niekto praží takým spôsobom, aby olej nevystúpil na povrch, ale zostal v zrne, iný zasa tak, že upraží a nechá mastnoty vystúpiť na povrch. Nehovoriac o tom, že viem senzoricky čo som pil a toľko ešte viem, čo je staré zrno a čo čerstvé. Pil som aj espresso z práve dopraženej a vychladnutej kávy, bolo nepitné... ;)

Hnup: tá pružina napadla aj mne, keď som ju videl v technickom nákrese, ale nastavovať to hentak, moc veľké riziko.
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 47
Registrován: pát 16. kvě 2008 1:15:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od vapno »

...jen k těm olejům na povrchu...

Jelikož se pokouším pražit doma, tak z mojí zkušenosti jen jedno... oleje na povrchu = přepražená (spálená káva)... nejlepší výsledky jsou u mne těsně před tím, než oleje na povrch vystoupí...
Z obrázků na netu u všech speciálních malých pražíren v zahraničí i z fyzických dodávek od La Boheme a Primacafé si dovolím tvrdit, že ani jedno u nich prezentované nebo od nich dodané kafe nemá na povrchu olej... Pro mne olej na povrchu znamená, že není uvnitř, tj. snáze to oxiduje, tj. oleje se správně neuplatní při extrakci... atd...
Pokud to někdo vidí jinak... tak mu neberu právo na jeho názor 8-)
Uživatelský avatar
pajo
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 07. led 2009 14:27:27
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od pajo »

Ten stroj som este rozobraty nemal,ale podla toho co pise Delikatesy to nastavitelny OVP nema. Skracovat pruzinu v nom urcite nebudem, to by bola vec pokusu a nahody, ze sa trafim presne do toho idealneho tlaku, aj ten barometer môze ukazovat zle. Nahodou by som to prestrelil a skratil by som tu pruzinu viac ako by bolo treba (co je dost realna sanca) a môzem zhanat novy OVP. V kazdom pripade, dik za schemu kavovau, neviem, kde si ju zohnal, ja som ju zohnat nevedel, len som kukal.
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

schválne som dnes o tomto debatoval s ľudmi od kávy - potvrdili mi, že je rozdiel v spôsobe praženia, ale aj toho, pre aký stroj je káva určená. Vraj bežná komerčne predávaná káva do domácich strojov ako máme my tu sa praží "dosucha", ale naopak káva pre kaviarne môže mať vystúpené mastnoty, pretože sa takmer okamžite minie.
To bol aj moj prípad s tou čerstvou kávou - išlo o kávu dodanú pre kaviareň, kamarát mi z nej odsypal akurát toľko, čo som stihol minúť za pár dní, takže zo zvetrania by som tragédiu nerobil, nemala kedy a ani ako (pri správnom spôsobe skladovania).

Čo sa týka malých pražiarní, mám trochu predsudok (bez urážky), že žiaden malý stroj nespraví tak dobre danú vec, ako veľký profi stroj. Môže sa mu priblížiť, ale tú kvalitu nikdy nedosiahne. Či vezmem pec, mixér, kávovar, mlynček, mám skrátka takú skúsenosť aj s vlastnými spotrebičmi a tými, ktoré som používal v gastro. Nejde ani tak o to, že profi, ale že veľký stroj - ergo lepšia tepelná stabilita a zotrvačnosť, premiešava sa väčšia masa, melie sa rovnomernejšie na väčšj ploche... toľko filozofia, niekto môže samozrejme oponovať. Zasa, neberiem to ako tragédiu, ten stroj doma je hlavne o hrajkaní sa a špekulovaní (veď o tom sú aj tu naše debatz, nie?), ako sa k tej kvalite priblížiť. Ak chcem zážitok, idem stále do kamennej kaviarne, kde stretnem ľudí, pokecám, niečo nové sa dozviem, skrátka pohoda...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od David »

No, pozor - ty mluvíš o malých špatných strojích! Malé dobré stroje (drahé) dokáří to samé, so profi mašiny, a někdy i lépe a přesněji. Obecně řečeno, samozřejmě.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

sme už síce hodne mimo tému, ale nesúhlasím. Môžem mať malú drahú trúbu, ale koláč alebo chlieb mi tak nikdy neupečie, ako veľká pec, ktorá je pustená prakticky nepretržite a pečie pozvoľna. Aj keby som neviem ako presne nastavil teplotu a ofukovanie. Vidím to teraz, mám doma gastro sporák, to je úplne o niečom inom.
Mám zato, že káva je obzvlášť náchylná na teplotné zmeny, a preto si myslím, že väčší stroj ju skrátka udrží lepšie. Ale samozrejme len názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od hnup »

delikatesy píše:schválne som dnes o tomto debatoval s ľudmi od kávy - potvrdili mi, že je rozdiel v spôsobe praženia, ale aj toho, pre aký stroj je káva určená. Vraj bežná komerčne predávaná káva do domácich strojov ako máme my tu sa praží "dosucha", ale naopak káva pre kaviarne môže mať vystúpené mastnoty, pretože sa takmer okamžite minie.
Na toto by Ti asi najlepšie odpovedal primacafe a 2-czech, ktorí pražia pre obe skupiny odberateľov (a prednostne pre kaviarne). Neviem, prečo by mala byť káva pre kaviareň "pripálená" viac, ako pre domáceho zákazníka. Práve stálosť chute pri rôznych "várkach" tej istej kávy je výsadou dobrej pražiarne.

Čo sa týka veľkosti stroja - malý domáci dobre dimenzovaný stroj má určtie o niečo menšiu tepelnú stabilitu ako veľká profesionálna mašina. Lenže na malom domácom stroji urobím jedno dvojité espresso za pol dňa, a na to naozaj netreba trojlitrový bojler.
Ukáž mi však kaviareň, kde dávkujú kávu do páky manuálne a nie z mlynčeka s dávkovačom, kde melú kávu pred každou prípravou espressa (to som na Slovensku videl iba jediný raz), kde majú čerstvú kávu, kde používajú tamper, ... Takú crému ako má maroslav na fotkách z Domobaru alebo mill v avatare som nevidel v kaviarni nikdy.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

Kaviareň, kde dávkujú kávu manuálne: práve som sa z takej vrátil do kanclu ;) Ostatné je ale rarita.

Stalo sa mi ale aj také, že kamarát ma zobral na kávu, že pôjdeme do kasína. Hovorím si, toto nie je typ podniku, kam by som šiel práve na kávu. Zvonka hnusný ruletový polep výkladu, vnútri celkom príjemne zariadená kaviareň (automaty mali v suteréne). Za barom znudená baba. Všetky karty mi vraveli, že toto nedopadne dobre. Plus podnik takmer prázdny. Usadili sme sa, objednali si dve espresso a zrazu som počul vrčať mlynček. Zo svojho miesta som videl za bar, pozerám sa dobre, baba melie rovno do páky. Káva prišla na stôl, musel by som naozaj dlhšie premýšlať, kým by som jej niečo vytkol. O pár mesiacov som tam zobral na rýchlu kávu známych, výsledok bol nepitný. Možno iný personál, poznám kopec ľudí, ktorí jednoducho pijú kávu len od konkrétneho človeka.

Samozreme, že na dve kávy netreba mať stroj s 3-litrovým kotlíkom. Ale čo sa týka cremy, ja som už takú videl. Crema je ale len jedna z vecí, ktoré na káve hodnotíš. Preto je tu naše hodnotenie niekedy skreslené, opisujeme tu podľa fotky produkt, ktorý má komplexnejšiu chuť ako víno, to je skrátka niekedy nonsens. Tým netvrdím, že millova crema z avataru je nutne zlá, alebo, že jeho káva je zlá, ale skrátka, o čom sa tu bavíme je čistá filozofia. Preto som nazval svoj názor predsudok ;)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od David »

Já tedy piju kávu v mnoha kavárnách a samozřejmě doma a nijak nepopírám, že zrovna v tomto případě je kávovar s větším bojlerem a jiným čerpadlem lepší, než vibrační strojky s bojlerem na pár deci (ale chuťový rozdíl nění až zase tak významný, pokud se káva připravuje jak má). Chci tím říct, že i pro domácí použití se dá pořídit (drahý) kávovar, který má rotační čerpadlo, velký bojler, manometr, teploměr a všechno okolo - a přitom to není kávovar pro profi použití. To abychom nebyli vepři kvůli zbytečnosti :)

Jen chci zdůraznit, že se domů může nakoupit plně funkční skoroprofi zařízení. Pochopitelně za příslušnou cenu.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
delikatesy
Příspěvky: 28
Registrován: úte 20. led 2009 15:02:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od delikatesy »

tak potom ostáva už len otázka, či sa to oplatí ;)

Bude to asi 50:50, to je aspoň výsledok môjho uvažovania. Kúpou lepšieho vybavenia som automaticky neprestal chodiť do kaviarne a rovnako pravidelná návšteva kaviarne ma neodradila od zakúpenia lepšieho vybavenia. Takto mám na výber, na čo mám chuť. A keď som už úplne lenivý, tak sa naserem a spravím si ráno kávu v moka, hehe
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od David »

Pro radost, samozřejmě. Když si člověk udělá ráno ke snídani dokonalé ristretto v estetickém a kvalitním strojku, tak je to mnohem lepší pocit, než když ušmudláš nějakou hořkou vodu s pěnou na eklhafr černoplastovo-pseudonerezové příšernosti. ;)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od primacafe »

delikatesy píše:schválne som dnes o tomto debatoval s ľudmi od kávy - potvrdili mi, že je rozdiel v spôsobe praženia, ale aj toho, pre aký stroj je káva určená. Vraj bežná komerčne predávaná káva do domácich strojov ako máme my tu sa praží "dosucha", ale naopak káva pre kaviarne môže mať vystúpené mastnoty, pretože sa takmer okamžite minie....
Možná stroj ano, ale jen v tom smyslu, kdy se jedná o různý druh přípravy. Zda se bude dělat jako kapaná, epresso, french press atd. V žádném případě jako argument, že se jinak praží pro malý domácí kávovar a jinak pro kávovar v kavárně.
delikatesy píše: To bol aj moj prípad s tou čerstvou kávou - išlo o kávu dodanú pre kaviareň, kamarát mi z nej odsypal akurát toľko, čo som stihol minúť za pár dní, takže zo zvetrania by som tragédiu nerobil, nemala kedy a ani ako (pri správnom spôsobe skladovania)....
Je velmi rozdílné co si kdo představujeme pod pojmem "čerstvá káva"
delikatesy píše: Čo sa týka malých pražiarní, mám trochu predsudok (bez urážky), že žiaden malý stroj nespraví tak dobre danú vec, ako veľký profi stroj. Môže sa mu priblížiť, ale tú kvalitu nikdy nedosiahne.
O tom by se dalo velmi dlouze diskutovat. A s někým kdo má o celé věci velmi zkreslenou představu, na to nemám náladu ani čas.

Jen jedno podstatné - je úplně jedno jestli je to malá nebo velká pražička. Myslím malou 5kg, velkou 120kg.
A dál by se to dostávalo zase jen do debaty která je nad rámec tohoto fora a potřeb jeho čtenářů.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „LA PAVONI“