Džezva a příprava turecké kávy

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
rami
Příspěvky: 11
Registrován: pát 06. bře 2009 22:51:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od rami »

Medcin píše: Ono PŘESNĚ toto pořadí závisí na tom, zda děláš kávu po arabském, berberském, marockém, egyptském, tureckém… způsobu

Já používám tento postup:
Spousta cukru a trochu vody - nechat zkaramelizovat. Důležité je včas stáhnout z ohně. Příliš brzo - káva bude moc sladká. Příliš pozdě - bude nepitelná pro přepálený karamel.
Pokud správně odhadneme čas - zakalíme. Tím nemyslím, že se půjdeme ožrat (i když oslavit to můžeme), ale horký karamel zalejeme studenou vodou - asi do 1/3 džezvy. Přidáme kavu a dolijeme vodou. necháme třikrát projít varem (po prvním odstraníme krustu a po třetím var zabijeme lžičkou studené vody).

Vyzkoušejte.

Ono naozaj velmi zavisi na regione, kde sa Turkish/Arabic coffee pripravuje..Maghribske(severoafricke) su zvycajne viac sladsie..u nas v Syrii je to skor turecky sposob, cize voda, lyzica cukru a dve kopcom lyzicky kavy..a postup uz bol popisany vyssie..
Medcin, ten sposob, ktory si opisal je pravdepodobne severoafricky, je tak? ;)
Uživatelský avatar
rami
Příspěvky: 11
Registrován: pát 06. bře 2009 22:51:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od rami »

arny71 píše: O tomhle jsem se bavil na akci "cezve concilium v leyaly" s pány Kováříkem a Tomkem. Dle nich se džezva stahuje z ohně jen po dobu opadnutí pěny, takže na nějakých 15 sekund to stačí. Konvička se vrací na velmi mírný oheň. Po třetím zpěnění se může káva lít v podstatě ihned, ale většinou se chvíli čeká, aby se stačil usadit logr. Já osobně čekám tam 1-2 minuty a pak všechnu kávu rozliju do hrníčků.

Mimochodem, ta akce v leyaly byla supr. Dozvěděl jsem se spoustu užitečných informací a hlavně bylo neocenitelné uvařit si vlastní kávičku si pod dozorem zkušených mistrů džezvy. Kvalita mojí kávy se od prosince výrazně zvedla - doporučuji se na ně zajít mrknout, pokud budou zase někde pořádat podobnou akcičku.

Arny, p.Kovarik a Tomko ti povedali spravne..staci stiahnut z ohna len po dobu, kym opadne pena..:) inak treba davat pozor..lebo akonahle sa na sekundu clovek zahladi mimo, vedel by som Vam poslat par fotiek, ako vyzerala kuchynska linka :grin: :grin:
inak kto ma zaujem, pozrite si detailny navod na pripravu Turkish Coffee.. troska sikovnosti, a mate salok kavy dobrej chuti.. 8-)
http://www.howtobrewcoffee.com/Turkish.htm
Uživatelský avatar
rami
Příspěvky: 11
Registrován: pát 06. bře 2009 22:51:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od rami »

Inak dzevu pre tych ktori maju zaujem, zozeniete bez problemov na nete..
napr Amazon:

Kód: Vybrat vše

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=ibrik&x=0&y=0
najdete tam aj serie roznych velkosti..alebo ako ADMIN vravi..v bazaroch..
ja som ich napriklad kupil v malom tureckom obchodiku v Hainburgu(mala rakuska dedinka 10 km od Bratislavy), muslimovia tam maju malu mešitu a tiez tam maju i kardamon.. ;)
Uživatelský avatar
Hrochan
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2010 21:48:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od Hrochan »

wow tak to před váma teda smekám :ucta: kamarád nedávno přivezl džezvu z turecka ale pořád to nějak nemůžu ovládnout... káva mi napoprvé vzkypí vždycky krásně, ale napodruhé jen malinko, poté se naruší pěnová vrstva, začne to bublat a pěna je pryč. Přitom jsem dal i celou dávku z mlýnku, což je 75ml (na váhu nevím) pomleto na jemno ale bez výsledku.
Ale káva špatná není. Vlastně teď tu mám jen Brasil Santos, která mi z moka konvičky vůbec nechutná, a z džezvy je mnohem stravitelnější ;)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od David »

Džezva je děsně fajn na vandru, tuhle jsem ji vyzkoušel na vodě. Velká pohoda, sedět po ránu v trávě, koukat do krajiny a na plnovém vařiči vařit kávu v džezvě.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od mvaldo »

primacafe píše:Ingredience: semletá kávová zrna, cukr a voda.
... Na každý šálek nápoje by se měly použít dvě plné kávové lžičky kávy a jedna cukru ...
šálek je v tomto prípade ako veľký?
Uživatelský avatar
Ala
Příspěvky: 13
Registrován: stř 16. bře 2011 9:12:46
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od Ala »

Já mám džezev několik, první dvě maličké jsem dostala, byly koupené v nějakém obchodu s šíšami apod. Poslední velkou mi přivezl příbuzný z Bosny, krásnou cínovou ručně tepanou. Kafe se dá případně koupit i v krámcích u Arabů, stejně tak kardamom a vlastně asi i ty džezvy. Kardamom v obchodech s kořením nebo nějaké zdravé výživy? Pro pražáky je to jednoduché, já nejradši kupuju kardamom v krámku s kořením v Náprstkově ulici na Starém Městě, tam mi paní dá ještě vybrat, jestli chci tobolky, nebo zrníčka, nebo mletý. Taky můžete místo kardamomu zkusit tam dát kousek celé skořice.
Uživatelský avatar
zahno
Příspěvky: 34
Registrován: ned 06. dub 2008 11:23:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od zahno »

Já jsem si džezvu přivezl ze Sarajeva, kde jich nabízejí mraky - různé styly i velikosti, tak sety včetně servírovacích kalíšků na tácech pro 2-4 osoby. Jako na správném orientálním tržišti se dá i smlouvat, takže tyto dva sety vyšly na 30 eur:

Obrázek

K tomu jsem dostal ještě balík turecké (made in Turkey) kávy určené pro vaření v džezvě. Byla cítit kardamonem už od výroby a byla ultra jemně namletá - jako hladká mouka. Proto se lógr usadil na dno jako kompaktní hmota a pak už se nevířil. Pro mě jediná káva, kterou stojí za to osladit, prostě tak má chutnat.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od mvaldo »

koľko g kávy a cukru treba do 2 šálkovej džezvy?
po jednej čajovej lyžičke?

Kód: Vybrat vše

http://www.ebay.co.uk/itm/1-Brass-Turkish-Coffee-Maker-Pot-Ibrik-SIZE-NO2-2cups-/170647305299?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27bb5f3c53#ht_12282wt_905
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od mvaldo »

zahno píše:... k tomu jsem dostal ještě balík turecké (made in Turkey) kávy určené pro vaření v džezvě. Byla cítit kardamonem už od výroby a byla ultra jemně namletá - jako hladká mouka. Proto se lógr usadil na dno jako kompaktní hmota a pak už se nevířil. Pro mě jediná káva, kterou stojí za to osladit, prostě tak má chutnat.
skutočne treba asi mlieť čo najjemnejšie, nakoľko mne sa ešte nepodarilo, aby neostali zbytky kávy v šálke :(
Uživatelský avatar
eureka
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24. črc 2012 16:28:06
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od eureka »

Já myslela že do džezy se dává extra hrubě mletá káva, protože takovou právě prodávají na vaření do džezvy jako ,,kokke malt,, v Norsku. Takže potom asi na hrubosti záležet nebude, když turci dávaj zase jemně mletou.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od Redmann »

Môžte odfotiť vašu džezvu? Mám dojem (aj z vašich príspevkov vo vlákne o ručných mlynčekoch), že to bude nejaký iný spôsob prípravy ako je tradičná džezva. Extra hrubo namletá káva sa používa skôr na french press, alebo filtrovanú kávu. Na nete som našiel o kokke malt iba toto
In Norway, a type of coffee called Kokke malt (boiling grin) is sold. Boil up a liter of water, dump 500g of kokke malt, let sit for 5 min and pour. Ground sink to bottom, not filter necessary.
A asi tam teda je aj chyba v dávkovaní...
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od Fox_25 »

eureka
Na hrubosti záležet bude a to podstatně. Když kávu umelu na prach tak v hrnku zůstane dole takový "placek" který drží tvar a konzistenci i během pití kávy. Dokonce i když se hrnek otočí vzhůru dnem, tak sedí káva na místě. Ale když je umletá hruběji tak je vespod něco jako u spařované kávy i se stejně veselým koncem když člověk dopíjí poslední zbytek. Hruběji mletá káva spíš bude do french press konvice.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od Redmann »

Toto leto som bol v Turecku a zistil nové skutočnosti. Teda aspoň pre mňa. :)
Pila sa tam VÝHRADNE káva bez korenia. Iba čistá káva. Kupoval som si mletú kávu na bazáre (v pytlíku, niečo ako Štandardka :? ) a pýtal som sa, či je korenená a dozvedel som sa, že nie. Tak som s predavačom chvíľku debatoval a ten tvrdil, že pijú ju takto, čistú.
Videl som ako ju pripravujú, žiadna alchýmia s kopčekom kávy, ktorý má byť "štupeľ" a trojitým zovretím sa nekonala. Naberačka kávy a lyžička cukru na jednu šálku vody, dať všetko do džezvy, premiešať, nechať zovrieť, zliať do šálky a vybavené. Nikto sa tam s tým moc nepáral, tak som trošku prišiel o ilúzie. :)
Čo ma dostalo je to, čo spomenul Fox v príspevku nado mnou. Ten lógr dole ozaj klesne a zostane na dne taký pevný, že po vypití môžte šálku otočiť hore dnom. Keby som nevidel, neuverím...

A všetci, aj na ulici pijú čierny čaj, ktorý sa riedi 1:1 vodou. Majú na prípravu parádne železné "samovary". Zatiaľ sa mi doma taký čaj nepodarilo napodobniť, aj keď som si ho tam kúpil. Možno to bude tým, že oni ten vylúhovaný čaj ešte "redukujú" na kovovej platničke, kde sa stále zohrieva.
Uživatelský avatar
vaclavp
Příspěvky: 8
Registrován: stř 01. zář 2010 1:18:14
bydliště: Evropa
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od vaclavp »

Ahoj ve spolek,ja si dovez dzezvu z recka a vozim ji sebou,takze v praci kratka pauza a kava na stole.Kavu si sladim a obcas ochucuji troskou skorice.
Kardamon pouzivam malo.
Logr mi zustava na dne hrnku a pri otoceni vzhuru nohama nevypadne.
Pro me je to druha nejlepsi chut kavy hned za espressem.
Kave zdar
Uživatelský avatar
čepen
Příspěvky: 6
Registrován: stř 24. srp 2011 22:54:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od čepen »

drazí, kdo se chystá/dostane do Brna teď na týden kávy, skočte si v pondělí či úterý do kavárny Anděl - bude tam jedno slibně vypadající uskupení předvádět přípravu v džezvě a taky budou mít akční ceny na jejich sortiment, podle programu:

Kód: Vybrat vše

http://tydenkavy.kulturarium.cz/program/
btw. na facebooku mají fotky z cest - nákupu ručně dělanejch mlýnků, džezvy český výroby atd., já jsem z toho nadšenej :P
Uživatelský avatar
ZdenekZumr
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 15. srp 2013 23:10:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od ZdenekZumr »

Dnes jsem si prvé uvařil turka v džezvě podle toho návodu an začátku a musím říct je to lahoda ,nikdy bych neřekl že turecká káva je tak mňam (měl jsem vždy jen "Českého turka").
Děkuju moc toto forum mi den ode dne ukazuje co je to káva,díky vám piju turka :-D .
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od mvaldo »

ďaľšl podobný postup prípravy kávy v džezve, Bosenská káva :)

Kód: Vybrat vše

http://adam.azet.sk/clanky/18621/pili-ste-uz-tradicnu-bosensku-kavu-nie-tak-na-co-cakate.html
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od lukyn »

Rád bych jako alternativu k espressu vyzkoušel přípravu kávy v džezvě. Mám dva dotazy.
Je doporučený objem výsledného nápoje pro jednu porci Turecké kávy?
Jakou mi doporučíte velikost džezvy na dvě porce? Mám možnost si vybrat 150, 180, 250, 300, ... ml.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Bambus
Příspěvky: 19
Registrován: stř 08. led 2014 18:20:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Džezva a příprava turecké kávy

Příspěvek od Bambus »

Důležité jsou vstupní parametry, výsledný objem závisí leda na velikosti hrníčku. Používají se tak 60-90 ml velké. 180 ml by měla pro dva stačit, já používám 250.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Džezva“