princip a příprava kávy

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

princip a příprava kávy

Příspěvek od primacafe »

K přípravě kávy se využívá přetlaku vzniklého vodní párou.
Postup:
Odměřené množství vody dáme do spodní části přístroje. Poté vložíme filtrační vložku, do které nasypeme odpovídající množství jemně mleté kávy a na povrchu urovnáme. Nasadíme (našroubujeme) horní část přístroje a přístroj postavíme na oheň.
Vznikající pára protlačí vodu přes mletou kávu do horní části přístroje která slouží jako konvička pro nalévání do šálků.
Také jsou přístroje kde káva vytéká trubičkou rovnou do konvičky nebo hrníčku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od Dominator »

Paradna vec nie len na dovolenky, je z toho super vonave, chutne a hlavne moc moc silne kafe. Ak s tym vie clovek robit, da s z toho vykuzlit chutnejsia a vonavejsia kava jak z dobreho pakoveho stroja (aspon moja skusenost)! Odporucam nekompromisne kupovat len kvalitu akou je napr. bialetti! ;)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od hnup »

Mal som doma Bialetti, okrem ceny som si nevšimol žiadny rozdiel oproti napr. Pezzetti (za tretinu ceny Bialetti). Čo sa týka chute - podľa mňa sa to nedá porovnávať s espressom, vytiahne z kávy iné chuťové tóny. Jedna káva môže byť lepšia v espresse, iná v caffettiere, ďalšia vo vacpote, ...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od David »

... jiné se skvěle projeví v odpadním koši ... 8-)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
nirnak
Příspěvky: 18
Registrován: pát 26. bře 2010 10:57:36
bydliště: Olomouc
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od nirnak »

Minulý týden jsem pořídil moka konvičku (Tescoma) na jeden šálek.
Moc mě výsledek překvapil a řekl bych, že i dost nadchnul. Měl jsem pochybnosti o výsledku, dokud jsem to nezkusil. Káva je opravdu hustá a chuťově výrazná. Osobně mi vyhovuje kávu po přípravě doředit stejným množstvím vody. Jsou pak cítit další chutě, které se v koncentrovanější podobě setřou, ale záleží určitě na použité kávě.
Zkoušel jsem Café Rovi Natural a Izzo Supermiscela.
V případě Izza jsem vyzkoušel porovnat co mi připraví mokakonvička a co DeLonghi ECO310. Jednoznačně je rozdíl v chuti, ale nejsem schopný říct, která varianta mi chutná víc. Oboje má něco do sebe.
Pokud někdo váhá, jestli zkusit moka konvičku nebo ne, tak já se přikláním k tomu, že ANO! Konvička na jeden šálek stojí cca 200Kč a to není tak moc, aby se to nedalo zkusit.
Uživatelský avatar
HuyaRamakai
Příspěvky: 9
Registrován: pon 14. pro 2009 0:15:18
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od HuyaRamakai »

Zdravím, chtěla jsem se zeptat jestli je možné klasickou hliníkovou Bialetti Express (nebo prostě obecně tyto hlikové konvičky) používat i na elektickém sporáku? Na netu jsem všude našla, že ano, ale v obchodě specializovaném na kávu a kávovary mi řekli, že ne. Nevíte? Máte s tím zkušenost? Jde to použít? Díky za odpověd... H.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od primacafe »

Vůbec mě nenapadá souvislost, proč by se neměla na el. sporáku používat (mám na mysli klasický plotýnkový el.sporák). Možná že bylo uvedené na jakém el. sporáku. Principů el. ohřevu je několik a nevím jestli je konkretně pro hliník nějaký rozdíl v ohřevu např. sklo-keramika, indukce a třeba klasický vařič s topnou spirálou. Nebyl tam uvedený konkretní sporák?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od Rujir »

Jedina, co ma napada je ta indukcia, inak mi to pride ako uplna blbost.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
nirnak
Příspěvky: 18
Registrován: pát 26. bře 2010 10:57:36
bydliště: Olomouc
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od nirnak »

Mám hliníkovou moka konvičku a i podle toho, co jsem viděl na internetu se dá použít na elektrické plotýnce, sklokeramické desce, plynu. Žádná nemá označení pro indukční ohřev. Konkrétně Bialetti má pro indukční ohřev označení jen u nerezových konviček.
Možná by to bylo na speciální vlákno, ale indukční ohřev funguje jen u materiálů, které obsahují železo, resp. musí být ten materiál magenticky vodivý. Jde o využití elektromagnetického pole, tak proto :ucta:
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od hedonista »

Ono nebude úplně správně fungovat ani ta železná, protože ty el. plotýnky pořád "blikají", a takto vlastně může dojít k přerušení ohřevu právě při vybíhání vody nahoru.... Tak proto je lepší plyn
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
HuyaRamakai
Příspěvky: 9
Registrován: pon 14. pro 2009 0:15:18
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od HuyaRamakai »

Jestli tam byli ty sporáky nějak specifikovány to neví páč jsem se jen ptala pana prodavače a ten vypadal velmi fundovaně tak jsem mu uvěřila, ale koukám, že mě asi kapku mylně informoval. Neva na nákup bialetki není nikdy pozdě... Díky moc za rady :)
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od hedonista »

Ještě jsem si vzpomněl, že na indukci existuje takový adapter (plotna) aby se dalo vařit na všem....
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od mvaldo »

Bum píše:Dosť dlhu dobu pozeram po konvičke na 1 šálku ale zatial som ju v obchode nikde nevidel asi sa hned preda ...
napr. tu :)

Kód: Vybrat vše

http://www.markom.sk/detajl/?cislo=266
otazka znie, kolko kavy do tej 1 porciovej konvicky davate, a ako cistit konvicku(nejak specialne vyvarit ...) ?
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od Effe »

Na indukční desce by měly problém asi jen ty nerezové,proto se u nich objevuje označení "indukcia" viz polské allegro

Kód: Vybrat vše

http://www.allegro.pl/item1064173200_extra_cena_kawiarka_venus_6_bialetti_indukcja.html
nirnak
Příspěvky: 18
Registrován: pát 26. bře 2010 10:57:36
bydliště: Olomouc
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od nirnak »

to mvaldo: Do konvičky dávám co se tam vleze, ale většinou mám množství, který jsem si vyzkoušel 7g odměrkou na kávu. Ono se do toho jinak dá "nadusat" docela dost. Když se moka udělá dobře, je v tom sítku puk jak z pressa, jen s menší pevností. Jakmile nemám otlačený sítko, vím, že jsem dal málo kafe ;)
Konvička se nijak nevyvařuje, jen se oplachuje čistou vodou! Hlinik je porézní a podle toho jaká se v tom dělá káva a jak dlouho, tak podle toho je každá další káva lepší ;-)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od Seky »

Hojte!
Pod stromečkem na mě čeká nová hračka - moka konvička.
Zajímá mě, jak mlet kávu - jemněji, jako třeba na espresso, nebo hruběji?
Rád bych měl nějaký "nástřel", od kterého se odpíchnu, pak ho doladím...
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od ringo »

Seky: Hruběji, jinak se voda přes kávu neprotlačí vůbec nebo špatně.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
ondra.palas
Příspěvky: 22
Registrován: pon 05. zář 2011 19:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od ondra.palas »

To Seky: já melu hruběji, někde na půl cesty mezi espresem a FP. Jemnější mletí mi vždy posune chuť k ještě větší "drsnosti".

Jinak po všemožném zkoušení a testování jsem oproti obecně doporučovaným postupům začal do konvičky dávat vodu horkou (cca 80-90°C). Konvička pak není na plamenu tak dlouho a káva se méně přepaluje.
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od Seky »

díky za postřehy!
Melu taky hruběji a je to ok. Jednou sem zkusil jen o jeden stupínek hruběji než na espresso a už si ufoukl i ventilek :) Takže než uklízet po explozi, radši hruběji.
Vodu dávám taky horkou, někde na netu sem vyčetl to, co píšete - káva se nepřepaluje. A přijde mi to i logické
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: princip a příprava kávy

Příspěvek od ZDRI »

Jaké máte zkušenosti s obsahem mikrokalových částic v takto připravené kávě?

Právě toto mi vadí při přípravě ve frenchpressu - i po přecezení obsahuje káva malé množství mikrokalu.
Řeším to následnou filtrací přes papír - se všemi negativy z toho vyplývajícími :( ...
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „caffettiera (moka konvička)“