Pezzetti Caffettiere

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Maroslav »

pezzetti.jpg
Je to stará italská klasická hliníková caffettiera, která se prostě naplní vodou a kávou a postaví se na sporák. Nedoporučuje se ji vymývat saponátama, jen vypláchnout vodou, takže po nějakém čase se ve spodní nádobce vytvoří správná kávová patina 8-) Objem spodní nádobky je 300ml, takže není problém připravit 2 opravdu velké kávy. Je to ideální nástroj pro milovníky pořádných "bazénů" :D
pezzetti1.JPG
pezzetti2.JPG
pezzetti3.JPG
Nicméně při korektním postupu je káva z této konvice opravdu skvělá a daleko zdravější než "český turek". Než se ze mě stal espressomaniak, nepil jsem jinou kávu, než z této konvice. Občas ji ještě opráším, když je ráno chuť na velké caffe-latte. Korektní způsob přípravy je vidět zde.
Jen se mi zdá trochu zvláštní kávu do konvice pěchovat, což já teda nedělám.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

300ml? A si si istý, že je to na dve kávy?
Teraz si ma trochu zaskočil, lebo ja mám takéto caffetiery tri - na jednu, na dve a na 6 šálok. Musím ich vyhrabať a zmerať objem.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Maroslav »

To záleží kolik tam naleješ vody a kolik nasypeš kávy. Můžeš si v tom udělat třeba jen jedno malé kafe 30ml. Já mam vyzkoušeno, že když tam naleju tak kolem 250ml vody, tak potom neni problém naplnit kávou 2 šálky na cappuccino až po okraj. No a protože si tímhle způsobem děláme něco jako ranní caffe-latte, tak použiju 2 jumbo-šálky (200ml), do kterých pak doleju čtvrtinu mléka a mám 2 bazény jak vyšitý... ;)
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

Maroslav píše:To záleží kolik tam naleješ vody a kolik nasypeš kávy.
Do caffetiery sa dáva voda po ventil a káva plnú misku, nemôžeš dať menej kávy, potom sa správne nevylúhuje.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Maroslav »

Jaké máš konvice? Také Pezzetti?
...tý vody tam přece nemusim dát až po ventilek. Dám tam tak do půlky, kafe nahoru nasypu zhruba těch 8g, rovnoměrně ho zarovnám a pak už jen při malém plamenu čekám na prvních 30ml extraktu, které natečou zhruba během půl minuty...a mám malé kafe. Když dělám dva "bazény", tak dám vodu po ventilek, kafe 2x tolik a nechám to vařit déle, zhruba minutu. Minuta je dost, ale vzhledem k tomu, že to stejně doleju spoustou mléka, je to jedno...
:?:
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

No neviem. Mňa taliani učili, že miska musí byť plná kávy, moka sa tiež robí pod tlakom, aj keď nižším, ako espresso. Ak tam je kávy menej, potom je to kvázi filtrovaná káva. Chcelo by to vyskúšať, urobiť v takejto veľkej kanvičke 30ml a na malinkej jednoporciovej to isté množstvo, a porovnať výsledky. Možno ak mi výjde čas...
Neviem značky, ak tam nejaké sú vyrazené, tak to sem napíšem. Ale tie caffettiery na dve a na 6 porcií vyzerajú rovnako, ako Tvoja, na jednu porciu mám z antikora.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Maroslav »

Docela by mě zajímalo, jestli by v tom byl rozdíl. Jestli budeš mít čas to potestovat, tak to sem pak píchni...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

Maroslav píše:Jaké máš konvice? Také Pezzetti?
Vyhrabal som tú dvojšálkovú, áno, je to Pezzetti. Keby si sem nedal to ich logo, tak to ani nevylúštim, na dne je to zodraté úplne, ešte že to dali aj na úchytku.
Tá väčšia je Pezzetti, menšia antikorová na jednu šálku je "ALPU F.lli PUPPIENI".
P1030409.JPG
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

Tak som skúsil urobiť malú moka kávu v jednom aj druhom - do tej malej caffettiery som dal všetko, ako treba, teda vodu po ventil (približne 45ml) a kávu plnú misku, do tej väčšej som dal rovnaké množstvá vody aj kávy, ako do malej. Kávu mám nejakú taliansku, ako espresso je celkom pitná.
Výsledok:
Malá caffettiera - 30-35 ml kávy (zabudol som to presne zmerať), chuť hnusná.
Veľká caffettiera - približne 20-25ml kávy, chuť ešte hnusnejšia.
Urobil som si aj espresso - nikdy by som neuveril, že je to rovnaká káva, espresso bolo v pohode pitné (pil som túto istú kávu v kaviarni, strašný zážitok, ruky by som zlámal barmanovi).
Pokus ešte zopakujem, aj s inou kávou, potom to sem hodím. Skúsim si dať viac záležať na príprave, teraz som to asi totálne spálil. No na dnes mám kofeínu dosť, tak zase inokedy :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od primacafe »

Zřejmě rozdíl v chuti bude mít na svědomí rozdílná teplota při přípravě kávy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Maroslav »

hnup píše: Malá caffettiera - 30-35 ml kávy (zabudol som to presne zmerať), chuť hnusná.
Veľká caffettiera - približne 20-25ml kávy, chuť ešte hnusnejšia.
:mrgreen: Je pravda, že po namlsanosti z pořádnýho espressa je pak návrat ke konvici hodně velká změna. Vyžaduje to (aspoň u mne) řádné množství mléka a někdy i cukr. Prostě takovej bazén k zapití ranního loupáku...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

V piatok som si robil dvakrát kávu v tej malej caffettiere (Evo som mal rozobratý), a už to bolo lepšie - dal som trochu viac kávy, jemne utlačil lyžičkou, a dával som väčší pozor na sporák. Už to bolo celkom pitné, podľa mňa určite závisí od množstva kávy v miske. Keď je množstvo správne, tak sa voda cez kávu pretláča, keď je kávy málo, tak káva v tej vode pláva, lúhuje sa dlhšie, bez tlaku.
Koľko kávy sa Ti zmestí do misky, nemáš to odvážené? Skúšal som odmerku k pressovaču, u mňa to približne sedí - malá caffettiera jedna odmerka, väčšia dve. Tú caffettieru na 6 šálok mám u svokry, bude to asi to isté, čo máš Ty.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Maroslav »

Mě se do misky vejde přesně 32g, což jsou vlastně 4 dávky. Je to pak teda plné až po okraj, ale pořád bez pěchování. Nicméně tolik kávy jsem tam v životě nedal, většinou dám tak 2 poctivější, což je odhadem tak max. 20g.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

Tak to skús dať doplna, "pěchovat" veľmi nemusíš, len to pekne zarovnaj lyžičkou. Po extrakcii by mala káva v miske ostať pevná, skoro ako puk po espresse (len sa mi to nepodarilo vyklepnúť). Ešte dať pozor na teplotu, ja som to vtedy prvý krát asi pekne spálil, odstavil som to neskoro.
Som zvedavý, čo na výsledok povieš Ty, a nie nejaký hňup :-)
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od pedro13 »

Jak vypadá to kafe z kafetiéry?Dělá to při dodržení objemu cca 50ml na kafe a použití čerstvě pražené kávy i "cremu"?

Viděl jsem na youtube video,kde to při přípravě krásně pěnilo (a nebyla to Brika co má už nějaký pěnící bazmek,byla to obyčejná konvička) ,autor tam vysvětloval,že je třeba použít čerstvé kafe a pak to pění i s obyčejnou konvičkou.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od hnup »

Ono to trochu pení, ale nie je to créma ako na espresse, len taká malá vrstva peny s dosť veľkými bublinami, ktoré aj tak dlho nevydržia. No po pravde nejako často v kafetiére kávu (už) nerobím, káva z PRIMAcafé mi je vzácna a espresso je predsa len espresso... Takže to nechám na niekoho s viac skúsenosťami.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
ondro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: sob 03. led 2009 14:00:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od ondro »

Asi by to chcelo nové vlákno, skúsim tu. Mám dotaz či niekto nezaregistroval mokka varič na klasické poduškové pody?
Celkom úlet, ale do práce (a vo verzii na elektriku) by sa mi to celkom hodilo.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od mvaldo »

inak, čo som mal prvý mokka kávovar, tak na kávu sa dával "dierovaný poklopec" s úchytom, ktorý doliehal presne po vrchnú časť, čiže ako keby tlačil na kávu :)
kávu som nikdy nevážil, proste iba jemne utlačil :)
zrovna dnes som si objednal novú mokka 1 cup Pezzetti :)
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od Effe »

A kde jsi ji objednával?
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pezzetti Caffettiere

Příspěvek od mvaldo »

z

Kód: Vybrat vše

www.ebay.co.uk
cca. £11 :)
Odpovědět

Zpět na „PEZZETTI“