Gaggia Evolution - jakou misku

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Tess
Příspěvky: 9
Registrován: pát 05. říj 2012 15:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Gaggia Evolution - jakou misku

Příspěvek od Tess »

Zdravím všechny, mám svojí novou gaggii evo doma dva dny. Jsou absolutní začátečník, amatér. Chci se zeptat. Miska se má naplnit až po okraj kávou a pak stlačit (na youtubu ho mají vždy plné nebo téměř plné)? Ale když i tu nejmenší misku co je ve balení naplním, mám tam hodně přez 7g (myslím, že by se z toho co mám v malé misce daly uděla tva hrnečky zároveň). Když do malé misky dám jen těch 7g, je tam málo kávy a káva neteče jak má - nedělá krému atd. Nebo koupit ještě nějakou "mělkou" misku opravdu na cca 7g kávy? Díky za postředy a omlouvám se za "hloupost" otázky, ale každý jsme jednou byl zelenáč :pardon:
Uživatelský avatar
Tess
Příspěvky: 9
Registrován: pát 05. říj 2012 15:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Tess »

ještě dodám, že do misek dávám právě dodanou kávu z Prima kafe - mleté na espresso (do poznámky jsem uvedla typ kávovaru), ale kréma jako třeba:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&featu ... CkZ0oD5Vx0 z toho opravdu neleze - je tam jen slabý milimetr... ale nevzdávám se, takže díky za rady, kolik kafe do misky atd. (jo zkoušela jsem dát misku plnou kávy, ale pak zas nejde páka zasunout a otočit v presovači, takže babo nebo baristo raď), moc vám všem díky
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od ondrada »

Na toto téma je tu popsanej stoh témat, stačí hledat (ale k tomuto tématu snad stačí i kliknout kamkoliv na fórum a něco relevantního vypadne, kolik je tu toho popsanýho)... Je na to tady vpravo nahoře i tlačítko, když nechceme proklikávat jedno téma po druhým. Třeba search.php?keywords=pln%C4%9Bn%C3%AD+mi ... mit=Hledat nebo search.php?keywords=Jak+naplnit+misku&t ... mit=Hledat
Uživatelský avatar
Pisky
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 03. kvě 2012 11:32:52
bydliště: Praha
kávovar: Expobar Brewtus IV-R
mlýnek: Demoka GR-0203

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Pisky »

Tess píše:Zdravím všechny, mám svojí novou gaggii evo doma dva dny. Jsou absolutní začátečník, amatér. Chci se zeptat. Miska se má naplnit až po okraj kávou a pak stlačit (na youtubu ho mají vždy plné nebo téměř plné)? Ale když i tu nejmenší misku co je ve balení naplním, mám tam hodně přez 7g (myslím, že by se z toho co mám v malé misce daly uděla tva hrnečky zároveň). Když do malé misky dám jen těch 7g, je tam málo kávy a káva neteče jak má - nedělá krému atd. Nebo koupit ještě nějakou "mělkou" misku opravdu na cca 7g kávy? Díky za postředy a omlouvám se za "hloupost" otázky, ale každý jsme jednou byl zelenáč :pardon:
Ahoj, ze zkušenosti mnoha lidí před tebou to se sítky u Gaggia vypadá tak, že jednoporcové sítko vychází cca na 10g kávy, dvouporcové cca na 16-18g kávy. Když tam dáš míň, nebude to prostě ono, jak ses sám přesvědčil. Jelikož zatim nemam vhodnej tamper, ale pouze plastový původní, tak množství odhaduju podle délky mletí mlínku(u mého mlínku je to cca 11sek na 1 porci), na dvouporcové mám nastavený časovač na mlínku. Samozřejmě záleží na typu kávy a jemnosti mletí, s každou kávou je to jinak.
Dají se koupit i menší sítka, najdu odkaz a případně doplním zprávu.
Jo a když naplníš jednoporcové sítko volně kávou až po okraj, tak už to tam opravdu ani po stlačení nenasadíš, chce to pár mm pod okraj volně nasypat a ztampovat a to vychází tak akorát. Zato u dvouporcového sítka to vychází poměrně přesně. Naplním ho kávou přesně po okraj a po stlačení je sítko akorát plné na extrakci.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od hnup »

Mletá káva starne rádovo v hodinách. Iná je čerstvo namletá a iná je hodinu po namletí. Bez mlynčeka to jednoducho nejde, stále to bude len kompromis.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od xxviktor »

Ahoj, mohl by mi prosím někdo změřit, jak vysoký hrnek se dá u Evolution použít? Než mě začnete odsuzovat - raději než espresso mám lungo a nechce se mi káva přelévat.
Uživatelský avatar
Pisky
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 03. kvě 2012 11:32:52
bydliště: Praha
kávovar: Expobar Brewtus IV-R
mlýnek: Demoka GR-0203

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Pisky »

Už jsem ti chtěl 2x odpovědět a pokaždé mě zastavilo to, že nemám nic, čím bych to mohl změřit. Inu změřil jsem to nakonec jednoduše. Výška od odkapávače po klasický plastový dvouvemínko(který je odmontovatelný a taky vyměnitelný za jiný) je stejná jako šířka(míněno ta nejdelší hrana) kreditní karty. Jelikož kreditku máme všichni stejnou(aspoň velikostně), tak snad to pomůže. Není problém tam nacpat i vyšší hrnek, on nakloněný se tam nějak vejde a pak jsou vemínka pod úrovní výšky hrnku.
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od xxviktor »

Díky za odpověď. Už jej mám objednaný, tak uvidíme, jak to bude :)
Uživatelský avatar
Tess
Příspěvky: 9
Registrován: pát 05. říj 2012 15:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Tess »

Mám Evo doma už 14dní. Vrtá mi hlavou ta přetlaková miska. Nevíte někdo, z jakého jiného stroje s nepřetlakovou miskou si můžu objednat novou misku tak, aby mi pasovala do Evo páky? Mám svůj první stroj, třeba tam bude pasovat každá miska 58mm, ale kdo ví. Díky za tip (vrtat otvor do přetlakové asi nezvládnu :pardon: )... a nějaký tip na tvoření mikropěny? Kafuju a kafuju, šlehám zkouším ale zatím mi z toho leze super pěna třeba na latté nebo klasic capůčo, ale "latté art" z toho neudělám... je to moc husté...
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od xxviktor »

Nejsem si jistý, jestli ta miska opravdu přetlaková je. Nemá na tohle Gaggia jen nějaký nesmysl, který se strčí pod do páky? Osobně nevím jak to přesně vypadá, v balení jsem jej nenašel.
Uživatelský avatar
Tess
Příspěvky: 9
Registrován: pát 05. říj 2012 15:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Tess »

Podle dřívějších příspěvků a fotografií jsme dospěli k názoru, že přetlaková je. Má dvě dna - první s mnoha malými dírkami a druhé jen s jedním. Pak se do páky dává ještě takový černý "špuntík" až pak to sítko. Jak čtu názory tu, tak kafémilci toto sítko zavrhují. Ale znám i jedince, kteří si ho nemohou vynachválit... tak babo (teda baristo :-) ) raď
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Redmann »

Baba radí pretlakové, barista nepretlakové.
Uživatelský avatar
Tess
Příspěvky: 9
Registrován: pát 05. říj 2012 15:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Tess »

:lol: :lol: no a jakou "značku" nepřetlakového sítka do Gaggia Evo si mám objednat, aby pasovala do páky a celého stroje?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

To už je snad uplně zbytečný na toto téma vůbec ztrácet čas. Opravdu jsou toho na foru mraky. Nebuďte líní trochu hledat a trochu přemýšlet.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
xxviktor
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 18. říj 2012 19:21:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od xxviktor »

Pravda, nahoře je více dírek a dole jen jedna, nicméně to rozhodně není taková zvrácenost jako například u delongů, kdy kafe vypadá jak malé pivo.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Bohužel ono je to úplně to samé. Princip extrakce kávy probíhá stejně. Jen jinou konstrukcí páky a těch napěňovacích nesmyslů to možná v hrníčku vypadá trochu jinak. Ale podstata (princip) a výsledek je totožný.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Merylin
Příspěvky: 1
Registrován: ned 16. zář 2012 4:16:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Merylin »

Dobrý den, nepřetlakové, klasické misky se dají koupit třeba tady:

Kód: Vybrat vše

http://www.kavovary.cz/nahradni-sitko-filtr-14gr-gaggia-43554.html 
.Jsou to asi originální misky do kávovarů Gaggia stejné do všech typů Gaggií. Mají i jednoporcové misky a spoustu jiného příslušenství. Také jsem tam objednávala misky a jiné věci a vše bylo v pořádku, jen jsem chvíli musela být trpělivá k vůli době dodání. Doporučuji ale přikoupit kávomlýnek, bez kterého espresso přes klasické misky nevyrobíte a kupovat kávu zrnkovou čerstvě upraženou. Káva namletá ze supermarketů je příliš na hrubo a voda přes ní a klasickou misku jen tak profrčí a espresso vlastně není espresso ale hnusná vodnatá břečka. Tak nákupu a tvorbě voňavého espressa zdar!..... Já jsem moc spokojená s tvorbou espressa na Evolutionu, miluju to.
Uživatelský avatar
Tess
Příspěvky: 9
Registrován: pát 05. říj 2012 15:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Tess »

Merylin, moc děkuji za odpověď, je mi velmi užitečná. Na mlýnek šetřím, mám ho v plánu, jen co ostatní členy rodiny přesvědčím :-). Zatím to budu řešit obchodem s kávou, kde mi kávu namelou na požadovanou hrubost - jemnost. On má administrátor pravdu, že je toho tady spousta, ale nikde jsem se třeba nedočetla co na Evo (všude jen napíšou nepřetlaková miska). Jsem amatér Evo je můj první presovač a nemohu si vyzkoušet různé typy strojů a kalíšků, nemůžu přeci tušit, že to co pasuje na Classica bude pasovat i na Evo... Takže ještě jednou moc děkuji a tímto se všem znalcům omlouvám. Už nebudu otravovat. Admin mě otrávil víc jak nepovedený kafe, brrr
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od ondrada »

Já teda nevim, ale fakt je potřeba po stý opakovat, že do páky na misku o "profi" průměru 58mm je potřeba koupit misku o průměru 58mm, že gramáž uvedená u misky je hrubě orientační a pro každý kávovar jiná, že "rantl" může být různě tvarovaný takže ne každá miska sedne do konkrétního kávovaru, že miska se tudíž podle parametrů koupit/doporučit nedá, a že je potřeba konkrétní misku vyzkoušet v daným kávovaru jestli vyhovuje, a když ne, tak jí vyměnit, což umožňuje např. firma HRASPO? A že informace na toto téma stará několik měsíců může být bezcenná, takže jedinej kdo by mohl dokázat poradit, pokud tady do Eva nikdo misku za poslední dejme tomu tři měsíce nekupoval, je prodejce té misky, a to ještě jen někdy (pokud má v Evu ějakou misku vyzkoušenou)?

Chjo... Tak to tady holt budem psát pořád dokolečka a za chvíli se tu nebude orientovat vůbec nikdo. Chápu že každej chce odpověď typu "Kup si toto" a mít to bez přemýšlení, ale holt je někdy potřeba vyvinout nějakou snahu a pak sem třeba napsat, že "Našla jsem misku vhodnou pro Evo, sedí v páce i v hlavě, vejde se do ní tolik a tolik gramů kávy" pro ostatní, kteří by třeba v blízký době misku sháněli... Nebo by se měl někdo sebrat a jít otestovat aktuální nabídku misek v Evu, aby pak mohl říct která se jak chová?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution - jakou misku

Příspěvek od primacafe »

.................několikrát jsem zde něco napsal, pak smazal. Protože všechno co jsem napsal, se mě zdálo úplně zbytečné. Nakonec jsem to přesunul, protože to už z hodnocením kávovaru nemá nic společné. A ať se téma které je zde už 1000x probrané řeší někde uplně jinde. Na místě tomu odpovídajícím.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“