Uchovávání kávy v mrazáku

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od lukyn »

vůbec by nebylo špatný, kdyby takovouhle záležitost nabízelo třeba PrimaCafé i se svým logem ...
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

Dózy jsou doma. Objednal jsem je u firmy Doubleshot, jejíž logo nesou. Takže pro ty, koho to zajímá:
-Jedna z nich je na spodním okraji promáčknutá, jedná se o bezvýznamnou kosmetickou vadu a rozhodně nemíním nic vracet, na druhé straně chci podat úplné informace o daném e-shopu.
Pro mě daleko závažnější chyba je to, že ačkoliv je v popisu obchodu uváděn obsah cca 330g, při nasypání plného 300g sáčku kávy (originální balení Primacafé) se do něj nevejde už ani zrnko a nelze nasadit to druhé víčko.
Nicméně i znovu bych bral tyto menší dózy, takže i zde jsem spokojen. Vyrábějí se - kde jinde - v Číně, jsou opravdu praktické. Z fleku bych je doporučil, trochu zvědav jsem na životnost těch černých víček. Je možné, že časem nebudou dokonale těsnit. Teď, když do dózy nasypu kafe a zavřu ji, je kolem víčka káva cítit nepatrně, výrazně méně, než z neotevřeného 300g sáčku Primacafé. Stačí zvednout držátko, čímž se ventilace otevře a okamžitě se vůně kávy objeví.
Celkově je na tom skvělé to, že už žádné kolíčky, žádné gumičky a svorky, což bylo zatím při nechuti používat dózy s konstantním objemem (nebo vakuové) nutností. Nebýt tohoto fóra, nedozvěděl bych se o nich, takže díky.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Seky »

nechci nikoho a nic hájit ani pomlouvat, ale nemohlo dojít k promáčknutí díky přepravci?
A asi máte větší zrna, než ten, kdo objem měřil :grin:
Každopádně i já o tom uvažuji...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od David »

Ta věc, se kterou máte problém se může jmenovat objemová hmotnost. Tzn stejný objem různých káv může mít jinou hmotnost. Záleží to kromě jiného na velikosti zrn, sušině etc. Takže kdoví na čem to původně stanovovali :) Dal bych jim zpětnou vazbu, ať si to opraví.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

Při přepravě ne, zabalené to bylo tak, že to vylučovalo ťukanec. Pokud jde o ten objem, jinde stejné dózy (domnívám se že stejné, stejný výrobce, tvar, jiná jen barva a logo) uvádějí jako 250g. Takže jsem - upřímně řečeno - měl tuto pochybnost už předem. Přesto jsem v ten pro mě ideální 330g objem doufal.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
maco
Příspěvky: 45
Registrován: ned 11. dub 2010 22:41:18
bydliště: Beroun
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od maco »

Taky jsem jednu na zkoušku objednal a přišla ok. 300 Gr se fakt nevejde, příště se asi poohlédnu po větší. Ale pořád lepší než zip sáčky používané do ted.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od mill »

Já do dózy nasypu těch 330g, tj. nový otevřený sáček 350g bez jednoho doubleshotu, tedy oněch výše uvedených 330. Ale bez zavřeného průhledného víka, což nevadí. A to od různých pražíren, ale vesměs světleji praženého zrna. Tj. tmavější pražení je na stejném objemu lehčí, ale to už jsme tady někde probírali, akorát už si nepamatuju, kde.
Určitě dózu pošli zpět, je to drahá záležitost a prodejce ti ji určitě bez okolků vymění, pokud to tedy už třeba zde zrovinka nečte a nezve se sám.
P.S: nechtělo by téma přesunout jinam, než sem do mrazáku?
Uživatelský avatar
ivanito
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 11. říj 2012 9:25:51
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od ivanito »

Máte niekto porovnané, aký je rozdiel v zachovaní arómy a chuti kávy skladovanej v uzavretom pôvodnom sáčku, v tej dóze ktorú spomínate pri izbovej teplote a v tej dóze v chladničke? Ja až doteraz kávu nechávam v pôvodnom sáčku uzavretom len tým prúžkom. V chladničke mám klobásu a cibuľu :), tak sa obavam, aby neabsorbovala pachy.
Káva je nápojom inteligencie, alkohol demencie.
Uživatelský avatar
AdamKo
Příspěvky: 7
Registrován: stř 14. lis 2012 2:16:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od AdamKo »

Za me musim rici (dozu airscape jsem poridil necely mesic zpet), ze aroma kavy vydrzi mnohem dele, nez v puvodnim otevrenem pytliku. Doporucil bych vsem :)
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od czhawk »

Potvrzuji problém s objemem nádoby jak uvedl elwoodblues, je i u mne. Dózy pochází z obchodu PENERINI. Jejich logo je na dóze. Uváděný objem je 330g kávy. Což mne maximálně vyhovuje. Nakupuji kávu na PRIMAcafé v balení 300g, po otevření a namletí první dávky (což představuje 3-4 kávy) se na chlup vejdu do dózy. Takže to pro mne žádný problém není.
Asi bych se osobně pozastavil raději u materiálu, uváděná nerez má povrchovou úpravu lakováním. Nejsem zastánce lakování nerezových materiálů. Každopádně je uváděná nerez magnetická, takže je to nějaká pseudonerez. Vnitřní část dózy zatím nemám jak zkoumat neb, je plná kávy. Jak jsem již uvedl, později dózu vyhodnotím. Nejprve se musíme blíže seznámit.
:grin:
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

mill: mně to naprosto nevadí, je to drobnost a umím si představit, že to lze při balení přehlédnout, pokud ovšem ve firmě cíleně neprohlížejí, jestli je odesílané zboží v pořádku. Což by asi měli a proto jsem se zde o zde zmínil.
czhawk: vnitřek lakovaný není, ale to určitě vidíš i s kafem uvnitř. (To kafe byl bonus? :) ) Nepostřehl jsem ani, že by vnitřek byl nějak cítit.
AdamKo: je dobře, že sem napsal i někdo se zkušeností (i když zatím nedlouhou) že to funguje.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

czhawk: nemám magnet, zkusil jsem to přiložit k reproduktoru a nechytala se... O uváděném materiálu, což by měla být nerez ocel 18-8 třeba zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.portlandbolt.com/faqs/18-8-304-and-316-stainless-steel
píše se tam, že tato ocel magnetická není...
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Seky »

magnetická nerez - je to ocel legovaná, rezne jen při stálém kontaktu s vodou, používá se třeba do interiéru, na nábytek, bo se dobře leští... taky mám doma pár kousků, stačí se projít s magnetem :) ..... i když v potravinářství se používají oceli jiné...
A nebo je to automatová nerez, tam je magnetismus taky běžný

něco jinýho je popis prodejce a něco jinýho realita
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od czhawk »

:) jo magnet se toho chytá slabě, ale chytá. Na šroťáku by to tedy jako nerez nikdo nevykoupil. Ale to je jen nepodstatný detail. Na spodku plechovky na gumové podložce je sice napsáno 18-8 STAINLESS STEEL, ale to je jen marketingové značení. Ocel se značí trochu jinak.

Není to ovšem z mé strany kritika. Jen prosté shrnutí zjištěných faktů. Také mám doma třeba leštěnou nerezovou dózu od TCHIBO, a na té magnety drží :grin: .
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od pedro13 »

Na stránkách amerického výrobce je uvedena nerez,tak to nejspíš bude nerez ;)

Co se týče objemové hmotnosti kávy, tak ta se odvíjí jednak od nadmořské výšky ve které se káva pěstuje. Čím výš,tím tvrdší,hustější,těžší je zrno. A pak má velký vliv pražení. Káva pražením zvětší svůj objem i o 50%. Čím víc je káva upražena, tím jsou zrna lehčí a větší.
Přirozeně se pak do uvedené dózy vejde mnohem víc lehce pražené kávy z vysokých nadmořských výšek než silně upražené "měkké" kávy jako např. India Malabar nebo Santos,apod.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Seky »

to, že na stránkách výrobce je něco napsáno, neznamená to, že to tak je ;)
a hlavně nerezových ocelí je víc tipů
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od pedro13 »

Já výrobce ani dovozce nejsem, tudíž je mi to jedno :)
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

Rozdílnou měrnou váhu kávy jako vysvětlení neberu. Je to sice pravda, ale logika předpokládá zaručený objem. Když se tam vejde víc, nikomu to vadit nebude.
O více druzích nerezových ocelí jsme zde, myslím, všichni informováni.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od rastino7 »

ma niekto skúsenosť s touto "srandou" ? :

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=dfT2ZgqRoCM

Kód: Vybrat vše

http://www.my-concept.cz/default.asp?cls=spresenttrees&strid=55963
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od ondrada »

S touto konkrétně ne, ale co se týká těch vysavačů se svářečkou fólií, ještě jsem neviděl aby to pořádně fungovalo, většinou se do pytlíku za krátký čas vzduch dostane. Nemá to nic společného s "profi" baličkami který se používají třeba v různých Billách a podobně na balení krájených salámů a sýrů, je to úplně jinej princip. Ty opakovaně použitelný pytlíky se zipem by mohly být lepší, stejnětak vakuovací dózy jsou dobrý, ale nevim jak na kafe. Na potraviny je to fajn.

Jen bych doporučil nešaškovat s různýma elektrickýma nebo nedej bože akumulátorovýma pumpama a koupit něco s ruční pumpičkou. Z vlastní zkušenosti - rodiče měli vakuovací dózy od Zepteru s elektrickou pumpou - nakonec se to moc nepoužívalo, protože musela být pumpa někde postavená, přes adaptér připojená do zásuvky, zavakuování mísy trvalo 20-30 vteřin, pořád se to někde motalo tak se to dalo do skříně a ztama se to nikomu vytahovat a zapojovat nechtělo. Teď jsou tam dózy s ruční pumpičkou (je to takovej váleček 5cm v průměru a 10cm dlouhej) - nasadí se víko, na něj pumpička, párkrát se zatáhne a za 10 sekund není co řešit. Žádný dráty, stojánky, je to malinký a rychlý a může to být pořád připravený na lince aniž by to zavazelo. Používá se to pořád. Ale zas jak by se to sneslo s kávou a mrazem, těžko říct. Každopádně čerstvou kávu moc vakuovat nelze, protože z ní leze hromada CO2, takže leda kávu už vyvětranou.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“