Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Poly
Příspěvky: 21
Registrován: stř 31. bře 2010 19:40:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od Poly »

Dobrý den,
chci si koupit nějaký kávovar na doma v ceně tak cca do 12 000. V této kategorii je hromada kávovarů s thermoblockem, který je zda zavrhovaný. Pročetl jsem snad celé fórum, ale byly tu i příspěvky s pozitivními reakcemi. Např, že Quick Mill má thermoblock, který se vyrovná boileru, a že kvalitní thermoblocky existují a jsou plně srovnatelné s boilerem. Mátě někdo zkušenost s praxe, kde by jste mohli porovnat ty dražší thermoblokové a s levnějšími boilery (Lelit, Gaggia, La Pavoni...). Koukal jsem na Quick Mill - u nás není moc k sehnání a mám strach o ND/servis. a Proč uvažuji nad termoblockem a nejdu hned do jistoty? No, počítal jsem. Denně s manželkou 3 - 4 x 2 kávy denně = zapnu mašinu 4x denně pro udělání espressa - pouhých 60ml. Boiler musí nahřát pomalu půl litr vody a taky to nějakou chvíli trvá. Z těch levných thermobloků mě zaujal Graef ES 90 a Quickmill 820.

Díky za radu
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od pedro13 »

-Pokud má být termoblock funkční, tak se taky musí nahřát - musí to být pořádný kus kovu,který předem absorbuje energii, kterou posléze ze sebe vydá. Z tohoto důvodu zde nevidím úsporu energie oproti srovnatelnému (ve smyslu absorbovaného tepla) bojléru.
-Podle mě řešíte zbytečnosti, v domácnostech jsou daleko větší žrouti elektřiny než nějaký bojlérek/termoblok u kávovaru.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od czhawk »

Jde zejména o tepelnou stabilitu. Aby kávovar vydal dobrou kávu, je nutné jej nechat před prvním spuštěním déle zapnutý. Musí se veškerý materiál včetně páky prohřát. U strojů obsahující termoblok je masivní materiál většinou pouze termoblok, skupiny hlavy a páky kávovaru jsou plechy a plasty. To platí zejména o produkci CHINA. Italské domácí kávovary obsahující bojler ( hliník mosaz ) mají všechny díly této skupiny ( bojler, hlava - páka ) z masivního materiálu, který dokáže absorbovat velké množství tepla, čímž zaručí podstatně větší stabilitu teploty vody při výrobě espressa.
Berte to jako obecné a zjednodušené vysvětlení hlavního rozdílu domácího espressa.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od pedro13 »

Z toho co tazatel píše, vyplývá že je si toho vědom a proto se táže na kvalitní termoblok (Quckmill) vs. malý bojlér.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
Poly
Příspěvky: 21
Registrován: stř 31. bře 2010 19:40:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od Poly »

Ano, toho jsem si vědom. Navíc zmíněné dva kávovary mají páky z velké části kovové, jenom úchyt je plast. Nemají plastové výtoky z páky, jak mají levnější kusy. Kdysi jsme měli doma právě nějaký ten šmejd, myslím od Moulinexu a zahřál se nejrychleji tak, že se pustil naprázdno a protekla jen horká voda. Často to bývá vidět i na youtube. Vodní kámen třeba taky neřeším - prý jsou na ně termobloky víc náchylné, ale máme doma filtrační konvici a filtruju vodu do frenchpressu i do bialetky (je to hodně znát). Tedy jediný háček pro/proti je kvalita samotného termobloku. A to mi zatím nikdo nedokázal říct, pokud měl porovnávat v praxi. Každý kávomil nad nimi obvykle automaticky ohrne nos, ale porovnat (snad) kvalitní termoblok s dražším boilerem ve vyšší cenové kategorii zatím neumí nikdo. Projel jsem i jiné diskuze, ale nikde ani čárka. Na coffeegeeku jsou quickmilly jen boilerové, ten Graef tam ani není. Ano, můžu jít do jistoty a vzít Lelit, jenže kdyby každý šel do jistoty, tak budeme pít všichni turka... :-)
Uživatelský avatar
jarik 1
Příspěvky: 28
Registrován: sob 12. led 2013 20:51:46
bydliště: Bratislava
kávovar: Quick Mill Orione, La speziale vivaldi
mlýnek: Eureka, Mazzer mini, Macap MX

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od jarik 1 »

Už nejaký čas používam kávovar s termoblokom a prvdupovediac by som nemenil. Samozrejme myslím v kategorii malých domácich mašiniek. Konkrétne sa jedná o Quick Mill Orione. Mal som možnosť vyskúšať aj iné, myslím s boilerom i termoblokom. Netrúfam si porovnať či je lepšie jedno, alebo druhé, naozaj záleži asi od konkréteho modelu alebo značky. U termoblokových je nevýhoda, že výber je podstatne užši. Pred časom som mal možnosť skúšať Catler, s termoblokom a bolo velké sklamanie. QM ten svoj termoblok udáva ako rokmi výskúšaný patent na ktorom nie je dovod nič meniť. Osobne som veľmi spokojný, po zapnutí je kávovar behom krátkej doby pripravený k prevádzke, má inak riešené upínanie páky do hlavy. Absolútne odpadá debata, výmena povodného sitka za iné, či problém teploty, výmena termostatov atd. Výsledok prípravy kávy nie je náchylný na citlivé dávkovanie. Je to možno aj konštrukčnými a technickymi drobnostiami, ktoré tvoria určitý celok, to je rozdiel medzi renomovanými vyrobcami a inými.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od primacafe »

Abych taky přispěl troškou do mlýna:
Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI takže to beru z pohledu praxe

ucpaných termobloků vodním kamenem jsem viděl dost ( následovala jen výměna)
ucpavých bojlerů vodním kamenem jsem viděl jen pár a to šly vždycky rozdělat a vyčistit. Když byl bojler dobře řešený, tak šlo vyměnit i topení. (pokud bylo třeba)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Poly
Příspěvky: 21
Registrován: stř 31. bře 2010 19:40:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od Poly »

Předem díky za reakce,
primacafe píše:ucpaných termobloků vodním kamenem jsem viděl dost ( následovala jen výměna)
Tohoto jsem se obával - že se mi zanese kamenem a budu nahraný. Už jsem to totiž někde četl na diskuzích, takže na tom něco bude. Jenže, pak mi docvaklo, že stejně používám filtrovanou vodu (kohoutková - chlorovaná a smrdí) a kámen se v rychlovarné konvici neobjevil od té doby, co ji máme - 3 roky. Předpokládám, že v termobloku půjde o stejnou situaci. Voda protéká a nikde se tam neodpařuje.
jarik 1 píše:Už nejaký čas používam kávovar s termoblokom a prvdupovediac by som nemenil. Samozrejme myslím v kategorii malých domácich mašiniek. Konkrétne sa jedná o Quick Mill Orione.
Díky za informaci o konkrétním modelu. Vidím, že vyřadím Graef a pokud se vydám termoblokovou cestou, zvolím QM. Koukal jsem uvedený model a hodně se mi líbí. Na amazonu je za slušnou cenu.
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od PavelN »

Ano jenomže pokud bude člověk pravidelně odvápňovat thermoblock, tak je to otázka chviličky, tekutina,projde vyčistí a propláchnete vodou, jenomže bojler, kde se vám odvápňovací roztok rozptýlí do celého objemu tak to trvá poměrně delší dobu než ho celkově vyčistíte od přípravku, pokud ho nebudete rozebírat.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od David »

Cože? Co to je za nesmysle?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od PavelN »

Nesmysl proč myslíte, na to abych bezpečně dostal všechen odvápňovací prostředek z 200ml bojleru např Delonghi pákovka potřebuju přes něj přečerpat alespoň 1,5l abych měl jistotu že tam nebude ani malá koncentrace zbytku odvápňovače(samozřejmě svoji roli v tomto hraje i konstrukce bojleru, v jakém místě je údělaný vstup a kde je výstup). Kdežto thermoblock je vlastně trubička která je omotaná na ingotu(nebo je to šnekovnice vylisovaná v hliníkovém šasi-to záleží na výrobci a použité technologii), do které vpustíte malé množství odvápňovače a poté ho čerstvá voda zase vytlačí a pročistí.
A nesmysle to nejsou jenom nějaké té roky praxe.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od primacafe »

Jasně že není v používání ani jednoho systému problém, ale znám hodně těch co odvápňují až už je skoro pozdě nebo pozdě.
Jinak souhlasím s tím, že propláchnutí bojleru zabere víc času a víc vody. Je to logické.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Thermoblock vs boiler - porovnání v PRAXI

Příspěvek od David »

To ovšem je ten nejméně podstatný argument. Jeden a půl litru proženu přes pumpu za chvíli.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“