LELIT PL 41 EM

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od jerrymouse »

Právě jsem (po dlouhé neschopnosti rozhodnout se mezi gaggia classic-silvia-lelit) objednal PL 41 TEM, tak jsem zvědavej. Doteď mám jen myPressi Twist (v2, refurb) a pokud se Lelit osvědčí, tak půjde mypressi do bazaru (já sice piju jen espresso, na které mypressi stačí v pohodě, ale ostatní členové rodiny mají rádi mléčné "verze" a to pěnítko z IKEY neni nic moc :D).

Až dorazí, napíšu nějaké zkušenosti.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Redmann »

Zaujímavé, nechcel by si založiť mimo hodnotenia kávovarov vlákno, v ktorom by si vysvetlil, prečo si z tých troch vybral práve Lelit?
Nech sa toto vlákno nezaplní OT...
smotik
Příspěvky: 18
Registrován: pon 10. led 2011 23:40:43
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od smotik »

Ahojte. Ake mate skusenosti s plnenim double a single misky? Ja davam vzdy kopcom a zarovnam tak ze je uplne plna. Po zatlaceni je tak 2 mm pod vrchom. Ked vytiahnemm paku po extrakcii je na sprche zvysok kavy , ciZe sa kava dotyka. Niekde som cital ze to nie je dobre. Ked vsak skusim dat menej kavy tak vyskedok bola menej vyrazna kava co rychlo presla do blond.

Ake mate s tymto skusenosti?
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Ralf »

nezabudni pri nizsej davke nastavit jemnejsie mletie aby doba extrakcie bola ideálna. Ja som dlho na mojom DMB plnil misku celkom dosť, povedal by som asi tak ako opisuješ, ale potom som s tým začal experimentovať a výsledky sú lepšie keď je tam kávy trocha menej. Dokážem naplniť basket tak že keď utiahnem páku tak sa mi káva tesne nedotkne sprchy a po pretlačení vodou svoj objem trocha zvýši a po vytiahnutí tam sprcha otlačená je. To preplnovanie má za následok často aj kanálikovanie, keď trebárs aj správne utampovanú kávu takým silným utiahnutím o sprchu "roztrháš".
all you need is coffee
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

ja davam do double 17g. po utlaceni je cca 3-4mm od vrchu misky, ale nikdy som to nemeral. skus. single 9-9,5.
Uživatelský avatar
richardkov
Příspěvky: 6
Registrován: sob 15. zář 2012 21:37:56
bydliště: Čeladná
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od richardkov »

Ahojte, já mám plnost misek odzkoušenu tak, že když pěchuji, ať singl nebo double, tak když se tamper dotkne zůžení v sítku, je většinou málo kávy. Na kávě většinou zůstává otisk šroubku, ale myslím že to není podstatné.
Lelit 41EM mám cca 8 měsíců, prvních pár týdnů bylo o zkoušení, vyloženě pokus omyl, ale teď už předem vím jaká bude káva, pokud je špatná vím proč, atd., mám odzkoušeno spoustu druhů kávy, vím jak kterou mlít…., zkrátka chce to čas a na všechno se dá přijít.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

takto som pid riesil ja
vid galeria
vybrat som musel pid ktory je dlhy max 8,5cm. do lelita je vhodny sestos, alebo tento pid (rex je moc dlhy) trochu som bojoval s nastavenim parametrov, autotuning mi nepomohol kedze spirala lelitu ma velmi velku zotrvacnost. pid je uchyteny obojstrannou paskou zboku steny kavovaru, kable sa nikde nedotykaju. SSR je umiestnene vnutri vedla vypinacov. kabelaz este nie je dokoncena musim ju schovat inak. chvilu som ju mam pripaskovanu k pumpe ale cele to vibrovalo a sposobovalo neprijemne zvuky.
takze aj PL41tka vie mat PID, mne sa osobne velmi paci dizajn tohto stroja takze som ho nechcel kazit displejom zvonka. ziadne vrtanie ani nevratne upravy. snimac (v mojom pripade trojzilovy PT100) je naskrutkovany pod termostatom. par kablov bolo odpojenych a par nahradenych.
cisla si nevsimajte, pri pouziti blesku niektore niekedy chybaju:) ale inak svietia normalne oba riadky, cislice neblikaju, PID piska iba minimalne (sestos piskal trochu viac)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od papun »

Akorát by mě zajímalo jestli mu tam není trošku horko...
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

nie je. od bojlera ho deli par cm vzduchu + jedna nerezova stena. pumpa a trojcestny ventil su ovela blizsie (ano nemaju v sebe elektroniku, to len pre predstavu). navyse tieto pidy maju korekciu teploty takze na meranie by to nemalo mat vplyv.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

Ak sa nemylim tak prave trojvodicovym zapojenim ktore eliminuje chybu merania zapricinenou odporom vedenia.
Zla uvaha?
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

skusim premerat infrateplomerom ako moc udaje driftuju.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od papun »

Pokud to reaguje dobře, tak je defakto jedno jestli je na dispelji 85 nebo 115 stupňů. Důležité, že voda samotná pak má požadovanou teplotu.

Spíš je problém jestli ta teplota neovlivňuje celkovou regulaci jako takovou.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

PID ma regulaciu teplotnej odchylky v sebe.. to znaci ze ma v sebe nejaky clanok ktory meria vonkajsiu teplotu (v okoli pidu) a kompenzuje meranie, takze ked na pide nastavim 95 stupnov tak na pt100 by sa mal snazit regulovat 95 stupnov (respektive odpor prisluchajuci k 95 stupnom) bez ohladu na to aka je teplota krabicky pidu. vy myslite teplotnu kompenzaciu (korekciu) vodicov ktore vedu k pidu alebo aku? teda ked sa zohreju vodice ktore vedu k pidu znehodnotia meranie? alebo? aby sme sa uplne pochopili
Uživatelský avatar
Cabakos
Příspěvky: 3
Registrován: pát 06. bře 2009 17:47:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Cabakos »

Dobrý den,

jsem čerstvým majitelem kávovaru LELIT PL042TEMD.

Potřeboval bych znát průměr tamperu. Někde se uvádí 57mm a jinde zase 57,5mm :(
Máte někdo originál tamper Lelit PL100? Mohl byste prosím uvést jeho přesný průměr?

Děkuji moc předem.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od lubono »

Přečti si fórum Příslušenství - doplňky (Výroba temperu )
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od wladas »

Po 3h luskanim sa na tomto fore mam otazocku. Ten PID regulator co vlastne reguluje? A aku vlastnost kavovaru zlepsuje?
Rozhodujem sa medzi Lelitom a Silviou. Ako tak pozeram tak je to klasicka dilema pri kupe :)
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od papun »

PID - řídí teplotu vody v bojleru. Výhodou je relativně stabilní teplota vody a především možnost její změny.
Termostat - též řídí teploty vody v bojleru, ale má velkou hysterezi a určitou výrobní toleranci. Teplota vody tedy víc kolísá a nedá se přesně nastavit.

Takže v podstatě je PID určitě lepší volba. Ale třeba i do Silvie se dá dodělat.
Uživatelský avatar
Tendejv
Příspěvky: 7
Registrován: úte 17. lis 2015 9:07:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od Tendejv »

Ahoj, chci si koupit Lelit PL 41 EM plus mlýnek a nebo PL 42 EM se zabudovaným mlýnkem. Máte někdo s tím mlýnkem zkušenost. Už se tu na to ptal borec, ale odpověď jsem nenašel.
Jde mi o snadnost čištění toho mlýnku popřípadě jestli je opravdu zásadnější mít mlýnek sólo? Díky za reakci.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od wladas »

Ten integrovany mlyn je taky zaklad. Ucel splni ale nieje to ziadne terno.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od MakeLove »

Ja mam cca tri mesiace lelit pl042Temd a zatial som maximalne spokojny. Kedze je to moj prvy kavovar tak nemam moc s cim porovnat. Zabudovany mlyncek to ma Lelit PL043MMI -

Kód: Vybrat vše

http://lelit.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=131
Pre mna je vyhodou plynule nastavovanie mletia. Ked ale potrebujes mliet aj na hrubsie, tak sa asi dost nakrutis :D. Rozoberanie mlynceka je uplne v pohode, toho sa neboj. Ked mas nejake otazky este, tak sa pytaj, len ber ohlad na to ze som uplny zaciatocnik :D

Tu som odfotil pristup k mlynceku po vybrati nasypky
Obrázek
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „LELIT“