FP nakup

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Bajn
Příspěvky: 1
Registrován: pon 03. led 2011 13:54:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

FP nakup

Příspěvek od Bajn »

Zdravím lidičky, měl bych na vás dotaz týkající se FP.
Měl jsem v plánu původně rodičům koupit espresso mašinu, nechtěl jsem to předražovat a po pročítání místního fóra jsem došel k názoru, že by to pro ně nebyl ideální začátek (aktuálně jeden pije turka a druhý "nesku") a rozhodl jsem se radši pro FP, nakoupeni kvalitní kávy a pokud si rodiče oblíbí novou kávovou kulturu, tak uvidíme co dál.
Nakonec jsem vybral Bodum CHAMBORD 0,35l případně 1l.
Problém je, že jsem si uvědomil, že jedu na oslavu o víkendu a byl by to i ideální dárek pro mámu od přítelkyně. Problémem je samozřejmě čas a nemožnost toto koupit v kamenném obchodě, kolega mi poradil, že má FP z ikei, konkrétně typ ANRIK, cena cca 700kc a je s ním spokojený.
Nemáte někdo s tímto FP zkušenost?
Je mi vcelku fuk, že udrží horký nápoj delší dobu vzhledem k FP principu jestli ho chápu správně, ale spíše o funkčnost. Co si o něm myslíte? díky za info.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

Já mám z Ikei ten jejich nejlacinější FrenchPress (snad Forsta, nebo co), a mockrát jsem ho ještě nepoužil (jestli se v něm vařilo dvacetkrát?). Ale zatím drží. Jen je potřeba říct že sklo je dost tenký, a kafe v něm rychleji chladne, po přelití by to chtělo teplejší výsledek, což tenhle tvůj řeší.

Jak znám Ikeu, tak vnitřek (sítko) bude pravděpodobně stejnej. Sítko zatím vypadá slušně, lógr skrz něj neprolízá, okolo něj taky ne, jak bude vypadat za čas ale těžko říct.

Rozhodně ale, pokud pro něj půjdeš, prober regál a sítko v tom konkrétním kusu zkontroluj. Já tenkrát kupoval dva kousky, a stál sem u regálu snad dvacet minut než jsem našel dva takový, kterým sítko přiléhalo ke stěnám skla. Drtivá většina kousků měla více či méně pomačkaný okraj sítka a vznikalo tam místo, kde bylo sítko odchlípnutý od skla. A ta mezera byla dost velká na to, aby tudy zbytečně lógr lezl do kafe.

Prostě od Ikei se nedá čekat nějaká moc velká preciznost, díry do nábytku sice umí navrtat neuvěřitelně přesně, a každou v jiný zemi, a barva dýhy jim většinou taky sedí, ale to je tak jediný :)
Uživatelský avatar
Jeremy
více pokročilý
Příspěvky: 171
Registrován: ned 16. kvě 2010 16:03:35
bydliště: Zlín
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od Jeremy »

Mám asi půl roku taky jeden kousek z Ikei 0,35l. Vypadá mnohem líp o proti FP např. z Tesca. Jsem s ním celkem spokojený, ale možná proto, že tento způsob přípravy kávy preferuji pouze okrajově. Na zvlněné sítka opravdu pozor jak píše ondrada. Použitelný je asi tak jeden z deseti.
Boiler je bojler
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od Jožin »

Také mám FP z Ikei, dostal jsem ho na vánoce a musím potvrdit, že to sítko je fakt křivé a nepřiléhá dobře ke sklu. Jsou tam takové vlnky kolem nich pak káva cestuje nad píst. Jde to, ale opravit a nyní je celkem spokojenost. Do práce je to naprosto dostačující, mám také litrový FP z Aska, ten funguje naprosto v pohodě, přitom stál 180 kaček. Jenom na jednu kávu je to moc velké.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

Říkám, chce to chvíli pozevlovat u regálu a vybrat ten jeden z deseti (možná spíš z padesáti řekl bych) s rovným sítkem. Není jich tam moc, ale jsou tam :) Horší je, že ty nerezový budou asi zatavený v plastový fólii a nebude možný podívat se dovnitř než to člověk koupí...
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ringo »

V globusu mají (měli) FP asi za 300,-, který je přesná kopie bodum. Mám i bodum, a řekl bych, že jiný je pouze potisk, možná je to ze stejné fabriky.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
tomig

Re: FP nakup

Příspěvek od tomig »

Uvažuji o koupi konvičky na FP do kanceláře. Díval jsem se zatím různě po super/hyper/mega marketech a všiml jsem si, že u většiny z nich nejde stáhnout sítko až na dno. Jde maximálně stlačit tak 5 cm ode dna. To je přece k ničemu, ne?

Dále bych se chtěl zeptat, jestli není nic proti ničemu si dělat jednu kávu v litrové FP konvičce?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

No, nic proti ničemu to není, akorát to bude rychle chladnout a sítko se nedostane až na kafe, takže pokud nebude dobře přiléhat ke stěnám sklenice, bude mít lógr tendenci přelívat se do hrnku a možná bude vlhčí (řidší), než když se zmáčkne - zůstane v něm víc vody.

Holt do litrovýho FrenchPressu patří takovejch aspoň 50-60 gramů hrubší kávy, a pak to bude akorát.
tomig

Re: FP nakup

Příspěvek od tomig »

To sice ano, ale ne tolik... predpokladam, ze sitko ma srazit kavu az na dno, ne?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

Když tam bude dost kafe na litr vody, tak to bude akorát právě na to
tomig

Re: FP nakup

Příspěvek od tomig »

To souvisi s druhou casti meho dotazu.... takze na jedno kafe je to k nicemu.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

Na druhou část, co to bude znamenat, jsem už snad odpověděl jasně o kousek výš, ne? Udělat občas malý kafe ve velkým frenchpressu asi při troše snahy půjde, akorát to asi bude hůř protékat přes to sítko samo od sebe při vylívání, než když se tomu pomůže a sítko se domáčkne až na kafe (plus to co sem psal vejš). Ale dělat to dvakrát denně bych asi nechtěl, zvlášť když malej frenchpress je za pár korun.
tomig

Re: FP nakup

Příspěvek od tomig »

A muzu poprosit o nejaky tip na typ?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

Akorát když sítko neleží na kafi, tak se to blbě (a pomalu) přelejvá, lógr se dostane na sítko a voda "zpodsítka" nemůže volně ven. Druhá věc je, že to bude náchylnější k přelití jemnýho lógru do hrnku, zvlášť když sítko úplně nedoléhá ke krajům.

Takže suma sumárum mi vychází, že udělat si občas v litrovým Frenchpressu malý kafe není problém, ale když ty malý kafe budu dělat dvě tři za den, koupim si malej.
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: FP nakup

Příspěvek od hedge »

Praktická zkušenost - když sítko dorazím až na "lógr", tak se z něj viditelně "zapráší" a v kafi pak mám spoustu jemných částeček, i když do hrnku nalévám opatrně. Když sítko nedorazím a nechám mezi ním a lógrem trošku mezeru, tak je pak v hrnku toho prachu míň.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

To sice jo, ale zas když ti pod tím sítkem zůstane deci a půl, což v litrovým Frenchpressu naplněným třema deckama klidně zůstane, tak se to přelejvá mnohem hůř
tomig

Re: FP nakup

Příspěvek od tomig »

O to mi prave jde. Jsem jediny, kdo v kancelari pije kafe a chci si udelat jen jedno jedine kafe po obede. Rano a odpoledne si dam doma.
Nejaky 1dcl FP by nebyl? :-D
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

To má smysl, dělat decku kafe ve Frenchpressu? :) To je snad škoda ho špinit :) Každopádně cokoliv nad 1,5 deci je bez problémů i v mým třídecovým šmejdu z Ikei za nějakou stovku, nebo kolik to stálo.
tomig

Re: FP nakup

Příspěvek od tomig »

Prosim te, jak se jmenuje ten Frenchpress z ikei? Nemuzu to na strankach najit.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: FP nakup

Příspěvek od ondrada »

Já mam pocit že už se bohužel neprodává, nějak ho přestali prodávat protože snad kdysi někomu prasknul. Nicméně on to stejně žádnej zázrak není, musel se jednak u regálu hledat konkrétní kus kterej nemá křivý sítko a krom toho zpracování není bůhví jaký. Na každodenní kafe bych ho asi nikomu neradil. Já jen že deci a půl a víc uvaříš asi v libovolným třídecáku bez problémů.
Odpovědět

Zpět na „French press“