uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

Dobrý den,
uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k. Měl bych několik začátečnických dotazů:
Nejdříve srovnání:
Lelit PL 41EM
La Pavoni Puccino PCL
Gaggii baby class (twin má divnou elektroniku a ovládání, které považuji za zdroj poruch)

Jedno z rozhodujících kriterií i následný servis který by měl být v čr. Mě se zdá, že mají takřka stejné prametry, ale poprosil bych Vás o vaše názory. Asi bych volil Lelit který je o něcol levnější než La Pavoni. Také by mě zajímala max výška hrnku pro Latte (pro moji drahou polovičku).
Momentálně používám ruční mlýnek lodos bude to opravdu nepoužitelné? Doba mletí mi nevadí.
Všichni zde mluvíte o čerstvé káve, momentálně používám zrnkové Chibo. Bude to také nepoužitelné, podle zdejších komentářů asi ano?

Předem moc dík.
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL 41 EM

Příspěvek od martin.b »

precitaj http://primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?f=24&t=1412
mlyncek vymen...kavy rozhodne tiez!!!!!
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od ondrada »

Tam je spíš otázka co by Vám přinesl nový kávovar proti současnýmu DeLonghi, pokud byste do něj sypal Tchibo namletý Lodosem - co se týká výsledný kávy. Můj skromnej odhad je jedno velký nic. Lepší kávovar ze špatný suroviny o moc lepší kafe neudělá.
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

Děkuji za reakce. Cílem je samozřekmě lepší chutnější káva. Pak mám jiné uplatnění pro starý kávovar a když už budu něco kupovat chci koupit něco kvalitnějšího. Něco co mi vydrží déle než 2 roy co je záruka, něco co lze opravit. Proto jsem vybíral z kovových kávovarů. Baví mě i příprava pressa, ruční mlýnek používám 2 roky a ještě mě to neomrzelo, ale zdá se, že ho budu muset opustit. Rozhodně nechci automat to vím jistě.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od RedAce »

kolu píše:Myslím to upřímně.
To už tu jednou bylo, ne? :D
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od lubono »

Tak tohle se opravovat nebude a fungovat to bude roky http://www.portaspresso.com/page1004.html
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

ok děkuji.
Takže půjdu do nového pressovače i mlýnku Zároveň vyměním kávu:-)
Mohu poprosit o zkušenosti po delší době požívání s Lelit PL 41EM? Je nějaký důvod proč ho nebrat?
Mlýnek je asi jasný Gaggia MDF
A pak k ceně kávy, za kolik ji průměrně nakupujete? Našel jsem cenu od 85kč/10dk.
S pozdravem
Tomáš
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od ondrada »

tomqw píše:A pak k ceně kávy, za kolik ji průměrně nakupujete? Našel jsem cenu od 85kč/10dk.
Jak kdy a jak kterou. Co je to proboha za dotaz? To je asi ptát se "za kolik průměrně nakupujete víno? Já našel litr za 93,50".

Takovýhle dotazy většinou pokládají majitelé restaurací a "kaváren" bez zkušeností když se snažej šetřit kde se dá a "takovej dobrej kávovar přece musí dělat dobrý kafe" (pravděpodobně i z jetejch fuseklí). A ne lidi, kteří investujou nemalý peníze do kávovaru, mlýnku a dalšího harampádí a chtějí dobrý, většinou pokaždý trochu jiný, kafe. Mrkni na místní pražírnu a uvidíš, za kolik se tu průměrně nakupuje kafe :)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od RedAce »

Cenu počítej tak od 500,-Kč/kg za obyčejnější směsi a celkově kávy v nejlevnějším cenovém spektru (třeba Balírny Praha-Holešovice mají docela dobrou čerstvou kávu za solidní peníz). Do cca 1000,-Kč/kg se pohybují velmi kvalitní "normální" kávy. Od těch 700,-Kč do 1000,-Kč se pohybuje většina toho, co třeba já pravidelně kupuji (pražíren spousta, výběrem zde určitě nic nezkazíš). Samozřejmě pak existují zvláštnosti jako Geisha, JBM, Kopi Luwak a další, které se prodávají za ceny v řádech tisíců za kilogram.
Když s cenou půjdeš ještě níž než těch 500,-Kč, valné kvality se s největší pravděpodobností nedočkáš. Ale pozor, naopak to zdaleka neplatí - že je káva drahá, nemusí vůbec znamenat, že bude i dobrá.
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

ondrada píše: Jak kdy a jak kterou. Co je to proboha za dotaz? To je asi ptát se "za kolik průměrně nakupujete víno? Já našel litr za 93,50".

Takovýhle dotazy většinou pokládají majitelé restaurací a "kaváren" bez zkušeností když se snažej šetřit kde se dá a "takovej dobrej kávovar přece musí dělat dobrý kafe" (pravděpodobně i z jetejch fuseklí). A ne lidi, kteří investujou nemalý peníze do kávovaru, mlýnku a dalšího harampádí a chtějí dobrý, většinou pokaždý trochu jiný, kafe. Mrkni na místní pražírnu a uvidíš, za kolik se tu průměrně nakupuje kafe :)
Reagoval jsem na větu že není o moc dražší než to moje chibo. Jinak nediskutuji o tom, že je to správná volba kupovat do kvalitního stroje kvalitní kávu.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od ondrada »

Aha, tak to bude tím, že nemám tušení kolik stojí Tchibo, to pardon. :) Ale ceny místních "lepších" směsí sou podobný jako za plechovkový Illy v Tesku :)
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od martin.b »

tomqw píše: Mohu poprosit o zkušenosti po delší době požívání s Lelit PL 41EM? Je nějaký důvod proč ho nebrat?
dovod preco ho nebrat vidim len jeden. ma 57mm misky takze sa musis zmierit s tym ze o pol roka ked budes chciet zacat laborovat s preciznymi miskami.. tak nebudes moct. inak je to fajn kavovar. ja mam dorobeny PID (viac v prislusnom vlakne) a upraveny OPV a za viac ako pol roka s nim nebol jediny problem
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

Takže dneska dorazil nový Kávovar. Zatím jsem ho stihl vybalit a zkontrolovat. Vše se zdá být v naprostém pořádku. Pak jsem zkoušel jsem uvařit i espresso, ale s mlýnkem Lodos to nepůjde. Za cca 20 sekund 0,4 deci kafe (mlýnek utažený na maximum) nestihal jsem to ani vypnout. Chuť žádný zázrak. Použil jsem Chibo které mám doma. Pěna skoro žádná. Teď musím počkat až budu mít nový mlýnek. Pak zkusím koupit i čerstvou kávu.
Určitě sem napíšu nějaké další výsledky až budu mít více zkušeností.
Uživatelský avatar
Bambus
Příspěvky: 19
Registrován: stř 08. led 2014 18:20:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od Bambus »

A jaký kávovar jste nakonec vybral?
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od Effe »

zkuste koupit místní robustu třeba Brasil Capixaba washed ,myslím ,že budete mile překvapen chuťově i vizuelně a Tchibu se obloukem vyhnete :-)
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

Bambus píše:A jaký kávovar jste nakonec vybral?
Nakonec jsem vybral Lelit PL 41EM. Bohužel nemám zkušenosti s jinými kávovary v této třídě. Samozřejmě pokud to porovnám s původní Delonghi tak je to úplně něco jiného. To se prostě srovnávat nedá. Provedení je podle mého názoru výborné, snad jen ta nádobka na vodu může být pro někoho problém. Je schovaná celá uvnitř kávovaru a pokud ji potřebujete vyndat potřebujete nad kávovarem skoro ještě jednou tolik místa jako je výška kávovaru. Já ji naplním sprchou z dřezové baterie, takže mi to nevadí. Pak je tu otázka povrchové úpravy. Je to vyleštěné až do zrcadla. Očekávám, že se to bude muset stále čistit, aby to nebylo "upatlané". Zatím mohu posoudit opravdu jen provedení a obchod. S obchodem naprostá spokojenos (lelit.cz Havlíčkův Brod). Měl jsem na ně několik dotazů, komunikují velmi rychle a ochotně. S dodávkou také nebyl žádný problém. Prý zajišťují i servis.
Důvody výběru:
Levnější než Silvia potřeboval jsem se přiblížit 10k.
Na rozdíl od Gaggii jsem nenašel žádné zprávy jako že se někde loupe barva a nemá žádnou elektroniku.
Vše je v nerezu, bojler je mosazný.
Vůbec netvrdím, že je to pro všechny nejlepší volba. Pro mě jako vstup do této třídy kávovarů to tak zatím je.
Uvidíme jestli časem začnu řešit tu velikost misek.

Teďmusím počkat na mlýnek a na čerstvou kávu. Pak dám zase vědět moje nové poznatky.
Tomáš
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

Effe píše:zkuste koupit místní robustu třeba Brasil Capixaba washed ,myslím ,že budete mile překvapen chuťově i vizuelně a Tchibu se obloukem vyhnete :-)
Děkuji za radu jdu ji zkusit objednat:-). Obecně musím říct, že toto forum je pro mě a pro moje začátky s espressem super.
Uživatelský avatar
tomqw
Příspěvky: 14
Registrován: úte 04. bře 2014 14:45:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od tomqw »

Ještě mě napadá několik dotazů:
Jak dlouho doma skladujete čerstvé kafe? Jde mi o to kolik objednávat? Dodávky trvají cca 10dní a je tam poštovné.
Jak často doporučujete odvápňovat popřípadě backflush.
U tohoto stroje pravděpodobně není sprcha hliníková? Taktže by neměl být problém s detergentem?
Mám doma poměrně tvrdou vodu
Naposledy upravil(a) tomqw dne stř 12. bře 2014 13:25:11, celkem upraveno 1 x.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od ondrada »

To Vás napadá zcela logicky, stejně jako spousty dalších. Odpověď je v mnoha verzích tady: search.php
ibicyklo
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 08. pro 2013 12:35:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: uvažuji o koupi nového lepšího kávovaru cca za 10k

Příspěvek od ibicyklo »

Objednajte cca na 1 mesiac kvalitnú nemletú z PC, vydrží v poho, ja pijem 3x8g denne, ale kupujem aj pre zbytok posádky :grin: celkovo asi 1kg mesačne/viac druhov v roznych gramážach/.
Skladovať v skle s brúsených hrdlom, alebo aj v potravinovej dóze, hlavne aby tesnilo a nedošlo ku kontaktu so vzduchom.Mletá je ale ok pár dní tiež, ale lepšie je mať mlynček a vždy si domlieť koľko treba.
Vodu dávam filtrovanú britou, odvápňovať podľa tvrdosti používanej vody-ak nie je tvrdá tak raz za 3-4 mesiace stačí.Odstraňovať kávové usadeniny detergentom tak raz mesačne, zas ale v závislosti od frekvencie používania espressa.
Zamčeno

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“