doba nahřívání před první extrakcí

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od lukaas »

Zdravím, chtěl bych se obecně zeptat, jak dlouho necháváte nahřívat kávovar než začnete dělat první kávu - mám na mysli nahřátí, aby se vše prohřálo a káva byla eňo ňuňo...
Stačí když napíšete typ kávovaru, čas a jak velký to má bojler...
Jde mi o to, jestli bude velký rozdíl u kávovarů s větším bojlerem - kolem 2 litrů oproti menším kávovarům - např. Silvia, která má bojler 0,3 litru.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od morseee1 »

tak silvia ma 1100 W na zohriatie 0,3 litru .. moja magica ma cca 1400W na 2l boiler ... moc matematiky netreba.
10 minut od zapnutia cakam iba na to, az vypne termostat.
Ale vobec mi to nevadi a neriesim to .. Jednoducho vstanem, zapnem kavovar a a riesim ine dolezite veci. Az pride na rad kava, je vsetko nachystane a pripravene.
Keby som chcel silou mocou rychlu kavu, mam French press a rychlovarnu konvicu, pripadne mokku.

moj predchadzajuci kavovar mal cca 2dcl boiler, rychlejsie sa zohrial - kavu som si mohol robit za 5-10 minut po spusteni ale stala za prd. Takze asi tak..

dlzka nahrievania je to posledne co by ta malo na kavovare zaujimat. Samozrejme ak nebavime sa o nejakych monstroznych kavovaroch..
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od martin.b »

Netreba to prehanat. Niektori tu pisu 30 minut pre silviu, co je podla mna uplna blbost, nikto to neskusL zmerat. Teraz mam 0,7 litrovy boiler a do 20 minut je hlava zerava.. Ak prezenies cez paku trochu vody do 15 minut sa da robit kava v pohode. Chcem to niekedy skusit pomerat nech clovek vidi realne teploty
tomig

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od tomig »

morseee1 píše:Jednoducho vstanem, zapnem kavovar a a riesim ine dolezite veci. Az pride na rad kava, je vsetko nachystane a pripravene.
Řeším to úplně stejně.
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od lukaas »

Ráno bych byl taky v klidu.
Spíš řeším odpolední návrat z práce a taky návštěvy. Někdo dojde a chci udělat kafe.
Mám zálusk na Carimali Alfu od Hunta, ale ta má 2litrový bojler. Případně Oscara od Nuova Simonelli a ten ma 2,3 litrů...
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od morseee1 »

lukaas píše:Spíš řeším odpolední návrat z práce a taky návštěvy
plati to iste co rano. Prve co spravim po prichode domov je, ze zapnem kavovar .... Ani navsteva nebude ako prve ziadat kavu. takze nejakych 15 minut budes mat urcite cas...
lukaas píše:Mám zálusk na Carimali Alfu od Hunta, ale ta má 2litrový bojler. Případně Oscara od Nuova Simonelli a ten ma 2,3 litrů...
vobec by som sa toho nebal. Oba su vyborne kavovary a na Hunta sa tu spievaju ody :-) Velky kavovar ma viac vyhod. Pomale nahriatie je len o zvyku.
Mame v praci automat, ktory je schopny do troch minut od zapnutia spravit kavu.. ale vysledok stoji za prd ... ale mam kavu v podstate okamzite ... Priznam sa, radsej si pockam 20 minut na poriadnu kavu ..
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od ondrada »

lukaas píše:Případně Oscara od Nuova Simonelli a ten ma 2,3 litrů...
Ale je to HX, takže vody je v boileru podstatně míň, není plnej. Ve výsledku to tak hrozný není, 15-20 minut IMHO celkem stačí, půlhodina stoprocentně.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Fox_25 »

Měl jsem carimali uno, 4 litry bojler a nahříval se něco přes hodinu, alfě dle kamaráda stačí půlhodina. San Remo- Jolly bar, ten vypíná termostat za minutu, pak stačí prohnat pákou trochu vody a připravovat kafe. Než stihnu nasadit páku voda je už znovu nahřátá. Bojler má 0,3l a měl by mít 1500W spirálu.

Já osobně si už šetřím na alfu od hunta, jestli návštěva bude chtít dobré kafe tak si počká, když si nepočká tak dostane turka z džezvy.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od lukaas »

No právěže si teď píšu s jedním klukem, co má Silvii, a ten mi také říkal, že do 3-5 minut může kafovat...
A to už je celkem rozdíl oproti 30 minutám třebas u Carimali...

Jde o to, že i příprava kafe něco zabere a když je to nějaká instatní návštěva na hoďku, tak to skoro ani nestihnou dopít...je to těžký rozhodování ech...
tomig

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od tomig »

Pokud jde vyloženě o Silvii, zde je návod, jak zahřátí urychlit:

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeekid.com/archived/rancilio/cheatsilvia
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od morseee1 »

lukaas píše:No právěže si teď píšu s jedním klukem, co má Silvii, a ten mi také říkal, že do 3-5 minut může kafovat...
do troch minut asi ledva stihnes zaliat instantnu, Ked sa bavime o navsteve, to asi nebude jedna kava ...
lukaas píše:Jde o to, že i příprava kafe něco zabere a když je to nějaká instatní návštěva na hoďku, tak to skoro ani nestihnou dopít...je to těžký rozhodování ech...
presne tak, priprava kavy nieco zaberie .. a treba pripravit aj navstevu.. :-) ale nie .. nejako si neviem predstavit ze pridem domov spolu s navstevou a prve co chce je kava ...
chodia k nam domov navstevy, ale ziadna sa zatial nestazovala, ze by dostala neskoro kavu ..

v kazdom pripade je to na tebe.. pre mna nema rychlost zohriatia 5 - 20 minut ziaden vyznam. za 20 minut mam uz aj salky nahriate ..
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od satchieee »

lukaas píše:No právěže si teď píšu s jedním klukem, co má Silvii, a ten mi také říkal, že do 3-5 minut může kafovat...
To bude tym, ze ti vravi cas, po akom sa vypne kontrolka termostatu. Resp. voda v bojleri je zohriata, avsak ostatok kavovaru je este studeny. V tomto stadiu nema kavovar pozadovanu teplotnu stabilitu. Ta pride za spominanych cca. 15-20 minut, ked je stroj pekne prehriaty.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Fox_25 »

No, ale pozor, zase tak jednoduché to není. Když mám v Jolly Bar dělat kafe pro 5 lidí tak pomalu dostávám osypky a nejsme na čase 1 kafe za 4 minuty hotovo. Než vyklepnu puk a připravím další kávu do misky tak kávovar už chládne protože se po prvním shotu velmi rychle nahřál a já musím buď odpustit vodu a nebo čekat pokud chci dělat kafe "ideálně" teplou vodou.
Když jsem dělal 5 káv na carimali UNO tak to šlo krásně, když jsem nic nepokazil tak byly kávy asi do 10 minut hotové. Na jolly bar trvá 5 káv kolem půl hodiny. Z tohoto pohledu si milerád počkám 30 minut než se nahřeje bojler. Plus si u toho můžu ještě udělat do konvice čaj protože alfa má tuším i výdej horké vody.

Rozhodování to není těžké, buď se smířím s delší dobou nahřívání výměnnou za jistý komfort a nebo se budu lopotit u málého "dýchavičného" bojleru.

satchieee
Proto první nahřátou vodu proženu pákou, prohřeje se hlava i páka a jsem na podstatně jiném čase. Toto fungovalo i na Gaggia Color, classic, baby twin, atd.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
tomig

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od tomig »

Prohříváte tu páku včetně misky?
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Fox_25 »

Ano, zkoušel jsem i bez misky, ale v chuti se to nijak neprojevilo. Akorát se bez misky tolik neprohřála hlava protože voda rychle odtékala výpustí.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od Daniel.U »

ja som kupil kavovar s hlavou E61, konkretne La Scala Butterfly a s tym nahriatim je to tak, ze pracovny tlak a tym padom teplotu v bojleri dosiahne za 10 minut. Ale nestihne sa prehriat hlava a mam dojem, ze nepomaha moc ani prepustanie vody. Okrem toho ked nieje kavovar napojeny na vodovod je to odpustanie otrava. Realne zrejme treba pol hodinu cakat. Len nikde nevidim, ze by sa riesila spotreba elektriky. Ved taky kavovar pre domacnost je svojim sposobom blbost. Este tu polhodinu by som stravil, ale ta spotreba... Mam sa s tym zaoberat? Ja viem, ze kazdy spas nieco stoji, ale aby som este nelutoval ked dam prec Gaggiu Classic s pidom.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od wladas »

Riesit spotrebu pri takom stroji...
To mi pride ako riesit spotrebu plazma TV oproti LCD. Ano, spotreba bude vyssia, ale plazma bude za rovnaky peniaz lepsia.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od bruno75 »

Spotreba elektriky je samozrejme dôležitá ale... pri kávovare spotreba elektriky je ale irelevantná.
Prečo? Jeden príklad Carimali Alfa (cez víkend zapnutá od 6:00 do 21:00, cez týždeň zapnutá od 15:00 do 20:00) spotreba za mesiac prerátaná na eurá ... 1,7€. To si s radosťou odpustím jedno "preso" niekde v bare alebo kaviarni a dám si ho doma tak ako to mám rád a nie v tej tragikomédii čo podávajú v 2dc hrncoch a tvária sa akú bohovskú službu robia zákazníkom za "ľudovú cenu". Tak to len na margo spotreby.

Doba nahrievania pre prvou extrakciou.... vlastná skúsenosť.
Rancilio Silvia minimum 20min ideálne 40min
Carimali Alfa minimum 30min ideálne 50min
E61 minimum 20min ideálne 40min

Už len z fyzikálneho hladiska nie je možné za 3-5 minút zohriať hlavu na prevádzkovú teplotu. Skôr mi to pripomína lacný marketingový ťah kde za 3-5 minút sa vypne prvý krát ohrev.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
tomig

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od tomig »

bruno75 píše: Rancilio Silvia minimum 20min ideálne 40min
Z mého pozorování 20 minut pouze v případě, že sem tam pustím čerpadlo, ať se okruhem prožene horká voda.
Když to chci nechat ladem, tak opravdu těch 40 minut je minimum.
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: doba nahřívání před první extrakcí

Příspěvek od bruno75 »

To minimum berte tak, že je potrebné ešte prehnať cez hlavu vodu aby sa aspoň nárazovo dostala hlava do pracovnej teploty.
Ja skoro vždy bez rozdielu na typ stroja nechávam nahrievať hodinu a to už mám istotu, že je všetko tak ako má byť.

Inak na Silvii som sa to pokúšal zrýchliť tou metódou ohrevu na "paru" ale nakoniec som to vzdal, lebo to nemalo nič spoločné so stabilitou. V extréme sa dokáže navodiť stav keď hlava je ešte studená a to ňou prefrčí doslova para.
Treba si uvedomiť, že normálne espresso stroje majú bojlér s hlavou vážiaci nezriedka cez 10kg a to je spústa masy ktorá potrebuje na zmenu teploty svoj čas. Za pár sekúnd sa nahrejú leda tak automaty kde je ale ohrev vody riešený inak a aj samotná sparovacia jednotka je plastová :)
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“