Začátečník

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
William
Příspěvky: 5
Registrován: stř 29. říj 2014 17:02:13
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Začátečník

Příspěvek od William »

Ahoj,
s manželkou sme nedávno začli pít kávu a tak nastala potřeba pořídi si domů nějaký přístroj A abych byl upřímný, kávě nerozumíme, poznám tak maximálně turka od espressa, ale vím, že nejvíce nám chutná caffe latte.
Pročítám si zdejší forum a čím víc ho čtu, tím víc se děsím. Řeší se tu sítka, spršky, misky, patky, hořkost a kyselost a já se bojím, jestli vůbec dokážu udělat kávu z přístrojů zde doporučovaných.
Doporučuje se zde například Gaggia Classic, ale v druhém topicu hned čtu, že je nevhodná na mléčné nápoje, po třetím topicu už sem si jistý, že musím být velmi zkušený abych dokázal udělat kávu co nebude "kyselá jako kdyby do ní někdo vymačkal citron" bez toho abych přístroj tunil vším možným i nemožným. Pak narazím na silvecrest z lídlu co "dokáže udělat přijatelné kafe a odpustí chyby baristy", abych se za minutu dočetl, že výtvory z tohodle se nedají pít.. no prostě, jde mi hlava kolem.
A teď je tu další problém, nerad kupuji nekvalitní věci. Když k tomu připočtu naše velmi omezené finanční prostředky, nezkušenost a nerozhodnost..

Prostě abych to shrnul, sháním něco takového:
- Kvalitní přístroj, co vydrží roky
- Lajk v něm dovede udělat caffe latte(manželka pro návštěvu)
- Bez mlýnu a dalšího příslušenství bude použitelný(současnost)
- S příslušenstvým udělá velmi dobrou kávu která neurazi zdejší návštěvníky (budoucnost)
- Cenově kolem 5k s tím, že se nebráním bazaru

Vím že je to asi nereálné, ale manželka pokukuje v Lidlu a já asi mířím výš..

Díky moc za jakékoliv odpovědi!
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Začátečník

Příspěvek od Redmann »

Hlavne kľud. :-)
Pri cene 5 000 to vidím iba na bazár, ak chceš niečo kvalitnejšie.
Ja by som odporučil Gaggia Classic + ručný Porlex mlynček. Mlieko s tým takisto s troškou cviku napeníš. A v podstate na caffe latte moc ani peniť nemusíš, takže pohoda.
Hlavne vypusti z hlavy všetky tuningy a iné serepetičky, tie zatiaľ idú mimo tvojho záujmu.
So spomínanou zostavou a slušnou kávou si spravíš doma takú kávu, že budeš určite spokojný.
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Začátečník

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Ja tu čítam poctivo skoro mesiac a latka na kúpu kávovaru sa len posúva vyžšie.
Mal som aj ručný mlynček, no nepredstaviteľné s tým robiť kávu pre návštevu, ledaže by si každý mlel svoju :)
Je to smutné, ale páni tu majú pravdu vo väčšine čo sa tu píše. Výrobcovia kávovarov si ako-keby robili srandu z kupujúcich :nesouhlas: Dobrý mlynček a slušná páka sa nedá kúpiť za drobné. Ak to niekto myslí s kávou vážne, tak ako prvé veľa čítať a pozrieť na nete aj ako tie veci vyzerajú z dnuka.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od lubono »

William - Já bych se nikam nehrnul(když je malý rozpočet) a pomalu pročítal témata jak si udělat doma dobrou kávu z Moka konvičky nebo French press třeba v Aeropress .Koupě kávovaru z druhé ruky nemusí dobře dopadnout když se tomu nerozumí. Šetří dál a časem si pořídíš svůj vysněný kávovar
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od lukyn »

Já bych vzhledem k nastavené horní cenové hranici taky raději doporučil, v tuto chvíli, zvolit jiný způsob přípravy kávy. Vůbec neřešíš mlýnek, ale jak jsi se určitě dočetl, správné mletí je jeden z nejdůležitějších kroků v přípravě kávy. Tady předpokládáme, že kupuješ čerstvě praženou kávu a tu si doma před každou přípravou nápoje nameleš. Teď jde o to, jak často a pro co budeš kávu připravovat. Pro frenchpress 1x denně bude stačit ruční mlýnek, pro expresso 3x denně to už bude chtít elektrický. Opět je to ale bohužel o penězích. Ani s Gaggií Classic se nevejdeš do tvého rozpočtu a chybí ti mlýnek. Tedy volil bych frenchpress / mokka konvičku + ruční mlýnek, no a to ti zbudou s bídou 3000,- a ty bych si nechal na nákup kvalitní kávy. Takže doporučuju prostudovat forum o alternativních způsobech přípravy kávy.
No a když vás doma přípravy kávy začne bavit a budou peníze, pak bych řešil stroj na espresso a nákup pořádného mlýnku, bez kterého se dařit nebude. To co již doma budeš mít se ti neztratí, většina z nás si připravují kávu i jinými způsoby.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Začátečník

Příspěvek od Redmann »

Ak alternatívu, tak keďže máte radi cafe latte, možno by to poriešila mokka kanvička, elektricky speňovač na mlieko a mlynček.
Uživatelský avatar
William
Příspěvky: 5
Registrován: stř 29. říj 2014 17:02:13
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od William »

Já narazil zde v nabídce na použitý Gaggia Classic a tak jsem o něm přemýšlel, s ručním mlýnkem by vyšel na nějakých 7000.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Začátečník

Příspěvek od Rodom »

Ten ruční mlýnek bych vám rozmlouval...kdysi jsem podlehl euforii pár zdejších nadšenců nad ručními japonskými mlýnky Hario a koupil jsem postupně oba typy ( z toho prvního mi během mletí vypadávala zrna, tak jsem koupil uzavřený typ Mini).
V Japonsku byla vyrobená akorát kartonová krabička a zbytek - paráda z Číny :hnup:
I když to bylo fungl nové, tak to ve středové plastové ose tak pěkně vaklalo, že něco kávy bylo na prach a něco bylo hrubší, takže o rovnoměrné hrubosti mletí jsem si mohl nechat zdát. Už dávno se na oba práší na poličce.

Doporučuji při omezeném rozpočtu koupit použitý elektrický a prověřený. Pročtěte zdejší témata o mlýncích a sledujte rubriky Prodám, a určitě tu za rozumné peníze koupíte. I když jsem třetí mlýnek nutně nepotřeboval, když se zde objevil inzerát, neváhal jsem a koupil repas od hunt01 a chybu jsem neudělal :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Začátečník

Příspěvek od Redmann »

Odporúčal som Porlex, nie Hario. Denne som ho používal posledné ak sa nemýlim dva roky a žiadne viklanie osky som nezaregistroval. Samozrejme, že elektrický je lepší, aj kvalita mletia je z neho lepšia, ale na začiatok podľa mňa stačí aj Porlex.
Ale mlynček od Hunta nie je zlý nápad.
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Začátečník

Příspěvek od hedge »

Já bych na to šel takhle: jako první bych řešil mlýnek. Na fóru bych vyhledal uživatele hunt01 a poslal mu zprávu s poptávkou. Je šance, že bude mít něco repasovaného za velmi dobré peníze (zhruba za cenu ručního porlexu od něj mám elektrický repasovaný mlýnek a je super). Osobně bych na doma ruční mlýnek už nechtěl - důvody byly už uvedeny výše.

Pak teprve kávovar. Když by nebyly peníze hned, koupil bych aeropress, clever dripper nebo mokka konvičku (případně i frenchpress, ale mně osobně u něj vadí jemný prach v kávě).

A sledoval bych bazar - až se by se objevila například slušná gaggia (classic) v přijatelné cenové hladině, tak bych šel do ní. A nebo by třeba opět mohl pomoci hunt01 (ne, opravdu nejsem jeho agentem).

A co se týče classica a pěnění mléka - pokud v tuto chvíli nechcete dělat mikropěnu na capuccino, ale stačí Vám latte (představuji si klasické dvoubarevné dvoupatrové kafe ve sklenici), tak pěnu na něj uděláte i s nástavcem na parní trysce (panarello), což situaci s pěněním zjednodušuje. Až Vám to nebude stačit a budete chtít trénovat mikropěnu, tak ten nástavec sundáte a naučíte se pěnit jinou technikou.
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Začátečník

Příspěvek od pecan »

taky bych šel cestou nejdřív elektrický mlýnek (minimálně Gaggia MDF, Rocky) a pak šetřit na kávovar.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od lukyn »

Ještě doplním, úplně bych nedoporučoval bazarový G.Classic. Většina nabídek ani zde neodpovídala stavu, to raději nový kus v záruce.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Začátečník

Příspěvek od hunt01 »

Díky za zmínění, bohužel momentálně žádný nízkorozpočtové mlýnky už nemám, teď mám jeden starší super jolly a jedno aristarco, ale tam jsou ceny trochu někde jinde :-)
Doporučuju došetřit prašule a koupit si silvii a nějaké elektrické mlýnek viz. doporučení fora.
Sice investice bude vyšší, než by jste chtěl, ale zato budete mít po naučení šlehání mléka stálý přísun návštěv zajištěn :-) a spokojenou manželku :-)
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
tehu
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 23. říj 2014 10:10:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od tehu »

co třeba tohle delongi

Kód: Vybrat vše

http://www.levneelektro.cz/p279075-priprava-napoju-delonghi-ec-850-m
Jak to tu pročítám tak to zas v dané cenové relaci asi nebude špatné, samo za použití kvalitně namleté kávy...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Začátečník

Příspěvek od dape »

... takže znovu. DeLonghi za ty prachy je jistě "super" kávovar, ale udělá vám kávu, ne espresso. Musíte mít něco, kam se dají především nepřetlakové misky. Bez nich to opravdu nejde. A teprve z nich vybírejte. Nejlevnější a vyzkoušená Gaggia Classic, stačí si to tady jen trochu pročíst. DeLonghi Vám tady asi nikdo nedoporučí.
Uživatelský avatar
tehu
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 23. říj 2014 10:10:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od tehu »

jj o Gaggii vim to jsem se docetl ale tak nejak pritule ze by radsi neco co dokaze hned udelat i late :-) tak to asi nic v cene okolo 7tis. Pro domaci pouziti kupovat neco za 15k na 2-4kavy dene. :-( Dokazete srovnat s New Baby class a New Baby Twin ??? Tam aspon nejsou ty nevzhledny cudliky :-)
Naposledy upravil(a) primacafe dne pon 03. lis 2014 14:29:19, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění zbytečné citace předchozího příspěvku
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Začátečník

Příspěvek od dape »

Znam jen Baby Twin co mám.Mám ho 2 roky a zcela bez problémů. Opět je tady vlákno. Výhoda Twinu oproti Classicu je pára ihned a zas eihned espresso. Výhoda classicu (m-j-) je jeho nižší cena a to, že má ta nevzhledná tlačítka, protože nemá žádnou elektroniku. Nic se teoreticky nemá co podělat. Vše kov, žádný plast. DeLonghi je to samej plast. Navíc u Gaggie máte profi páku, t.j. nepřetlakové misky standardních velikostí, ne nějaké crema disky.
Do 7000 moc těch možností není (kromě bazaru). Vím o čem píši, před 2 lety jsem si prošel stejným, když s emi podělal (ještě že!!!) Krups 4050.
Uživatelský avatar
tehu
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 23. říj 2014 10:10:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Začátečník

Příspěvek od tehu »

hmm, tak asi rozhodnuto. Vemu nejspíš Twina.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Začátečník

Příspěvek od dape »

Aby bylo jasno, já původně chtěl Classica. Manželka nebo návštěvy rádi cappuccino, míchané nápoje a to s classicem jde hůře. Musí se počkat, až se nahřeje na páru, pak zase protáhnout vodou, aby se zchladil. U Twina (New Baby Twin) není nutné, protože na páru má navíc termoblok a jede to prostě ihned (jen se odpustí kondenzát, ale to asi všude). Elektornika co hlídá množství vody do hlavy funguje skvěle, za rok jsem ani jednou nepřenastavoval a vždy mi napustí přesně stejné množství. Takže pustím extrakci a mezitím co to teče, nachystám podšálky, lžičky, .., samo se to vypne, nic nemusím hlídat. Je to fakt fajn. Jen zbývá doufat že:
1. se nepotentje elektronika
2. se nebude loupat noha nebo odkapová miska (bývavaly s tím problémy). Ostatně v záruce event. vyreklamovat.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“