Bialetti Brikka Elite

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

Zatím dalším poznatkem je to, že vzhledem k tomu, že se káva v misce vystavuje vyšší teplotě, tak mi vychází chuťově nejzajímavěji arabiky s ovocným nádechem (např. Ethiopie, Honduras, ...). Určitě, alespoň za mne více než kávy se silnou "zemitou" chutí.

Opět musím konstatovat, že v porovnání s frenchpress je zde káva mnohem intenzivnější - více se jakoby blíží expressu, i když tam není vytaženo tolik chuťových odstínů jako u espressa. U frenchpress je to takové jalové, nijaké (mám ho, ale asi se k němu už nevrátím, pokud nebudu nucen).
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od pulec7 »

No mě už nejede nic co ma BR pod 10%, nevimjak toto ale taky si dělám a přijde mi to super.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

pulec7 :-) stává se z Tebe taky pěkný závislák :-)

Zjistil jsem, že u Brikky je nejlepší, než to udělá to závěrečné plné "hrk" tak jak to vyprskne, tak hned na začátku oddělat z plamene. Vzhledem k teplotní setrvačnosti konvičky to ještě mimo plamen asi 5s dobíhá (to svoje). Když se to nechá až do konce extrakce na plameni a po vyhrknutí se to odstaví, káva je daleko více "tvrdší", drsnější a zemitější. Při oddělání včas je mnohem jemnější a ovocnější.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

Chápu správně, že tato opěvovaná věc je principielně v podstatě moka konvička s přetlakovou miskou?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

jo, je to klasická mokka konvička s tím rozdílem, že nahoře toho komínku co vede nad miskou (je v horní polovině konvičky) a odkud vytéká káva do horní části konvičky je přetlakový ventilek (gumička s takovým kloboučkem), který o něco zvýšíí tlak. Káva téměř nevytéká až se to celé natlakuje (párou z vody) tak to vyhrkne. Údajně chuť je díky tomu intenzivnější než u klasické mokka (ale posoudit to nemohu, neboť mám jen Brikku). Tím, jak se to vyvalí najednou ven, tak to vytvoří poměrně hodně pěny, ale ne moc dlouhého trvání, což je škoda.
Nicméně káva z Gaggie mi stejně připadne nesrovnatelně chutnější a lahodnější, ale na cesty se to může hodit.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

Hmm... Já jen že přetlakový misky na espresso se tu odsuzujou coby zlo který má vliv na chuť chuť a napění i smradlavý fusekle, kdežto ten samej vynález, jen zabudovanej do moka konvičky, se tu pomalu velebí do nebes, protože má vliv na chuť a napění i smradlavý fusekle...

Zvláštní, když je to stejnej princip...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

no, je to trochu rozdíl, U kávovaru, když mýš přetlakové misky, tak je jedno, jak to pomeleš, prostě Ti to nějak vyteče a je to ten vývar z fusaklí jak píšeš. Když dáš nepřetlak, tak odpor je dán jen kávou a musíš většinou mlít mnohem jemněji, aby to bylo dobreé espresso.
U mokka classic (bez přetlaku) extrakce probíhá tak, že pára prochází volně přes kávu a kávová voda vytéka do horní misky. Pokud je tam ten přetlakový klobouček, tak celé probíhá pod větším tlakem (jako u espressa ale ne tak velkým, asi kolem 2 barů myslím) a vyextrahovaná káva je intenzivnější (prý) než u klasické mokka. O pěnu nejde.
Vývar z pomožek to není, to je spíš frenchpress, kde se pomletá káva jen tak válí ve vodě a pak se přecedí. U mokka klasické to jde tlakem páry, u brikky je tlak ještě o něco zvětšen, takže extrakce je pod o něco větším tlakem a chuťově je intenzivnejší (asi jako u nepřetlakových u kávovaru)
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

To je dosť zlé zrovnanie s pretlakovou miskou. V brikke ten ventil má za úlohu zvýšiť tlak pri extrakcii v porovnaní s klasickou mokou. Prvotný zámer možno bol vytvoriť viac peny, ale zvýšenie tlaku má za následok aj lepšiu chuť kávu, čo sa o pretlakovej miske asi nedá povedať. Navyše čo ja považujem za významný prínos je fakt, že káva sa premieša, t.j. v celom objeme chutí rovnako. Pri klasickej moke to tečie pomaly, vrch má iné BR ako spodok a viacero káv z jednej moky má rôznu chuť.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

A co přesně mi brání zvýšit tlak jemnějším namletím? Stejně jako u espressa? Abych prostě přetlakovou verzi nepotřeboval? Teda samozřejmě krom toho, stejně jako u espressa, že při přetlakové variantě můžu do misky fláknout cokoliv aniž bych to dál nějak řešil a ono to nějak funguje... Tj. krom lenosti? :-)

Jinak kávou neprochází pára ale voda, přičemž čím je tlak vyšší, tím je voda ve styku s kávou teplejší, což je další věc...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

ondrada: jasně, kávou neprochází pára, ale voda, překlepl jsem se. Pára dělá ten tlak.
Jemněji to namlet úplně nejde, ani pěchovat to nejde, protože pak by ten tlak páry neprotlačil tu jemně namletou kávu. A aby se tomu pomohlo, tak se zvýší ten tlak ventilkem. A jak jsme psal, fakt toto nelze srovnávat s přetlakovýma miskama, to je zcela něco úplně jiného.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

ondrada píše:A co přesně mi brání zvýšit tlak jemnějším namletím?
Poistný ventil v spodnej nádobe ....
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

Nesmysl, pojistný ventil má nastavený větší tlak, než na kterým ta "přetlaková miska" začne propouštět kávu. Pokud namelu tak jemně, aby káva kladla odpor odpovídající odporu toho přetlakového systému, tak nejenže voda z principu projde, ale ani pojistný ventilek na spodní části se otevřít nemůže. Ten se oteře až když blbě namelu (moc jemně).
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

ondrada: já teda nevím, ale vody je ve spodní nádobě tolik, aby to vyvinulo patřičný tlak páry takový, aby celý systém fungoval tak jak má. pokud namelu extra jemne nebo to hodně utlačím, tak to neprotlačím kávou a dopadne to celé blbě. chce to jakýsi rozumný poměr. Na espresso taky jedeš na 9 barů a nameleš to tak, aby Ti to na 9 barů teklo. Jasně, můžeš to namlít na prach a tlačit to třeba 20 bary, ale pak asi nelze mluvit o espressu a nebo o nějaké chuti vůbec. Myslím, že Bialetti to má celkem vychytaný.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

ondrada, neviem či si mal niekedy vedľa seba brikku a klasickú moku. Brikka je urobená z hrubšieho materiálu a spodná nádoba sa neplní tak doplna ako v klasickej, už len týmto pri správnom plnení vzniká vyšší tlak. Jemnejším mletím, intenzitou ohrevu dosiahneš rýchlosť extrakcie. Už sa mi stalo pri jemnom mletí v klasike, že trochu natieklo a potom otvoril poišťák, takže hranica je dosť tenká.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

dape píše:Na espresso taky jedeš na 9 barů a nameleš to tak, aby Ti to na 9 barů teklo.
Přesně tak, proto mi podle mě nic nebrání namlet tak, aby to teklo při 1-2-3-whatever barech, nasypat to do konvičky a počkat až v ní ten tlak bude. Aby to začalo téct. Nepotřebuju na to snad žádnej čupr přetlakovej systém. Stejně jak nepotřebuju přetlakovou misku, když na espresso namelu tak, aby teklo při 9 barech. Potřebuju jí jen tehdy, když správně namlet nezvládnu/nechci mletí řešit, a chci, aby to aspoň na oko nějak fungovalo.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

Jemnějším mletím dosáhnu pomalejší extrakce při shodném tlaku, resp. stejně rychlé extrakce při vyšším tlaku (když víc zatopim). Na tom není nic divnýho. Kolik vody si dám do spodní části je na mě, stačí mít dostatečně velkou konvičku. Obecně by mělo platit, že čím víc vzduchu je v nádobce (tj. čím nižší je hladina), tím menší je teplota potřebná k dosažení požadovanýho tlaku (a tedy tím míň přehřívám kávu při zachování tlaku, nebo tím větší mám tlak při shodné teplotě).

Co se týká otevření pojistnýho ventilu při jemným mletí - to je jen o tom, jak ho má ta která konvička nastaven. Pokud je nastaven na menší tlak, než na jakej mam namleto, tak se samozřejmě otevře.

Mimochodem - dá se ten přetlakovej nesmysl z Brikky vyndat, a regulovat si tlak správným mletím?
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

Ten ventil sa dá odmontovať, ale načo potom kupovať brikku? Brikka bez ventilu je mokka express. K tým úvahám o tlaku -treba si pozrieť princíp perkolátora alebo ešte lepšie si to vyskúšať. Pri klasike sa ani nebavíme o tlaku ale skôr pretlaku. A pri brikke sa nedosahuje nižšej teploty, ale vyššieho pretlaku. Do brikky je preto aj lepšie jemnejšie mletie ako do klasickej moky rovnakej veľkosti. Dajú sa s tým robiť pokusy, ale dobrá káva z moky je obvykle vtedy, keď je všetko na hrane parametrov. Vysvetlím na príklade. Pri jemnom mletí, ale už za limitom čosi pretečie, lebo káva sa do moky neutláča. Káva expanduje, extrakcia je pomalá, ohrev stále ide lebo inak by chýbala hybná sila, vody zo spodnej nádoby ubúda a tlak pary narastá. Až dosiahne tlak poišťáku a je po zázraku. Takže extrakcia je buď rýchla, optimálna alebo žiadna.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

ondrada: asi to lépe nevysvětlím, ale je fakt, že ten klobouček nelze směšovat jako s přetlakovou miskou. Vysvětlit to prostě neumím, myslím, že Giro to napsal srozumitelně a jak tak koukám, toho ví asi 100x víc než já. :-) Já jsem v tom jen začátečník a udělal jsem v tom asi 20 dvojkáv. Ale když jsem mluvil s kamarádem, tak ten má jak moku express (bez kloboučku) tak i Brikku a potvrdil mi, že z Brikky je káva mnohem intenzivnější a chutnější (díky tomu přetlaku v kloboučku). Zatímco u přetlakovek u kávovaru je to naopak (ale to už všiuchni víme).

Na druhou stranu je fajn, že se tady něco o Mokka/Brikka píše, protože toto téma sem patří jako do přípravy káva a je to jeden z alternativních způsobů, jak si uvařit alespoň trochu chutné kafe na dovolené. A jak se říká, každej ital má doma alespoň Mokka/Brikka (když už nemá kávovar) :-)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od ondrada »

A já to všecko chápu. Jediný co říkám je to, že pokud Brikka udrží s kloboučkem nějakej tlak, tak ho musí udržet i bez kloboučku a s jemnějším mletím. A právě proto jsem přesvědčenej o tom, že Brikka bez "kloboučku" není mokka express, ale rozdíl je právě v tom pojistným ventilu, kterej musí mít Brikka nastavenej na vyšší tlak - aby mohla dělat kávu pod vyšším tlakem (a k tomu možná bude mít nějaký ty zesílený části, aby onen vyšší tlak vydržela). Jinak by to prostě nedokázala. Ale když udrží tlak "nastavenej tím kloboučkem", tak prostě musí udržet minimálně stejnej tlak nastavenej kávou.

A bylo by minimálně zajímavý namlet tak akorát najemno a udělat kafe bez toho přetlakovýho udělátoru. Sice bude bez pěny, ale IMHO bude zajímavější.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

ondrada - ano, s tím asi plně souhlasím.
Tedy asi pak by existovalo rovnítko:
Brikka + hodně najemno bez kloboučku ====?????==== brikka s kloboučkem a méně na jemno.

Stálo by to za vyzkoušení, co se stane, ale možná to Giro už zkoušel, je v tom zběhlejší než já.
Odpovědět

Zpět na „BIALETTI“