Hario V60

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Hario V60

Příspěvek od papun »

Na úvod mě docela překvapilo, že tady je o Hario V60 pramálo napsáno. Obecně filtr zde nemá moc zastánců, nebo aspoň ne diskutujících. Tady tu hračku jsem si pořídil tento týden z nudy a chuti vyzkoušet něco jiného než milované espresso. Navíc jsem různě na internetu četl názory, že filtr dokáže vyrobit mnohem lepší kávu než si myslíme. A někdy ji stavěli i nad espresso. To já bych nedělal. Je to prostě něco jiného, ale chápu, že to může být pro někoho lepší.

Konkrétně mám model V60-01 čirý plast + originální filtry. Ač nejsem zastánce plastů tento je povedený a vzhledem ke zkušenostem garantuje i to, že dlouho vydrží. Něco rozbitnějšího by u nás nemělo dlouhého života. Navíc je o kus levnější než porcelán a taky nepohlcuje do sebe teplo a tím neochlazuje vodu. K filtrům není co říct, jsou to originály a tím pádem taky perfektně pasují. papírovou chuť ve výsledné kávě jsem necítil, ale nemám zkušenosti s jiným filtrem, takže nemůžu říct, že je nějaký lepší nebo horší.

I přesto, že nemám další precizní vybavení jako konvičku s dlouhou hubičkou a termostatem na ideální zalití a teplotu ani super váhu Hario se stopkami. Tak jsem si našel svoji metodu. Namelu kávu na porci 8g/125ml vody. Nechám zavřít rychlovarnou konvici, propláchni filtr, naliju vodu z rychlovarky do staré konvičky na šlehání mléka. S tím, že ji mám na váze a rovnou si odvážím 125ml. Tím přelitím dojde ke zchlazení vody na teplotu které mi vyhovuje. A dál už zalévám dle běžného postupu. Extrakce mi vyhovuje 2:30.

Velmi mě překvapila příjemná odlehčená chuť. O proti espressu není káva tak viskozní (olejnatá) a je na takové poklidné pohodovější pití. Zatím jsem vyzkoušel pouze zdejší směs prioritně určenou na espresso. Takže věřím, že při jednodruhovce se to může posunout ještě dál. A taky se říká, že na filtr je vhodnější světleji pražená káva. Což sám, ale nedokážu posoudit. Ale rád bych to zkusil.

A pak taky řeším poslední dilema. A to je mlýnek. Má Ascaso, který je super, ale ten je prioritně na espresso. Nejde o rychlost přenastavení. I když má mikrometrické nastavení, tak změnit to jde rychle. Jenže po tak zásadní změně to chce trochu odemlet pryč, aby se srovnala hrubost. Pokud se vracím zpět tak to samé. Takže jde káva pryč a ještě přesně nevím jestli při vrácení na původní hodnotu espressa dosáhnu stejného mletí jako předtím. napadlo mě koupit nějaký ruční a používat ho jen na filtr. Nevadí mi točit kličkou. Elektrický mám především proto, že se dá jemnost nastavit velmi přesně což u ručního byl problém. Aspoň tedy u Harion Skerton. Ten jsem prodal a co bych za něj teď dal ho mít:).. vzhledem k tomu, že se mi nechce moc utrácet, tak zvažuji koupit Lodos temp. Stojí 300,-. Jen mě lehce odrazuje plastový korpus, který elektrizuje a děla to všude bordel.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Hario V60

Příspěvek od lukyn »

Díky za info. Jsem rád, že to taky někdo zkouší bez toho drahého dalšího vybavení. Dlouho o této alternativě uvažuju a je tak akorát ten správný čas :-)
Jen jsem na tom akorát trošku líp s těma mlýnama.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Hario V60

Příspěvek od puschpull »

Ježíšek mi přinese Hario V60-02 - bílý porcelán + originální filtry. Po vyzkoušení sdělím dojmy. S mletím si nedělám starosti. Změním hrubost a je to. Ten malý zbyteček se v tom kvantu kávy, jakou máme spotřebu, ztratí. Prostě v jedné porci malého espressa bude zbytek hrubější kávy, nasypu toho do páky o malinko více nebo silněji upěchuji. Stejně si nic nevážím, vážení kávy jsou odboural po asi 2-3 prvních týdnech používání kávovaru.
Uživatelský avatar
Keso
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: pon 03. led 2011 16:02:47
bydliště:
kávovar: Bezzera Mitica TOP
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Hario V60

Příspěvek od Keso »

ja mam aj V60 porcelanovu, aj dokonca aeropress aj frenchpress a kavu robim podla toho na aku mam prave chut.
V60 je ako papun spravne poznamenal proste nieco ine, a dobre je k tomu aj pristupovat ako k uplne inemu napoju. Neda sa porovnavat s espressom. Vo vseobecnosti ale na V60 je lepsia svetlejsie prazena kava a ja si ju do v60 robim cez vikendy a bavim sa na tom ako sa meni chut pri chladnuti kavy.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Hario V60

Příspěvek od lukyn »

Courám po městě, vymejšlím dárky ... tak mě napadne udělat si malou radost i sobě ... a V60 s filtrama je doma :-)
A je to fajn změna od espressa i FP.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hario V60

Příspěvek od papun »

Kurňa snad to není nakažlivé:). No já si nakonec ještě objednal i ten Lodos Temp. Snad to nebude velký propadák. Měnit mletí na el. mlýnku už mě prudilo. Dám pak vědět.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Hario V60

Příspěvek od lukyn »

Jo, taky sem si na svátky přinesl z práce Porlex :-)
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hario V60

Příspěvek od papun »

Po nějaké době přidám pár poznatků k V60. Dělám si ho většinou jako ranní kávu, tak 2x týdně. Že t je prostě něco jiného něž espresso a je k tomu jinak taky přistupovat jsme již psala netřeba dál rozvádět.

Více bych se chtěl věnovat poznatkům k mletí kávy. To že Lodos Temp, který jsem si k tomuto účelu zakoupil byl absolutní šmejde jsem napsal již přímo do vlákna tohoto mlýnku. Následně jsem pak koupil starší Porlex Tall. Párkrát jsem to sním zkusil, ale nakonec jsem zjistil, že bez přenastavování hrubosti melu stejně jako na espresso na elektrickém a káva mi vyhovuje. A oproti Porlexu je i o dost chutnější. Ať jsem nastavoval Porlex jak chtěl, tak vždycky ta káva měla takový drsný charakter a zdálo se mi, že produkuje i dost prachu.

Tím chci prostě říct, že už po tisíce se jasně projevilo jakou roli v celém systému hraju mlýnek.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Hario V60

Příspěvek od puschpull »

Já vždy rychle přenastavím MDF na hrubost cca 15, namelu kávu na půl litru vody (cca 30 gramů) a zas nastavím zpět. Z Haria dělám tak 2-3 x do měsíce.
Uživatelský avatar
Rychtar84
Příspěvky: 22
Registrován: stř 02. lis 2016 15:15:57
bydliště: Praha 5
kávovar: HARIO V60, DeLonghi EC850.M
mlýnek: Lelit PL043, Hario Skerton

Re: Hario V60

Příspěvek od Rychtar84 »

chtěl bych se zeptat na to zalévání kávy:
nejdřív nechám "nabobtnat" kávu, nebo jak se říká v AJ "blooming". nechám 30s odstát a pak, jakým způsobem má správně probíhat zalévání/extrakce?
snažím se zalévat vodou co nejpomaleji, jak to jde, aby celý ten proces trval požadovaných 2:30 až 3:30 min - dle toho, jak se kde píše. Požívám nejčastěji 250ml. na YouTube jim to jde krásně :)
Když zalévám poměrně svižně, celá voda hned proteče a je za 30-40s hotovo, což je asi blbě.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Hario V60

Příspěvek od puschpull »

Moc hrubé mletí.
Uživatelský avatar
Hemlos
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12. led 2018 12:17:08
bydliště: Brno
kávovar: Bialetti Mokka, Chemex
mlýnek: Lodos rondo - signature

Re: Hario V60

Příspěvek od Hemlos »

Chci si pořídit V60, ale přemýšlím z jakého materiálu. Máte nějaké zkušenosti či doporučení ohledně variant: plast, keramika, sklo, měď ?
Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Rychtar84
Příspěvky: 22
Registrován: stř 02. lis 2016 15:15:57
bydliště: Praha 5
kávovar: HARIO V60, DeLonghi EC850.M
mlýnek: Lelit PL043, Hario Skerton

Re: Hario V60

Příspěvek od Rychtar84 »

klidně začni s plastovým
Uživatelský avatar
vladacr
Příspěvky: 49
Registrován: ned 24. lis 2013 18:07:55
bydliště: České Budějovice
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Fiorenzato F5d

Re: Hario V60

Příspěvek od vladacr »

V práci používám, kromě moka konvičky, i desítky let starý plastový Sonja filter. Ten můj je už veterán. Dnes se tomu říká retro a prodává se to znovu http://www.gutes-aus-deutschland.de/pro ... ts_id=4152. Do něj používám klasické papírové filtry, co se dají koupit v každé drogerii, konkrétně od AluFixu. Melu v Porlexu Mini. Filtr je dobré pořádně propláchnout horkou vodou a až poté vsypat namletou kávu. Jen holt to není tak hipster jako s vybavením za tisíce od Haria. Dokonce kávu ve filtru míchám obyčejnou lžičkou (sic!) a ne bambusovým míchátkem! Ale káva je z toho velice dobrá,oproti espressu řekl bych "lehčí", prostě překapávaná...

Další možností je udělat si filtrované "cowboy coffee", kdy namletou kávu dáme do hrníčku/konvičky, zalijeme horkou vodou, jako českého "turka", necháme cca 2 minutky ustát a poté přes filtr nalijeme do šálku ke konzumaci.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Hario V60

Příspěvek od dslecinka »

Doporučit lze především plast, díky nejmenší tepelné kapacitě nejmíň odebírá teplo kávě a nejsnáze se nahřeje. Sklo je taky dobré.
V principu nejhůře je na tom měď a keramika, tradiční to materiály tohoto přístroje.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Hario V60

Příspěvek od puschpull »

Ale keramický drip se zahřeje při proplachování filtru horkou vodou před samotným překapáváním kávy. Což je výhoda. Ale zase se snáze rozbije. Mám jak keramický tak plastový (originály Hario) a jsem spokojen. Plastový jsem měl, v práci, beru ho na cesty a dovolenou ...
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Hario V60

Příspěvek od papun »

Obecně nejsem fanda plastů, ale u filtru to plast vyhrál. V podstatě nezbitníá konstrukce a ten plast je kvalitní. Kolegové z práce myjí levné filtry ze superkamerkutu a ty se dají v ruce kroutit a nejsou mi příjemné. Kdežte plastový hario mi připomína plexisklo na omak.

vladacr: U filtru a to ani u Haria není nutno mluvit o tisících. Filtr a filtry jsou naprosto bezpěčně do pětistovky.
Uživatelský avatar
andy_xx
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15. pro 2013 22:19:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Hario V60

Příspěvek od andy_xx »

taky už pár měsíců ujíždím na filtru, konkrétně mám Kalitu a je to moc příjemná změna od espressa. Ta chuť není tak koncentrovaná, ale možná o to víc se dá vychutnat Ethiopie, Kenya atd...prostě paráda. Jaké pražírny doporučujete (na filtr) ?
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Hario V60

Příspěvek od OndraMikus »

andy_xx píše:Ta chuť není tak koncentrovaná
Z čeho tak usuzuješ? Koncentrace je o poměru kávy a vody a o hrubosti mletí. Rozdíl při extrakci ve V60 a Kalitě je hlavně k tom, že V60 vyextrahuje víc profil kávy a Kalita má to stejné + více těla v chuti. To samozřejmě nemusí platit vždy.

K pražírně je bezprecedentní se vyjadřovat na fóru, které provozuje jiná pražírna.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
Xeraf
Příspěvky: 26
Registrován: stř 10. úno 2016 18:45:54
bydliště: Vsetín/Brno
kávovar: Chemex, Clever dripper
mlýnek: Wilfa Svart CGWS-130B

Re: Hario V60

Příspěvek od Xeraf »

Jo tak bezprecedentní jo? :D spíš si chtěl napsat nepatřičné.
Odpovědět

Zpět na „Dripper ( obyčejná česká překapávaná káva)“