Kávový puk, černý prstenec

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Zdravím,

při zkoumání puků jsem zjistil, že je pravidelně spodní okraj puku černější (prstenec podél spodní hrany). To značí přepálenou kávu. Zbytek puku je pěkný, rovnoměrně dohněda zbarvený. Používám Rancilio Silvii s PID a přesnou LM misku. Tamper 58.35. Asi by byl lepší 58.5, ale misku 14 g plním cca 14.5 g, a díky kónickému zúžení není ta vůle zase kdoví jak velká.
Moje vysvětlení je, že výtokové dírky misky nezačínají hned u jejího okraje, ale kousek dál. Tzn. že proteklá voda z těsného okraje musí dole udělat ještě "zatáčku" než vyteče. A právě v té "zatáčce" dochází k přepálení (černání) kávy.
Chtěl bych se tedy zeptat, jestli se s tímto také setkáváte, případně jaké jsou možnosti odstranění tohoto jevu. Nevím jak moc, ale říkám si, že to chuťově musí být trochu znát.
Fotku zatím nemám, ale později můžu nějakou přidat.
Díky
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

Mám stejný kávovar, akorát s původní miskou a nic takového nepozoruju. Jako upřímně řečeno, jestli z toho teče dobrá káva, ta mi to přijde jako docela úsměvný problém. Jakou teplotu vody používáte. Já mám nastaveno 88-90°C podle konkrétní kávy (světle pražená víc, tmavší míň.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Že to může být způsobené vyšší teplotou mě napadlo. Teplotu boileru mám nastavenou na 104 °C, teplota hlavy před extrakcí se pohybuje cca 88-90 °C, po extrakci tak 92 °C. Používám světleji pražené kávy. Teploměr na změření teploty vody na výstupu zatím nemám. Jakou teplotu boileru máte nastavenou?
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

Jak jsem psal, vodu v bojleru mám na 88-90, hlava podle doby nahřátí tak 75-80. Středně pražené kávy spíš na těch 88, u světlé tak těch 90, nemám RS dlouho, tak jsem zatím moc neexperimentoval, ale 92°C v bojleru mi se středně praženou kávou už nechutnalo (ztratily se zajímavé chutě, už to bylo "jen" kafe a objevilo se moc hořkosti).
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Tak to díky za inspiraci, vyzkouším různé teploty. Co jsem četl, většinou všude byla doporučována teplota vody v bojleru cca 103-105 °C. Ale je pravda, že podstatně záleží na umístění teplotního čidla. Při umístění na povrchu boileru je teplota uvnitř (výrazně) vyšší.
Při pití mi přišla káva občas hodně horká. Teď se na to zaměřím, pro pokusy si opatřím teploměr. Díky za nasměrování.
RS mám taky krátce, 14 dní, tak se s ní teprve seznamuji.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

Tak to jsme dva. Taky se seznamuju :). Při nastavování jsem vyšel z definice espressa, kde je teplota vody tuším 88. Jinde jsem četl 94, tak jsem to střelil někam mezi a zdá se to ok. Když mi káva přišla hořká, zkusil jsem ubrat a zabralo to, takže se toho držím. Je to ale jenom moje teorie. Nepátral jsem po tom, o kolik voda zchladne než doteče z bojleru do páky.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Tak jsem zkusil snížit teplotu na 88 °C. Přesto je načernalý okraj stále přítomný. Jen teplotou to tedy asi úplně nebude. Můžu, jen ze zajímavosti, snížit teplotu až na 80 °C, což je nejmíň, co jde nastavit.

Zkusil jsem se vrátit i ke klasické RS misce, ale výsledek je stejný. Na ukázku přikládám dva puky. Chuť kávy teď nehodnotím, chtěl bych tomu přijít na kloub. Ta černá vrstvička je sice tenká, ale přesto si říkám, že se z ní do kávy můžou uvolňovat už ne moc dobré látky. To je taky můj hlavní důvod, proč toto řeším.

Obrázek
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od dali001 »

Zdravim. Kdyz tu ctu, ze prumer tamperu musi byt presny na setiny milimetru, jinde stoji, ze kava se musi vázit s presnosti na desetinu gramu atd., je mi az stydno polozit stupidni otazku. Dosud je mi zahadou, jake mnozstvi kavy vlastne varim. Ze stroje nacepuju 20ml tekutiny a cca 5-10ml kremy. Kolik te kavy tedy je? V pripade pressa je 20 a 30ml sakra rozdil.
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od dali001 »

Omlouvam se, omylem jsem prispevek odeslal 2x, nesel smazat...
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

pifko: Je ta káva určitě spálená? Není protě jenom mokřejší než okolí? Takhle bych skoro řekl, že jo, protože při odsátí vody z páky po extrakci se skrz dírky v misce může nasát vzduch a nahradit vodu v puku, zatímco na okrajích misky dírky nejsou a puk zůstane mokrý. Musím to prozkoumat u sebe, ale nezdá se mi, že by to byla spálená káva. Ale těším se na názory dalších.

dali001: toto je důvod, proč je lepší množství extraktu (=nápoje) vážit a ne měřit objem, tedy pokud si člověk chce hrát s extrakčním poměrem apod. Pokud jde o mne, tak jediné, co řeším je dávka a mletí, abych dosáhl správné rychlosti průtoku. Jestli to stopnu na 25 nebo 30g neřeším a výsledek nevážím (ani nemám váhu, která by se vešla pod páku). Rozdíl v chuti je ve smyslu jiné, nikoli lepší-horší. Čarování s průměrem tamperu bych nebral tak vážně. Mám 58mm tamper, který v misce trochu plave a nemám problém s ním upěchovat kávu uspokojivým způsobem. Pokud jde o to vážení na desetiny gramu, tak tady nejde ani tak o to, jestli děláte kafe z 16,3 nebo 16,7g, ale o oprakovatelnost, protože už takhle malý rozdíl může mít vliv právě na rychlost průtoku. Takže když vím, že mi dobře funguje třeba 17g, tak vážím vždycky 17g. Na váze, která váží na celé gramy to může být 17,0 nebo 17,9 a to už je moc velký rozdíl.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Tak s tou mokrou kávou to je dobrý, logický postřeh! Podívám se na ty puky až přijdu domů a dám vědět, nechal jsem je na stole. Že by byla káva tak spálená mi přišlo divný, ale svádělo to k tomu závěru. A doteď jsem puk hned vyhodil. Opět díky :)
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Tak jsem provedl podrobnější pozorování a mokrem to, bohužel, nebude. Tmavý okraj zůstal i po uschnutí puku a po podrobnějším zkoumání po přípravě to vypadá opravdu spíše na spálenou kávu. Takže jsem zpátky na začátku. Projevuje se to i při testu podstatného snížení teploty, z čehož moc moudrý nejsem. Pořád si myslím, že by důvodem mohl být zvýšený průtok vody okrajem puku. Jestli s tímto má někdo další zkušenost, budu vděčný za každou radu, postřeh.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

Tak to budu muset důkladněji prozkoumat puk, teď mám na mlýnku hodně světlou kávu, tak by to mělo být vidět.
Nicméně přemýšlím o tom, co se v tom rohu misky děje. Já bych si tipnul, že tam proteče míň vody, protože odtamtud nemůže snadno odéct a tak se tam drží. Nevidím ale důvod, proč by voda o vyhovující teplotě měla spálit kávu jen tím, že tam bude dýl nebo kratší dobu. Je jedno, kolik vody tam proteče, teplota bude pořád stejná. Není mi to moc jasné nebo to možná vychladne, ale nemá se to jak ohřát na víc. Pokud je kafe dobrý, neřešil bych to.
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od gekonko »

A nebude skôr len menej vyexrahovaná káva.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

Tak jsem učinil průzkum puku, nic takového tam nemám. Používám původní dvouporcovou misku k Silvii, plním na 17g, puk je celý rovnoměrně hnědý. Jsem zvědav, jak pátrání dopadne.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

gekonko: Zajímavý postřeh. Ale zatím nevím, jak to poznat. Zkusím si k tomu něco dohledat. Jak to případně zlepšit? Myslím, že přípravu kávy v košíku dělám poctivě (WDT, po tampování vypadá povrch kávy opravdu pěkně, rovně). Používám primárně LM misku 14 g, kam většínou dávám 14,5 g kávy. Jediný problém (když pominu ten černý okraj) je při vyklepání, kdy část zmíněného okraje většinou zůstane v misce. Oproti ostatnímu puku je mokřejší. Z klasické RS misky jde puk vyklepnout lépe. Nevím, jestli to je obecně LM miskami, např. tím, že mají jinak kónický tvar a dělané dolní zaoblení, nebo dělám nějakou chybu.

johneer: Zkusím tedy, pro srovnání, stejnou misku i plnění. je divné, že by na úplně stejných strojích byl takto odlišný výstup. Jen mi přijde těch 17 g jako opravdu hodně. Ta standardně dodávaná dvojitá miska je, pokud se nepletu, 14 g. To se těch 17 g musí opírat o sprchu už před extrakcí, ne?
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od johneer »

Vůbec ne. Hodně záleží na konkrétní kávě, ale těch 16-17g je cca po rysku po utampování. Zjistil jsem, že při stejném mletí a stejné hmotnosti je rozdíl mezi kávami možná i 2mm výšky po utampování. Zdá se, že světle pražená zrna (ale nevím, jestli je to jen tím) mají zřejmě vyšší hustotu. Je to vidět už po namletí, kdy 17g světlé kávy je v pohodě v páce a po uhlazení ji sotva zarovná, u středně tmavého pražení 17g už padá z páky a musí se opatrně zarovnat, aby se to nevysypalo všude kolem. Po utlačení je rozdíl možná i ty 2mm, ale zajímavé je, že rychlost průtoku je v obou případech víceméně stejná. Ani v jednom případě se to ale před extrakcí neodtýká sprchy, nejvýš se lehce otiskne šroub. Dotek sprchy se pozná jasně podle toho, že to jde blbě utáhnout do hlavy. Když jsem neměl dost přesnou váhu, tak se mi to občas stalo.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Tak jsem provedl pár pokusů. Se standardní RS miskou při větší gramáži (cca 16 g) je puk vizuálně skutečně v pořádku. S menší gramáži jsem RS misku už opětovně nezkoušel. Ale u misky LM Strada je i při větší gramáži ten tmavý spodní prstenec přítomný. Z tohoto pozorování jsem vyvodil závěr, že káva nebude spálená, ale možná skutečně méně vyextrahovaná. Myslím si to kvůli tomu, že precizní LM miska má stěny mnohem kolmější než RS miska (ta je více kónická - tzn. že je větší rozdíl v horní ploše kávy a spodkem misky). To pak znamená, že voda z větší plochy horního obvodového prstence se "sveze" do spodní hrany. A nebo to je úplně jinak :)
Zajímalo by mě, jestli ti, co používají LM (VST) misky, s tímto mají zkušenost.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od pifko »

Ještě poznámka. To by také možná vysvětlovalo, proč se mi při menším plnění RS misky prstenec objevil i u ní. Čím menší plnění, tím je i horní plocha, díky kónickému tvaru, menší.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Kávový puk, černý prstenec

Příspěvek od dslecinka »

pifko píše:Čím menší plnění, tím je i horní plocha, díky kónickému tvaru, menší.
to by vám nešlo upěchovat (geometrie), pokud byste měl kávu už akorát tak v oblasti, kde se košík takhle markantně zužuje...
Zamčeno

Zpět na „k přípravě kávy“