Káva a spánek

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Káva a spánek

Příspěvek od Rodom »

ondrada píše:Tak potom snad změnit ty logický spojky - dát si kávičku, Plzeň a slivku :)

Ideální kombinace pro zdravé spaní :tany:
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od pedro13 »

Navrhoval bych to zredukovat na sex a Plzeň :)
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od mar.tan »

Celkem pravidelně si dám kávičku a jdu spát...
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Káva a spánek

Příspěvek od elwoodblues »

Dělávám si kávu večer před půlnocí, po půlnoci jdu spát. Single misku používám výjimečně, takže si ty kávy dám většinou dvě. Usnu bez problémů.
Každý svého kafe strůjcem
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Káva a spánek

Příspěvek od dape »

přidám poznatek:
měl jsem ze zdravotních (i sportovních) důvodů půjčeného Holtera (měřič tlaku on-line po dobu 24hodin). Po vypití kávy tlak poklesl téměř ihned o cca 15 mmHg (ten horní) a byl na té nižší hladině cca 15 minut, pak vzrostl o cca 25 mm Hg, tedy byl vůči normálnímu tlaku vyšší asi o 10-15 mm Hg po dobu (teďuž si to nepamatuji), ale kolem hodiny a něco.
Tedy, pokud chceš po kávě usnout, máš na to asi 15 minut, pak vzroste tlak a jde to hůř (alespoň toto mi bylo naměřeno).
Tak to jen takový postřeh. :-)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Káva a spánek

Příspěvek od elwoodblues »

Zřejmě se to nedá zevšeobecňovat a na různé lidi káva působí různě. Určitě se do těch patnácti minut nevejdu a nijak mi to nevadí. Kdysi jsem po kávě ale cítil něco velmi podobného jako po alkoholu. Jakousi euforii. To bylo ještě v dobách českého lógroně. Hodně rychle to zmizelo. Škoda...
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
k_west
Příspěvky: 4
Registrován: úte 06. lis 2012 17:15:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od k_west »

Tak jak tak koukám tak jsem tu ze sebe udělal závisláka na kofeinu. :D
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od Fox_25 »

Taky jsem závislák, bez dvojtého ristreta po probuzení se neobejdu a když si jej nedám tak den potom stojí za prd. Zjistil jsem že v mém případě nelze ristreto zaměnit ani za turka nebo french press. Co mě ale hodně překvapilo bylo když jsem si dal hrnek silnějšího černého čaje. Po něm jsem nemohl ještě tři hodiny usnout, tohle mi káva rozhodně nedělá. Naopak zelený čaj spánek podpořil a když jsem to spojil s výluhem cca mleté 8g skořice, 8g kardamonu a 8g hřebíčku tak jsem spal jak mimino. Jen se to blbě "jí" protože to dělá neuvěřitelný sopel. Navíc to dovede na pár minut umrtvit jazyk protože hřebíček a kardamon jsou ve větším množství silné analgetikum.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od hnup »

Dal som si teraz s Liborom počas dvoch hodín 6 espress a idem zomrieť (Libor ich vypil tuším ešte o dve viac). Pritom tlak mám normálny len pulz mám už hodinu a pol o 30 /min. viac, ako normálne. Má niekto recept, ako tento kofeínový šok prežiť?

( Ak prežijem, tak zajtra napíšem k téme Káva a spánok :-) )
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od pedro13 »

Nevím, metyl se z těla odplavuje čistým alkoholem. Čím víc tím líp. Zkus to, za to nic nedáš :ok: :ucta:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Káva a spánek

Příspěvek od primacafe »

Tak už su doma a nijak mě nepřipadlo, že bych za volantem byl nějakej čilejší po těch kávách. Spíš se v autě tak nějak všeobecně usínalo, aj Kuby to pěkně bralo. Nevím jestli nebyly ty kávy nějaký ošizený (na gramáži) nějaký řídký. :)
Nebo ten kofein už není to co býval.

Domnívám se, že působení kofeinu je individuální. Bude záležet na momentální fizycké nebo duševní kondici a podle toho bude u stejné osoby, pokaždé trochu jiný.


Přikládám jeden (dva) obrázek z cesty. Jak je vidět v dálce, tak někde je to už i na lyže (Malá Fatra).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od ondrada »

hnup píše:... Pritom tlak mám normálny ...
Hlavně jestli se pohybuje někde kolem těch devíti barů ;-) Nebo to máš teď za 15 jak z reklamy? ;-)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od hnup »

Zaspal som v pohode, našťastie som sa aj zobudil. Prvú kávu od soboty večera som však mal až dnes...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Káva a spánek

Příspěvek od OndraMikus »

No, ono je to totiž tak, že každý organizmus odbourává jinak kofein a z toho pak vyplývá jak to komu ovlivňuje spánek. Často u mě návštěvy odmítají kávu, protože je na ně už pozdě. Já patřím mezi ty šťastné, co můžou vypít klidně 0,6 litrů filtrované kávy denně + 5 a víc espress. Nevadí mi ani 5 espress během 10 minut, na naopak. To se ale hodně mění i z věkem, tak uvidíme pozdeji...
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: Káva a spánek

Příspěvek od MirekCek »

Tady bych si dovolil vlastní vstup: Není tak úplně pravda, že každý organizmus odbourává kofein jinak. Každý organismus má jiný metabolismus, který má vliv na zpracování kofeinu. Trochu jsem si studoval o této problematice, pač se mi při závodech stávalo, že jsem do sebe dostal tolik kofeinu, že další dva dny jsem měl pocit, jakoby mi v oblasti u spánku lozili pod kůží brouci. Pak jsem přišel na to, že to reakce těla při předávkování kofeinem v počátečním stádiu. Obecně existuje hranice, která představuje riziko takové předávkování (vlákna o tom tu už jsou), pokud se to někomu podaříc, má velký problém, na předávkování kofeinem neexistuje lék!

Zpět k vláknu o spánku; poměrně dost záleží na mnoha faktorech, které majících vliv na spánek. Kolik toho máte už napito (za život), fyzická odolonost, metabolismus a další faktory. Já si dokáži dát v 10 večer kávu, a za hodinu usnout, někdy si ji dám v 7 večer a nemůžu usnout ani o půlnoci. Myslím si že nejde téma káva&spánek paušalizovat.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Káva a spánek

Příspěvek od danst »

Na předávkování: hydratace, případně benzodiazepiny nebo betablokátory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Káva a spánek

Příspěvek od primacafe »

Poměrně dávno u nás byl jeden zákazník a v průběhu hodiny jsme vypili 10 (max12) espress. To mě bylo poprvé z kávy blbě. :(
Musel jsem to vyspat. Ale těch 150km zákazníkovy domů jsem nezáviděl.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: Káva a spánek

Příspěvek od MirekCek »

Tak to bych se potentil a pobliknal s prominutím... Zajídali jste to aspoň chlebem?
Nebo, jak jsem nedávno četl, dobrou surovinou je i polenta, která neutralizuje veškerou chuť.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Káva a spánek

Příspěvek od primacafe »

Jen tak v kuchyni na stojáka mezi řečí jsme to dali. Ale žádné katastrofální následky to nemělo. Myslím, že se to dá bez problémů vyspat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: Káva a spánek

Příspěvek od MirekCek »

Tak to jo. Já denně dám 2-6 espress (troufám si tvrdit, "espress), má to všechny parametry a chutná mi více, než v Itálii, ale to je jiné téma..
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“