Delonghi - extrakce

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Rostacl

Delonghi - extrakce

Příspěvek od Rostacl »

Dobrý den, mám na vás velkou prosbu.

Mám mlýnek Ascaso I-steel s plochými kameny a bohužel kávovar Delonghi EC685. Dokoupil jsem jednoporcovou NEPŘETLAKOVOU misku, kterou plním 9g kávy. Utlačím s citem, spíš méně. Vymlel jsem na pokusy docela dost kávy, ale stále se mi nedaří. Chtěl bych podle doporučení nějak dodržet poměr váhy kávy a nápoje 1:2, takže 18g nápoje za nějakých 25-35s. Jenže když nastavuji mlýnek (kávy dávám stejně a tampuji také stejně),tak se sotva dostanu na čas 23 vteřin-což tedy znamená,že káva teče rychle, ale při tomto nastavení už z páky káva po pár vteřinách jen odkapává: takže mi přijde, že jemněji mlet nemohu, to už by to asi kávovar neprotlačil vůbec. Nemáte prosím nějakou radu, jak docílit správné extrakce?

Děkuji moc za každou radu :)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od wladas »

Kapkanie neries. Mne niektore kavy zacnu kapkat az po 10s a tiect po dalsich 5s.
Ked sa znova nebude darit tak skus silnejsie tampovat. Ale chciet z toho kavovaru kafe 1:2 je troska odvazne. Netvrdim ale ze sa do neda :-)
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od johneer »

Nějak to nechápu. Káva jenom kape a přesto teče moc rychle? To je divný, ne? Nebo nejdřív teče moc rychle a pak začne kapat? U extrakčního poměru 1:2 bych se asi nebál ani kratšího času. 1:2 je spíš spodní hranice. Takové to "tabulkové" espresso (které teda asi už moc nefrčí) je 1:3,5 (25g ze 7g za 25s). Jinak já se ani tolik neřídím časem a váhou extraktu, jako spíš průtokem (který vlastně zahrnuje obě veličiny). Za úspěch považuji, když to teče správně rychle (proud se na konci výpusti "láme" zpět, ale netrhá se na kapky). Když to jen kape, tak je to přeextrahované a nedá se to pít.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od wladas »

Ano, s lamanim si to presne opisal ale na zaciatku to skoro vzdy kape a az potom sa to rozpehne.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od johneer »

U mne to dost často jde spíš opačně. Na začátku to pár vteřin teče moc rychle a pak se to uklidní. Btw. napadá někoho řešení? Třeba prodloužit preinfuzi? Nebo víc vody na preinfuzi? Nebo míň?
Díky :)
Rostacl

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od Rostacl »

No pokud bych silněji tampoval, tak se obávám, že už by se zkrze páku neprotlačilo nic-když už ted to po pár vteřinách jenom kape.
U mě je to tak,že zezačátku to tedy musí téct moc rychle a potom to začne pouze odkapávat. Káva je dosti přeextrahovaná. Ale pokud bych povolil mlýnek na hrubější mletí, tak to poteče velmi rychle. Proste tomu nerozumim, protože se to "protiřečí" : teče to rychle, ale přitom to odkapává....Nevim jestli to nemuže být třeba nejak tím,že se tlakem kávovaru po chvíli extrakce pricpou otvory v misce?...nebo kákovar po chvíli ztratí požadovaný tlak?...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od j.bill »

Pokud je kávovar v pořádku, vypadá to na velký podíl prachových částic, které ve chvíli, co se dostanou vrstvou kávy dolů, zalepí otvory v misce a pak už to jen kape.... Mlýnek je nový? Můžeš zkusit seřídit souosost kamenů. Nejdříve bych ale zkontroloval tlak v páce.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od dandu »

Jak to tu přičítám tak mě napadla ještě jedna příčina. Není náhodou v misce moc kávy? Káva se určitě nesmí tlačit proti sprše již při prvotním zatáhnutí. Musí tam být dostatek prostoru na expanzi kávy po navlhčení. Spíše mi to přijde že se na začátku 15bar protlačí první dávka. Do chvilky káva nabobtná a vzepře se v misce oproti sprchy. Popř to bude ještě kombinace prachových částic s mou teorií. Otestuj tu výšku. Treba i testem s mincí. Pokud je málo místa tak 8g a popř utáhnout mlýnek.
Rostacl

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od Rostacl »

Jojo, mlýnek je uplně nový :) Mám ho pár dní :) ...Hmm, tak jak seřídit souosost kamenů bohužel fakt nevím :D A jak na kontrolu tlaku v páce prosím?....Kávy dávám 9g. Test s mincí zkusím:po utažený páky s kávou a pětikorunou má býti lehce otisknutá?Je to tak? : ))) ...
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od dandu »

Lehce nebo vůbec.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od j.bill »

Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
OtasPodoli
Příspěvky: 5
Registrován: úte 07. lis 2017 18:38:25
bydliště: Praha
kávovar: DeLonghi EC 680
mlýnek: Hario Mini Mill

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od OtasPodoli »

Rostacl píše:No pokud bych silněji tampoval, tak se obávám, že už by se zkrze páku neprotlačilo nic-když už ted to po pár vteřinách jenom kape.
U mě je to tak,že zezačátku to tedy musí téct moc rychle a potom to začne pouze odkapávat. Káva je dosti přeextrahovaná. Ale pokud bych povolil mlýnek na hrubější mletí, tak to poteče velmi rychle. Proste tomu nerozumim, protože se to "protiřečí" : teče to rychle, ale přitom to odkapává....Nevim jestli to nemuže být třeba nejak tím,že se tlakem kávovaru po chvíli extrakce pricpou otvory v misce?...nebo kákovar po chvíli ztratí požadovaný tlak?...

Jsem začátečník: co znamená a jak chutná "přeextrahovaná káva" ? Díky
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od j.bill »

A už jsi zkoušel něco hledat pomocí funkce vpravo nahoře nebo tady?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 4
Registrován: pát 14. čer 2019 10:04:52
bydliště: Brno
kávovar: DeLonghi EC850
mlýnek: Hario Mini Mill Slim Pro

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od Tim »

Jsem začátečník. Mám kávovar DeLonghi EC850 zatím s přetlakovými miskami (nepřetlakové teprve sháním). Prostudováním fóra jsem narazil na 2 otázky, které mně stále vrtají hlavou a odpovědi jsem nenašel. A to:

1. Psalo se zde o tom, že při stejně dlouhé extrakci z misky na 2 porce vyteče dvojnásobné množství espressa jako z misky na 1 porci a to za stejný čas tj. např. 25s. Jak je to možné? Výše zmíněný kávovar má totiž oba dva typy misek na pohled osazený stejným počtem dírek (rastrem) a liší se pouze objemem (2-porcová miska je hlubší než-li 1 porcová). Na výše uvedeném kávovaru mám dvě samostatná tlačítka na menší a větší velikost (1 a 2 šálky), které si naprogramuji na velikost šálku a tudíž již od nastavení výrobce platí, že při dvojité kávě teče káva delší dobu než-li při jednoduchém. Jak to tedy je myšleno s tím různým objemem kávy při stejné délce extrakce a různě velkých miskách?
2. Asi úplně hloupný dotaz, ale jak se měří délka extrakce? Dočetl jsem se jen, že se měří od času spuštění čerpadla po předchozí preinfuzi. Ale kdy extrakce končí - je to na obsluze tedy na mně až ji vypnu? Chápu, že průběh extrakce a výsledný objem kávy je ovlivněn dalšími parametry (hrubost mletí, typ kávy, upěchování, ...). Ale jak je možné, že někteří zde píší o tom, že extrakce jim trvala delší dobu než-li ta předchozí apod. Copak nemají nastavený stejně jako já velikost šálku a tak extrakce trvá stále stejnou dobu? Na základě čeho extrakci ukončují resp. se jim sama ukončí? Děkuji a omlouvám se předem asi za nejapné otázky.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od johneer »

K bodu 1: Normální nepřetlakové misky nemají stejný počet dírek. Dvouporcová má dírky po celém dně, jednoporcová se zužuje. Často je na ni potřeba menší tamper. Vypadá nějak takto:

Kód: Vybrat vše

https://images.app.goo.gl/PGSCLUABmxk6uv2XA
Proto trvá extrakce stejně dlouho (to je potřeba kvůli tomu, aby se káva "louhovala" stejně dlouho bez ohledu na to, kolik jí v misce je), ale nateče poloviční objem.

K bodu 2: Délku extrakce měří každý jinak a v podstatě je to úplně jedno. Je potřeba najít takovou, která bude vyhovovat vám. Pokud jde o to nastavení velikosti šálku, tak většina menších kávovarů (včetně těch špičkových a násobně dražších než te Váš) žádné takové nastavení nemá. Mají jenom tlačítko, kterým se zapne a zase vypne čerpadlo. Kdy se to udělá je na obsluze. Tyto kávovary nemají žádnou automatiku, která by to dělala za vás a je to tak dobře, protože v domácích podmínkách se často stane, že člověk úplně netrefí mletí nebo pěchování a pak to teče trochu rychleji nebo pomaleji a podle toho je třeba upravit objem. U pevně daného objemu s tím nic nenaděláte. V souvislosti s bodem jedna jen doplním, že na jednoduché a dvojité espresso je jen jedno tlačítko, jenže dvojitá miska má víc dírek, takže jí protéká víc vody a za stejný čas natečou dvě kafe místo jednoho.

S těmi miskami souvisí zachování stejného tlaku, které řeší přetlakový ventil nastavený na těch 9 barů, které jsou ideální pro espresso. Když je odpor v páce moc velký, ventil se otevře a pustí vodu zpět do nádržky, takže je zajištěno, že i s jednoporcovou miskou, která by kvůli menšímu počtu dírek mohla mít větší odpor, je káva extrahována při těch 9 barech. Pokud ale umelete kávu moc jemně a moc jí utlačíte, otevře se tento ventil dřív než čerpadlo zvládne protlačit nějakou vodu pukem, takže se může stát, že nepoteče nic. Kávovar na ten puk nepustí nic nad 9 barů (pokud je správně nastaven).

Doufám, že jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně :).
Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 4
Registrován: pát 14. čer 2019 10:04:52
bydliště: Brno
kávovar: DeLonghi EC850
mlýnek: Hario Mini Mill Slim Pro

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od Tim »

Wawww, moc díky za vysvětlení. Popsal jste to dokonale, že jsem to i já pochopil :-)
Jen bych dovysvětlil - jde o to, že výrobce asi u tak levných kávovarů nepředpokládá, že si uživatel bude hrát s nastavením parametrů mletí, extrakce apod. a proto předprogramoval dvě tlačítka od výroby - jedno na malé espresso a druhé na dvojité espresso a liší se pouze množstvím vody, které proteče. U tohoto kávovaru mají obě dvě přetlaková sítka zevniř (pro jednu i dvojitou dávku) stejný rastr s počtem dírek. U nepřetlakových sítek, které jsem však dokoupil, tak se počet dírek v rastru již liší, jak jste psal.
Uživatelský avatar
sjusko
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 20. čer 2019 8:34:00
bydliště: České Budějovice
kávovar: Catler
mlýnek: ruční Hario

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od sjusko »

Je znát na tomto levném kávovaru rozdíl mezi přetlakovou a normální miskou na výsledné kvalitě/chuti espressa?
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Delonghi - extrakce

Příspěvek od robertSVK »

Určite áno, pri každom kávovare je to poznať.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“