Výsledek není pořád podle očekávání

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Ahoj,
Vlastním kávovar Gaggia classic plus, používám nepřetlakové misky, ale pořád nejsem spokojen s výsledkem. (možná zbytečně)
Zkoušel jsem kávu přímo z pražírny i ze supermarketu a výsledek je cca stejný. Protože máme doma rádi opravdu hořkou kávu bez náznaku kyselosti, tak jsem se po několika pokusech vrátil k naší supermarketové kávě - Kimbo expresso. Vždy si kontroluji datum výroby a zatím jsem měl vždy ten samý měsíc co jsem kupoval.

Mlýnek mám delonghi a je mi jasné, že je to jak se říká nejslabší článek, ale nyní bohužel nemám volné finance na nový. Co to šlo, tak jsem ho potunil a myslím, že mele docela "použitelně" . Když nastavím o stupeň jemnější mletí, tak po upěchovaní už kávovar nemá sílu to protlačit. Zkoušel jsem i hrubší mletí, ale tam je problém to upěchovat,aby to teklo trochu rozumně a hlavně už je to na kávě chuťově poznat.
Tak jako tak káva není chuťově špatná, ale myslím, že by mohla být lepší.
Používám single a dám tam tak cca 9-10g kávy. Když dám méně, je problém to upěchovat - mám pěchovadlo 57mm.

Mám hlavně tuto otázku :
Pokud koupím lepší mlýnek, bude výsledek jiný?

Kdybych znal někoho v okolí Prostějova kdo má lepší mašinu na mletí, tak bych mohl udělat test, ale bohužel nikoho neznám. Kupovat jen na test a posléze vracet se mi prostě nechce.

Díky moc za rady a info.

https://youtu.be/WYOykVal0pg
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

Problém v mlýnku lze předpokládat. DeLonghi asi nebude velký zázrak. Nastavení hrubosti bude asi příliš hrubé, když jeden krok na jednu stranu neteče a jeden krok na druhou stranu teče moc. Pokud koupíte lepší mlýnek, tipnul bych si, že výsledek jiný bude.

Supermarketové kávě bych se radši vyhnul. Čerstvě pražená surovina je základ, kdoví co za datum tam píšou. Nemusí to být datum pražení, může to být třeba datum balení. Kávy bez kyselosti se dají sehnat i čerstvé.

Začal bych laborovat s dvojitou porcí. Vyladit single misku je vždycky složitější. Koneckonců ani v kavárnách to často nedělají a radši jedou pořád doubleshoty a půlku toho vyhodí než mít dva mlýnky, tampovat single misku a dělat podobné šaškárny. Jinak já single misku tampuji malým tamperem (41mm) - nahonit kafe doprostřed, upěchovat a takhle několikrát za sebou. Je to otrava, ale výsledek docela jde. Kdybych to chtěl tampovat velkým tamperem, tak tam toho kafe musí být daleko víc (takhle tam dám třeba 8g). Zajímalo by mne, jak to dělají ostatní. Podle mne by v misce s malým dnem neměla být káva v celé šířce, ale jen v tom zúžení. Ale třeba se pletu.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od j.bill »

Pantom píše:Ahoj,
Vlastním kávovar Gaggia classic plus, používám nepřetlakové misky, ale pořád nejsem spokojen s výsledkem.
Kávovar je nový? Co teplota a tlak? Množství kávy dáváš "od oka"? Co máš za mlýnek, KG520M? Jak poznáš, kdy byla káva pražená? Zkoušel jsi objednat nějakou alespoň základní kávu se zdejší pražírny? (Třeba https://shop.primacafe.cz/smesi/6-prima-presso.html)?
Něco o miskách:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 111&t=3450
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 111&t=3480
Naposledy upravil(a) j.bill dne stř 29. srp 2018 17:44:59, celkem upraveno 1 x.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
tiny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 25. dub 2017 21:25:28
bydliště: Postřižín
kávovar: Gaggia Classic Gold
mlýnek: Gaggia MDF white

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od tiny »

Asi zakladni dotaz zni, zda delas velikostne espresso (cca.25-30ml, pripadne 50-60ml s dvojitou miskou) a za jak dlouhou dobu ti toto mnozstvi natece pri aktualnim nastaveni mlynku. Pokud se pohybudes nekde kolem 25-30s, pak se ti podarilo i na delonghi mlynku najit spravnou hrubost… pokud ti natece vice nebo za kratsi dobu, pak je potreba resit nastaveni mlynku a je pravda, jak se vsude pise, ze je celkem jedno, zda mas kavovat za 5 nebo 50t, rozdil v chuti nejspise nepoznas, ale rozdil mezi delonghi mlynkem (a podobnym) a kvalitnim mlynkem na espresso s jemnou regulaci hrubosti je rozdil zasadni. Zaklad je kvalitni kava (zde opravdu zkus dle referenci nejakou.kvalitni prazirnu, treba hned primacafe:), kvalitni mlynek, zpusob plneni a distribuce kavy v misce, tampovani a kavovar… serazeno dle dulezitosti jednotlivych bodu… .pokud mas spatne.kafe, spatny mlynek atd nema smysl resit jine veci.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Jj moc díky za reakce.
Ve spodní části mého prvního příspěvků je odkaz na YouTube, tam jsem nahrál video extrakce. Jo nateče mi těch cca 30ml za 30 sec. Už poznám i od oka, že to teče rychleji. Dabl jsem zkoušel, ale dělám singl..většinou jen pro sebe a o víkendu i pro zbytek rodiny.

Ano kávovar je nový a misky jsem koupil na netu-bylo napsáno origo gaggia. Ty origo přetlakové v páce moc nedrží, ale nepřetlakové drží fest. Přetlakové používá žena a syn, nepřetlakové pouze když vařím já :-) a rozdíl v chuti tam určitě je. Z nepřetlakových je káva jemnější, ale nemá tu super pěnu z pretlakových, která stejně za chvíli zmizí :grin:

Kávu jsem kupoval ve 2 pražírnách v Olomouci, ale pokaždé byla kyselá a to jsem se ještě ptal přímo, jestli není, protože to nemáme rádi. No co, již mě tam nikdy neuvidí. Chuťově mi ta káva chutnala, a kdyby nebyla na závěr kyselá tak by byla fajne.
Pokud porovnám výsledek z pražírny a naší Kimbo, tak to po vyladění mlýnku teklo a vypadalo naprosto stejně.

Proto jsem se výše ptal, jestli by to mlýnek vyřešil.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

1. Kimbo je odpad
2. Kup si z primacafe standard směs nebo Indii
3. Nepouzivej single ani přetlakové
4. Mlýnek je o 200 procent důležitější než kávovar samotný. Na doma třeba mazzer super jolly

Když budeš mít cestu klidně mužem zkusit kafe s jiným mlýnkem, ale kimbo do mlýnku nesypu.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

Doplněk, většina Arabic má nějakou ovocitu. I v té standardce od pana konečného ji tam najdu, ale to není špatně.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Vím, že ta ovocita není špatně, ale mám prostě rád, když tam není vůbec. Mám rád potom dlouho na jazyku právě tu jemnou hořkost,která je právě s těmi nepretlakovými miskami jemná.

Nemám používat singl?
Jak tedy správně připravit jedno presso?
Díky za info

Byl jsem šéf kouknout do jedné výhlášené kavárny zde v PV a teklo jim to teda úplně stejně
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

V lepších kavárnách single nedělají protože výsledná extrakce je vždy odlišná od doubla, takže se dělají jen doubly, zkuste projít primacafe e-shop a objednejte tu indii nebo něco co je psané bez kyselosti a uvidíte že to bude mít i víc pěny a chuť bude jinde,
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

A jak tedy správně udělat to 1 presso z dablu?
Kolik tam dát kávy?

O tu pěnu ani tak nejde, ale o chuť. Ta se mi zdá, že má velkou rezervu, ale pochopil jsem, že to jde asi ruku v ruce. Pokud není pěna, tak asi není káva dobře vyextrahovaná a tudíž je ta chuť právě taková.

Kávovar mám teprve třetí měsíc, tak se pořád učím a zkouším co a jak se navzájem ovlivňuje atd.

Chlapi i tak moc dík za info.
Naposledy upravil(a) Pantom dne úte 18. zář 2018 15:47:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

14 až 20, záleží podle misky a typu kávy, ale alfa o omega je hodit mlýnek z okna a koupit něco pořádného
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Takže z toho vytočím 2 kávy po 30ml, nebo 1 kávu 30ml,nebo 60ml?
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

40-60ml celkem, záleží na nastavení mlýnku a požadavcích na extrakci
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Super,
Ještě za jaký čas teda bude těch cca 60ml?
Je mi jasné, že se ptám na to co zde za fóru již určitě je a určitě jsem to někde četl, jen je zde těch informací opravdu hodně a potom najít tu správnou je umění.

Kávu určitě koupím a mlýn taky, jen by to chtělo něco cenově přijatelnějšího. Možná MDF?
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

20 - 30 sec.
MDF si moc nepomůžete, lepší je se dívat po bazarech na něco jako san marco SM90, mazzer super jolly, apod. něco co má nějakou kvalitu mletí
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od mab »

Možná bychom mohli něco spáchat.
Pokud bude zájem, v týdnu 10-14. září najdu čas vzít do PV Rancilio Rockyho a můžem otestovat, jestli bude nějaká změna.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

Z dvojité misky vyteče při dvojnásobku suroviny dvojnásobek espressa za stejný (!) čas. Teda dávka nějakých 14-18g (je třeba vyladit dle misky, mletí atd.), extrakce cca. 25s a výsledek 40-60ml kávy. Když chcete jen jeden shot, tak nezbývá než dát hrnek jen pod jeden výtok a druhý pustit do kanálu. V kavárnách to tak dělají z výše uvedených důvodů. Aby vám to nebylo líto, je nejlepší naučit se pít doubleshoty nebo vždycky sehnat někoho, kdo si dá ten druhý :). Ze single misky to samozřejmě jde, ale je to mnohem citlivější na přesnost všech kroků postupu. K single misce bych přešel až v momentě, kdy zvládnu double.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Ještě jednou chlapi Díky.

Prvně teda zkusím tu double misku a uvidím.
Potom samozřejmě musím koupit tu kávu a už se těším na výsledek.
Ten mlynek mi je jasný, ale ty prachy si za to nemůžu dovolit utratit,možná časem. Teď jsem zrovna našel na netu San Marco za 2000 ale paní nereaguje .Byl by určitě na servis, ale i tak by to mohlo snad ještě dlouho pracovat.
No ale úplně nejdřív se musím léčit... ...snad po 15ti letech jsem podlehl :-) a ani kafíčko nepomáhá :-)), tak to bude muset být čajíček.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Tak mlýn San Marco ať jsou jeho kvality jakékoliv si domů prostě koupit nemůžu, protože moje drahá polovička by to asi neskousla :-). Je to totiž fakt kus mašiny, ale prostě za ty problémy mi to nestojí.
Kdyby měl někdy zájem, tak pošlu odkaz na inzerát co jsem našel do zprávy. Je to z Prahy.
Asi se pokusím sehnat rockyho, klidně i bazar nebo i popř.nový. Vždyť hromada lidí zde ho používá a jsou spokojeni. Je mi jasné, že kvality profi mašiny hlavně ve výdrži materiálu to nedosáhne, ale co už a posun v kvalitě mletí proti stávajícímu bude určitě znát.
Uživatelský avatar
tiny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 25. dub 2017 21:25:28
bydliště: Postřižín
kávovar: Gaggia Classic Gold
mlýnek: Gaggia MDF white

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od tiny »

Hlavni nevyhoda rockyho je krokove nastaveni, bude se ti stavat, ze na jednu hrubost to potece moc pomalu a o krok vedle uz zase moc rychle. Sam mam Gaggiu MDF, tak vim, o cem mluvim. Nicmene kdyz s timto kompromisem budes pocitat a je ti jedno, zda ma vysledne espresso 25 nebo 35ml, tak budes spokojeny.
Zamčeno

Zpět na „Káva espresso se nedaří“