Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Rostacl

Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

Dobrý den,

chtěl bys vás poprosit o pomoc. Mám RS s PID od Bunacafé a zajímalo by mne nastavení. Jde mi o teplotu bojleru-v jakých rozmezích se +- pohybujete? Dále by mě zajímalo nastavení předspaření? Na jaký výkon/čas a pauzu?Jde mi spíše o hodnoty, od kterých se odrazit a následně si doladit podle vlastních preferencí. A ještě by mě zajímalo k čemu je dobré odpuštění před nasazením páky?A popřípadě kolik/jak dlouho odpustit?...

Děkuji moc za každou radu...
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od pifko »

Ahoj,

mám stejný stroj cca půl roku, tak napíšu své zkušenosti. Předem říkám, že nejsem žádný odborník, tak budu rád, když mě někdo doplní nebo opraví.

Teplota bojleru u RS je vyšší o cca 8-10 °C, než je teplota vody vytékající z hlavy. Sám jsem to neměřil, ale je to možné odečíst z mnoha volně dostupných grafů. Tento rozdíl se blíží horní hranici, čím je teplota vyšší a naopak. Dá se tedy říct, že u světleji pražených káv může být teplota bojleru nastavena na 103, 104 °C, u tmavěji pražených káv pak o něco méně. Důležité je stroj nechat řádně zahřát. Při zahřátém stavu by teplota hlavy měla ukazovat o cca 11 °C méně, než je teplota bojleru. Aspoň taková je má zkušenost.

Odpuštění před nasazením páky je dobré k tomu, že se do systému mezi bojler a třícestný ventil / hlavu dostane nová (teplejší) voda a systém se tím o něco více zahřeje a je teplejší voda prvotně prosakující puk. Já používám odpuštění cca 1-2 s.

U preinfuze je jejím účelem pomalá saturace puku vodou, při tlaku cca 1-2 bary. Měla by být tak dlouhá, až začne z misky téct káva. Co se týká času, mělo by to být řekněme cca 10 s. Problém u začátku preinfuze u RS BC je to, že musí dojít k zavodnění prázdného místa mezi kávou a sprchou. Z tohoto důvodu nejde radit konkrétní časy, protože toto záleží na použité misce a jejím plnění. U každého by tedy časy byly jiné. Já sám používám, vzhledem k omezené profilaci u preinfuze systém takový, že trochu vyšším výkonem čerpadla (40 %, využití preinfuze) nejdříve zavodním misku (cca 5 s) a pak už nízkým výkonem 10 % pokračuji v samotné preinfuzi (10 s). Na toto už ale musím využít profilace samotné extrakce. Jde o trpělivost a zkoušení, nelépe s nahou pákou.
Co se týká pauzy, tak ta při využití profilace extrakce už není možná (nejnižší výkon je 10 %). Psal jsem do BunaCafé nějaké podněty na vylešení. Ale např. Scott Rao popisoval příznivý vliv trvání pauzy až 30 s, kdy prý dojde k optimálnímu prosáknutí celého puku.

Vše je o zkoušení a ochutnávání. Chci ale varovat před předčasnými závěry. Mnohdy je chuť ovlivněna špatnou přípravou a distribucí kávy, kdy dojde ke kanálkování, které má výrazný vliv na výslednou chuť. K tomuto opět poslouží nahá páka. Ať se daří! :)
Rostacl

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

Díky za odpověď... Jen ještě k té preinfuzi. Zdali to chápu správně, tak v nastavení BC PIDu ve funkci předspaření si nastavíš 40% čerpadla na 5s a jaké zpoždění?...potom už pokračujes tlakovým profilem?že si nastavíš extrakci prvních 10 vteřin na 10% čerpadla? A po 10s už jedeš čerpadlem na 100%?...Jen pro upřesnění, o jaké se bavíme misce a plnění prosím?
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od pifko »

LM Strada 17 g, plním 17.5 g. Bez zpoždění, jinak je to tak, jak píšeš. Jen teď z hlavy přesně nevím, jestli těch 40 % je přesně 5 vteřin nebo trochu víc (5.5 apod.). Ale to vyzkoušíš pro svou konfiguraci. A pozor, někdy se to může při stejném nastavení trochu lišit. Nevím, jestli na to má vliv, že v "systému" zůstane po odpuštění vždycky trochu jiné množství vody. Tzn. že se stejným nastavením se mi jednou na konci (10 vteřina extrakce, úplný konec preinfuze) tlak drží na 2 barech a někdy už ve druhém intervalu (5-10 vteřina extrakce) začíná tlak prudce vzrůstat a káva začíná vytékat dřív. Evidentně na to má vliv to, že během zavodnění nateče vždycky trochu jiné množství vody do prostoru mezi puk a sprchu (to je vidět už na manometru). Ale pro mě to není špatně, aspoň můžu pozorovat, jak se chuť trochu mění. Je jasné, že při tomto řízení to jinak (přesněji) nejde. To by do řízení musela být zakomponovaná zpětná vazba.
Zajímaly by mě zkušenosti ostatních, jestli preinfuzi na RS BC někdo takto používá.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od pifko »

Mé prvotní doporučení by tedy bylo takové, že v tlakovém profilu samotné extrakce bych nechal prvních 10 vteřin výkon na 10 % (dva pětivteřinové intervaly). A s délkou a případně výkonem samotné preinfuze (první interval, 40 %) bych si hrál tak, aby na úplném konci preinfuze dosáhl tlak cca 2 bary.
Dlouho jsem měl totiž během preinfuze tlak nastavený do 1 baru, ale to se pak puk nestačil zavodnit. Klidně můžeš na konci preinfuze extrakci stopnout, puk vyklepnout a podívat se, jak je mokrý.
Rostacl

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

Fajn...moc díky :) Musím se tím prokousat a se Silvií sžít :D ...Šlo by prosím (pokud budeš mít někdy čas a náladu) natočit video s průběhem preinfuze a extrakce + záběrem i na manometr?...
Rostacl

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

Zkoušel jsem nastavit...probíhá to tak, že předspaření na 40% a 5s vytvoří na manometru tlak cca 2bar. Potom začne čerpadlo na 10% na 10s s tím,že to už začíná tlak postupně stoupat a hlavně už vytéká i káva...a když po 10 vteřínách zapne čerpadlo na 100%,tak se to jakoby prorazí a extrakce beží hrozně rychle...Chuťově je káva velmi hořká-přepálená?...Teplotu bjlepru na PID jsem měl nastavenou na 99 st.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od pifko »

V tom případě je 5 vteřin moc, zkuste snížit třeba na 4. Dále je nutno také zjemnit mletí (oproti extrakci bez preinfuze), což je přínosné. Z tohoto popisu bych tedy také zjemnil mletí. Bude to chtít chvilku experimentovat.
Každopádně do laborování s preinfuzí bych se pustil až poté, co je odladěná klasická extrakce bez preinfuze.
Rostacl

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

Asi máš pravdu:hodil jsem se zpět na značky, jedu bez preinfuze a ladím základní extrakci. Kdybys měl prosím někdy čas a chuť, neudělal bys mi video s průběhem té extrakce?ideálně normálně na páce s výpustí?
Rostacl

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

Ještě by mně zajímalo, kolik gramů kávy dáváte do dvouporcové originální misky Rancilio?Já dávám 17, s tím že se do puku velmi otiskne šroub vyčnívající z hlavy. Vadí to?nezpůsobuje to kanálkování?
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od johneer »

Dávám 17g a přizpůsobuji mletí, aby vždy seděl průtok. Výjimečně se může stát, že krok mlýnku je moc velký, takže upravím gramáž +/- pár desetin gramu. Jak moc se obtiskne šroub záleží na surovině. Některé kávy je při stejné gramáži možná o půlku víc. U některých káv je 17g minimum, aby to vůbec šlo upěchovat a tamper nenarazil na zůžení misky, u jiné kávy se to skoro blíží druhé hranici, kdy by to nešlo upnout do hlavy, aniž by se suchý puk rozbil o sprchu. Různé kávy také různě změní objem. Některé je po upěchování málo a po extrakci je miska plná s obtisknutým šroubem, jiná zase skoro nenabyde. Těch 17g ale většinou funguje dobře.
Rostacl

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od Rostacl »

No dobře...ale i když máte kávu, které je "více", tak dáte stejne +- 17g (podle extrakce) a otisk šroubu neřešíte?...Někde jsem četl, že to narušuje právě puk a způsobuje kanálkování.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od johneer »

Otisk šroubu po extrakci je tam při 17g skoro vždycky, i když je kávy "méně". Zase třeba víc nebyde. Nepozoruji nějaký problém co do kvality espressa v závislosti na tom, jak moc se tam obtiskne šroub. Kdyby to měl být tak zásadní problém, tak ten šroub asi nebude tak velký a mohl by být třeba zapuštěný. Nahá páka by asi ukázala víc, ale tu nemám.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od dslecinka »

otisk čehokoli po extrakci je irrelevantní.
podstatné je, aby se před extrakcí povrch suchého puku nedotýkal sprchy. trocha rozrytí šroubem překvapivě nevadí skoro ničemu.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rancilio Silvia PID (BunaCafé) jak nastavit

Příspěvek od johneer »

Včera jsem to prozkoumal. U Silvie se šroub obtiskne do puku před extrakcí asi vždycky. I když je káva "těžká" a misce jde sotva upěchovat. Takže tam bych problém nehledal.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“