starší ECM a sestavení

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
pes05
Příspěvky: 3
Registrován: stř 22. úno 2012 10:36:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

starší ECM a sestavení

Příspěvek od pes05 »

Prosím o radu - mám starší ECM pákovku, která je kompletně rozebraná a potřeboval bych poradit jak utěsnit spoje trubek při skládání. Mám na to buďto pásku (koupenou s náhradními díly na kávovar) nebo silikonovou šňůru (co se používá ve vodo/topo), ale nevím jak odhadnout kolik závitů tam namotat aby to těsnilo a abych zároveň nestrhnul závit. Nerad bych to celé složil a zjistil, že to teče, že je tam toho málo.
ECM_trubky_II.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: starší ECM a sestavení

Příspěvek od dslecinka »

šňůru zahoďte, to do kávovaru nepatří.

- tam, kde je spoj v podobě půlkulové "čepičky" na mírně vnitřně zkosenou hranu, nepatří žádné těsnění, spoj se utěsní sám (deformací). viz trubka z boileru do ventilu páry. kdo tam namotává teflonku (a to jsem viděl nejednou), je čuňe a v lepším případě se tím i poškodí závity.

- kde bylo měděné těsnění, patří měděné těsnění, ale jde tam frknout i teflonka, typicky třeba tam kde máte odvzdušňovací ventil na boileru. vždy nechat minimálně dva závity na konci volné, jinak se ta mrcha může dostat do vnitřku systému a něco ucpat).
- dtto teflonové těsnění.

jedinou výjimkou je topná spirála, tam cpu dva závity teflonky ještě k samotnému těsnění spirály - nezakousne se a líp se to pak rozebírá, když je potřeba.

zbytek fitinek na boileru italové lepí loctitem na závity (třeba ta odbočka na odvzdušňovák/parní trysku), pokud jste to nerozebral a těsní - paráda. teflonovou páskou to jde taky, ale je to na houby páč to nedrží v pozici a snadno si to při montáži povolíte.

těsnění topné spirály vyměnit za nové, pevně dotáhnout a po prvním prohřátí (cca půl hodiny při pracovní teplotě) odtlakovat boiler (bezpečnost především) a dotáhnout (ještě za tepla, teflon teče jak máslo). většinou se dá dotáhnout ještě tak o 1/6-1/4 závitu.
Odpovědět

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“