QuickMill Alexia EVO

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od fazolejh »

Zdravím,
hledám pákový kávovar v cenové relaci +- 30 tis. Kč. Problém je, že můj bar je omezen na hloubku – do 40 cm. Takže hledám mašinu, co jde dorazit až ke zdi, kabel z ní vede bokem nebo dolů a má max 43 cm (3 cm přesah bych musel něcím kompenzovat), ideálně pod 40 cm.

Nejdříve jsem uvažoval o Rocket Appartemento, ale to by trochu přesahovalo. Nicméně je to pouze HX stroj bez PID a jiného nastavování.
Pak jsem objevil QuickMill Alexia EVO. Nikde se o něm moc nepíše, tady na PC vůbec. Sice nemá HX, ale zaujalo mne to, že má PID, izolovaný bojler a nastavování tlaku. A zároveň má pod 40 cm (teda pokud v popiskách neprohodili výšku a hloubku).

Nemůžu se pořád rozhodnout, zda tedy E61 s HX nebo bez. U HX netuším, jak moc náročné je udržet a sledovat teplotní stabilitu v porovnání se strojem bez HX. Momentálně vlastním Lelit PL41TEM, takže jsem zároveň zvyklý na PID a laboruju s teplotou a často střídám druhy kávy. U toho Lelitu dělám i mléčné nápoje, čekání na nahřátí páry mi nepřipadá tak hrozné (dělám max 3–4 mléčné nápoje za sebou).
Potřeboval bych tedy poradit, jak by vypadal přechod z toho Lelitu na ten Rocket (hlídání teploty, apod), kterého se trochu bojím a nevím, jestli to při tom počtu mléčných nápojů není předimenzované. :-)
Alexia (https://www.coffeeitalia.ie/quick-mill-alexia-evo.html) se mi líbí také, tam asi vím co očekávat. Pokud o něm víte něco více, nebo znáte ještě nějaký podobný kávovar jako je Alexia EVO (velikost, funkce), tak sem s ním.

PS: U některých kávovarů jsem se dočetl, že musí být umístěné min. 10 cm ode zdi. U Rocketa to v manuálu není, u Alexie nevím. To je taky pro mne nezanedbatelný parametr.

Díky.
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

Řešil jsem podobné dilema a nakonec jsem zůstal (zatím) u Lelitu. A musím tě trochu zklamat: Alexia má hloubku 400 mm (depth), šířku 229 a výšku 387 mm. Rozměrově podobná je BFC Perfetta (412x225x367 mm). Má stejně velký bojler (750 ml), ale nemá PID. BFC je tady ještě méně známá, než QM. Na fóru byla asi před 2-3 roky prosba o pomoc s nastavením, což bylo vyřešeno, ale další odezva už nebyla. Na moji soukromou zprávu (jaká je spokojenost s přístrojem) nebyla žádná reakce. Podle vyjádření jednoho prodejce, který má v nabídce BFC i QM (ne z ČR), je obecně BFC kvalitnější, než QM. Otázka je, jestli při této velikosti bojleru má PID takový význam. U HX je podle mne už úplně zbytečný... A přes to všechno (včetně vyšší ceny, než BFC) i u mne zatím vede Alexia :-)
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od fazolejh »

Díky za odpověď. Na informaci, že u HX je PID zbytečný jsem už také několikrát narazil. Ale nikde to nikdo nevysvětlil. Proč to?
Jediné, co vím, tak že u HX se má sledovat teplota hlavy – dokoupeným teploměrem, abys trefil správnou dobu pro další shot. Teda tak jsem to pochopil. :-)
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

Je to zřejmé z konstrukce. Najdi si, co je to HX systém, dual bojler, single bojler a thermoblok. Ve stručnosti: single (např. LelitPL41TEM, R. Silvia, QM Alexia Evo) má jeden bojler velikosti 250 - 750 ml (na větší jsem nenarazil), dual má dva bojlery - jeden na vodu (obvykle 300 ml a druhý na páru - 500 ml a víc). HX má jeden bojler ohřívaný na páru(např. 1,5 l), ve kterém je menší "průtočný" ohřívač vody pro kávu (cca 300 ml). Kvůli velkému objemu a vysoké teplotě bojleru nemá regulace PIDem takový vliv.
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od fazolejh »

Rocket Espresso Giotto je HX a PID má. Tak proto mne to trochu mate. Každopádně není nějaké doporučení, od kolika "mléčných nápojů" je už dobré pořizovat HX či dual bojler?

Co to je za prodejce, co prodává ty QM? Nějaký prověřený?
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

Prodejců Quick Mill je víc (v ČR asi nikdo), ale Alexii Evo nabízí 1-2. Jejich reputaci neznám.
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od makovica »

Rocket je hlavne o marketingu a predajoch. PID je "trendy", tak prečo ho nedať do HX aj keď prínos bude minimálny.
K počtu mliečnych nápojov je to hlavne o pohodlí. So singleboilerom kludne spravíš 10 mliečnych nápojov za sebou, len budeš obmedzený čakaním kým sa zohreje na paru, alebo ochladne na espresso. Pri HX na paru nečakáš ale pred prípravou espressa musíš ochladiť hlavu odpustením vody na niekoľko sekúnd. Dualboiler čo sa týka komfortu je na tom najlepšie. žiadne čakanie na paru alebo na espresso. Ak ti financie umožnia tak určite choď do dualboileru. Ak budeš robiť 2-3 mliečne nápoje denne tak by som odporučil single boiler s PID. HX má podľa mňa zmysel keď je pre teba dualboiler drahý a potrebuješ robiť trebars 10 mliečnych nápojov denne.
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od mab »

Profitec Pro 300
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 206&t=4397

Mám ho už přes rok a můžu jenom doporučit. Vše popsané platí, klidně se ptej.
Dělám převážně mléčné variace a páry je vlastně nekonečně :-) Když vyšlehám Motta 50cl konvičku, tak můžu vzít hned další a šlehat dál.
Uživatelský avatar
fazolejh
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21. kvě 2019 10:01:38
bydliště: Praha 4
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth
mlýnek: Niche Zero

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od fazolejh »

Makovica: Super, díky za rady. Teď si to už v hlavě srovnám, co potřebuju. :-)
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: QuickMill Alexia EVO

Příspěvek od jhf »

To fazolejh: rozměrově by ti ještě vyhovoval Fracino Piccino. Je to dualbojler z Velké Británie, prodává se i v ČR. O kvalitě nic nevím.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“