Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Sháníte levný kávovar - TOTO je Vaše fórum
NEZAPOMEŇTE se podělit o zkušenosti s Vašim kávovarem
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Joe2
Příspěvky: 3
Registrován: ned 19. kvě 2019 21:05:12
bydliště: Třebíč
kávovar: moka
mlýnek: nemám

Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od Joe2 »

Dobrý den,
pročetl jsem toho hodně, i zde na fóru i na zahraničních stránkách a jsem trošku v obraze. Jelikož jsou moje finance limitované a já mám přesto chuť na dobrou kávu, hledám vhodný, relativně levný "přístroj" na výrobu kávy alespoň se blížící chutí espressu. Je mi jasné, že to espresso nebude. Je mi jasné, že je třeba zainvestovat do dobrého mlýnku. Moje požadavky jsou - aby to umělo vytvořit menší množství silné kávy plné chuti, piji max. 1 kávu denně, nechci, aby se to více zvrhávalo :D Za celou dobu, co o tom přemýšlím, jsem dospěl k následujícím možnostem - buď pákový silvercrest z Lidlu, nebo koupit kapslový kávovar a znovuplnitelné kapsle, které si doplňovat doma (tuto možnost zejména kvůli menšímu prostoru doma v kuchyni)...od těchto dvou možností raději nějak upouštím...a zbývají vesměs 3 možnosti.
1) bialetti brikka
2) aeropress
3) cafflano kompresso
Mám noname moka konvičku, káva není špatná, ale četl jsem, že brikka je ještě o level dále. Nicméně cena je vyšší a káva se prý obecně v konvičkách přepaluje. Nicméně by mi asi vyhovovala síla kávy a prý to umí i hezkou pěnu, když se dobře zalaboruje. A design je hezký, navíc se mi líbí, že si připravím kávu kdekoliv, třeba v kempu.
Aeropress je můj poslední objev, mám možnost ho mít za super peníze, ale bojím se, že výsledek bude něco jako french press. Ten mě, co se chuti kávy, těžce zklamal. Asi to nebylo dobře připravené, ale byl to pro mě prostě pouze turek bez lógru, nic víc, nic míň. Prý se s ním ale dá výborně vyhrát a i spousta zkušených milovníků kávy si v něm nachází zalíbení.
Cafflano kompresso - je, co se komprsorů týče, relativně levný a umí prý udělat něco, co se dost blíží espressu. Nicméně je stále dražší, než brikka a je to kus plastu. Navíc recenzí je minimum a to dost rozporuplné. Někteří velmi chválí, někteří říkají, že výsledná káva je velmi studená a nic moc.

Chybí mi hlavně možnost chuťového srovnání. Proto prosím, kdo máte vlastní senzorickou zkušenost, ideálně s dvěma či více z produktů ke srovnání, pište mi. A když mi dáte doporučení i na kvalitní ruční mlýnek ideálně cca do 1000 (vtipný požadavek, že?)-samozřejmě z druhé ruky nevadí - budu moc rád. Děkuji.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od johneer »

Pokud mohu k aeropressu, ten dělá filtrovanou kávu. S espressem to kromě suroviny nemá nic společného. Existují různé přístupy, různé poměry vody a kávy (např. dát tam 2x víc kafe a pak naředit), ale nic z toho není blízké espressu. Při jemném mletí to umí velmi silnou a plnou kávu, ale pořád filtrovanou (velký objem, žádná crema). O tlaku se tu nedá mluvit. Tlak je zde použit jen k vytlačení kávy přes filtr. Srovnávání aeropressu s espressem je chyba. Ve srovnání s frenchpressem zde ale můžete docílit chuťově plnější kávy.

Pokud jde o laciný pákový kávovar (Lidl), tak ten Vám udělá něco espressu rozhodně bližšího (malý objem, hodně chuti, crema), ale když se do toho trochu vpravíte, tak už budete jen nadávat, protože každá káva bude jiná (nestabilní teplota), výkon páry na šlehání mléka bude bída a moc to nepůjde a celkově zjistíte, že kvalita odpovídá ceně.
Uživatelský avatar
bartfox
Příspěvky: 26
Registrován: pát 04. lis 2016 19:00:21
bydliště: Břeclav
kávovar: Aeropress, Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton, Ascaso i-Steel I1

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od bartfox »

Já začínal s ručním "kávovarem" značky Wacaco - do zásobníku nasypat pomletou kávu, dovnitř dolít horkou vodu a ručním pumpováním z toho peklostroje vytlačit pitelnou kávu. Vždy to byla ale jenom jedna "espresso porce" - včetně crémy.

B
Uživatelský avatar
Joe2
Příspěvky: 3
Registrován: ned 19. kvě 2019 21:05:12
bydliště: Třebíč
kávovar: moka
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od Joe2 »

Tak to bude něco podobného, jako to cafflano. A byl jste spokojen? Množství by bylo ideální. Ale co chuť?
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od OndraMikus »

Podle toho co píšeš bych ti doporučil koupit ten mlýnek a pak uvidíš co ti to udělá z chutí v té Mokka konvičce. Cílíš totiž na chuť podobnou espressu a to z mokka konvičky je, ale zklamaný si z ní hlavně pro to, že tam sypeš už dávno namleté kafe a možná i chuťově hnusné. Takže kup dobré kafe a kup ten mlýn a až pak kupuj další věci. Já mám ruční mlýnek Porlex mini a jsem s ním spokojený a doporučuju ho. Měl jsem v ruce hodně ručních mlýnků a většina z nich je jen horších. Určitě prostuduj tohle vlákno než něco koupíš: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... handground a pokud si vyznavač aliexpressu, tak na straně 4 v tom vlánku najdeš zajímavý mlýn.

No a k ostatním věcem o kterých se zmiňuješ...
cafflano kompresso - nemám zkušenost
Mokka konvička - opravdu nemusíš kupovat jinou, když už jednu máš. Jiná "značka" konvičky neznamená, že výsledná chuť kávy bude jakkoliv jiná. Princip všech mokka konviček je stejný a to je to zásadní.
Aeropress - já ho mám moc rád. Dělá řidší kafe než mokka konvička, ale příprava je mnohem variabilnější. No respektive nemusí dělat řidší kafe, záleží kolik kafe se tam vrazí, ale používá se většinou na přípravu řidší kávy. Podle mě to není to co hledáš. Aeropress kup až budeš chtít kafe co není tak silné, ale zase ve které jdou lépe rozeznat chutě kávy.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
Joe2
Příspěvky: 3
Registrován: ned 19. kvě 2019 21:05:12
bydliště: Třebíč
kávovar: moka
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od Joe2 »

#OndraMikus Dekuji za tipy!Abychom si rozumeli,ja mam takovy stary elektricky mlynek,co to cepeli rozseka,takze pokud opomeneme "kvalitu" a ze to je vlastne sekane a ne mlete,tak jsem daval cerstve mletou kavu.Jiz koupenou namletou jsem zkousel 2x a byla to hruza.Dobra tedy,vydam se nejspis cestou lepsiho mlynku, nez investice do jineho "pristroje".A jeste se divam,ze mas hario mini.Puvodne jsem uvazoval o nem,ale recenze tady nebyly uplne nej. Rikas,ze se vyplati jit do porlex?
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od OndraMikus »

Joe2 píše:A jeste se divam,ze mas hario mini
Díky za upozornění - to je chyba. V tom mém podpisu u profilu má být napsané Porlex Mini. Hned to musím opravit.

Podle toho co jsem viděl má nejlepší mletí Porlex Mini a Hario Skerton, ale zase podle jednoho testu, který jsem viděl na internetu nejméně prachových částic produkuje Hario Mini...což je taky podstatný parametr ty prachové částice. No, vzhledem k tomu, že jdeš i po ceně, tak bude nejlepěí omrkávat bazary a prostě jeden z nich koupit a chybu neuděláš. A nebo pak ještě ty typy z toho aliexpressu, ale z těma nemám já osobně zkušenost.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od mab »

Mám pro Tebe jednoduchý tip při kterém neutratíš za nic jiného než za kávu co vypiješ.
Kup si kávu ve zdejším obchodě a nech si ji namlít na konvičku a vyzkoušej jaká bude výsledná chuť.
Tvým mlýnkem nikdy nedocílíš ani vzdáleně konzistentní mletí!
Uživatelský avatar
bartfox
Příspěvky: 26
Registrován: pát 04. lis 2016 19:00:21
bydliště: Břeclav
kávovar: Aeropress, Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton, Ascaso i-Steel I1

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od bartfox »

Moje začátky byly taky podobné - konvička Bialetti z Lidlu - a taky kupovaná namletá káva z místní pražírny. To mě vydrželo asi půl roku a pak byl na řadě ten ruční presovač Wacaco - ta chuť byla úplně jinde - taková jemnější, kultivovaná

B
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Bialetti Brikka vs Aeropress vs Cafflano kompresso vs levný kávovar

Příspěvek od OndraMikus »

Tak co Joe2, jak si dopadl? Máš pro nás nějaký závěr?
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Odpovědět

Zpět na „Sháním levný kávovar“