jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
jadoledo
Příspěvky: 39
Registrován: sob 26. led 2008 10:17:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od jadoledo »

Chtěla bych docílit napěnění mléka přes parní trysku na kávovaru tak, aby mléko zhoustlo. Máte nějaké dobré postřehy jak na to? Zatím se mi daří jen napěnění mléka v tom smyslu, že mléko má na povrchu pěnu, ale jinak je jen řidké a teplé. Jak ale vidím třeba na internetové stránce YouTube, tak jim mléko opravdu houstne a nalívají jej do hrníčku a tvoří různé "obrazce"...Mléko jsem použila i to výhradně na kapučíno, ale výsledek byl stejný jako s polotučným mlékem...Děkuji za rady. Jadoledo
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od David »

Taky se mi to nedaří, možná to chce koupit plnotuč a mít ho hodně studené.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od primacafe »

Nectěl jsem být první kdo napíše, že se mu to taky nedaří :lol: . Tak jsem další komu se to nedaří. Ať použiju mlíko z ledničky nebo né, ať je polotučný nebo plnotučný, nedaří se. Ale viděl jsem to, na mlíku nezáleží.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od David »

Teď jsem to testoval znova, když jsem to tam honil dost dlouho, tak to začalo pěnu dělat. Ale měl jsem malej hrnek. Asi to chce málo mlíka, velkou nádobu a bublat, bublat a bublat.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od primacafe »

Řekl bych pro nás co to neumíme, je důležitá ta tryska. U některých kávovarů bývají na konci jen dírky, u jiných je plastový nástavec který zpěnění usnadňuje. Já tam mám jen ty dírky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hnup »

Plastovým nástavcom urobíte penu, ale bubliny ako svet, žiadna "microfoam", či ako tomu nadávajú. Ja mám na Evolution tiež plastový nástavec, tým sa dá mlieko napeniť veľmi rýchlo a jednoducho. Ale latte art s tým neurobíte. Lepšie sú skôr tie dierky.
Mlieko - plnotučné, UHT, poriadne vychladené. Manželka doplnila - čerstvo otvorené. Na druhý deň po otvorení už je to väčšinou zbytočná námaha.
A hlavne správna konvička so "zobáčikom" - čo z toho, že sa mi podarí napeniť mlieko, keď ho nedokážem dobre naliať do šálky?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od pedro13 »

Na starém presovači jsem měl kdysi taky ten plastový bazmek,tím šlo udělat pěnu jednoduše a skoro z čehokoliv.
Moc jsem pak nechápal proč ty profi stroje mají jen to co popisuje Primacafe,když s tím jde udělat akorát tak prd.Ale možna to bude tak jak píše hnup,tím by se to vysvětlovalo.
Nicméně u toho tenkého nerezového se mi osvědčilo nejdřív pořádně profouknout trysku,aby šla jen suchá pára.Když tam to mléko vrazím dřív,tak se patrně hned začne ohřívat a vařit se a dělat velké bubliny.Když je pára suchá,tak to začne pěkně svištět,tak jak by mělo.Dále dostatečný tlak páry,když jsem to dělal tak nějak opatrně,tak z toho taky nic nebylo.Lépe to jde,když udělám pořádný vítr a otevřu kohoutek naplno.No a pak mít trysku ponořenou tak akorát,ale to je třeba vyzkoušet.A mléko nevím,používal jsem normální Tatra polotučné z lednice,zas takový fanda kapučína nejsem abych kvůli tomu kupoval extra mléko.
Ale berte ty moje poznatky s rezervou,taky mi to moc nejde :roll: .
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
jadoledo
Příspěvky: 39
Registrován: sob 26. led 2008 10:17:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od jadoledo »

Zkoušeli jste použít zahuštěné neslazené mléko? Např. Tatra či Vian? Koupila jsem dnes toto mléko a zředila ho trochu s polotučným mlékem, dala pod parní trysku a myslím si, že výsledek je hned lepší...
Uživatelský avatar
Juras
Příspěvky: 15
Registrován: ned 03. úno 2008 11:56:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Juras »

Taky jsem s tím dlouho bojoval, ale po úspěšném zkoušení sdělím své zkušenosti: mléko studené, plnotučné nejlepší je z Mlékárny Kunín. Plastový nádstavec jsem hned vyhodil, zůstala jen nerezová tryska. Jelikož ještě nemáme nerezovou konvičku, vezmu obyčejný hrnek, naliji mléko tak do třetiny. Z trysky vystříknout všechnu vodu a pustit páru naplno, tryska musí být jen minimálně pod hladinou mléka, spíše těsně nad povrchem. Musí se ihned vytvořit vír a pak už to jde samo.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od primacafe »

Přesně tak jak popisujete se mě to povedlo jednou. Ale přiznám se, že kávu s mlíkem nepijeme a tak jsem neměl důvod se tím zabývat dál. Po pravdě řečeno, byl jsem z toho tak přepadlej, že se zadařilo, že ani vlastně nevím jak jsem to udělal. Ale mám konvičku :cry:
konvicka.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Juras
Příspěvky: 15
Registrován: ned 03. úno 2008 11:56:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Juras »

Tak přesně takovou konvičku sháním, v internetových shopech jsou jich spousty, ale za celkem nekřesťanské ceny. (Kde jste ji sehnal?) Ještě k tomu mléku - mám raději také presso, ale kapučíno pijeme se ženou vždy o víkendu a tak se nám nezbývalo nic jiného než se to naučit. Hlavní předpoklad je asi vstupní teplota mléka a vytvoření víru. Pokud se mléko v konvičce roztočí, jde to už samo. Dalším důležitým faktorem je dodržet konečnou teplotu mléka - doporučuje se asi 70 stup.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od primacafe »

Já jsem jen pověřil. Sehnala to manželka na Masarykové v nějakých domácích potřebách když se jde o nádraží na svoboďák, tak po pravé straně. (pro snažší hledání, v Brně)
Nemůže si však na název toho obchodu vzpomenout. Ale asi to bude v kde jakých domácích potřebách.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Maroslav »

Já konvičky kdysi nakoupil zde, ale rozumné ceny mají i zde. Stačí zadat do "seznamu" konvice na mléko...a vypadne hromada odkazů...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
jadoledo
Příspěvky: 39
Registrován: sob 26. led 2008 10:17:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od jadoledo »

Chtěla jsem se zeptat, jak docílíte toho víru v té konvičce??? Ať se snažím jak se snažím, tak když ponořím parní trysku trošičku pod hladinu, tak se mi dělají malinkaté bublinky, dělá se na povrchu pěna, ale vír tam žádný není. Výsledek je takový, že nahoře v konvičce mám pěnu, zbytek mléka je jen teplý a řidký...
Uživatelský avatar
Juras
Příspěvky: 15
Registrován: ned 03. úno 2008 11:56:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Juras »

jadoledo píše:Chtěla jsem se zeptat, jak docílíte toho víru v té konvičce??? Ať se snažím jak se snažím, tak když ponořím parní trysku trošičku pod hladinu, tak se mi dělají malinkaté bublinky, dělá se na povrchu pěna, ale vír tam žádný není. Výsledek je takový, že nahoře v konvičce mám pěnu, zbytek mléka je jen teplý a řidký...
Já trouba jsem ještě zapomněl říci, že se tryska musí dát ke stěně hrnku - když je pára na plno, vytvoří se takový vír, že musím trysku ponořit aby mléko nevylétlo z hrnku
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od pedro13 »

A kolik by té pěny mělo být?Mě se totiž vždycky podaří proměnit v pěnu jen část mléka,pak se to poměrně brzy zahřeje nad hraniční mez,kdy to začne vařit a bublat,v tuto chvíli,ale nikdy nemám pěnu tlustší než 1-2 cm,většina mléka zůstane mlékem...na těch videích na youtube mi připadá,že mají ve finále ze všeho mléka co bylo v hrnku pěnu.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hnup »

Ono to nie je pena v pravom slova zmysle, skôr celé to mlieko je také husté, skoro ako smotana, či zle vyšľahaná šľahačka. Až keď po nejakom čase v kľude sa to začne rozdeľovať. No teraz fakt neviem, v akom pomere, či jedna ku jednej, alebo jeden diel mlieka a dva diely peny... Hral som sa s tým už dosť dávno, kávu s mliekom nepijem a potom to všetko čistenie okolo... Nebaví ma to.
Keď už manželka veľmi otravuje, tak použijem ten zázrak z Ikey a je kľud.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od primacafe »

Já to taky mastím tím švrdlákem z Ikey, když přijde návštěva a mají pocit, že je chcu 10g pressem zabit. Tak jim to udělám (skoro do půllitru) s napěněným mlékem. A ta pěna je jak šlehačka, stojí v tom lžička.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jadoledo
Příspěvky: 39
Registrován: sob 26. led 2008 10:17:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od jadoledo »

jasně použít "zázrak z Ikey" je jedna věc,ale když mám přece doma automat na kávu a u toho i parní trysku na mléko, která má umět vytvořit bohatou pěnu na cappucino, tak toho plně chci využít a naučit se to s ním ...
Jojo taky si furt prohlížím na YouTube ty videa jak pění to mléko v konvičce a na závěr mají právě to husté mléko, kterého chci taky dosáhnout. Já když po napěnění leju mléko do hrníčku s espressem, tak je to jen řidké teplé mléko s pěnou nahoře, které se smíchá s kávou a o žádným "latte art" nelze ani mluvit ... :oops:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hnup »

OK, beriem, ak má niekto rád capuccino, pije ho denne a má čas, nech sa to učí parnou tryskou.
Ja kávu s mliekom nemusím, a manželka si ho dáva do kávy len málo - kupovať kvôli tomu každý deň liter plnotučného, z ktorého sa použije deci-dva, nemá význam. Ďalšia vec je čistenie - zázrak z Ikey stačí opláchnuť, kanvičku do umývačky a je poriadené, u speňovania tryskou je toho trochu viac.
Áno, keď príde návšteva a chcem hrať frajera, tak sa s tým občas zabávam cez trysku, ale to fakt len zriedka. Máloktorá návšteva totiž ocení jemnú penu, ktorá sa navyše nie vždy podarí. Ikea je istota - ak si dáte záležať, tak aj tým zázrakom sa dá urobiť celkom slušne spenené mlieko, s jemnou penou. Je to ako s tryskou - treba dosiahnuť vírenie, nie veľké bubliny, a hlavne neprepáliť mlieko.
Keď bude niekedy čas, tak skúsim urobiť nejaké fotky z oboch spôsobov prípravy.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“