Bialetti Brikka Elite

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od primacafe »

ObrázekObrázek
Kávovar určený na prípravu prekvapkávanej kávy. Má ochranný tlakový ventil. Kávovar čo Vám dá aj penu na káve. Jedinečný kávovar, ktorý má priehľadný kryt a tak je vidieť ako káva vyteká do nádobky. Firma Bialetti prišla s geniálnou novinkou a to je výpustný ventil a tak vyteká káva s bohatou penou tak ako v bare.
Použitie: naplníte dolnú nádobu vodou po rysku a vložíte filter. Do filtra nasypete mletú kávu. Pripevnite hornú časť kávovaru a umiestnite na šporák, alebo varnú platňu. Na plynovom šporáku nesmú plamene plynu presahovať spodok kávovaru. Ak je voda vrelá začne prekvapkávať vyluhovaná káva do hornej nádovy. Obsah nalejete do šálok a vychutnávate lahodný nápoj.

Kávovary Bialetti predstavujú ten najstarší spôsob výroby presso kávy v domácnosti. Je na Vás ktorý model si zvolíte, pri výbere by ste mali prihliadať na nasledovné, koľko kávy si chcete pripraviť. Podľa množstva by ste mali zvoliť veľkosť kávovaru. Kávovary Bialetti sa vyrábajú vo veľkostiach od 1 až po 18 porcií. Jedna porcia je 7 gramov kávy na 50 ml vody.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
S2R1000
Příspěvky: 34
Registrován: sob 18. říj 2008 8:28:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od S2R1000 »

Jakou hrubost kávy do těchto kávovarů?? :shock:
Uživatelský avatar
S2R1000
Příspěvky: 34
Registrován: sob 18. říj 2008 8:28:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od S2R1000 »

tak podle návodu se má dávat stejná hrubost jako na espresso...zkusím j.
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Dominator »

Ja meliem na najhrubsom a aj tak je to moc jemne. Viem ale, ze do strojov na kapsule sa melie este hrubsie a to tak hrubo, ze to vyhovuje pre tento typ kanvice. Neiem ale, ako sa melie do pakoviek, ale myslim si, ze jemnejsie ako do kapsuli?! Aspon v to dufam, lebo inac by som mohol vyhodit svoj mlyncek.. :roll:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od hnup »

S2R1000 píše:Jakou hrubost kávy do těchto kávovarů?? :shock:
Takúto:
P1040317.jpg
:-)

Vážne - určite hrubšie ako na espresso. V moka kafetiere je nižší tlak ako v espresso stroji, jemné mletie Ti nepretlačí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
S2R1000
Příspěvky: 34
Registrován: sob 18. říj 2008 8:28:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od S2R1000 »

zatím jsem zkoušel 15 hrubost na Rancilio Rocky a bez roblému. Je fakt, že na presso melu šestkou. j
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Dominator »

SR a co ta vlastne vedie robit si kavu v kanvici, ked mas celkom slusne naradie na espresso?! :roll:
Uživatelský avatar
Muminnek
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: pát 28. lis 2008 13:03:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Muminnek »

Tak jsem po odvaření Silvie vytáhla Brikku ze skříňky. Kdysi jsem ji zkoušela a na tom kupovaném (starém) mletém kafi z obchodu mne to nepřesvědčilo, tak ji "zajížděla" jenom mamka, když byla u nás na návštěvě, protože je zvyklá pít moka kafe, doma má klasickou moka konvici.
No ale to čerstvě namleté Primakafe prohnané Brikka konvicí, to mělo teda grády. Aj tenoučká vrstvička pěny se povedla. Kafe jsem na Rockym namlela na 20 a dala jsem tam asi trochu víc kafe, než se má, ale mám ráda kafe s mlékem, takže to až tak nevadilo. S Brikkou a čerstvě mletým čerstvým kafe z Primacafé to možná aj přežiju, než mi spraví Silvii.
Uživatelský avatar
homi
Příspěvky: 5
Registrován: stř 29. říj 2008 20:01:35
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od homi »

stojí opravdu ten ventil za dvojnásobnou cenu? uvažuji o koupi nové mokka konvičky...
Uživatelský avatar
Muminnek
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: pát 28. lis 2008 13:03:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Muminnek »

Chuťově nemohu srovnat s obyčejnou konvičkou, mám jenom Brikku, ale myslím si, že větší roli hraje kvalita kafe než ten ventilek. Bohatost pěny ... jelikož jsem stihla udělat pár press na Silvii, než se mi rozbila, tak pozor na ten první reklamní příspěvek. Pěny Brikka sice trochu udělá, když je pěnivá káva a vymakaný postup přípravy kafe, ale ta pěna je jen na povrchu a rychle se rozplyne, s pěnou espressa to nemá nic společného (i když s pěnou, kterou dostanete v baru, jak se nahoře píše, by brikka mohla bohužel leckdy konkurovat). Kdybych znova vybírala, tak bych Brikku asi nepořizovala - i když, kdo ví, stala se z ní trošku srdcová záležitost, když mi teď vypomáhá překlenout čekání na opravu Silvie.

S odstupem času nevím, i ta troška pěny mému oku polahodí, možná by to Brikka při novém rozhodování asi přece jen znova vyhrála.
Uživatelský avatar
petrnuhl
Příspěvky: 2
Registrován: pát 07. úno 2014 20:10:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od petrnuhl »

Konvičkou Brikka jsem již docílil docela bohatou a hustou pěnu a famozní chuť kávy ,je třeba dodržet postup, hrubost namletí kávy ,objem vody a pomalejší ohřev , je dobré použít i bublinkovou vodu ,když konvička ke konci vaření dělá velké bubliny tak to je špatně . Petr Nuhl
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

Tak jsem novým majitel Brikka. Byl jsem překvapen, jaký je obrovský chuťový rozdíl mezi Brikka a french press. Pokud bych to měl znázornit na ose, tak na "0" je frenchpress (vymáchané ponožky) a na druhé straně espresso. Brikka je chuťově někde na 80%. Což je fantastické. Je plné chuti a chutná hodně podobně jako espresso.
Co se týče pěny (ne cremy) tak té udělá hromadu v konvičce, ale po nalití rychle zmizí. na netu je spousta videí, kde jeto husté jako blázen. Buď je to trik a nebo je to z robusty a nebo nevím (přitom na stejné kávě) je crema na espressu jak má být, samozřejmě kává čerstvá, ale 100% arabica.
Chci se zaptat:
1. jak dostat více pěny? (ohřívat pomalu, rychle, ...)
2. kolik dáváté kávy? mám dvouporcovou, dávám tam 15g tak, že to je cca 1-2 mm pod okraj misky, nemačkám, jen zarovnám.
3. jak vám to natíká nahorů? Nic a pak najednou hrk a nebo pomalu a pak hrk pěna?
4. Kdy odstavujete z vařiče? Jak tam začne valit pěna a nebo až doteče pěna?

Jestli můžete poradit nějaké fígle, tak budu moc rád. Ale jinak jsem (co se týče chuťové stránky) nadmíru spokojen.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

Podelím sa so svojimi poznatkami.
1. toto je asi skôr otázka suroviny, mletia a množstva
2. kávu buď zarovnám po okraj (ako pri WDT u páky), alebo aj mierny kopček. Časom som zistil že sa dá dosť laborovať aj s hrúbkou mletia, ale zatiaľ sa mi nepodarilo vyvodiť nejaké závery.
3. keď nateká pomalšie a potom hrk, výsledok je zvyčajne lepší, toto ovplyvníš hrúbkou mletia.
4. z variča odstavujem vtedy, keď počujem to "hrk".

Dobré je mať počas varenia otvorené viečko, to má vplyv na výdrž peny.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

surovina je OK, zatím mám Ethiopii Bebeku, čerstvou.
melu stejně jako na espresso. Lehce zarovnám, něpatrně utlačím (nenápadně :-) ). Protlačí to zcela bez problémů. Je to dobře nebo špatně? Někde se píše hrubějc, někde zase stejně. Jaké s tím máte zkušenosti? Na nějakém youzube jsem se dozvěděl, že pěny je tím více, čím je méně kávy (až po nějaké množství). Mám pocit, že to mám naopak, ale zase zatím nemohu říct jednoznačný závěr.
ohřívám to vždy naplno, vodu po rysku.
Podle mne pěna je tím větší, čím tam vznikne vyšší tlak a až ten tlak je tak velký, že to nadzvedne klobouček a pak se to vyvalí ven. Jde o to, že až to povalí ven, aby to valilo co nejrychleji, t.j. aby to bylo před tím co nejvíce natlakované. Z toho mi logick yvychází jemné mletí, více kávy, lehce "utlačit". Prostě tak, aby vznikl velký tlak a až to bude k neudržení, tak aby se to vyvalilo ven. Zkouším to teprve pár dní, ale je to zajímavé.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

Ja to netlačím, radšej urobím kopček a utlačí sa to samo pri dotiahnutí. Keď odšróbujete klobúčik, je tam len gumová zátka, vytvára dodatočný pretlak (myslím že 2 atm.), takže viac ani menej to teoreticky nedá. Teplota vody a spôsob ohrevu je pre mňa otáznik, niekto doporučuje naliať do moky teplú vodu a rýchlo ohriať, aby sa káva nepálila. Mne sa osvedčil trochu miernejší ohrev. No a rýchlosť natekania, to je ako pri espresse, je lepšie ak extrakcia trvá nejaký čas.
Do moky meliem zvyčajne ručným mlynčekom, príliš jemno tiež nie je dobré, vtedy otvorí poistný ventil a z extrakcie nič nie je. Navyše je tu riziko pri nesprávnej funkcii poistného ventilku, že konvičku roztrhne.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

no a dělá Ti to tu pěnu? Mně to udělá jen v konvičce, po nalití tam je jí jen aby se neřeklo. Kolika gramy to plníš? Kolik bys asi přirovnal stupňů hruběji (kdybys to nemlel na Porlexu ale na Rockym) než na espresso?
Když děláš kopeček, předpokládám, že to máš samovollným utlačením při zašroubováání a je to až po okraj. Co se týče chuti vůči espressu, tak tam cítím jakoby ty základní dané kávy. Ty slabší se tam nedostanou, asi vzhledem k menšímu tlaku. Ale pořád je tam vyšší tlak než u Mokka (asi o 1 atm).
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

No pena bohužiaľ po naliatí spľasne. Vo výsledku to možno vyzerá rovnako ako z klasickej moky, ale rozdiel v chuti tam je. To je inak celkom zaujímavé porovnávať rovnakú kávu z brikky a z pákovky. Niektoré kávy z nej chutia lepšie, aj keď majú slabšiu intenzitu.
Kávu som do toho vážil asi len raz, tuším 16g. Tu sa neriadim váhou, ale objemom. Na rockym som mlel asi o 1 - 2 stupňe hrubšie ako na espresso, ale vtedy som neplnil kopčekom, len zarovnal.
Tá pena nie je pre chuť dôležitá, ja ju neriešim, ale niekde som čítal finty starých talianskych materí, ktoré najskôr nechajú skaramelizovať cukor a potom ho zalejú mokou, vraj im ostane "pevnejšia" pena. Každopádne, neskúšal som :)
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

super díky, právě jsem to shlédl. Moc zajímavé. Jestli to dobře chápu tak lze +/- říct, že (co do chuti):
Mokka + předehřátá voda = Brikka + studená voda
Pokud je espresso hořké, pak méně vody a naopak.
Kávu v misce nakopečkovat, nic nerovnat a neutlačovat.

Espresso dělám z 15g. Zde to dělal ze 17g. Jd eo to, jak moc velký je rozdíl mezi najemno+15g nebo nahrubo + 17g.

Každopádně je to pro mne další neprozkoumaná oblast opředená tajemstvím :-)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

Takže, zatím jsem došel k tomu, že:
- čerstvá arabica
- mletí jako espresso
- 15g
- nakopečkováno, nic neutlačeno, očištěno jen těsnění
- studená voda těsně pod rysku
- rychlý ohřev
- zpočátku jen pár kapaek a pak se to vyvalilo jako láva s pěnou zcela neuvěřitelnou.
- jak to udělalo "hrk", tak jsem oddělal z plamene

Závěr, super, hned je to lepší, ještě dosáhnout toho, aby pěna setrvala i v šálku déle, ale výsledek je diametrálně lepší. Navíc, u Ethiopie jsem dal vody lehce pod míru, chuť hned lepší, více ovocnější ale bez kyselinek, což bylo super a zcela jsem tam cítil ty borůvky, co byly v espressu. Jupííí.

Ale chce to zkoušet, je to zcela jiný způsob přípravy, ale jsem překvapen, jak chuťově je to hodně blízko espressu. Jak tak porovnávám chutě, tak zjišťuji, že bych brikku z těchto přenosnejch zařízení neměnil ani omylem :-)

Cíl: Budu dopilovávat :-)
Odpovědět

Zpět na „BIALETTI“