Při pití většího množství kávy

Absurdní téma na kávovém fóru, že?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Při pití většího množství kávy

Příspěvek od Zizass »

No ,káva z Primacafé je vážně výborná,ale 4 pressa za 10 min ti za pár dnů(týdnů )asi pěkně překyselí organismus. :grin:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od primacafe »

Zizass píše:No ,káva z Primacafé je vážně výborná,ale 4 pressa za 10 min ti za pár dnů(týdnů )asi pěkně překyselí organismus. :grin:
U Vás z kávovaru je naše káva kyselá? Jestli ano, potom něco není v pořádku tak jak by mělo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od Zizass »

Jak jsem psal káva je výborná,ale v tom množství ,co píše ringo bude káva působit v žaludku brzy problémy. ;)
Naposledy upravil(a) Zizass dne stř 21. říj 2009 16:10:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od ringo »

Zizassi, můj známý - vytížený podnikatel pije denně 26 espressí již asi 10 let, a zatím bez následků. Já piji denně tak 6 kousků asi 5 let, v posledních dnech dokonce 10, a nemám problém, zatímco doušek turka mě dokáže rozmontovat na půl dne. Správně připravené espresso je pro organismus téměř neznatelná zátěž.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
pipis
více pokročilý
Příspěvky: 226
Registrován: čtv 11. čer 2009 10:50:30
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od pipis »

.... a pak jsou lidi, kterým navadí turek a nepřežijí presso. Spíš bych řekl, že záleží na konkrétním jedinci, každý má jinak citlivý žaludek. I když káva může být chutí bez výrazné acidity, stejně je její PH vysoké.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od primacafe »

Jsou mezi konzumenty naší kávy lidé fundovaní (lékaři) a né jeden. Mohli bychom se možná dozvědět stanovisko odborníka. Jak odpověď po stránce odborné, tak i jeho osobní zkušenost. (i mě by to zajímalo)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od FANDA »

Z odborných kruhů jsem slyšel, že vytrávení 1 espressa trvá žaludku 15 minut. Takže není zřejmě problém vypít za den 10 espress :shock:
Jinak parádní článek o působení kofeinu na člověka je na http://jaknakavu.eu/o-kave/kofein-jeho- ... a-cloveka/ - snad to nebude bráno jako OT
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od ringo »

2 pipis, pokud je její PH vysoké, tak to nevadí, protože v tom případě je káva zásaditá ;) (což samozřejmě není).
Ptal jsem se gastrologa, kolik je tak strop. Pokud prý káva nedělá problémy, tak zdravému člověku 15 - 20 šálků správně připraveného espressa nijak výrazně neuškodí, tzn. pokud již pijete tak velké množství a nemáte symptomatické potíže, není důvod kávu omezovat. Zatímco když pijete denně 4 čajové šálky turka či rozpustné kávy, je to z pohledu gastrologa problém, zejména turek. Nejde jen o kyselost. Z kávy se tímto způsobem louhování uvolňují toxiny ve velkém množství a zrnka kávové sedliny, které člověk vypije, narušují stěnu žaludku, což časem způsobuje gastritidu a další potíže.
Samozřejmě budu raději pokud někdo fundovaný napíše něco z první ruky.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od zdenok »

FANDA píše:Z odborných kruhů jsem slyšel, že vytrávení 1 espressa trvá žaludku 15 minut. Takže není zřejmě problém vypít za den 10 espress :shock:
Jinak parádní článek o působení kofeinu na člověka je na

Kód: Vybrat vše

http://jaknakavu.eu/o-kave/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/
- snad to nebude bráno jako OT
ďakujem za linku, zaujimavé čítanie.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
kohoutek
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. led 2009 22:55:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od kohoutek »

No není to odborný pohled, ale osobní zkušenost.Turka nepiju, ale filtrovaná káva z obchodu kupodivu taky nebude asi OK.Měl jsem žaludek kaput a bral už léky na pálení žáhy-Helicid.Paní doktorka mi doporučila hodně omezit kávu.
Cca před rokem jsem pořídil espresso přístroj a je po problému.Léky neberu a o žaludku ani nevím, že někdy zlobil.Piju tak 4 kávy denně-espresso i kapučíno.
Možná je to i pražením, jak zde na fóru kdysi zmínil primacafé, když někdo požadoval světleší pražení.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od ringo »

Jen k obsahu kofeinu. Pokud se někdo bojí, že se u espressa předávkuje kofeinem, tak může být bez obav, maximálně se umočí do bezvědomí.
Pokud do sebe teenager za den nacpe (což nacpe) dvoulitrovku coly light, tabulku čokolády, dva dobře vyluhované čaje a k večeru i několik red-bullů, tak jej s nějakým kofeinově fádním espressem jen tak nedoženete.

Kofeinové aktivátory, co používají zejména zavodní cyklisti, obsahují 160 mg kofeinu ve 25 ml balení, a některé možná i více.
MMCH asi 13 zpět si vzpomínám na zákaz prodeje v ČR energy drinku Livital, který údajně obsahoval 250 mg kofeinu v 0,2 l. Pár jsem jich vypil, a kromě velké močopudnosti, jsem nezpozoroval žádné obtíže.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od dinoo3 »

Myslíte, že je pravdou, že väčšie množstvo kofeínu sa extrahuje spolu s bordelom po 30s extrakcie? Čiže v espresse urobenom tak ako má byť je toho kofeínu relatívne málo? Vedel by niekto presne rozpísať koľko mg môže asi tak obsahovať espresso? Jedna návšteva sa mi začala montovať do prípravy espressa, že do misky dávam veľa kávy a káva je potom veeeľmi silná a málo objemu, asi si to zmýlili s bohatou a plnou chuťou, nedokázali pochopiť, že tú misku musím ideálne naplniť. Asi sú zvyknutí na 200ml espresso urobéne v najlepšom prípade z druháka.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od Redmann »

Tu je to rozpísané vcelku podrobne.

Kód: Vybrat vše

http://jaknakavu.eu/o-kave/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od xronos »

no moc podrobně to právěže není.
Je to podrobně o kofeinu, ale ne o látkách v kávě. Kofein je přitom nejméně "problémová" látka.

Četl jsem článek na osel.cz o kafesteinu, což je látka, která inhibuje enzym, který se podílí na metabolismu cholesterolu, tudíž je možné mít při zvýšené konzumaci zvýšený cholesterol (aniž by sám o sobě v kávě byl). Tento kafestein se vyskytuje v kávě nehledě jestli jde o turka nebo espresso.

Jinak se podepisuju na to o překyselení organismu. Káva je kyselinotvorná ... což neznamená, že by musela chutnat kysele. (podobně citron chutná kysele, ale je zásadotvorný)

Moje osobní zkušenosti:
1) turek je na žaludek hnus a vředařům nedoporučuju :)
2) je třeba brát v úvahu, že třeba uzeniny nebo bílé pečivo a sladkosti překyselují taky (a asi i víc)
3) všechno je individuální, proto je dobré sledovat sám sebe a nedbat na to, jestli někomu to dělá zle, nebo naopak že nějaký podnikatel vypije 30 espress denně. Každé tělo reaguje jinak.
4) jde o rovnováhu ... když piju kávu, tak je dobré do organismu dodat nějaké ty zásady (voda s citronem, jedna Plzeň ;) )
5) jak se říká, všeho s mírou ...

... já mnohem raději čtu o pozitivních účincích kávy ... je to super antioxidant.
Já se espressa vzdát nechci, to raděj omezím něco jiného.

Už se nemůžu dočkat první dodávky prima kávy!
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od xronos »

tak opravuji se, ta látka se jmenuje kafestol

a ten článek je tady:

Kód: Vybrat vše

http://www.osel.cz/index.php?clanek=2738
jinak si dejte do googlu "osel.cz káva" ... těch článků je tam dost a jsou lepší než povrchní bulvár typu idnes a spol.
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 01. pro 2010 23:03:40, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Odkazy mimo fórum jsem opravil naposledy
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od Rujir »

Ja mam tento portal velmi rad, ale tie clanky treba tiez brat s rezervou. Uz aj preto, ze sa spravidla opieraju len o jeden jediny vyskum a "najnovsie poznatky", ktore este nie su overene. Za vsetko jeden z komentarov v diskusii k uvedenemu clanku:
To je v rozporu s epidemiologickými daty i klinickými studiemi, které neprokázaly u lidí, kteří pijí černou kávu žádný nárust srdečních infarktů ani mozkových příhod. Je ale známo, že intenzivní pití černé kávy potlačuje mitotickou aktivitu, což může být výhodné u některých typů zhoubných nádorů. Tak například u maligního myelomu se doporučeje denně pít více jak pět šálků kávy denně....
Tak si teraz vyberme... :-)
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od xronos »

přesně ... :)
a na druhou stranu se káva právě při rakovině nedoporučuje (protože je pražená a tudíž karcinogen)

Moje krédo je, že raděj budu žít kratší dobu, než přežívat 100 let. A bez kávy, čokolády, červenýho vína (.....atd..) by to bylo asi fakt jenom přežívání
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od Rujir »

A hlavne - ak clovek nie je len zbierkou zlozvykov, tak ich telo par bez problemov zvladne. Neverim, ze by niekto zomrel na infarkt LEN kvoli pitiu kavy. 8-)
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od David »

Tělo má jít do hrobu řádně zhuntované ... obdobné látky jsou i v zeleném čaji, jeden můj známý má právě z důvodu jakéhodi nádorku doporučení vypít denně celkem značné množství dlouho louhovaného zeleného čaje
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Při pití většího množství kávy

Příspěvek od xronos »

David píše:Tělo má jít do hrobu řádně zhuntované ... obdobné látky jsou i v zeleném čaji, jeden můj známý má právě z důvodu jakéhodi nádorku doporučení vypít denně celkem značné množství dlouho louhovaného zeleného čaje
jo jako ve stylu "tolik chuti a už tak málo času"

@admin: sorry za ty URL, viděl jsem je tady, tak jsem přidal ... nevěděl jsem, že se to nesmí (a inzeráty se nečtou ...)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Máte pocit, že vám káva škodí?“