Rancilio Silvia

pákové kávovary Rancilio
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od pecan »

kréma se určitě zlepší s čerstvější kávou.
jinak gratuluji k přístroji, začínám o něm taky přemýšlet jako o budoucím kávovaru :)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od elwoodblues »

9g na singl je tak akorát. Sedm je málo. Stejně tak je málo 14g na double. Já dávám 19 :o) To je pak jiná káva.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

K singlu mám stejný názor, double vůbec nepoužívám.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondrada »

kuslak píše:riadne premrštené ceny
To teda... Za ty peníze se dá koupit i s Mahlkönig Vario mlýnkem...
Uživatelský avatar
Zeb
Příspěvky: 5
Registrován: pát 27. led 2012 16:08:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Zeb »

elwoodblues píše:9g na singl je tak akorát. Sedm je málo. Stejně tak je málo 14g na double. Já dávám 19 :o) To je pak jiná káva.
A to nacpeš tyto dávky do originálních misek, nebo máš nějaké dokupované? Při 9g na singl mi to skoro neteče, jak to musím upěchovat a stejně skoro ručku nemohu dotáhnout... Navíc bych chtěl mletí a tampování vyladit tak, aby mi fakt stačilo těch klasických 7g na dávku a šlo z toho udělat to krásné, hutné ristretto, které si člověk tak rád vychutnává v Itálii při pohledu na moře, nebo když seskočí z lyží:-))
Hlavně, když dělám dvě kávy ze 14g double misky, tak každý je chuťově moc dobrý, tak by snad mělo 7g taky stačit. Jen nechápu, proč mi to nejde. Holt asi ta známá chyba mezi klávesnicí a židlí:-)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od ondrada »

Páka se musí dotáhnout pořádně, nějakou silou, a když to pak teče pomalu, je moc jemý mletí. Má-li se dělat kafe z menší dávky, je třeba sehnat menší misku. Ale na téma "Jak naplnit misku a udělat espresso" je popsaná půlka fóra, stačí číst a zkoušet :) Nemá smysl to sem motat a opakovat to po sté dokola, ještě ke všemu ve vláknu o kávovaru, když je to pro všechny kávovary na espresso stejné (snad s výjimkou LaMarzocco misek, i když i to je otazné...)
Naposledy upravil(a) ondrada dne čtv 01. bře 2012 13:49:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

Tak dát tolik kolik vejde aby šla páka dobře ale těsně dotáhnout a upravit mletí. Ideální stav je k 9ti gramům. 7g je málo, 10g je dost.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od elwoodblues »

U singlu mně 9g vychází víceméně přesně, když kávu zarovnám s horním okrajem misky. Když ji pak utampuju, je jí akorát.
Double je potřeba tampovat nadvakrát - namlít půlku, trochu utampovat a znovu.
Na těch 7/14g bych se neupínal. Píše se tu o tom jinde, už nevím ale kde...je to myslím norma pro účely kaváren, kde ve směsi bývá také robusta (a je také potřeba vytvořit zisk). Zřejmě je to minimum, z čeho se dá pitelné kafe udělat.
Jinak viz odpovědi přede mnou.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Sam
začátečník
Příspěvky: 79
Registrován: sob 02. črc 2011 22:30:46
bydliště: Vamberk
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Sam »

ondrada píše: To teda... Za ty peníze se dá koupit i s Mahlkönig Vario mlýnkem...
Taky se hlásím jako velmi spokojený Silvista :)
Nějakou dobu jsem bojoval a myslím, že je dobojováno. Single misku jsem bádal celkem dlouho, hodně záleží na čerstvé kávě, ale při dodržení kombinace vychytaného množství, hrubosti a tempování se k výsledku dopracovat dá. Ale jelikož mě nebaví neustálé přehazování misek, mám stále v páce nahřátou double a zvykl jsem si na dobleshota, není to nic proti ničemu, však při správné emulzaci tam toho kofeinu přeci moc není a chuťove si přijdu na moc skvělý zážitek. Mléko to je také kapitola, ale od té doby co mám mottu 50cl, tak jsem se naučil mikropěnu i na kreslení. Jenom nevýhoda je více objemu, tak dělám dvě kapučina nebo latte machiato, máme to v kanclu, takže se vždy někdo rád najde.
Kupoval jsem ji taky na excellisu, s cenou to je trošku výš to jo oproti SK, ale nenašel jsem v čechách levněji a ještě s takovým přístupem, celkem dlouho jsme to řešili po telefonu, ochotně poradili a zasvětili mě do problémů.

Jen u mlejnu Isomacu jsem musel použít nano podložku mezi prac. desku a mlejn, pořád mě vadilo jak si ho pákou posunuju po desce při mletí a musel jsem ho tím pádem přidržovat hold má necelá 4 kg. Nano podložka tento problém vyřešila :)

Jinak jsem moc rád, že existuje toto fórum, vděčím hodně jemu, že jsem zabřednul do tajů kávy a že jsem se odvážil ke koupi Silvie :) Tak díky všem.
Uživatelský avatar
Zeb
Příspěvky: 5
Registrován: pát 27. led 2012 16:08:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Zeb »

Díky za pomoc , kolegové! Už dělám skoro dokonalou kávu jak ze singl, tak z double misky dle výše popsaných návodů. Do singlu se opravdu dá dát 9g a káva je skvělá, na doublu jsem skončil na 16g. Nejvíc mi pomohla rada začít s množstvím, které chci nacpat do misky a k tomu teprve upravovat mletí. Ještě jednou díky :ucta:
Uživatelský avatar
Nik.
Příspěvky: 21
Registrován: pát 25. lis 2011 23:14:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Nik. »

Ahoj lidičky, rád bych věděl váš názor. Už mám nějakou chvilku tento skvělí přístroj a však takřka u všech káviček co udělá se mi zdá světlá crema s mdlejší chutí a to dávkuji 10g kvalitní čerstvě upražené kávy. Dnes jsem byl u nás v celkem ucházející kavárně a tam mi naservírovali ukázkové espresso s úplně tmavou cremou a fantastyckou chutí.

Kde dělám asi chybu?? :) Předem děkuji za příspěvky..
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od kubad »

v přípravě, jak už tu padlo 9g do singlu 16g do double je ideál 25/25 , správné mletí a čerstvá káva
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
Nik.
Příspěvky: 21
Registrován: pát 25. lis 2011 23:14:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Nik. »

Čerstvou kávu určitě mám, hodnoty 25/25 se snažím taky dodržova, jen to plnění mám o 1g větší. Vyzkouším uvidím, jinak používám origo Rancilio misku, ale to asi všici že..?
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od mill »

Ne všechny kávy mají stejnou barvu creamy. Některé jsou světlejší, některé tmavší. Pokud to bylo v běžné kavárně a byla to směs, většinou tyto mívají podíl robusty, která mívá creamu tmavší. Ale není to obecné pravidlo, některé arabiky mají creamu tmavou a i tygra dělají bez problémů.
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od kubad »

jj s cremou souhlas nemusí být vždy tmavá, ale chuť by určitě neměla být mdlá.
podle mě mu to v singlu kanálkuje,
doporučil bych testovat na double misce co z toho vyleze
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukin »

A já bych doporučoval zkusit trochu vyšší teplotu. Na Gaggii s 10g porcí a při nízké teplotě mi káva teče úplně stejně. Je světlá, mdlá, má různé nepříjemné pachutě a tenká crema.
Uživatelský avatar
Nik.
Příspěvky: 21
Registrován: pát 25. lis 2011 23:14:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Nik. »

mill: já vím, ale mě leze furt a u všech crema světlá, jen párkrát se stalo, že byla tmavá. V té kavárně měli 100% arabiku Tanzánii - výborná..

kubad: no řekl bych, že nekanálkuje, ale pro jistotu mi prosím řekni jak se kanálkování pozná? Puk mám celistvý s vytlačeným šroubem a takový suchomokrý.

Lukin: možná by se to dalo zkusit, ale jak dosáhnu větší teploty?? Mám dělat kávu po delším nahřátí a nejlépo zhasnutí kontrolky nahřívání??


Jinak jsem dnes pro jistotu odvápnil kávovar, nic moc hrozného z toho nelezlo, to mě mile překvapilo. A zkoším, jak bylo vejš zmíněno dávkovat místo 10g - 9g s jemnějším mletím. Výsledek zveřejním hned jak se do toho dám.
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukin »

Jo, nejlepší je po delším nahřátí a zkus tak 30s po zhasnutí. To mi teče slušný kafe a půl šálku tmavá hustá crema.
Ještě dodám, že origo misku jsem použil jednou, zdá se mi moc nízká. Používám misku s menšími dírami a malinko větší gramáží.
Uživatelský avatar
Nik.
Příspěvky: 21
Registrován: pát 25. lis 2011 23:14:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Nik. »

Lukin: dobrá - dobrá, zkusím uvidím. Mohu se zeptat jakou tu misku máš?? Objednal jsem si La Cimbali a bohužel mi nesedí v páce. Velikost je dobrá, ale nezacvakne do pérka, prolis ne něj je tak o 1mm až 2mm vejš než by měl být..
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Lukin »

Je to přesně tahle:

Kód: Vybrat vše

http://www.nuova-ricambi.de/shop/de/521833
Většinou když mám problém s konzistencí a barvou espressa a teče správných 30ml/25s, je to buď v teplotě nebo misce (gramáži).
Samozřejmě je potřeba čerstvě upražená a namletá káva.

Vyšší teplotu zkus a pak napiš, jak jsi dopadl ;)
Zamčeno

Zpět na „RANCILIO“