Ristretto

Nevíte kam zařadit? Napište sem (někam to zařadíme).
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
pelda5
Příspěvky: 21
Registrován: pon 10. bře 2014 20:01:45
bydliště: Svitavsko
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: RS a MDF

Ristretto

Příspěvek od pelda5 »

Všechny přispívatele zdravím. Po ochutnávce ristretta jsem začal uvažovat o tom, zda je možné jej připravit v domácích podmínkách. Předesílám, že nevlastním žádný "stroj" ani mechanickou pomůcku. pročítám tyto stránky asi týden, sbírám informace atd... prosím tedy všechny, kdo máte jakoukoliv zkušenost, zda byste ji sdělili k mému dotazu. Určitě mi to pomůže při výběru mé budoucí mašiny. Nechtěl bych se ukvapit, přece jen je to investice na delší dobu...atd...atd....Díky.
Alternativy - Aeropress, Hario TCA-2, Frappe maker 230V, Mokka konvička, Phin, Džezva, FP

"Nejhorší je, když mi místo espressa přinesou bazén."
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Ristretto

Příspěvek od satchieee »

Zatial sme podla mna v takej dobe, ze prevaznu vacsinu kavovych napojov (vratane ristretta) si spravne pripravis skor doma, nez dostanes v kaviarni :-)
Staci ti na to kavovar s nepretlakovymi miskami, aby si vedel korigovat prietok vody, cerstvu kavu a mlyncek. Naklady na kavovar + mlyncek sa pocitaju od cca. 300 - XYZ EUR.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Ristretto

Příspěvek od generator »

Jestli máš opravdu rád espresso a nápoje vycházející z něj. Opravdu raději šetři a kup si nějaký kávovar a mlýnek ze střední třídy.

1. Kávovar tě bude stát pouze rozdíl mezi nákupní a případnou prodejní cenou. Koukni na bazar jak se prodávají levné pákovky nebo levné automaty a jak se prodávají solidní reálně servisovatelné pákovky.

2. Dobrý mlýnek, když koupíš kolem 5000,-CZK tak ho v pohodě za 3000,- prodáš i po letech, pokud bude v cajku. Protože ruku na srdce, ruční mletí, tě přestane bavit hned, jak pozveš na kafe víc než potencionální partnerku/ra. Tý to hezky uděláš rukou a sobě taky ..... JO KAFE MYSLÍM! :)

Prvotní investice je velká, ale reálná prodejnost za slušnou cenu také.
Na druhou stranu ti odpadnou problémy s nepovedenými kávičkami.

Další cesta je začít nákupem v bazaru.

Má za sebou jak levnou pákovku, tak levný mlýnek. Nebýt 100% vrácení peněz na zefunkční pákovku, tak to byly prostě vyhozené peníze do luftu.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Ristretto

Příspěvek od lukyn »

jasně, vždyt tu je min.jeden šikula co dělá repase supr mašin a za rozumné peníze je zde v bazaru nabízí. Určitě lepší než neznámá mašina z aukra.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
pelda5
Příspěvky: 21
Registrován: pon 10. bře 2014 20:01:45
bydliště: Svitavsko
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: RS a MDF

Re: Ristretto

Příspěvek od pelda5 »

Zdravím všechny - ty, kteří mi odpověděli i ty, kteří tak eventuelně teprve učiní :-). Následující čtení neberte nikdo ve zlém, ani jako kritiku, spíš jako postěžování - je bolestí všech diskuzí při položení otázky odpovídat SAMOZŘEJMĚ v dobrém úmyslu pomoci, ovšem NE AŽ TAK K VĚCI. Tedy vyhodnotím-li tři odpovědi na moji otázku, tak snad ta první byla trochu k věci. Psal jsem, že se diskuzemi na PC probírám, snažím se pochopit rozdíly mezi jednotlivými způsoby přípravy kávy, tak "ručními" i "elektrickými" pomůckami a mašinkami. Otázka tedy zněla, ZDA JE MOŽNÉ RISTRETTO PŘIPRAVIT V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH ? Měl jsem tedy na mysli, že odpovědi budou v duchu: perkolátor -ANO nebo NE, pokud ano, TAK JAK + samozřejmě vaše zkušenosti, budete-li se chtít o ně podělit....to samé u aeropressu, frenchpressu, caffetierry atd.Zde podotýkám, že u některých uvedených to asi nepůjde, ale uvedl jsem vše jako příklad. Dále to samé u "mašin" - kávovar pákový - ANO nebo NE, pokud ano - tedy jak a zase zkušenosti-alespoň základní - zbytek je otázka mého (tak jako u každého) experimentování ...a pak už zbývá jen automat (zde jsem absolvoval jedno espresso na Siemensu S60, ale dle paní majitelky se to "utnout" v běhu nedá a nejmenší je espresso...)-no budu rád za KONKRÉTNÍ RADY. Případně doladíme další podotázkou :-). Berte mě jako zánovního fandu do kávy a jejích chutí a nazanevřete na mně skrze úvod tohoto článku. Vše je myšleno opravdu v dobrém. Kávě a její chuti a vůni zdar a díky! Petr
PS: Existuje vůbec nějaký pozdrav mezi kávovými gurmány? :-D
Alternativy - Aeropress, Hario TCA-2, Frappe maker 230V, Mokka konvička, Phin, Džezva, FP

"Nejhorší je, když mi místo espressa přinesou bazén."
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Ristretto

Příspěvek od papun »

Takže jak chceš:
Ristretto - na pákovém kvalitním kávovaru, který má nepřetlakové misky ANO. Na ničem jiném NE!!! Tím se zužuje možnost volby. A jak zde psali. Vyžaduje to kvalitní mlýnek. S ručním to jde, ale má hodně much ohledně hrubosti a časem zjistíš, že chceš elektrický. Takže ten ruční rovnou vynech a ušetříš peníze i nervy.

A nedílnou součástí je kvalitní káva. Z Illy či Segafreda z hypermarketu dobrou kávu neuděláš.

Takže nejlevnější kávovar použitelný na tvé účely - Gaggia Classic a mlýnek Gaggia MDF. A káva zde z PC.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Ristretto

Příspěvek od satchieee »

Oprav ma ak som pochopil zle, ale pytas sa, ci sa da pripravit ristretto cez frenchpress? :pic:
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ristretto

Příspěvek od primacafe »

pelda5 píše:.................Zde podotýkám, že u některých uvedených to asi nepůjde, ale uvedl jsem vše jako příklad. ..................
čtěte důsledně
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Ristretto

Příspěvek od satchieee »

To ano, ale ked si pozriete prvy prispevok, jasne sa pyta, ci je mozne pripravit ristretto v domacich podmienkach - co je jasne, ze sme v espresso pakovej nepretlakovej tematike.

Cize ak sa pytas, ci sa da inym sposobom alternativnej pripravy kavy spravit ristretto, odpoved je nie.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Ristretto

Příspěvek od generator »

Když už jsme u toho, tvůj původní dotaz neobsahuje žádnou otázku. Nikde nevidím otazník.

Umění položit otázku tak, aby ti jí někdo zodpověděl k tvémé spokojenosti, chce trochu snahy a důvtipu.

Odpovědi na tvůj dotaz se nezaměřují na to co je ristretto, ale počítají s tím, že to už víš a co tě dál čeká. Takže jsi nemohl očekávat slohová civčení v čem všem to NEJDE. Naopak jsi dostal informace jakou cestou se máš vydat při výběru potřebného vercajku.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Ristretto

Příspěvek od Rodom »

Tak hlavně že jste se domluvili. Ono se klidně mohlo stát, že tazatel dostal někde šálek pidikávy a řekli mu - to je ristretto - a on se jen chtěl dozvědět, jak se to, co pil prvně v životě, dá udělat doma. Něco si tu načetl, nebyl z toho asi úplně moudrý, tak se holt po svém zeptal.
Uživatelský avatar
pelda5
Příspěvky: 21
Registrován: pon 10. bře 2014 20:01:45
bydliště: Svitavsko
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: RS a MDF

Re: Ristretto

Příspěvek od pelda5 »

Díky moc satchieee, papun a primacafe, k ostatnímu se nebudu vyjadřovat.....(bylo by to na dvě stránky a k ničemu :-) )P.
Alternativy - Aeropress, Hario TCA-2, Frappe maker 230V, Mokka konvička, Phin, Džezva, FP

"Nejhorší je, když mi místo espressa přinesou bazén."
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ristretto

Příspěvek od RedAce »

To by mě vážně zajímalo, jak by ses k tomu ostatnímu chtěl vyjadřovat. Na blbou otázku nemůžeš čekat zázračné odpovědi. Promiň, ale zadat do Googlu "Ristretto", přečíst si jak se dělá a vydedukovat, že ve frenchpressu to asi nepůjde, zvládne i méně bystrá cvičená opice a je to rychlejší než zakládat vlákna na diskuzních fórech.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Ristretto

Příspěvek od Fox_25 »

Abych byl upřímný, jsem rád že už mám nějaké zkušenosti a nemusím se na nic ptát. Odpovídat taky nemá cenu, stačí rozdílná zkušenost a zvrhne se to jen v obhajování.

RedAce
Otázka kterou položil pelda5 je poměrně logická a dává mi smysl, stačí se na ni podívat z pohledu kdy jsem začínal hledat informace o kávě. Řekni mi upřímně, kdyby sis doma dělal jen turka, pak poprvé v kavárně ochutnal espresso které by ti náhodou chutnalo, jak by jsi hledal informace kdyby jsi o tom věděl úplný prd? Já bych se zeptal někde na fóru pokud by mi jeho obsah příliš nedával smysl.
Můžeš se naučit nazpaměť třeba celý servisní manuál na auto, ale dříky ventilů si ani tak sám nevyměníš pokud uvidíš motor poprvé v životě. Stačí mi když si vzpomenu jak jsem si naivně myslel že si na espresso vystačím s běžně prodávanou kávou a bylo jedno kolik jsem si toho přečetl.

pelda5
Podle mě by bylo nejlepší kdyby ti někdo přímo ukázal jak se dělá espresso nebo ristreto. Jak pochopíš princip přípravy kávy v pákovém kávovaru tak je to snadné, zbytek se dá doladit praxí a alespoň přibližným dodržováním norem.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
pelda5
Příspěvky: 21
Registrován: pon 10. bře 2014 20:01:45
bydliště: Svitavsko
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: RS a MDF

Re: Ristretto

Příspěvek od pelda5 »

Díky Fox_25. Tvoje úvodní věta má hluboký smysl a možná by stačilo některým oprášit body 9. a 10., co se týče pravidel... Dávno již nejsem idealista, co se týká různých fór a diskuzí. Opět se potvrdilo, že diskutující, ač dotyčnou osobu neznají, si osobují právo z ní dělat - a ted nevím, jak to slušně napsat, no třeba nezkušeného a neznalého pojmů.... :-) Pár ristrett jsem vypil a chutnají mi více než espresso, pil jsem je u odborníků - moje chyba, že jsem se nevyptal na způsob přípravy. Kdysi jsem měl i levný pákový presovar či co to bylo, akorát potřebuji dopilovat některé věci apod. Myslím, že kdo pochopil můj dotaz či žádost o radu, tak odpověděl tak jak jsem očekával - k mé spokojenosti. Zbývající se bohužel uchýlili k rozboru mé osobnosti, přičemž si myslím, jak to tak pročítám, že by tu byly i jiné objekty k tomuto účelu zkoumání . No nic, nebudu zahlcovat fórum dalšími odstavci a už jen poprosím ty, kteří by měli co sdělit radou či zkušeností, aby tak učinili a ti, kteří otázku nepochopí a dráždí je její forma, tak nechť se začtou do jiného vlákna .... ;)
Alternativy - Aeropress, Hario TCA-2, Frappe maker 230V, Mokka konvička, Phin, Džezva, FP

"Nejhorší je, když mi místo espressa přinesou bazén."
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Ristretto

Příspěvek od generator »

A už jsi na otázku svojí odpověď dostal, nebo čekáš, že se v tomhle threadu po této přestřelce ještě někdo korektně vyjádří k tématu?
Třeba jsi nabyl nové informace a můžeš svůj dotaz blíže specifikovat a nebo jsi spokojený a thread ukončit.

Protože jediná správná odpověď byla:
"Ne.(tečka)"

A ti hlupáci, mezi něž patřím i já, kteří tě chtěli nasměrovat správným směrem podali více infromací, si to od tebe docela slízli.
Víš na to, že to jsou tvoje první dotazy začínáš pěkně z ostra.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ristretto

Příspěvek od David »

Se mi dycinky líbí, když někdo nakráčí na fórum, položí sice nepřesnou, ale přeci jen otázku, dostane fundované odpovědi, načež ty, kteří mu odpověděli, nepřímo označí za pitomce (protože nedokázali z položené otázky pochopit hloubku jeho neznalosti), a dodá, že se ptal vlastně na něco úplně jiného. Doufal jsem, že v době googlu není problém během pár vteřin zjistit, co je to ristretto a jak se připravuje. Lidská lenost ale bude ale asi nepřekonatelná.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Zamčeno

Zpět na „jiné - k tématu“