jaká káva je vhodná na jakou přípravu...

Nevíte kam zařadit? Napište sem (někam to zařadíme).
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

jaká káva je vhodná na jakou přípravu...

Příspěvek od VeruSKa »

...když koukám do nabídky PRIMAcafé vidím hodně jednodruhových káv i směsi :-)
samozřejmě mi došlo, že každá má určitou chuť, nádech atd.
Domnívám se, že všechny jsou vhodné na přípravu pressa a každý jednotlivý druh
projeví své klady (někdy samozřejmě i zápory)

zajímá mě, jak se tyto kávy projeví při jiné úpravě (vím, že je to hodně popsané u jednotlivých káv)
a to při vaření v cafetieře :-)

1.zajímalo by mě, jaká káva je vhodná pro přípravu kávy v cafetieře, respektive jestli není třeba "škoda" dělat kávu třeba z nějakých jednodruhových, protože způsob přípravy neumožní kávě správně projevit chutě
nerada bych, aby mně někdo špatně pochopil, nechci šetřit na kávě, více méně bych jen chtěla vědět, jak dokonale dokáže kafetiera "výtáhnout z kávy to co má". Připadá mi že se do toho zamotávám. Jestli třeba naprosto postačuje dělat kávu v kafetieře třeba ze směsi prima STANDARD, nebo se dá objevit něco nového v jednodruhových kávách při takovéto přípravě (jestli není lepší jednodruhovky dělat jako espressa, jestli ta příprava není lepší, účinější)
2. domnívám se, že cafetiera je na přípravu mocca, i když někde tvrdí (videa youtube), že je na espresso, tak kdyby mi to někdo mohl objasnit.
3. tuším, že směsi kde je robusta dělají v pressu lepší cremu (kvůli chemii)
zajímalo by mně jak to je s arabikou a robustou v cafetieře...ne jen kvůli cremě (jestli se tomu u této kávy dá říkat crema) ale prostě jestli máte zkušenosti třeba s chutí, nebo tím, jak kafetiera jednotlivé druhy "zpracuje"
4. o kolik hrubší má být mletá káva do cafetiery než na presso (pokud se to dá nějak popsat :) )

jsem jen zvědavá, svět na tom nestojí a nepadá, tak snad se najde někdo kdo mi něco z toho objasní ;)
Předem mockrát děkuji ;o)
VeruSKa
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: jaká káva je vhodná na jakou přípravu...

Příspěvek od David »

Hele, tak si prostě kup pár káv a porovnej si to, ni? Kup si i robustu, ať víš jakou chuť dává do směsi a máš to. To se těžko vysvětluje. Směsi a kávy jsou prostě především odlišný chutí a cenou. Prostě si dělej kafe z toho, co ti bude chutnat.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: jaká káva je vhodná na jakou přípravu...

Příspěvek od VeruSKa »

jjj tak to mám v plánu, jen jsem chtěla znát konkrétní zkušenosti...a slyšet třeba i nějaká doporučení a tak ;)
a taky mi šlo o tu kafetieru :roll:
VeruSKa
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: jaká káva je vhodná na jakou přípravu...

Příspěvek od David »

Podle mých zkušensotí presso/french press je jaksi kvalita chuti stejná. Špatný kafe je hnusný jako presso i french press. Hořký kafe je hořký také v obou případech. S větším objemem vody např. klesá acidita a hořkost. Ta tvoje záležitost je pokud vím náchylná na vysokou teplotu, která víc vylouhuje hořčiny, možná byhc tedy volil kávy s nižší hořkostí. Ale pokud si chceš porovnat výrazně odlišné chuti, tak kup Brasil Santos NY 2 screen jako zástupce výrazně kořenitých káv, Ethiopia Mocca Sidamo Grade2 jako čokoládově kávovovou verzi, Colombia Medellin Supremo jako jemně kávovou a samozřejmě robustu Indian Parchment PB jako méně hořkou zemito-karamelovou kávu. Můžeš také zkusit Mexico Superior Altura Liquidambar Organic jako drsněji tříslovitou, zemito-kávovou silnou kávu.
To jsou asi tak hlavní skupiny kávových chutí. Obecně platí, že africké kávy jsou do čokoládova, jihoamerické jsou kořenité, mexiko/peru jsou kouřové a kofeinové. Ale jak říkám, musíš to testovat sama, tak zjistíš, co ti vyhovuje.
Já jsem projel veškerou zdejší nabídku, a moje oblíbené najdeš v podpisu. Každou kávu jsem hodnotil (spolu s dalšími) a naše názory najdeš v příslušné sekci.
Principiálně ale neuděláš chybu s žádnou, protože čerstvě vypražená a semletá káva se diametrálně liší od toho, co se prodává v obchodní síti.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: jaká káva je vhodná na jakou přípravu...

Příspěvek od VeruSKa »

jo jo už to mám skoro přečtený a už mám i seznam pro první objednávku už jen čekám na 11.11. (výplata) a bude kafčo doma, každopádně mockrát děkuju za tipy...jak káv, tak ohledně teploty, budu hlídat jak ostříž a pečlivě vybírat...já pak přidám zkušenosti, až je získám ;) třeba to pak pomůže zas někomu jinýmu zvědavýmu :) ještě jednou díííky
VeruSKa
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „jiné - k tématu“