Po príprave káve nerozvoniava

Nevíte kam zařadit? Napište sem (někam to zařadíme).
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Po príprave káve nerozvoniava

Příspěvek od imperator »

Má káva počas prípravy, alebo po príprave rozvoniavať ?

Najprv začnem takto - sem tam si urobím kávu aj v kapsuľovom tassime. Je tam tlak 3,3 baru, hrubé mletie, káva vákuovo namletá, na konci ešte cez tu kávu prejde "para" aby prečistilo trysku (to už beriem šálku preč). Ale vôňa kávy je po celom byte, aj ta káva nejak tak vonia po káve.

No a potom keď si urobím v pákovke. Káva pekne voní po namletí, ok (skúšané s čerstvými kávami s pražiarne). Dám do páky, vyjde káva ale ďalej nič. Žiadna vôňa po príprave. A aj keď mám "olejové" espresso po privoňaní to má skôr také tie "čokoládové tóny" než vôňa kávy. Espresso chutí ok.

Má to tak byť ? Je možné, že tým že je káva namletá v tom disku tak po začiatku vyjde najprv vôňa mletej kávy (v podstaté tá ktorá sa uvoľní keď dávkujem svoju namletú do páky ? Alebo sa vôňa pri tom hrubšom mletí nejak inak extrahuje ? V tassime je teda dosť horúca voda, nemôže to byť tým ?

Stále mi to vŕta hlavou.

A presne to isté sa mi stáva - keď si dám kávu niekde na pumpe, alebo mcdonald - opäť rýchlo pretečená káva, predpokladám že ani surovina nebude bohvieako kvalitná - akorát je predtým namletá - ale keď vôjdem po nejakom čase do auta. Tak je tam pekná kávová vôňa.
Keď si zoberiem svoje espresso zo sebou do auta a po kratšom čase sa vrátim tak nič. :grin:

Ešte ma napadá, že keď je väčší objem a horúcejšia káva. Viac sa z nej "dymí" a to môže extrahovať vôňu do priestoru.

Čo vy na to ? (chápem, že je to blbosť, ale stále nad tým rozmýšľam, prečo oveľa horšie prípravy (staršie suroviny, rýchlopretečenie) rozvoniavaju a keď robím všetko správne tak nič. :hnup:
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Po príprave káve nerozvoniava

Příspěvek od danst »

Espresso voní rozhodně nejmíň, takový turek dokáže opravdu prolézt spoustou prostoru. Surovinou to v žádném případě není.
Jestli to nebude tím, že aromatické látky budou v espressu vázány mnohem víc v olejové složce nápoje, chráněny před odparem.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Po príprave káve nerozvoniava

Příspěvek od imperator »

Díky za odpoveď.
Niekde dávno som čítal - že vôňu v kaviarni robí hlavne mlynček - čo je pravda. Ak by som doniesol mletú kávu ktorú hneď strčíš do páky, možno by to ani v kaviarni nevoňalo (alebo len to, čo hneď vyprchá po otvorení dózy).
Áno presne - minule som zacítil "množstvo kávy", pozerám na vedľajší stôl a ajhľa, pán si objednal turka :D Kdežto keď donesú k stolu 6x espresso, neviete ani, že je nejaká káva na stole.
Pravdepodobne to bude aj prípad toho tassima - hlavne horúca voda a nízky tlak neextrahuje vône do olejovej zložky ale skôr do pary z horúcej vody a samozrejme aj iné mletie - skôr je to taká "prekvapkávaná káva pod tlakom".
Rovnako to bude aj s automatmi - tam ta káva preletí rýchlo a tým, že nie je "olejová" ale riedka sa tá aróma dostane viac do "horúcej vody" z ktorej keď sa parí (a dlho, pretože to býva väčšie množstvo a nevychladne tak rýchlo ako malé espresso) tak ta aróma cez vodnú paru ide do priestoru.
Mimochodom aj ta prekvapkávaná rozvoniava viac ako espresso.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Po príprave káve nerozvoniava

Příspěvek od OndraMikus »

Vidim to stejne. Doma mi nejvic voni nasypka mlynku plna kavy, pak samotné mletí zrna. No a pak dlouho nic, jedine posledni zaznamenani vune je to, kdy zanzelka v aute otevre kelikem s filtrovanou kavou z domu. Jinak vuni kafe prakticky nezaznamenavam...teda krome toho, kdyz naschval privonim k hrnku filtru ci espressa.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Po príprave káve nerozvoniava

Příspěvek od imperator »

OndraMikus : Díki za odpoveď. Už som myslel, že mám nejaký zlý stroj, surovinu, teplotu alebo niečo. Ale vyzerá to tak, že tú arómu vtlačí celú do "oleja" a potom ju človek asi vypije. Pokiaľ sa z filtrovanej, či turka "dymí" tak to príjemné prevonia miestnosť / auto. Ale aj keď som mal horúce espresso, po pár minútach ani stopa. Určite aj v kaviarniach rozvoniava len preto, že sa tam často melie. Vždy som si ale myslel... že to je z tej kávy čo nosia k stolom :) Dokonca som už mal aj sťažnosť - to tassimo tak pekne voní a tú kávu čo urobíš ani nevonia (espresso, káva čerstvá / tassimo - namletá bohviekedy, uzavretá v disku). Ale ďakujem za postrehy :D
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Po príprave káve nerozvoniava

Příspěvek od danst »

Víc věcí nedokážeme úplně vysvětlit nebo pochopit, nakonec důležité je, jaký je výsledek. Zatím to vypadá tak, že espresso nijak silně nevoní, alespoň se nikdo neozval proti tomu a mlčení bývá souhlas.
Odpovědět

Zpět na „jiné - k tématu“