Gaggia Classic

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Maslicko
pokročilý
Příspěvky: 97
Registrován: pát 07. pro 2012 10:24:26
bydliště: Brno
kávovar: Carimali Alfa, Wega Mini Nova, Ascaso Steel PID
mlýnek: Mazzer Mini A, Casadio, Ascaso i-steel. RR45

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Maslicko »

2kuck: pěkně povedené.

Jinak s tou skleničkou mě to nikdy nenapadlo.. Jak píšeš, že "Skleničku už brzo nahradí krásná skleněná hranatá nádoba, která tam padne jakoby tam byla z výroby" Odkud budeš mít danou hranatou nádobu ? :)
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od kuck »

Nádobu jsem vybral v Ikea. Jedná se o vázu REKTANGEL. Jde už jenom o to, kdy se vydám na výlet na druhou stranu města. Nechce se mi tam jet jenom pro vázu za 60 korun :)

Kód: Vybrat vše

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/86933500/
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Dnes dorazil z Hraspa termostat 98 st. řekl bych, že konečně to bude to co jsem hledal. Z hlavy pára nejde, ale přitom páka samotná se nahřeje tak že se nedá na ní udržezt prst, což u 90 st termostatu zdaleka tak nebylo.

Zkušební kafé bylo fajné a zítra dorazí nová parní tryska.

Jo ještě se chi ale na něco zeptat. Na doporučení zvažuji přenastavení OPV na 9,5 baru. Potřebuju akorát poradit na kterou stranu imbusem točit a zhruba o kolik otáček. Je mi jasné, že to bude pokus omyl, ale aspoň zhruba nějak jestli někdo víte, ať to nedělám na 10x. Díky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

V Hraspu je možné koupit i krásný malý manometr. Jde našroubovat na páku místo výpusti.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

To si vyrobím z budíku co mám doma, škoda za to utrácet. To raději investuju do kávy:)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od primacafe »

Pravda :)
A tak potom by něměl být s nastavením problém
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Dneska proběhl další tuning. Dorazila tryska na pěnění mléka. A chtěl bych se podělit o pár postřehů a okomentovat ten video návod.

Já jsme musel oddělat víko a povolit šroub co drží tu měděnou trubičku co vede dolů kam se šroubuje tryska, tak abych ji povystrčil dolů a podržel si pevnou matku na té trubičce - neboť ta tryska byla dost utáhla.

Další zásadní výhradu mám k řezání té původní trysky. Není v žádném případi ji třeba zničit. Sundal jsem plastový nástavec, ucpal spodní konec, vysypal jsem trubičku slévárenským pískem (to aby se trubička nezlomila a nedeformovala při ohýbání) a o kousíček jsem ten ohyb zmenšil a matice šla krásně dolů. Písek jsem vysypal a tryska je stále použitelná.

Následně se na videu řeší průměr konce trysky a její smirkování. Já jsem nic nesmirkoval jelikož průměr originálu je 6 mm a průměr Silvie je 5,9 mm.

A poslední věc nad kterou jsem chvilkou dumal a z videa mi přišlo, že když montuje novou trysku tak tam dává tu podložku co byla u Silvie. V praxi se ukázalo, že to je nesmyl. Jde tam samotná matice.

Snad toto doplnění někomu pomůže. Jdu šlehat:)
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ian »

Určitě pomůže, to se hodí, příští týden mě také čeká výměna. Měl bych dotaz, jak je nová tryska dlouhá v porovnání s originálem (i s nástavcem)? Resp. je výškový rozdíl od spodního konce trysky dolů?
Takže bez žádné podložky, ani tesnění?
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Mám pocit, že tam je o něco MÁLO víc mista na konvičku než u originální trysky.

Těsnění tam žádné není - teda aspoň já jsem žádne neviděl. A ta podložka se tam prostě nevleze, takže není co řešit a u originální trysky taky nebyla.
Uživatelský avatar
pignon
Příspěvky: 15
Registrován: úte 01. led 2013 21:08:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od pignon »

Ahoj po čase. Tak nové zprávy jsou, sice už to tu bylo hodněkráte probráno, ale misky z Hraspa standard 6g a standard 12g přesně pasují na Gaggiu. Vleze se mi do nich 8,5-9g respektive 14,5-15g. Taky mi došel termostat 98st. C. Včera jsem použil nové misky. Oproti přetlakovým originálům musím na Porlexu mlet o dva stupně jemnějc, ale rozdíl v chuti je velký. Termostat 98 st.C mi musela do stroje vmontovat žena, jelikož moje velký pazoury se tam nevešly. Další posun v chuti k lepšímu. Nemusím teď odpouštět páru a chuť kávy je jemnější, kulatější a přitom plnější, taková krémová. Dá se říct, že jsem s ní spokojen. 25 ml mi teče podle kávy 25 - 30 sekund. Oproti přetlakovým miskám je tu kréma a né pěna. Dokonce tygři běhají u nás v kuchyni. A taky žádná nepatřičná kyselost, se kterou jsem měl ze začátku dost problém. Poslední výhoda nových misek je v puku, z přetlakových nešel vyklepnout, musel se vymýt proudem vody nebo vyškrábnout a hraspáckých jde puk krásně ven.Shrnutí je asi v tom, že nové misky a termostat se vyplatí a odmění se v chuti mnohonásobně. Díky všem za vaše poznatky, které mně pomohly do začátků. Zítra odpoledne přidám nějakou fotečku výsledků.
Uživatelský avatar
busch
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. zář 2012 21:48:55
bydliště: Praha
kávovar: Rocket type V
mlýnek: Niche Zero

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od busch »

Také jsem instaloval trysku ze Silvie. Úzkýma kleštěma podržel vnitřní matku a klíčem povolil vnější. A potvrzuji že není třeba původní trysku řezat pro sundání matice, já do ohybu párkrát klepnul kladívkem aby se o kousek narovnal a šla vytáhnout v pohodě.

Jinak co se týče výsledků pěnění, přijdou mi zatím stejné jak s původní tryskou (se sundaným plastovým nástavcem), jen se nová tryska lépe čistí a tím jak je delší tak se příjemněji používá... (původní s plastovým nástavcem je o cca 4cm blíže"zemi").
Uživatelský avatar
honex
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 10. říj 2011 18:43:33
bydliště: Hradec Králové
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od honex »

Chtěl bych se tady jen trošku pochlubit, jak jsem si udělal radost a trošičku si vylepšil svého Classica.
IMG_6935.JPG
Pro případné zájemce odkaz. Ceny velmi příznivé a poštovné 12EUR z Holandska taky.

Kód: Vybrat vše

www.jorgcustomwoodworks.com
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Tuto radost mám časem taky v plánu, akorát stylem, že si koupím páku bez ručky v Hraspu a dřevěnou rukojeť si vyrobím:).
Uživatelský avatar
busch
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. zář 2012 21:48:55
bydliště: Praha
kávovar: Rocket type V
mlýnek: Niche Zero

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od busch »

pignon píše:Ahoj po čase. Tak nové zprávy jsou, sice už to tu bylo hodněkráte probráno, ale misky z Hraspa standard 6g a standard 12g přesně pasují na Gaggiu. Vleze se mi do nich 8,5-9g respektive 14,5-15g.
Ahoj, jak plníš misky? Ted jsem schválně zkusil naplnit misky kávou do plna (káva byla testovací segafredo, takže predpokládám, že správně-jemněji namleté kávy bude jeste víc) a do single misky se mi vlezlo 14g, do double 19g.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

To máš, ale misky z Hraspa popsané jako Gaggia ne? Neboť misky standart by tak naplnit nešly.

A jak to vlastně myslíš do plna? Tak, že se po utempování dá nasadit páka na kávovar?
Uživatelský avatar
busch
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. zář 2012 21:48:55
bydliště: Praha
kávovar: Rocket type V
mlýnek: Niche Zero

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od busch »

Nene, standard, aspon jsem tyhle objednával, co mi poslali nevim :grin:
Do plna myslím, že je káva zarovnaná s okrajme misky a lehce utampuju...nasadit jde samozrejme...
Uživatelský avatar
busch
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. zář 2012 21:48:55
bydliště: Praha
kávovar: Rocket type V
mlýnek: Niche Zero

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od busch »

Resp když naplním misku doplna segafredem, páku nenasadím. Nasadím cca 14g, ale to zase není na přípravu kafe, to mi proteče pak za cca 15s asi 70ml "něčeho" ;)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Tak teď jsme z toho zmatený. Já s mojou standart dvouporcovkou tam dostanu max 15,5 g a to už jde hodně těžko nasazovat a jednoporcovka standart tak 11g maximálně.

A používáš i nějakou kvalitní kávu nebo jen to Segafredo? Neboť se Segafredem neuděláš nic. A máš nějakou přesnější váhu? Mě totiž pořád nejde do hlavy, že by si do misek nacpal tolik.
Uživatelský avatar
busch
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. zář 2012 21:48:55
bydliště: Praha
kávovar: Rocket type V
mlýnek: Niche Zero

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od busch »

Zajimave, ted jsem zkusil změřit "normální" kávu (India Balmaadi z místní pražírny) a plna dvouporcovka byla 16g. Čekal bych, že když je mletá jemněji než segafredo, že se tam vleze víc a hmotnost bude vyšší...
Váhu mám přesnou (ověřeno zvážením vody ze stříkačky:-)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od papun »

Taky jsem pátral a občas pátrám po tom jak co dělat a stejně zjišťuju, že je potřeba si to vyzkoušet v praxi. Občas bohužel přijde kvalitní surovina nazmar, ale to se nedá nic dělat.

Relativně se mi již daří dělat dobrou kávu. A stabilnější výsledky mám díky tomu, že plním tak, abych měl suchý a pevný puk, ale to není žádná novinka.
Zamčeno

Zpět na „GAGGIA“