Gaggia ELE/VOL

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Mám doma novou hračku. Ještě není v provozu, musím připravit přípojku na vodu a odpad, ale hrozně se těším. Taky bojuju s vrozenou zvědavostí, jestli strojek nejprve nerozebrat a rovnou nepřeměnit púvodní zachovalý stav v dokonalý.
Originál fotky zatím nemám, tohle má jinou barvu.
Obrázek
Obrázek
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od zdenok »

Jéj, máš tam odfotenú rovnakú váhu ako používam aj ja ;-)
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Ta není bohužel moje.
Originál foto"
Obrázek
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od David »

No tý vado. Nějaký další info ... :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Lukin »

Tak to je nádhera. Taky se přimlouvám za další info.
Pěkně se nám tu ty profi mašinky rozrůstají 8-)
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Strojek je z počátku osmdesátých let. Na obrázcích sice nevypadá, ale je to macek. Hloubka 58cm / výška 47cm / šířka 36cm, váha cca 40 kg. Bojler má tuším max. 4,8l, topné těleso 2000 W. Čerpadlo a změkčovač budou zabudovány na dno kuchyňské linky. Přiznám se, že zatím mi není docela jasné, jak přesně ta věc funguje. Trubek, přírub a elektroinstalace je tam nezvykle mnoho. Už jen napouštěcí ventil je podezřele složitý. Rozhodl jsem se, že provedu preventivní rozborku a vyčištění. Sháním manuál. Kávovar této velikosti je asi pro domácí použití úlet, v kuchyni to bude obluda, žena je pěkně nakrknutá, ale jak tak na to sahám, tuším, že to bude ONO. Vše je hrozně příjemné do ruky a předpokládám, že funkční vlastnosti, především teplotní stabilita a šlehání mléka, budou s domácími kávovary neporovnatelné.
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Zdravím zdejší osazenstvo a hlásím, že stroj je již v provozu. Celou mašinku jsem rozložil na prvočinitele, vše očistil v žíravině, železné díly nechal nachromátovat a nalakovat. Ukázalo se, že nic není vážně poškozeno, stačilo jen vyměnit všechna těsnění. Pumpu bylo nutné také rozebrat, přetěsnit a vyměnit ložisko. Minulý týden jsem vše poskládal a připojil na vodu a odpad. Teď bude nutné, nějakou dobu počkat, až se kávovar po opravě propláchne a měděné plochy zoxidují, protože zatím je ve vodě cítit cizorodá příchuť. Káva je však už nyní dobře pitelná. Tlak čerpadla jsem nastavil podle manometru kávovaru na necelých 9,5 Bar, teplotu vody se mi zatím nepodařilo uspokojivě změřit. Musím říct, že s tímto strojem je radost pracovat. Už jen to, že při dotahování páky nemusím chytat strojek po celé lince, je moc fajn. Také vzniká mnohem méně nepořádku a navíc vše probíhá zcela bezhlučně. Jediná nevýhoda tak velkého kávovaru je, kromě náročnosti na prostor, že zahřívání do idedálního stavu trvá asi 45 minut a když tomu pomůžu několikerým přečerpáním horké vody, tak minimálně 20 minut. Spotřeba el. proudu bude určitě také výrazně vyšší než u běžných domácích zařízení.
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Lukin »

Gratuluju k úspěšnému rozběhnutí ;)
Budou časem i nějaké fotky vnitřku?
2kW spirála, 4,8l bojler, 45 minut nahřívání, to už je pro domácnost opravdu extrémní mašinka.
Jaká je cca doba nahřívání po prvním cvaknutí pressostatu?
Dlouhé doby nahřívání a tím i spotřeby jsem se bál taky.
Už jsem se loučil s ranní kávou před prací ale naštěstí to není tak hrozný. U 3,2l bojleru a 1,5kW spirály mi asi po 12ti minutách začne cvakat pressostat, a za 20 minut je to nahřátý tak, že neudržím ruku na hlavě.
To je na bojleru taková masa materiálu?

Jestli můžu dát malé doporučení - až bude čas, zkus si pohrát s tlakem aby to dávalo tak 8,5 až 9 baru (OPV) a 9,2-9,5 baru na expanzním ventilu. Káva
by měla být jemnější a lepší.
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Pressostat začne vypínat za cca 15 až 20 min, ale hlava je ještě studená, takže několikrát nchám protéct vodu a je to celkem použitelné. Když to nechám bez pomoci, za těch 40 až 45 minut je to komplet zahřáté včetně plochy pro šálky. Kdy přesně sepne pressostat, to u zakrytého přístroje nepoznám, protože tam je rtuťové relátko, které nedělá žádné zvuky. Mědi a mosazi je tam, řekl bych, fakt dost. Kompletní bojler s hlavou se celkem pronese, ale nevážil jsem to. S tlakem si určitě pohraju, jen co se to trošku vyčistí. Pumpa je klasický PROCON 250 litrů a přesné nastavení se dělá dost špatně, protože zátka stavěcího šroubu slouží zároveň jako kontramatka, takže při jejím utahování se stavěcí šroub vždy trochu pohne. Další možnosti nastavení tlaku tam nejsou. Přikládám fotky, další asi raději do soukromé pošty.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Lukin »

Úplně jsem zapomněl, že má kávovar rotační čerpadlo. Tím pádem to s tím tlakem na OPV beru zpět, to je pěkná blbost :)
...protože tam je rtuťové relátko, které nedělá žádné zvuky...
-TO CHCI TAKY :lol:

Jinak musím říct, že kávovar vypadá skvěle. To byla taky pěkná práce na pár měsíců že?
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Zhruba od půlky února jsem to dělal. Bylo štěstí, že jsem natrefil na zachovalý kus. Všechny pohyblivé díly byly v pořádku a stačila výměna gumiček. Vše potřebné jsem koupil u firmy HRASPO v Brně. Mají velkou zásobu dílů na všechny možné profi kávovary včetně příslušenství.

Obrázek
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od pedro13 »

Jak se u toho Hraspa nakupuje?Koukal jsem na jejich web a nikde tam nemohu najít ceník,eshop nebo tak něco.Potřeboval bych misky a těsnění do E61.Dá se to u nich nějak objednat nebo jsi to kupoval přímo u nich ve firmě,prodejně?
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia ELE/VOL

Příspěvek od Sycak »

Jako brňák jsem tam byl osobně, ale mám tel. čísla, na techniky, kteří mají pod palcem i díly. Zkus se s nimi domluvit. 775 300 824/548 219 792

Kód: Vybrat vše

http://www.kavovarydoplnky.cz/produkty/tesneni-paky/
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“