Gaggia Classic Plus

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od papun »

Jak píše admin. Čas ukáže. Ty plastové kluzáky jsou fakt průser a rozhodně to nebude moc levný díl na to bacha. Jo a když už máš tu fóbii z hliníku, tak předpokládám, že disk bude hliníkový - ten už byl i starého modelu.

Absence trojcestného ventilu z důvodu, že ho lidi nečistili a pak se jim to kazilo. Tak nedávejme na auta výpustnou zátku na olej. Lidi ho stejně nebudou měnit.......

Spousta lidí má tendenci si svůj výběr pochválit a ujistit se, že udělali dobře. Vzhledem k tomu, že jsem ze starým Classicem něco zažil, tak bych do Pluska nikdy nešel.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od j.bill »

Musím Tě zklamat. Disk je také nerezový ( 11004543 GUARN.PORTAFILT.CALD.INOX NEWGEN/BASE,FILTERHOLD.SEAL SS.BOILER NEWGEN/BASE)
disc.jpg
Pochválit si výběr ani ujišťovat se opravdu nemusím. Jak jsem psal, pro mne je to spíše taková hračka. Jen jsem chtěl napsat pár důvodů, proč jsem se rozhodl hrát právě s tímto. Spousty lidí má jiné preference a jiný pohled na věc, tak jsem čekal spíš věcnou debatu zakládající se na osobních zkušenostech. Dal jsem také pár otázek, ale bohužel na ně nikdo nereagoval....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od ondrada »

Proboha, takhle vypadá hlava po odšroubování pouze sítka sprchy? To by neznamenalo že je disk nerezový, ale že tam žádnej disk není. Zároveň to odpovídá na otázku "Z čeho by asi hlava byla, když není těžká z mosazi" - je z tenkýho nerezu, vyztužená jen nejnutněji... Jak je přichycený sítko sprchy snad radši nechci vědět...

Jinak z oněch vyjmenovaných plusů se dva týkají i starýho Classica v plným rozsahu a ty další dva jsou diskutabilní (jestli je o něco větší nerez boiler plus nebo mínus proti menšímu hliníkovýmu je dost subjektivní, rozhodně to není killer feature, a co se trysky týká, tryska z RS je lepší, ale spousta lidí dělá mikropěnu i s tryskou původní, takže lepší tryska není nutnost, jako spíš příjemnej bonus, daní za něj je v podstatě nemožnost snadné výměny za lepší kvůli jinýmu uchycení).

Takže jsme pořád u toho, že Classic "Plus" je podstatně horší stroj za víc peněz, než stával původní Classic. No, ale aspoň že ten největší průšvih s automatickým vypínáním lze samodomo celkem snadno vyřešit, když už ten kávovar někomu skončí na stole.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od lukyn »

Jojo, koupě tohoto zmetku prostě není rozumná a radosti moc dlouho dělat nebude, pokud se nároky uživatele budou zvyšovat, což je u většiny z nás přirozený proces. Pak bude tenhle vergl ale v podstatě neprodejný za rozumnou ztrátu hodnoty.
Jinak základními vnitřními komponenty je to opravdu podobné G.Color, která má bazarovou hodnotu 1500,-
Radost je podle mě koupit např. aktuálně v bazaru nabízená Carimali Uno a s tím se naučit zacházet.

Obávám se že další nerozumný kupec se na tomto foru nejspíš nenajde a nebude tak komu plakat na rameni.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od j.bill »

ondrada píše:Proboha, takhle vypadá hlava po odšroubování pouze sítka sprchy? To by neznamenalo že je disk nerezový, ale že tam žádnej disk není. Zároveň to odpovídá na otázku "Z čeho by asi hlava byla, když není těžká z mosazi" - je z tenkýho nerezu, vyztužená jen nejnutněji... Jak je přichycený sítko sprchy snad radši nechci vědět...
Přesně tak, žádný hliníkový disk tam není, je tam konec jedné poloviny nerez bojleru a standard ventil + sítko.
Hlava ale není samotný bojler....
Sítko sprchy je uchyceno stejně jako u předchůdce, středovým šroubem do tělesa ventilu.
Četl někdo z vás to Rumunské fórum? Pletu se, že z nového pluska byla káva chuťově lepší než ze starého Classicu? (už slyším, no jo, neměly tam vyměněný termostat atd...)
Všechno se dá samozřejmě zpochybňovat, nejlepší by bylo, kdyby někdo měl oba tyto kávovary vedle sebe (tak jako Rumuni) a udělal objektivní a nezávislé srovnání, co z nich leze.
Ale jinak jsem rád za označení "nerozumný kupec". Alespoň někomu to pomohlo... :grin:
Sítko.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) j.bill dne pon 19. říj 2015 10:25:01, celkem upraveno 1 x.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
ivan.p
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: úte 22. zář 2015 19:37:31
bydliště: Trnava, Slovensko
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Compak K3 Touch Advanced

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od ivan.p »

tiez som nerozumny kupec, bill, nie si v tom sam :) pri citani niektorych prispevkov som si spomenul na toto video ... https://www.youtube.com/watch?v=0z8CveYthSk
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od puschpull »

K tomu hliníku: nechal jsem si schválně v laboratořích Zdravotního ústavu udělat analýzu vody a obsahu hliníku v ní.
Limit pro pitnou vodu je 0,20 mg/l.
Na vstupu kávovaru (voda z vodovodu)

Kód: Vybrat vše

http://supp.scvk.cz/tvrdost_vody.php
zde můžete zjistit parametry vody v naší vesnici (zadejte okres Most a pak obec Korozluky)
Na výstupu voda z kávovaru (po nahřátí, a odpuštění do šálku na jeho ohřev)
Hliník na vstupu stanoven 0,031 mg/l, na výstupu 0,131 mg/l.
Takže se zvýšil trochu (o 0,1mg/l) obsah hliníku. Je to mimo limit pro pitnou vodu.

Pro zajímavost - obsah hliníku v potravinách:
* maso: 0,5–30 mg/kg
* mouka, chléb a rýže: 2–22 mg/kg
* mléko: 2–6 mg/kg
* nápoje a víno: 0,2–8 mg/dm3

Kód: Vybrat vše

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=13&typ=1&val=23518&ids=419
Cituji:
Byla provedena řada prací, aby se zjistilo, jak se jednotlivé potraviny podílejí na celkovém denním příjmu hliníku. Studie ukázaly, že průměrný příjem hliníku stravou je asi 6 mg/den. Ačkoliv Společný výbor expertů FAO/WHO pro potravinářská aditiva a kontaminanty stanovil poměrně vysoký přechodný týdenní příjem hliníku (60 mg za den pro dospělého člověka, WHO 1989), je důležité sledovat koncentrace v různých potravinách, protože ty mohou někdy záviset na oblasti produkce potravin (obsahu hliníku v půdě).
Ve Slovinsku provedli studii, ve které se zaměřovali na stanovení obsahu hliníku v různých slovinských potravinách, přičemž se také zjišťovalo vyluhování hliníku do potravin z Al-nádobí a dále akumulace hliníku v hlávkovém salátu pěstovaném na půdách s vysokým a nízkým obsahem hliníku.
Vyluhování hliníku z Al-nádobí se zjišťovalo pro kysané zelí a vodnici. Výsledky naznačují, že koncentrace hliníku v potravinách (sušině) byla obecně pod 30 mg/kg, zatímco v celkové stravě se pohybovala od 3 do 6 mg/kg. Vysoké koncentrace hliníku byly zjištěny ve slávkách (asi 300 mg/kg), petrželi a hlávkovém salátu. Ten obsahoval asi 400 mg hliníku/kg bez ohledu na obsah hliníku v půdě. Infuze černého čaje (nápoje výrobené z černého čaje) obsahovaly až 300 mg/kg, což je asi 30krát více než infuze bylinných čajů. Koncentrace hliníku v nápojích byla pod 0,4 mg/dm3. Výsledky naznačily, že kyselé zelí a kyselá vodnice vyluhovávají během tepelné úpravy v Al-nádobí značné množství hliníku (313 a 260 mg/kg), a proto se toto nádobí nedoporučuje pro přípravu kyselých potraviny.
Food Chemistry, 85, 2004, č. 1, s. 151–157
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od gekonko »

... pekne napísané :ok:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od j.bill »

Já vím, že to není tak černobílé, jak to na první pohled vypadá...
Proto píši, že je to všechno jen můj subjektivní názor a každý jej můžeme mít jiný a slušně a kulturně o těch názorech debatovat a předkládat argumenty proč ano, proč ne atd... :)
Jeden z mých argumentů, proč hliník ne je na fotkách...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od ondrada »

j.bill píše:Přesně tak, žádný hliníkový disk tam není, je tam konec jedné poloviny nerez bojleru a standard ventil + sítko.
Nojo, no... On ale ten disk se tam nedává jen tak pro nic za nic...
j.bill píše:Hlava ale není samotný bojler....
To je pravda, krom tenkýho nerezu tvořícím vrchní stranu a úchyt pro těsnění hlavy je tam okolo ještě plastovej bajonet pro uchycení páky, kterej visí v kousku asi mosazi. Opravdu to někdo dokáže prohlásit za lepší, než poctivou hlavu starýho Classica, která vypadá takto?
Gaggia-group-head.jpg
j.bill píše:Sítko sprchy je uchyceno stejně jako u předchůdce, středovým šroubem do tělesa ventilu.
Předchůdce žádnej ventilek neměl. Protože ho nepotřeboval, protože měl elektroventil. Naopak měl pod sítkem disk sprchy, kterej má velmi pozitivní vliv na distribuci vody ve sprše a částěčně stabilizaci teploty. Ne, fakt tam není pro nic za nic. Tedy další krok zpět směrem k šetření a šizení.


Ne, já fakt nechci prudit za každou cenu. On čas ukáže. Ale je potřeba před tímto kávovarem dostatečně varovat, čím víc tím líp. Než zas půjde okolo nějakej začátečník, přečte si to tu, řekne si že "je vlastně dobrej, a těch pár názorů že ne - to jsou jen nějaký snobíci který nevěděj co s prachama, já na to teď vyzraju, ten Classic byl dobrej tak přece Classic Plus nemůže bejt horší". A vyhodí hromadu peněz za něco, co za ně ani náhodou nestojí... Prostě aby ten, kdo si ho už koupí, k tomu měl nějakej fakt závažnej důvod, a věděl proč to dělá. Protože kvalitativně je ten kávovar fakt na úrovni starý Colorky, která stávala 4-5 tisíc...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od primacafe »

j.bill píše:.......Jeden z mých argumentů, proč hliník ne je na fotkách...
ano, ale to je extrém, normálně takto bojler nevypadá. Pokud budeme chtít zacházet do extrémů, tak není problém aby podobně vypadal i ten váš bojler.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od j.bill »

primacafe píše:Pokud budeme chtít zacházet do extrémů, tak není problém aby podobně vypadal i ten váš bojler.
To si nemyslím. Nerez je mnohem, ale mnohem stabilnější vůči agresivní vodě, kyselinám atd..než hliník. Pokud budu Classic čistit třeba levnou kyselinou citronovou, tak za nějaký rok se u hliníku s tímto setkám tváří v tvář. U nerezu to nehrozí a vůbec mne nenapadá, jak by se dal v domácích podmínkách zlikvidovat (mimo bludných proudů a NaCl, to ale u kávovaru asi nehrozí).
ondrada píše:Ne, já fakt nechci prudit za každou cenu. On čas ukáže. Ale je potřeba před tímto kávovarem dostatečně varovat, čím víc tím líp. Než zas půjde okolo nějakej začátečník, přečte si to tu, řekne si že "je vlastně dobrej, a těch pár názorů že ne - to jsou jen nějaký snobíci který nevěděj co s prachama, já na to teď vyzraju, ten Classic byl dobrej tak přece Classic Plus nemůže bejt horší". A vyhodí hromadu peněz za něco, co za ně ani náhodou nestojí... Prostě aby ten, kdo si ho už koupí, k tomu měl nějakej fakt závažnej důvod, a věděl proč to dělá. Protože kvalitativně je ten kávovar fakt na úrovni starý Colorky, která stávala 4-5 tisíc..
Já tento kávovar neprodávám, ani nevychvaluji do nebes, jen ukazuji, jaký je a co se s ním dá nebo nedá dělat.
Pokud se vyskytnou nějaké závady nebo nedostatky, tak to sem napíši úplně stejně, jako jsem psal, proč jsem se pro něj rozhodl. Ať mají lidé dostatek informací ke srovnávání těchto a podobných hraček.... :)

S tím ventilem máš pravdu. To jsem se hodně spletl. Starý Classic tedy otvíral cestu horké vodě k sítku přes elektromagnetický ventil až po zmáčknutí tlačítka a spuštění čerpadla. Tady je to uzavřeno (jen) tímto mechanickým ventilem a cesta se otevírá tlakem vody, kterou do bojleru tlačí čerpadlo. To znamená změnu charakteristiky tlaku i průtoku v čase proti konvenčnímu dřívějšímu provedení a zřejmě posunutí délky extrakce, o čas potřebný pro natlakování a otevření mechanického ventilu. Je to tak?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od ondrada »

Je to v podstatě tak. Ten ventilek by měl otevírat někde kolem tlaku 5 bar, pokud se nepletu (tuším že u Evolution tomu tak bylo a ventilek bude asi podobný) - je tam proto, že něco musí udržet tlak v boileru, kterej vznikne při nahřátí na páru (jinak by tam v podstatě být nemusel, nebo by mohl být výrazně slabší) a výdej horké vody je nutno řešit jinak než u Classica, kde je řešen otevřením parní trysky a nesepnutím elektroventilu, tedy otevřením parní trysky a stisknutím tlačítka kávy a páry současně, což zároveň zajistí dohřívání boileru "co to dá". Zde při zapnutým čerpadle půjde voda cestou menšího odporu - se zavřenou tryskou skrz hlavu, když začnu ventil páry povolovat, začne se voda dělit mezi trysku a hlavu.


Jinak teda nejsem kovanej v hydrodynamice, ale mám zato, že ten ventilek zároveň (zhruba o svoji sílu, tj. nejspíš o těch 5 bar) omezí tlak čerpadla, kdežto elektroventil tlak čerpadla neomezuje a můžu si nastavitelným OPV zvolit tlak jakej se mi zlíbí. Ale je to jen můj dojem, neměřil jsem to, anžto nemám ani tyto kávovary, ani manometr na páku, a nějak hlouběji to podložit (teorií) taky nemám čím. Vycházím z toho, že když při ucpaným výstupu dá čerpadlo 15bar, a ventilek otevírá při 5 barech, začne se voda tlačit skrz ventilek, tlak pod ventilkem začne stoupat a jakmile dosáhne 10bar, měl by se ventilek prostě zavřít (a nad ním by mělo zůstat 15 bar, kdežto na výstupu, tj. na kávě, by mělo být 10 bar).

První otázkou je, co se stane, když se to všechno dá sice do pomalýho, ale pořád do pohybu. Jestli to tak bude fungovat i dál.

Druhou otázkou je, jestli čerpadlo, který dává max. 15 bar s ucpaným výstupem, dodá při průtoku 50-100ml za minutu aspoň těch 14 bar, abychom se dostali aspoň na 9bar které bychom měli mít pro espresso. To snad jo. Každopádně cesta k 10-11bar, které bývají doporučeny pro kávovary s vibračním čerpadlem (kdesi se to tu dlouze probíralo) by pak nejspíš nevedla.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od puschpull »

Ještě k tomu hliníku, abych nepsal to samé do dvou threadů:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 850#p43850
:-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od j.bill »

Takže abych uzavřel svoji zkušenost s Gaggia Classic Plus, rád bych zde udělal malé shrnutí. Kávovar jsem otestoval rozebral, vyzkoušel, nafotil upravil a poslal dál. (ne proto, že by se mi nelíbil, ale dostal se mi pod ruce zase jiný :pardon: )
Tento kávovar má pěknou nerezovou skříň ze starého Classicu, vnitřním uspořádáním se však zcela liší. Vnitřek je částečně totožný s Gaggia Pure, Color atd... Čili 200 ml nerez bojler, hliníková pochromovaná hlava s plastovými kluzáky, mechanický ventil přímo na bojleru (nutno občas čistit nebo měnit silikonovou čepičku, jinak může ukapávat). Kávovar při extrakci trochu drnčí, dá se zlepšit uložení odkapávací misky nebo uchycení čerpadla. Miska je dost vysoká, po jejím vytažení není problém s velkými hrnky na Laté nebo Kapučíno.
Páka je kvalitní, bohužel má přetlaková sítka (dají se vyměnit za bezpřetlaková, 58 mm). Automatické vypínání je možné bez problému vyřešit (jak jsem nastínil dříve). Vodiče (oranžový a hnědý) končí na prvním tlačítku zleva- levý horní a levý spodní kontakt. Lze to spojit jen tam, bez nutnosti demontovat elektroniku. Pokud si tam někdo místo orig. tlačítka dá spínač (tlačítko s aretací) má možnost využívat obou režimů. Lehkým stiskem a puštěním s nedomáčknutím aretace se kávovar zapne na definovanou dobu, úplným stiskem a zaaretováním se zapne, dokud se zase tlačítkem nevypne. Elektronika by šla i úplně odstranit a místo ní udělat svoji desku s relé, která by spínalo topení a prodloužila by se tak životnost termostatů a tlačítek (podobné řešení jako v profi třídě) Využil by se tak dobře držák-pouzdro elektroniky.

Před koupí tohoto Classic Plus doporučuji pročíst i http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=11&t=692. Bojler, hlava, ventil a termostaty jsou stejné. Ať si každý vybere, co mu bude sedět ...
Ještě přidám v rychlosti naškrábané schéma, nemám ovšem čas to překreslovat, tak se s tím musíte nějak poprat...

Kávovar dělá kávu dobrou, pěnění mléka je také bez problému. Případný nákup zvažte až po nastudování všech pro a proti!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od pelo »

Zdravím pánové,

před pár dny jsem si tento kávovar pořídil v místním coffeshopu (v "akci" za 255 EUR). Nejdřív jsem uvažoval nad Carezza de luxe ve stejné cenové kategorii ale po přečtení recenze, kde výsledný produkt v hrnku dopadl hůř než o stovku (EUR) levňejší DeLonghi jsem ho zavrhl a volba padla na Classic. Dostupná byla už jen verze Plus, přiznávám, že nějak moc jsem se detailům nevěnoval, poznal jsme dobrou pověst staré Classic a měl za to, že se jedná o její vylepšenou verzi. Že je tak propastný rozdíl v konstrukci jsem tehdy netušil, na toto téma jsem narazil až teď. Teď už je stejně pozdě ale těžko říct jestli bych se teď rozhodl jinak nebo bych ji stejně vzal...

Výzor asi nemá cenu hodnotit, osobně se mi nelíbí ani Silvia. Kupoval jsem podle dobré pověsti původní verze na vzhled nehledě. Co mi vadí je provedení spodní misky, to je horší než u nejlevnějších strojků z Lidlu, vůbec nesedí pevně na místě, po zapnutí celá miska drnčí a šálek se musí přidržovat rukou aby neskončil mimo. Taky mi vadí když ukápne voda z páky na tu nerezovou destičku, tak se nestrefí do dírek ale rozprskne se všude kolem. Možná tomu napomáhá i ta plastová destička pod ní - jaký tam má vlastně smysl? Necháváte ji tam nebo ne? Jinak tělo kávovaru vypadá bytelně.

Co se týče těch plastových kluzáků v hlavě, tak z těch mám smíšené pocity. Někteří píšou jak jsou naprd a že se rychle vymačkaly a není možné je sehnat. Je to skutečně až taková tragédie? Dnes jsem se totiž díval doma na můj prapůvodní DeLonghi EC 155, kterej bude mít o měsíc přesně 10 let a ten má taky takové plastové kluzáky. Zajímavé je, že za těch 10 let a průměrné zátěži 4 kávy denně ty kluzáky nejeví žádné známky opotřebení, žádná vymačkaná místa a všechno těsní jak má (sám se tomu divím, možná jsem jen trefil povedený kus). Tak nevím, co si o tom myslet, jestli Gaggia používá horší materiály než DeLonghi (?). U toho mě napadá, jestli by ty kluzáky nešly u Gaggia zaměnit z jiné značky, pokud to Gaggia neprodává jako náhradní díl.

Když opomenu všechny Vámi zmiňované nedostatky nové verze a zaměřím se jen na výsledný produkt v hrnku, tak si dle mého subjektivního názoru vede docela dobře. S EC155 se to při použití stejných surovin a postupu nedá vůbec srovnávat (kdysi mi ta káva chutnala ale jenom do doby než jsem ochutnal lepší). Chuť je mnohem vyváženější a hlavně rozptýlená v celém objemu kávy, u EC155 je ta káva strašně vodová bez ohledu na sílu tampování a rychlosti jakou to teče ven. Se starou Classic to ale nemám jak srovnat jestli je to obstojné nebo o kategorii níž, to by musel srovnat někdo z Vás. Každopádně je to ale o dost lepší než to co dostanu v průměrné kavárně ve městě.

Co teď sháním jsou nepřetlakové misky. Nevím, které koupit. Viděl jsem tady nějaké diskuze k miskám ale stejně si neumím vybrat. Tamper mám kovový 58 mm, ten jsem koupil hned s kávovarem. U misek bych dal proto přednost těm s rovnými stěnami aby do nich vešel, ty single misky co jsem viděl jsou většinou na 41mm tamper na střed. Které by ste mi doporučili?

Netuším jak ten strojek bude vypadat za pár let, kolik toho vydrží. Těžko říct čím budu víc limitován - jestli tím strojkem nebo spíš mými schopnostmi a vědomostmi a nebo dalším vybavením v podobě mlýnku a ostatního příslušenství. Až dojdu k limitu stroje, tak aspoň už budu vědet co mám od pořádného stroje vlastně chtít a očekávat (krom chutné kávy) a aspoň pak dokážu ten stroj patřičně ocenit. V této cenové kategorii toho stejně asi moc vymyslet nejde. Kdo ví, možná časem až budu o přípravě espressa vědet něco víc, tak ten strojek otevřu a upravím tak aby se přiblížil k lepším kávovarům, alespoň se naučím zase něco nového a vzhledem k obstarávací ceně mi to nebude tak líto. Arduino se mi stejně válí na stole tak mu alespoň najdu rozumné využití.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od pelo »

Hodím sem foto - přetlaková double miska, 2 odměrky kávy "cafepoint ciao milano"(váhu nemám, ale bylo to zarovnaný s okrajem misky) - mletá před 4 dny v obchodě, utlačeno tamperem, extrakce 25s / objem tekuté části 80ml.
Výsledek je na fotkách, odborný posudek nechám na Vás.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od papun »

Na přetlakovky docela hezké crema.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od wladas »

papun - chcel si napisat pena, je mi to jasne :) mas to ospravedlnene
Na penu parada ale ma to aj naznak cremy.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Classic Plus

Příspěvek od pelo »

Tak co uz, je to spojenie zaciatocnik - pretlakova miska - nie cerstvo namleta kava.
Ked bude mlyncek a standard misky a nieco budem mat natrenovane tak sem hodim vysledky pre porovnanie...
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“