Gaggia Selecta Deluxe

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Gaggia Selecta Deluxe

Příspěvek od Mikymoto »

Vzhledem k tomu, že jsem tu nenašel žádné info o tomto kávovaru, tak mu založím vlastní vlákno, byť jich v republice asi moc nebude. Pro případné další kupce použité mašinky by to mohla být pomoc při rozhodování.

Koupě (koho nezajímá příběh, může přeskočit).
Někdy v únoru tohoto roku jsem náhodně zaznamenal inzerát na prodej Gaggia a bleskově kontaktoval prodávající (v domnění, že jde o známou Gaggia Classic). Až následně jsem zjistil, že se jedná o vzhledově téměř identický kávovar se zástrčkou typu G. Cena byla příznivá, tak jsem se to rozhodl risknout a vzít ho, byť jsem o tomto typu věděl kulové.
Podle prodejkyně byl funkční, pravidelně čištěný a přivezla si jej z Británie, odkud se dříve stěhovala. Doma jsem začal pátrat po nějakém dodatečném infu a potvrdilo se, že se jedná v podstatě o lehce „vykastrovanou“ Gagia Classic prodávanou v rámci jednoho z obchodních řetězců v Británii.

Rozborka a sborka
Mašinku jsem postupně začal rozebírat a pochopil jsem, že pravidelně čištění vnímáme každý velmi subjektivně. Sprcha byla zalepená tak, že nemohlo snad protékat nic než bláto. Bojler byl zcela suchý (takže neprovozovaný už hodně dlouho) a plný kamene – něco se vysypalo, větší část bohužel držela fest. Takže následovalo předběžné odmaštění a mytí jarem, kdy většina plastových a některé kovové částí hodně prokoukly. Co nezvládla vyčistit jarová voda muselo na půl dne do kyselé koupele. Konkrétně bojler byl celkem masakrózní záležitost, kdy musela nastoupit hrubá síla representovaná drátěnkou máčenou v kyselé koupeli. Když jsem byl jakž takž spokojen s výsledkem, tak následovalo kontrola jednotlivých dílů a objednávka zjevně vymačkaných těsnění.
Sestavení bylo už celkem v pohodě a radost veliká u první kávy, která se dala hned napoprvé pít (bez vylití).

Rozdíly
Nejsem odborník, takže prosím o schovívavost, co se přesnosti popisu týká – níže uvedené jsem dal dohromady na základě krátké zkušenosti při rozborce.
Kastle je na rozdíl od Classicu vyrobená z obyčejné oceli a ošetřená metalickým lakem (ovládací tlačítka jsou identická). Hlavní rozdíly jsou uvnitř v sestavě, kdy se jedná o kombinaci střev z Gaggia Classic a Gaggia Carezza.
- Bojler je zřejmě stejný, jiná je ale hlava, která postrádá výstup pro 3cestný ventil (který logicky také není obsažen). V hlavě je navíc něco, co je v rozkresu nazýváno jako brewing valve (volně přeloženo - spařovací ventil?). Ten jsem raději nerozebíral a ponechal v původním nastavení.
- OPV, které je normálně (u Classic) usazené na hlavě vedle trojcestného ventilu je místo toho namontováno přímo na výstupu z čerpadla a je jiné subtilnější konstrukce (z Carezza). Vratka do zásobníku je „nestandardně“ z černé gumové hadice namísto průhledné silikonové a nacvakává se do plastové průchodky ve dně kastle. Opět jsem nezkoušel ventil štelovat a nechal továrně nastavený.
- Ventil páry je také odlišný – má navíc výstup na hadičku s vratkou do zásobníku vody.

To by měli být ty největší mnou zjištěné rozdíly. Je možné, že jsou tam i další odlišnosti, ale o těch už nevím.
Chvilku jsem zvažoval přestavbu do standardu Classic, ale složitost shánění potřebných dílů (3cestný ventil, kabeláž, OPV, hlava, hadičky a kolínka) a hlavně výsledná cena mě přesvědčila, že je to blbost. Kdyby měl člověk nefunkční Classic na kanibalizaci dílů, tak by to asi dávalo smysl, ale takto je lepší nechat vše v originálu. Upgrade budeme realizovat později až výměnou celého kávovaru za vyšší třídu (až vyřešíme důležitější investice).

Fotky
Stav po koupi. V základě je mašinka vybavena veškerým příslušenstvím z plastu. Potěšilo, že misky jsou nepřetlakové. Nerezová krytka odkapávací misky byla ještě s bílou krycí fólií.
20220326_111832.jpg
Detaily z čištění
První pohled dovnitř – už jsou patrné rozdíly (jiný ventil páry, jiné OPV)
20220326_112530.jpg
Totálně zapráskaná sprcha – celkem hnojník, přilepený hlavě.
20220326_114055.jpg
Bojler a hlava s vápenatým porostem.
20220326_120525.jpg
20220326_120554.jpg
Vyčištěné a sušící se komponenty
20220329_163605.jpg

Pokud bude mít někdo nějaké další podrobnosti ke konstrukci, nebo zkušenosti z používání, tak budu rád za doplnění. Jinak předpokládám, že tu bude celkem "mrtvo" vzhledem k mizivému výskytu této varianty nejen v ČR. ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“