Gaggia Espresso PURE + COLOR

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
mik114
Příspěvky: 20
Registrován: stř 07. led 2009 12:35:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od mik114 »

Ahoj přátelé,
jak jsem slíbíl zde : http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=24&t=686 tak také plním ;)

Mám tu čest si již 2 dny hrát s tímto kávovarem a protože se nejedná o první epresso, tak mohu i trošku srovnávat.
Ale od začátku...
Objednal jsem si tento kávovar na kavovary.cz a dodání trvalo 4 dny. Po rozbalení krabice mě zarazilo snad jen to, že kávovar byl mokrý. Ale nikde žádne poškození ani nebyl cítít kávou. Takže budu věřit tomu, že byl pře odesláním testován. V balení jsem našel manuál, kávovar, těžkou kovovou páku, 4 misky, odměrku kávy a pěchovadlo.
Ihned jsem tedy vše zapojil a začal testovat. První změnou oproti původnímu Solacu je, že ohřev trvá déle, ale hlavně se ohřívá i páka. V manuálu se píše, že celý proces trvá asi 6 minut, ale řekl bych, že je to rychlejší. Další příjemné zjištění bylo, že ačkoliv Solac prý používá nějakou super technologii tichého čerpadla QSD, Gaggia je podstatně tižší a nic tu nedrnčí. Po ohřátí páky s prvním sítkem jsem použil kávu Segafredo Intermezzo, dal jednu odměrku, napěchoval a výsledek byl hrůza. Chuť výborná, ale žádná pěna, jen černá voda. Zkusil jsem použít druhé sítko a dal více kávy. Výsledek byl o malinko lepší, ale nedovolil bych se to někomu podat. Rozbalil jsem tedy kávu Gaggia a pokus opakoval. Opět drobné zlepšení, ale rozhdoně žádný zázrak. Zkusil jsem tedy opět více kávy (skoro 2 odměrky) a více napěchovat. Opět drobné zlepšení, ale někde je stále chyba. Podle obsahu páky po použití si myslím, že je káva příliš hrubě namletá. Solac používal sítko s tryskou, takže to udělalo pěnu i z vody. Tady je opravdu znát, že je to kávovar pro umělce, co se nebojí experimentovat a jsou ochotni tomu věnovat nějaký čas a peníz.
Byl jsem tedy s pokorou donucen vytáhnout sítko CREMA, protože po vypití testovaných káv bych už asi v živote neusnul a hlavně se podobné pokusy lehce prodražují.
Naplnil jsem tedy sítko, cca 3 lžičky kávy a výsledek byl ohromující. Káva s nádhernou pěnou a výraznou chutí. Bohužel jsem nestihl proces zaznamenat a při opakování už to nebylo úplně ono. Přesto bych to hodnotil jako dobrou kávu.
Úplně nakonec jsem zkusil napěnit mléko. A to je kapitola sama pro sebe. Solac pěnu udělal vždy, ale trvalo to dlouho a výsledek se ani trošku nepodobal tomu, co dělá tento kávovar. Gaggia dělá opravdu nádhernou pěnu a to dokonce i z mléka 1,5% tuku. Jediným neduhem je, že při této akci protéká voda přes páku a dělá to nepořádek. Na druhou stranu je vidět, že zde někdo přemýšlel, protože celá miska kávovaru se dá odejmout a krásně opláchnout. Navíc podložka pod hrnek není z leštěného nerezu, takže po prvním použití není plná škrábanců.
Závěrem musím říci, že mě ještě čeká dlouhá cesta, ale budu věřit, že s pomocí všech, kteří jsou na tomto fóru to bude o dost snadnější. A abych vás nepřipravil o to nejlepší, umístil jsem fotky a videa zde: (adminem smazán nefunkční odkaz na

Kód: Vybrat vše

http://www.edisk.cz
)
Má to 300MB, ale při dnešní kvalitě linek to máte doma dříve, než připravíte presso :)

Případné rady a návrhy prosím dejte do původního příspěvku, abychom nezaplácali sekci hodnocení komunikací na deset stran.
Přeji všem krásnou neděli u dobré kávy.

admin: protože se stávají odkazy mimo naše stránky nefunkční, je rozumné ukládat soubory zde na primacafé, třeba ZDE
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) primacafe dne pon 28. úno 2011 12:35:06, celkem upraveno 7 x.
Důvod: zmenšeným videem si dovolil doplnit admin
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Color

Příspěvek od hnup »

mik114 píše:V manuálu se píše, že celý proces trvá asi 6 minut, ale řekl bych, že je to rychlejší.
Neviem, ako u Tvojej Gaggie, u Eva je v návode odporúčanie nechať kávovar aspon 6 minút zohriať s nasadenou pákou (ja odporúčam ten čas zdvojnásobiť). Kontrolka nahrievania zhasne zhruba po minúte, ale to sa akurát tak zohreje bojler okolo špirály.

Ešte k použitým miskám - na mletú kávu "z obchodu" jedine créma bazmek, ale to už si zistil aj sám :-) Bez mlynčeka Ti single a double misky budú nanič.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
GSX 1400
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: stř 26. bře 2008 16:55:51
bydliště: Náchod
kávovar: Lelit PL41PLUS
mlýnek: ASCASO I-steel

Re: Gaggia Color

Příspěvek od GSX 1400 »

Také své "evo" nahřívám i s pákou min 15 min. No a mlýnek bude potřeba,aspoň ruční.Bez mlýnku a bez dobré kávy to není to pravé kávové ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Color

Příspěvek od primacafe »

Je to docela pěkný příspěvek, ale těch 300MB je opravdu brutální. Za dobu stažení bych stačil udělat espresso pro hodně velkou kavárnu plnou lidí. Lituju ty co mají ještě pomalejší připojení.

S pomocí Redmanna (tím mu také děkuji) se podařilo video ukázky velmi rychle upravit do přijatelné podoby pro stažení i s velmi pomalým připojením.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Color

Příspěvek od hnup »

Pozrel som fotky aj videá (niektoré fotky možno zmenším a dám rovno do príspevku). Gaggia šetrí, hlava nevyzerá, že by bola z pochrómovanej mosadze, skôr to vidím na hliník alebo niečo podobné (ale môžem sa mýliť). Tiež ten disk v sprche sa nepodobá na "klasiku", na ktorú sme u Gaggie zvyknutí.

Čo sa týka kávy - aká veľká je šálka, do ktorej si to robil? Créma prakticky žiadna, ani s tou miskou "créma perfetta". Na videu, kde je príprava kávy, tečie prakticky zafarbená (a neskôr ani zafarbená) voda. Naozaj Ti tá "káva" chutila?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
GSX 1400
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: stř 26. bře 2008 16:55:51
bydliště: Náchod
kávovar: Lelit PL41PLUS
mlýnek: ASCASO I-steel

Re: Gaggia Color

Příspěvek od GSX 1400 »

Stahoval jsem 10 min. Jinak souhlas s p. Hnupem.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zizass »

Stahoval jsem asi 5 hodin :lol: ,tyto výsledky mohou bý i pro někoho ,kdo přechází z Nescafé Classic skvělé( můj případ) ;)
Uživatelský avatar
mik114
Příspěvky: 20
Registrován: stř 07. led 2009 12:35:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Color

Příspěvek od mik114 »

hrneček má 170ml. Na tom videu to tak nevyniká, ale oproti prvnímu pokusu jsem měl pocit, že to pění velice slušně. Je mi jasné, že pro znalce to bude slabota, ale byl to první krok k úspěchu. Aspoň doufám. Spíše mě mrzí, že ani s kávou od výrobce kávovaru se mi nepodaří vytvořit nic pěkného a tak moc nevím, kde hledat problém. Většinou každý odkazuje na kávu, ale možná by bylo fér, kdyby výrobce přibalil ke každému kávovaru balení kávy, u kterého má jistotu, že při spravném použití bude ten správný výsledek.
Gaggia dodává poměrně podrobný návod k přípravě kávy, nicméně plný obecných definici, jako "nestlačujte příliš silně"
Já mám pocit, že jsem to tlačil dost silně. Ale rozhodně se mi nepodařilo to co na videu zde na fóru, kdy mu káva navypadla z misky ani při otočení dnem vzhůru.
Tož uvítam jakoukoliv radu, nebo pokud má někdo fotky či video z tohoto konkretního kávovaru, sem s ním.
Hodlám tuto metu pokořit 8-) Ale bez mlýnku to asi fakt nepůjde, protože i když jsem si koupil kávu a nechal si ji umlýt na presso, výsledek byl stále stejný - tedy žádny.
Taky moc díky za úpravu fotek a videa, určitě to spoustě lidí ušetří dost času.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od primacafe »

Sám jste to napsal "...při spravném použití....." . Asi je to zde na fóru málo zřejmé, že to záleží na velkém množství okolností. Bylo by vhodné je zopakovat, popř. umístit někde hodně dopředu a samostatně. Sám bych to už asi nenašel.
záleží na:
1. hrubosti mletí
2. kvalitě kávy (ať už co do použité suroviny, tak do kvality pražení)
3. čerstvosti kávy od doby vypražení
4. čerstvosti kávy od doby namletí
5. vlhkosti kávy, kávových zrn (to je hlavně spojené s mletím)
6. teplotě vody v kávovaru
7. tvaru, velikosti misky (na síle, vrstvě kávy)
8. síle utlačení kávy v misce

uf, doplňte mě někdo.
Ale ani jeden z bodů vás nemusí zase tak děsit. Až na to přijdete, tak uvidíte že to tak velká věda zase není.

Určité nepřesnosti v hrubosti mletí kávy se dají do určité míry korigovat množstvím kávy v misce.

Problém bych hledal v kávě a hrubosti mletí. Zatím asi nikde jinde.

Podívejte se tady, také první pokusy s novým kávovarem a výsledek velmi dobrý.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
mik114
Příspěvky: 20
Registrován: stř 07. led 2009 12:35:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od mik114 »

jj, tato fakta jsem tu našel a věřím, že jsou pravdivá. Otázkou ovšem je, jak toto vše může ovlivnit normální smrtelník, který nemá doma laboratoř. Koukám, že jste přítelem této značky a tak možná ješte otázečka. Kolik gramů, lžiček nebo podobně dáváte do single misky ? Mám pocit, že dosahuji vyšší intenzity chuti, nicméně za cenu podle mě nadbytečného množství kávy. Ovšem pěna zatím žádná. Případně ještě, máte zkušenost s nějakou konkrétní kávou ? Klidně si ji u Vás objednám, ale na začátek bych rád něco levnějšího. A určitě bych rád mletou, mlýnek zatím nemám.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od primacafe »

Množství záleží na misce, musí v ní být tolik kolik do ní patří. A záleží na misce, já mám misku která pojme mezi 8 až 10g. Jsou taky misky na sotva 7g a taky třeba na 12g i víc. Mluvím o jednoporcových miskách.
Bylo by dobré opustit pocit toho, že do misky dáváte zbytečně moc kávy. Platí to co jsem už napsal. Musí v ní být tolik kávy aby byla plná. Moc kávy neutáhnete páku do hlavy, málo kávy - káva bude na povrchu rozbředlá.
Kávu si můžete objednat jakou chcete, pro začátek bych se přiklonil ke směsi, asi PRIMA Standard.
Namlet ji není problém, trochu horší už bude trefit se mletím do vašeho kávovaru.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Visna »

ahoj vsetkym,
tiez mam tuto istu masinu a taktiez sa mi crema nedari, maximum je asi tak 2 mm, je husta, tmava, dobre drzi, ale je jej malo :( je to s kavou cerstvo pomletou v predajni Cafe del Plaza, ale ako stara je kava od vyprazenia to neviem, ked som pytal najcersvejsiu, aku maju, tak kukali jak puci, ze vsetkú kavu maju cerstvu, takze asi tak
inak davku kavy, utlacenie (suchy puk s otlacenym srobom ) a cas ( 25s = 25-30ml )mam myslim dobre, tak neviem, preco to nejde
este ma napada, ze mame dost vapennatu vodu, tak ci nebude lepsie skusit to s nejakou makkou kupovanou
inak ta illy v plechovke, ako tu uz niekto spominal je fakt kysely humus
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od David »

Tenká crema= starý kafe, dlouho pomletý. Pokud za 30 sec nateče 30 ml.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Visna »

tak neviem, mne ju zomleli rovno na predajni a este v ten den som ju robil, ale bohvie kolko im tam stala
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Color

Příspěvek od hnup »

mik114 píše:hrneček má 170ml.
Espresso by malo mať objem cca. 30ml. Skús si zohnať nejaké sklo, vyznač si na ňom ten objem, potom uvidíš, ako rýchlo Ti to tečie.
mik114 píše:...kdyby výrobce přibalil ke každému kávovaru balení kávy, u kterého má jistotu, že při spravném použití bude ten správný výsledek.
Vyskúšaj PODy. Ak si dobre spomínam, tak tie od Gaggie tiekli ešte v celkom únosnej miere (o chuti sa nevyjadrujem).
S mletou kávou bude vždy problém, to by si musel mať pribalenú aj presnú váhu, momentový tamper... A po otvorení balíčka s kávou by to aj tak (ak vôbec) fungovalo len pár hodín. Navyše mletie do single a double je tiež rozdielne...
mik114 píše:Ale rozhodně se mi nepodařilo to co na videu zde na fóru, kdy mu káva navypadla z misky ani při otočení dnem vzhůru...
Ale bez mlýnku to asi fakt nepůjde...
Myslím, že všetko podstatné si zhrnul v tej poslednej vete, to je odpoveď na všetky Tvoje otázky :-)

Naozaj, na skôr mletú kávu (z obchodu, kaviarne) jedine créma bazmek, inak to nebude fungovať vôbec (s bazmekom aspon trochu).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zizass »

Visna: Ahoj,já mám teďka taky novou Gaggiu a proto testuji,já zatím s mletou (čekám na mlýnek) a výsledky s kávou Gaggia( asi bude čerstvá ,datum spotřeby je uveden do 3/2011) jsou velmi dobré,testuji bez Crema perfetta.Má to hustou ,hnědou pěnu a pro mně výbornou chuť.

Dnes jsem si od kolegyně z práce zapůjčil ml.kávu Illy z plechovky a výsledek mně zklamal,pěna světlá ,řídká,slabá výška a chuť?--kyselá nebyla,ale sladil jsem :P
Takže to chce investovat do dobré kávy a mlýnku.
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Visna »

na mlyncek uz setrim :)
ale myslel som si, ze ked mi pomelu kavu v obchode bude cerstva, no ako to vyzera, nemusi tomu tak byt
len kde potom kupit cerstvu :(
Uživatelský avatar
Domino
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 29. říj 2009 17:06:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Domino »

Pár detailů...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Domino
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 29. říj 2009 17:06:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Domino »

A ještě pár věcí.
- uchycení páky je s plastovým sedlem, takže není kontakt kov-kov a páka se nahřívá poměrně dost dlouho.
- vlastně všechno co nemusí být z kovu je z plastu
- protože mám pocit, že z nejlevnějšího kávovaru ETA 3180 alias Ariette 1377 (při použití stejné kávy a sítka) teče lepší káva, zajímalo mě jak je to s termostatem - je jasné, že to může být i něčím jiným, ale zvědavost zvítězila. Výsledku jsem se nedobral, každopádně jsou z toho alespoň dvě fotky. Termostaty jsou Asahi US-622, bohužel další značení, ze kterého by byla jasná spínací teplota, není vidět.
Pokud by se chtěl někdo pustit dál, rozborka je jednoduchá. Vytáhnout knoflík páry, odšroubovat prostřední vrut pod nádržkou vody. Mezi odkládacím prostorem a stříbrným deklíkem jsou vidět dvě štěrbiny - pomocí tenkého šroubováku nebo nože trošku zatlačit a oddělat stříbrný deklík. Opatrně odcvaknout tlačítka. Odšroubovat dva vruty po stranách a je to. K čerpadlu jsem se už nepouštěl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Gaggia Espresso Pure

Příspěvek od Zizass »

Bojler...nerez???
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“