Gaggia Evolution

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

V podstatě backflush u Gaggie Evolution nemá smysl, protože je v hlavě kávovaru zpětný ventil, přes který čistící prostředek neprojde.
Taky je potřeba k takovému čistění přistupovat dost obezřetně, protože Evolution má disk sprchy z hliníku a případný čistící prostředek by mohl s hliníkovým diskem sprchy reagovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jaydoo
Příspěvky: 25
Registrován: ned 08. zář 2013 22:37:39
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od jaydoo »

Menil som na Evolutione tesnenie, stare som vytiahol, odmeral a malo 9mm. tak som dal tiež 9mm, ale paka ked ju nasadim, tak sa zachytí len na kusku. Ale tak to polo približne aj pôvodne. Kam ma ist páka, tak aby bola kolmo ?
Vymenil som teraz za 8,5 mm tesnenia a je kolmo.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od ian »

Nechcete Gaggii? Pořiďte si Beko :grin:

Kód: Vybrat vše

http://farm9.staticflickr.com/8077/8276828331_4457b10924_c.jpg
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
schelmy
Příspěvky: 5
Registrován: pon 11. kvě 2015 9:50:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od schelmy »

Tak na začiatok pochvala za super fórum, kopec užitočných informácii.

Kávu som donedávna ani nejak neregistroval, no začína mi chutiť stále viac a viac. Fascinuje ma najmä to, že aj ten najmenší detail cítiť v konečnom výsledku. (zatiaľ bez skúsenosti)

Doma máme nejaký ten no name espresso home made 2in1 maker alebo ako to nazvať :grin: Spraví to kávu s krásnou penou. Doteraz som so myslel, že to je tá "crema", ktorú výrobcu sľubuje na obaloch kávy.
V práci De'Longhi EC 190 CD, ktorý je +- rovnaký.

Rozhodol som sa teda, že si zadovážim mašinku, ktorá mi naozajstnú cremu pripaviť dokáže. Aj keď ako si tak čítam, nezáleží to len od toho. Ale pekne poporiadku. Po prečítaní recenzií sa rozhodujem medzi Gaggia Classic (ak zoženiem staršiu verziu) a Gaggia Evolution. Nie je mi tak celkom jasné, aké su rozdiely medzi týmito dvoma kávovarmi. Zaujímalo by ma teda, aké sú výhody drahšej Classicy a pod. Chcem sa zmestiť do cca 300 eur, tak ak by ste odporúčili aj niečo iné, kľudne môžete. Na začiatok chcem mať jasno v tomto a potom budem riesiť mlynček. A ešte k miskám, čo je zlé na pretlakovaných, ktoré dodáva výrobca? Aký to má vplyv na výsledný efekt? Neviem, či tomu rozumiem dobre.

Na začiatok vďaka za každý koment.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Gaggia Evolution je plastová a nemá na hlavě elektroventil (Classic má). Místo toho má v hlavě ventilek s pružinkou. Není to to samé, ale funguje to a výsledek (espresso) je prakticky stejný.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pm74
Příspěvky: 45
Registrován: pon 05. říj 2015 11:48:09
bydliště: praha 4
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF, Mazzer Mini

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pm74 »

Ahoj, resim nasledujici priznaky: v pripade hodne jemneho mleti se zvuk cerpadla zacne tisit az temer zmlkne (cerpadlo se zrejme zastavi?). Kavu v tom pripade samozrejme neprotlaci, nebo jen kapky. Mam jeste classic a tam je zvuk/beh cerpadla temer konstatni i kdyz netrefim jemnost a kava jen kape. Evo je druhy "prazdninovy" kavovar, takze zkusenosti neni tolik. Ma nekdo predstavu, co je pricinou ? Napadl mne ucpany pretlakovy ventil u cerpadla, nebo?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od j.bill »

Nezapomeň, že Classic má 3cestný el. ventil a Evolution zpětný ventil s pružinou. Jsou to rozdíly v konstrukci a chování. Může to být tím. Vyzkoušet bys to mohl tak, že na pokus vyjmeš z hlavy Evolution tento zpětný ventil a pak zkusíš extrakci na té jemné kávě. Mělo by se to chovat podobně jako Classic. Ventil uzavírá hlavu, aby nekapala voda...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
pm74
Příspěvky: 45
Registrován: pon 05. říj 2015 11:48:09
bydliště: praha 4
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF, Mazzer Mini

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pm74 »

O ventilu samozrejme vim, ale proc by mel mit vliv na chovani cerpadla? Jen otvira/zavira cesty voda/para. Ta pruzinka se spuntem dela to same. Moje teorie: kdyz na classicu zkousim extrahovat prilis jemne namletou kavu, kava netece, ale cerpadlo bezi a zvuk je plus minus stejny. Kavovar je na vytoku uzavren (kavou) a pravdepodobne upousti tlak pretlakovym ventilem a proto se zvuk nemeni. U evo pri jemnem mleti kava taky netece, ale cerpadlo postupne ztichne. Vytok je opet uzavren kavou - stejne jako u classicu. Pokud ale nefunguje pretlakovy ventil, narustajici tlak vody cerpadlo zastavi.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od j.bill »

Pak by to mohlo být rozdílným nastavením otevíracího tlaku OPV ventilů. U Evolutionu musí čerpadlo ještě přetlačovat pružinu toho ventilu v hlavě, to u Classicu nemusí. Jestli máš nějaké pochybnosti o tlaku, není nic jednoduššího, jak to změřit tlakoměrem na páce.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Pisky
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 03. kvě 2012 11:32:52
bydliště: Praha
kávovar: Expobar Brewtus IV-R
mlýnek: Demoka GR-0203

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Pisky »

To ztichnutí pozoruju taky a řekl bych že se nejedná o vadu, ale vlastnost.
Čerpadlo tichne, ale otáčky má stále téměř stejný(dle poslechu) - tichne protože neprotlačí žádnou vodu a voda v něm téměř stojí(ve skutečnosti se trochu voda začne vracet tou druhou hadičkou do zdrojové vody přes přetlakový ventil). Konkrétní důsledek toho po mě nechtěj, ale dělají to i jiná čerpadla(třeba zahradní), tak mě to nějak nevzrušuje. ;-)
A Classic to nedělá asi právě kvůli tomu, že má ventil bezpečnostní i trojcestný a tak dovoluje větší průtok při překročení hraničního tlaku. Taky to může bejt jen nastavením toho přetlakovýho ventilu na jinej tlak a s tím trojcestným ventilem to nemusí mít nic společného.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od dslecinka »

je to přesně jak píše pm74.
mimochodem vibračním čerpadlům nedělá vůbec dobře když jsou zapnutá a nemohou protlačit žádnou vodu. OPV by měl být nastaven alespoň 1 bar pod maximální tlak, který je čerpadlo schopné vyvinout (u EX/EP5 je to 15 bar a rozumné nastavení OPV je 12-13 bar), aby i při úplně ucpaném výstupu z hlavy čerpadlem procházela voda (přes OPV). ztichnutí čerpadla je stoprocentní signalizací toho, že jím neprochází žádná voda.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

dslecinka píše:....vibračním čerpadlům nedělá vůbec dobře když jsou zapnutá a nemohou protlačit žádnou vodu. ...............
Přece tady nebudeme šířit další nesmysl. Už se zde o tom psalo a né jednou. Že by byla nějaká nová konstrukce vibračních čerpadel?
Vibračnímu čerpadlu vadí když jede delší dobu bez vody. Pokud je zaplavené vodou, tak mu chod bez průtoku nevadí. Samozřejmě né hodinu provozu bez průtoku a i v tomto případě hrozí jen přehřátí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od pelo »

Tady jsem rozepsal mou úpravu tlaku na Evolution, snad se to někomu hodí:

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 150&t=4114
Uživatelský avatar
marieka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 14. říj 2017 23:46:31
bydliště: Kladno
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: La San Marco

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od marieka »

Můžu se zeptat, kde jste koupili nepřetlakové misky na Evolution? Mám už dvoje a ani jedny nepasují :(
P.S. diskuze jsem procházela, ale odkazy už nejsou aktivní...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

v jakém smyslu nepasují.
Třeba tady: https://www.kavovary-doplnky.cz/p/184/miska-standart
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
marieka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 14. říj 2017 23:46:31
bydliště: Kladno
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: La San Marco

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od marieka »

Děkuji, tak už jsem sehnala, není to ideál, ale jde to. A mám pořádný tamper a čerstvě pražené kafe a je to skvělé!!! :)
Uživatelský avatar
marieka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 14. říj 2017 23:46:31
bydliště: Kladno
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: La San Marco

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od marieka »

Tak už to není skvělé. Kávovar přestal pouštět vodu a v servisu mi řekli, že to nejde opravit (neřekli mi, co konkrétně tam je rozbité) Je to možné? Já ho kupovala podle recenzí tady s tím, že se na něm právě nemá co rozbít... :(
Uživatelský avatar
Veronika8
Příspěvky: 2
Registrován: ned 18. lis 2018 18:43:21
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Veronika8 »

Stejná zkušenost, ale po 4letém intenzivním používání a koupeno zde, kdy bylo už 2 roky v provozu. Asi má nárok na odchod do důchodu, ale před měsícem přestalo čerpadlo nasávat vodu. Aktuálně zvažuji zda s tím jít do servisu.
V Ostravě, kde žiju, prozatím špatná zkušenost, naposledy při špatném průtoku i po odvápnění mi za 1500,- v autorizovaném servisu vyměnili akorát sítko a znovu odvápnili a to jsem na něj čekala 2 měsíce, protože mi několikrát řekli, že problém je složitější a čekají na náhradní díly :)
Nerada bych ho odstavila, je to ještě původní italská výroba.

Nemá někdo podobnou zkušenost? Poradíte zda to má cenu? Díky!
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Effe »

A jak se ta pumpa projevuje ? Vrčí a nesaje vodu nebo se ani nepohne tzn. není slyšet ? V Ostravě není nijak zvlášť tvrdá voda , tedy ve většině částí . Že se pumpa ucpe vodním kamenem se stane spíše , když kávovar delší dobu nepracuje než když je v provozu . Ale pokud je to pumpou , neměla by to být složitá oprava .Některé jdou rozebrat a vyčistit a nová odhaduju tak 600 Kč . Poradí si s tím i nějaký kutil .
Uživatelský avatar
Veronika8
Příspěvky: 2
Registrován: ned 18. lis 2018 18:43:21
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Hario Skerton

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Veronika8 »

Trochu pozdě, ale přece, odpovídám :-) Ano vrčí, čerpadlo se snaží pracovat, ale vodu nesaje. Žiju v centru a tady právě máme problémy s tvrdou vodou způsobené starými rozvody. Přítel kávovar rozmontoval, ale nedostal se k čerpadlu, chybělo mu vhodné nářadí (mám doma jen základní výbavu a lá Ikea). :grin: Dnes jsem na fóru Nabízím viděla Evolution na náhradní díly se stejným problémem. Ještě zkusím oslovit jiného "kutila", než udělám podobnou nabídku :-) Díky za reakci!
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“