Gaggia Evolution

pákové kávovary Gaggia
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

Tak každému se asi líbí něco jiného.. Mě se nejvíc líbí červený color, ale jdu do evolution, pokud se něco nepodělá. Nejsem ženská, abych si vybíral věci podle designu... :pardon: kor u tohoto... Ale furt je pěknější než dolce gusto, nebo jiné skvosty..
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

evolution je kávovar na kterém se dá stavět příprava slušného espressa
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

to doufam ;) ... i když púvodně jsem chtěl levnější (delonghi ec 330), ale naštěstí si budu moct dovolit evo... Doufám, že neskončím, jako jiné slibotechny a nezapomenu se podělit se svými zkušenostmi, až ho budeme mít. Hodlám napsat i svůj postoj k těm levnějším strojům, protože jsem měl možnost s několika kávu udělat a tak se těším, až vyzkouším gaggi a porovnám. Trošku mě mrzí, že spousta uživatelů tady ty levnější (nemyslím ty úplně levné čínské napodobeniny z lidlu) zatracuje i jako "mezikrok" k pořádné mašině. Někdy mi to přijde jako vytahování se, nebo posměch. :cry:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od hnup »

Nie je to ani vyťahovanie sa ani posmech, ale skúsenosť. Jednoducho nedá sa porovnať...
Ale pre istotu pripomeniem - k espressu treba aj použiteľný mlynček a hlavne KÁVU.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

gutan píše:......... Někdy mi to přijde jako vytahování se, nebo posměch. :cry:
v žádném případě. Je to myšleno upřímně a ve snaze ušetřit začínajícím peníze. Velká většina si něčím podobným prošla a to v začátcích tohoto fora (v této podobě je tady forum od ledna 2008), kdy Evolution bylo někde v jejich nedohlednu a kávovar který byl tehdy v zorném poli začínajích, byl Rowenta Adagio nebo Rowenta Prelude. Většinou (asi všichni) dost rychle procitli (některým to vydrželo dýl než kávovar odešel) a dnes dobře vědí o čem píšou.

Někdo mě trochu předešel. Ale to je tím že tady prší, přímo lije a jde jeden blesk za druhým a občas mě vypadne internet.

Jo to je důležitá připomínka. Mlýnek a KÁVU (to může připomínat každý jiný, odemě se to nesluší)
Naposledy upravil(a) primacafe dne pon 06. srp 2012 22:11:51, celkem upraveno 2 x.
Důvod: jo hňup, tak to je OK
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

tak mlýnek samozřejmě ten nejlevnější nožový z číny a kafe standart sněs jihlavanka :-).. přeci je to poctivá káva... :tany: :pardon:

Mlýnek mám ruční LODOS s mlecím kameny a kávu si kupuji jak kdy, jak kde, ale poslední dobou chodím do pražírny na Veveří v Brně a dívám se po dalších možnostech, vyzkouším i kávu odtud, ale rád si ke kávě alespoň přivoním, když si ji vybírám. Dřív jsem brával Lavazzu, ale nedá se to srovnat s čerstvě upraženou a namletou.

A zkušenosti jsou cenné, ale někdo si koupí levnější stroj a zůstane u něj, protože mu to stačí a někdo zjistí, že ne, tak jde dál. Ale jak tu padlo mnohokrát, i když to není to pravé espresso, tak je to pořád mnohdy pitelnější, něž to, co vydávají za kafe v mnohých kavárnách. To je i můj názor.

Kaváren, které bych nazval kavárnou znám inu pomalu.. Nejlepší kafe, jaké jsem kdy pil mi udělali v BARU (ne kavarně) Rotor v Brně a od jedné šikovné baristky v tom pojízdném vozíku co jezdí po Brně. (KofiKofi) Pak je pár podniků, kde mají dobré kafe, ale celkem je to asi 10% podniků, co jsem mohl navštívit.
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

Zdravím,

tak jsme si s přítelkyní vyzvedli nového miláčka- Gaggia evo.

Zpracování, i když je plastové, tak bych v tom neviděl takový problém. I když kov je kov..

Zkoušeli jsme nejdříve zbyteček kávy, co jsem si koupil v pražírně v Brně na Kounicově.
Namleli jsme ji na LODOSu, a jednou se nám podařilo dosáhnout i výsledku cca 25 ml za 25s. Nicméně chuť pokulhává. Kyselá je jak šťovík.

Samozřejmě je to chyba přípravy. Asi mletí a upěchování. Zkusili jsme koupit už namletou v tchibu na espreso. (i když osobně k nim moc důvěru nemám, ale za zkoušku nic nedám...kromě 45,-)

Teď nám káva pokaždé tekla moc rychle, nebyla sice tak kyselá, ale pořád to nebylo ono, zkoušel jsem i odpouštět vodu před extrakcí, ale gaggia se nahřála ještě než jsem tam stačil dát páku.

Problém je odhadnout množství kávy. Odměrka, co k tomu je, když je plná tak to na 1 porci určitě nebude- sítko je skoro prázdné. Když naplním sítko po okraj a stlačím, tak to zase ani nenasadím.

Mletí je též asi problém. Ale nenapadá mě pak už kromě teploty, co by mohlo způsobovat kyselost. Musím prolézt forum.
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Lukin »

Kyselost může udělat hodně vysoká teplota, nebo samotná káva podle jejího upražení.
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

Ano, vysoká teplota a upražení taky, ale potom nechápu, proč by Gaggia cpala do svých strojů termostaty, které si musí uživatelé měnit, aby si udělali kávu. Prostě nějaký důvod tam mít musí, jinak je Gaggia zmetek, což není.

100% je to moje nezkušenost. Jinak by tady nikdo Gaggiu nekupoval, kdyby neuměla udělat dobré kafe.

Ještě zkusím extrakci s nenahřátým strojem.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

gutan píše:......Nicméně chuť pokulhává. Kyselá je jak šťovík. Samozřejmě je to chyba přípravy. Asi mletí a upěchování........
nebuďte tak sebekritický, na 100% vás můžu ujistit, že to není chyba přípravy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
starý
Příspěvky: 46
Registrován: úte 12. kvě 2009 22:11:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od starý »

Je to chyba, nákupu kávy.
Uživatelský avatar
matkis
Příspěvky: 27
Registrován: sob 10. pro 2011 9:41:26
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od matkis »

gutan píše:Ano, vysoká teplota a upražení taky, ale potom nechápu, proč by Gaggia cpala do svých strojů termostaty, které si musí uživatelé měnit, aby si udělali kávu. Prostě nějaký důvod tam mít musí, jinak je Gaggia zmetek, což není.
Nad tym som tiez uvazoval. Myslim si, ze je to pomerne jednoduchy dovod. Je lepsie dat termostat s vyssou teplotou, ktora sa da regulovat vypustenim vody, ako dat termostat s nizsou teplotou a ak nahodou bude treba teplejsiu vodu uz sa s tym neda nic robit. Je viacej moznosti s vyssou teplotou.
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

starý píše:Je to chyba, nákupu kávy.
tím myslíte tchibo, nebo tu z veveří? tu z tchiba jsem chtěl jen vyzkoušet, jak bude umletá a chutnat, když mi ji oni namelou na espresso. Nečekal jsem vůbec nic.
primacafe píše:nebuďte tak sebekritický, na 100% vás můžu ujistit, že to není chyba přípravy.
Čím tedy? respektive co všechno ovlivňuje to, že je káva kyselá? Upražení? (ta káva z veveří není rozhodně přepálená, zkusím vaši) Teplota? (pohraju si s odpouštěním a podobně) Upěchování? Mletí?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Hlavně upražení a může i teplota vody, s tím jsem se setkal zatím jen jednou u profi kávovaru.
Kávy vyzkoušejte, uvidíte. Pak hlavně napište čím to bylo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Lukin »

matkis píše:Nad tym som tiez uvazoval. Myslim si, ze je to pomerne jednoduchy dovod. Je lepsie dat termostat s vyssou teplotou, ktora sa da regulovat vypustenim vody, ako dat termostat s nizsou teplotou a ak nahodou bude treba teplejsiu vodu uz sa s tym neda nic robit. Je viacej moznosti s vyssou teplotou.
Přesně tak. Já měl na evolutionu původní termostat, vždycky jsem odpustil vodu do dvou hrnků, upěchoval kafe, počkal až se kávovar dohřeje a pak pustil extrakci (dvojitá miska).
Když jsem tam měl chvíli slabší termostat, dalo se udělat dobrý kafe bez vypouštění vody, ale člověk pak musel čekat delší dobu, než se kávovar odpadním teplem znovu prohřál. Kdybych měl udělat víc káv najednou, ty poslední už bych fakt pít nechtěl :)
U mě teda vede ten origo termostat. Horší už to je třeba se středně praženými arabicami, kde si to chce s teplotou trochu pohrát, tam se už hodí PID nebo tak něco.
Čím tedy? respektive co všechno ovlivňuje to, že je káva kyselá? Upražení? (ta káva z veveří není rozhodně přepálená, zkusím vaši) Teplota? (pohraju si s odpouštěním a podobně) Upěchování? Mletí?
Jo, kyselost kávy je dána hlavně upražením. Čím tmavší, tím míň kyselejší a víc "čokoládovější". Taková káva se snad pak ani kyselá udělat nedá :)
Pokud je ale káva třeba středně nebo lehce pražená arabica, už tam má dost vliv i teplota a správná extrakce. Když teče pomalu, je silná a brutálně kyselá.
Když si koupíš kávu tady z primacafe, která je pražena trochu tmavěji, určitě neuděláš chybu!
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

Hm... hlavně upražení. Dobře, takže konkrétně z PC byste mi doporučili? Nějakou, se kterou konkrétně jste měli dobré výsledky.

Teplota to asi nebude. Zkoušel jsem to dělat i hned po nahřátí i třeba po tom, co jsem odpustil a zhasla kontrolka nahřátí. Stroj jsem vypl, nasadil páku a hned spustil čepadlo- taky kyselé.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Kterou? Máte možnost se podívat zde na foru, kde se ke kávám vyjadřují přímo zákazníci. Nebo do nabídky obchodu, kde je dělení i podle kyselosti (zatím ne všech káv).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
gutan
Příspěvky: 24
Registrován: sob 04. srp 2012 14:46:25
bydliště: Luhačovice
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od gutan »

Co třeba PC presso?

a ještě jedna věc. I když o nich bylo řečeno spousta.. přetlaková miska může způsobit kyselost?
Uživatelský avatar
Lukin
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pát 09. led 2009 22:08:37
bydliště: Přerov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od Lukin »

PC presso je dobrá volba. Klidně zkus třeba i Brazílii.
S přetlakovými miskami zkušenost nemám, ale vadit by neměly.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Evolution

Příspěvek od primacafe »

Může být.
O tom, že by to dělala miska pochybuju.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „GAGGIA“