ETA ARTISTA 4181 90000

Domácí pákové kávovary ETA
Pravidla fóra
* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
honzadub
Příspěvky: 2
Registrován: ned 19. říj 2014 22:33:02
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od honzadub »

Zdravím vás, zaregistrovali jste již, že ETA vydala nový kávovar ETA ARTISTA. Dle specifikace to vypadá na kvalitní stroj. Nemá někdo zkušenosti nebo nějaký názor? Přemýšlím o zakoupení.
Píšou, že má automatický PID. To znamená, že je již nastaven na odpovídající teplotu vody nebo je nutné ho nastavit časem?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od Knightey- »

Podle čeho se pozná to, že jde o kvalitní stroj?
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Fidas
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 08. pro 2019 0:39:15
bydliště: Pardubice
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, pákový tamper Macap

Re: ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od Fidas »

Přeci to množství výbavy a 20 barů, to je panečku tlak! :-) Nicméně i překvapení v dobrém smyslu se může stát ...
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od danst »

Přístroj obdobné kvality výsledku se dá pořídit za cca 3 tisíce (De longhi). Tady je navíc nějaké dávkování vody, třícestný ventil, údajně prof. 58 páka (zda akceptuje profi misky ?) , tlakoměr ( k čemu vlastně?). PID nahrazuje termostat , nastavovat na něm nic nejde.
Stojí to za 10 tisíc ?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od primacafe »

Nějak mě to připomíná Catler
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od Mikymoto »

Přesný - design je jak přes kopírák Catler/Sage. Nedivil bych se, kdyby to sjíždělo ze stejný linky v Číně.
Každopádně Eta jako etalon kvality už dávno není i když na to mnozí ještě nepřišli. Eta zlikvidovala výrobu ve Hlinsku tuším v roce 2012 a údajně něco ještě mastí v Miloticích, zbytek valí od šikmooček.
Poslední nákupy a následné problémy v rámci rodiny mne přesvědčili, že Eta mi do baráku nesmí. Smutný konec dříve slušné značky.
Uživatelský avatar
xtmotoman
Příspěvky: 2
Registrován: pon 11. led 2021 13:02:23
bydliště: Plzeňský kraj
kávovar: Rancilio Silvia, AeroPress, V60, moka express, džezva
mlýnek: Eureka Mignon Manuale, Porlex Tall

Re: ETA ARTISTA 4181 90000

Příspěvek od xtmotoman »

Ahoj,
chtěl bych se z pohledu začátečníka podělit o zkušenost s tímto kávovarem. Všiml jsem si, že ho párkrát někdo zmiňoval.
Kupoval jsem ho v lednu, kdy se slevou přes zaměstnavatele vyšel na 6600.

Zpracování - Za tu cenu ok, většina opláštění je kov se záhadnou povrchovou úpravou, co se ráda poškrábe. Páka opravdu 58 mm, profi sítka jsem nezkoušel, ale nevidím důvod, proč by nepasovaly. Má 3 "pacičky", někde jsem dokonce našel nahou páku, co by měla pasovat. Je docela těžká, takže na první dojem působí dobře. Pokud dáte šálky na vyhřívanou plochu, při běhu čerpadla dost drnčí. Tlačítka působí asi jako ty na Sage.

Funkce - Kávovar je klasický thermoblok. Má volumetriku, návod tvrdí, že je přednastaven na 30/60 ml, nicméně podle váhy to bylo 35/74 g. Ale mělo by to jít přenastavit - nezkoušel jsem.
Tlakoměr je spíše pro zlost, neboť ukazuje, jak mizerně kávovar pracuje s tlakem. Jediné, co reguluje tlak, je hrubost mletí. Takže aby se tlak udržel v nějaké normální mezi, musel jsem mlít hruběji, než je zvykem (v té době jsem ještě mlel na Porlexu). Takže výsledek chutná podextrahovaně (tehdy jsem si ještě myslel, že ok). Vyzkoušel jsem pouze nepřetlakové misky. Pokud se mele na jemno, kávovar vyvíjí větší tlak, čímž ale více stlačí puk, který má zase vyšší odpor - jakási smyčka s pozitivní zpětnou vazbou. Kávovaru tedy žalostně chybí OPV.
Nádobka na vodu má adaptér, kam jdou rovnou vkládat oválné filtry typu Brita/BWT apod. - docela fajn nápad.
Tryska je klasická bez jakýchkoli nástavců, má jednu díru, nicméně mě překvapil její malý výkon - to byl tehdy hlavní důvod mé nespokojenosti. Po šlehání mléka se kávovar sám ochladí odpuštěním do odkapávače.

Na závěr - Rozhodl jsem se zkusit tento kávovar po přečtení recenze od jedné české pražírny, která ho údajně prý používá i při kávových kurzech. Při ceně 6600 vypadal docela lákavě, ale štval mě malý výkon páry. Netuším, jestli bylo něco špatně s mým kusem, nebo je to vlastnost, kávovar jsem proto do 14 dnů vrátil. Mezitím trochu stouply ceny, začínají kolem 8tis. Dokonce jsem viděl i verzi s vestavným mlýnkem ETA Artista PRO 5181 90000, která stojí neskutečných 15tis (!).
Jak jsem psal výše, kávoval jsem vrátil (díhy bohu) kvůli slabé páře. Až později jsem jsem zjistil, že špatně toho bylo mnohem více. Hodně jsem pátral tady na fóru a řešil, co jiného pořídit. Dost jsem přemýšlel o Oscaru 2 kvůli výhodám HX. Nakonec jsme ale pořídili od BC černou Silvii s Eurekou Mignon Manuale a s obojím naprostá spokojenost, radost připravovat kávu :-) Síla páry u Silvie je zcela na jiné úrovni (poprvé jsem se jí úplně lekl :-D ), stejně tak chuť espressa.

Díky, pokud jste dočetli až sem!

Martin

PS: Našel jsem tady na fóru našel odkaz na video Jamese Hoffmanna, kde testuje kávovar z Aldi - je opravdu podezřele podobný verzi ETA Artista PRO 5181 90000 s mlýnkem. Posuďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=tuFQbiIVUkw
Odpovědět

Zpět na „ETA“