CATLER ES 8012

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: ES 8012

Příspěvek od Redmann »

Skús si trošku preštudovať viac fórum, je to tu spomínané veľa krát.
- pretlakové misky
- nastavenie mlynčeku
Uživatelský avatar
hephaestus
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26. lis 2013 20:31:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od hephaestus »

dakujem. mam ho 2. den a skusam rozne nastavenia. zatial nie som zbehly, napr. ten idealny cas som nevedel ze sa rata od okamihu stlacenia gombiku. este raz vdaka.
Uživatelský avatar
hephaestus
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26. lis 2013 20:31:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od hephaestus »

zatiaľ sa mi nedarí pripraviť presso také, akú by som mal predstavu a to som minul riadne vela kávy.
neviem do akej miery sa na výslednom čase ( okolo 15 sekúnd od stlačenia) a takmer žiadnej cremy podieľa káva ( tchibo milano style ) káva vyteká pomaly, čierna a skoro bez peny. zaujímavé, že iné to je pri miske pre 2 pressá. tam je crema viac viditeľná.
dnes pôjdem pre kávu do julius meinl pražiarne v bratislave - robím dobre?
použil som na vaše rady single wall misku.... a preto aj množstvo kávy regulujem čudlíkom mimo ukazovateľa pre "dual wall"
vzhľadom na to, že espresso bolo kupované cez e-shop, potrebujem čo najskôr zistiť čo stroj dokáže a či si ho nechať.
nechcem byť žiadny vychcálek čo vracia tovar, ale zasa bola to pre mňa riadna investícia ( aj ked na splátky...co uz) preto sem občas napíšem s prosbou o rýchlu radu, teda ako spoznať či je chyba v postupe a teda vo mne alebo stroji.
som uplny začiatočník. dakujem.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: ES 8012

Příspěvek od David »

Prosimtě, projdi si tu nejdřív informace o tom, co je to espresso a jak se připravuje. Pak se ptej.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: ES 8012

Příspěvek od Redmann »

Káva je zásadná, keď káva nie je čerstvá, crema bude minimálna. Tchibo je (podľa mňa) jedna z tých najhorších možností, akú zvoliť. Obávam sa, že Július Meinl bude podobné. Treba zohnať čerstvú kávu z pražiarne. Nemáš v profile napísané odkiaľ si, neviem poradiť, kde kúpiť.

Keď budeš mať čerstvú kávu, potrebuješ zladiť množstvo kávy, hrubosť mletia a silu utlačenia kávy tak, aby ti pribl. za 25 sekúnd natieklo 25-35 ml espressa.

Nájdi si 1-2 hodinky čas, prípadne jeden večer :-) , a naozaj si prečítaj fórum, dozvieš sa zásadné veci o príprave kávy.
Uživatelský avatar
hephaestus
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26. lis 2013 20:31:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od hephaestus »

David píše:Prosimtě, projdi si tu nejdřív informace o tom, co je to espresso a jak se připravuje. Pak se ptej.
ano snažím sa to prejsť. myslím, že tých možností ako pripraviť espresso nie je zase tak vela, kedže má presne definované parametre. to si človek nájde aj vo wikipedii, a takmer nič z toho sa mi nedarí či meliem na hrubo alebo na jemno, či dám kávy 8 alebo 9 gramov, utlačím silno alebo slabšie. myslím, že všetko ostatné je na stroji.
aj v návode je napísané, že má mať konzistenciu medu pri vytekaní, bohatú penu, extrakcia má začať po 4-7 sekundách pri optimálnom tlaku, ktorý sa mi ukazuje na tlakomeri. takisto som pozeral videá na youtube so značkou breville, ktoré by mali byť identické s catlerom. ale úplne chápem, že zrejme to chce prax, len sa mi zdá divné, že po toľkých rôznych nastaveniach sa mi nedarí spraviť aspoň jedno a aspoň na vzhľad "prave presso".

študovať budem samozrejme viac po 7 dňoch od kúpy ......
Uživatelský avatar
hephaestus
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26. lis 2013 20:31:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od hephaestus »

Redmann píše:Káva je zásadná, keď káva nie je čerstvá, crema bude minimálna. Tchibo je (podľa mňa) jedna z tých najhorších možností, akú zvoliť. Obávam sa, že Július Meinl bude podobné. Treba zohnať čerstvú kávu z pražiarne. Nemáš v profile napísané odkiaľ si, neviem poradiť, kde kúpiť.

Keď budeš mať čerstvú kávu, potrebuješ zladiť množstvo kávy, hrubosť mletia a silu utlačenia kávy tak, aby ti pribl. za 25 sekúnd natieklo 25-35 ml espressa.

Nájdi si 1-2 hodinky čas, prípadne jeden večer :-) , a naozaj si prečítaj fórum, dozvieš sa zásadné veci o príprave kávy.

super, dnes vecer zacnem so studiom. pracujem v bratislave a nemám problém v rámci nej navštíviť odporúčané miesto.
k tej tchibo : večer donesiem kávovar, letím do billy kúpiť "kávu" ..... tak preto :grin:
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: ES 8012

Příspěvek od Redmann »

David má pravdu, preto som ti písal už dvakrát to isté.
Tu nájdeš viac konkrétnych informácií ako na wikipédii.
Na tvojom mieste by som začal kávou. A nie je to ani jedna z tých, čo si spomínal.

EDIT: Medzitým si odpísal, takže doplňujem.

Ak dokážeš kávu namlieť na tak jemno, že ju kávovar nepretlačí, tak mlynček funguje (ako kvalitne je druhá vec).
Ak kávovar vrčí a tečie z neho voda aj pod tlakom, je predpoklad, že funguje.
Zbytok je tom, čo som písal vyššie.

Vrhni sa rovno sem
viewforum.php?f=92
a prípadné problémy rieš tam, aby sme prípravou kávy neplnili vlákno o Catleri.
Naposledy upravil(a) Redmann dne stř 27. lis 2013 11:23:08, celkem upraveno 1 x.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: ES 8012

Příspěvek od David »

Hele, když si nakoupíš kafe, který je prakticky vzato starý, tak z něj nikdy na tomhle stroji ideální espresso neuděláš. Ale o tom, jak se dělá presso, kde se dělají nejčastější chyby atd. jsou tu fakt jiný kluby.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hephaestus
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26. lis 2013 20:31:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od hephaestus »

rozhodne zmením kávu a budem sa držat rád.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ES 8012

Příspěvek od papun »

Jen technická - já měřím čas délky extrakce od chvíle kdy čerpadlo změní zvuk a voda začne tlačit na kávu. Je to tak dobře?
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: ES 8012

Příspěvek od Redmann »

Ja od stlačenia gombíku.
Uživatelský avatar
trubka
Příspěvky: 3
Registrován: stř 26. lis 2008 13:58:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od trubka »

Zdravím všechny,
před lety jsem si pořídil DeLonghi EC700 a i jsem ho tu trochu recenzoval - káva z něj pitná byla, ale toto je jiný level.

Nejsem kávový fanatik, jen mám rád dobrou kávu a musím říci, že se s tímto udělat dá. Oproti delongi je jsou zde alespoň dvoje sítka (tlaková a obyčejná - u delongi byla jen tlaková)

Za mě mohu tento stroj doporučit - jako hlavní klad musím říci, že má integrovaný mlýnek - kdo má malou kuchyň a měl by v ní mít ještě pořádný mlýnek, tak už se do ní nic jiného nevejde. Bohužel ten integrovaný mlýnek dělá dle mého jedinou vadu na kráse tomuto přístroji a tou je, že pokud necháte nahřívat hrnky nahříváte tím i kávu v zásobníku (to řeším tak, že prostě do zásobníku moc kávy nedávám).

Dále jsem o tomto přístroji slyšel jak se říká z venku huj a uvnitř fuj - z venku sice vše nerez a pěkné, ale uvnitř prý důležité díly z plastu (nemohu posoudit, dovnitř jsem nelezl).

Každopádně kvalita zpracování oproti EC700 někde jinde (tam jsem se při mití sítka i kolikrát pořezal).

Zatím ho mám přes měsíc a naprostá spokojenost.

Na závěr - pokud si chcete dělat jakš takš kávu z mleté a z obchodáku, tak Vám stačí to Delongi. Pokud chcete slušnou kávu, ale nepropadli jste tomu tak, tak Vám bude stačit i toto - no a pokud jste ten nejnáročnější, tak se poohlídněte jinde :)

Popis Catler ES 8012
topný systém Thermoblock
Integrovaný mlýnek na kávu s kovovými mlecími kameny
Ukazatel tlaku
Funkce krátkého předspaření Triple-Prime. pro dokonalou extrakci kávy
Sada nerezových filtrů pro 1 nebo 2 šálky kávy s jednoduchým a dvojitým dnem
Filtry s dvojitým dnem pro začátečníky i baristy
Filtry s jednoduchým dnem pro profesionální baristy
Programovatelné dávkování vody - a) přednastavené dávkování vody, b) možnost vlastního nastavení, c) manuální dávkování vody Kapacita zásobníku na kávová zrna 200 g (až na 25 šálků kávy)
Nastavitelná hrubost mletí kávy
Extrakce kávy při teplotě 96 °C
Funkce .Dry Puck. - elektronický ventil pro odstranění přebytečné vody z kávy napěchované ve filtru po ukončení extrakce
Výroba páry při teplotě nad 121 °C
Automatické vypuštění zbytkové vody z topného systému po použití funkce páry
Světelná kontrolka signalizující potřebu spuštění čisticího procesu
Automatické přepnutí do režimu úspory elektrické energie po 30 min. nečinnosti
Automatické vypnutí po 2 hod. nečinnosti
Praktická vyjímatelná zásuvka pro uložení příslušenství
Příslušenství . nerezová nádobka pro napěnění mléka, odměrka na kávu, integrovaný tamper s možností vyjmutí, čisticí pomůcky
Příkon 1300 W
Vyrobeno ze slitiny ušlechtilých kovů a nerezové oceli
Rozměry (š x h x v): 33,7 x 31 x 36,9 cm
Hmotnost 12.3 kg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: ES 8012

Příspěvek od papun »

Ono tento stroj určitě dokáže vyrobit i to espresso. Ovšem otázka jak jsou výsledky konzistentní. A hlavně je tam špatný poměr cena x výkon. Za ty peníze pořídím Classica i s mlýnekm a vše bude fungl nové a úroveň o kus výš a o to tady jde.

A taky je otázka životnosti. Ale to se tu všechno už probíralo. A to je právě ta druhá stránka mince nad kterou je taky třeba přemýšlet.
Uživatelský avatar
janek
Příspěvky: 44
Registrován: ned 06. led 2013 19:31:53
bydliště: Slaný
kávovar: Rocket Mozzafito Cronometro
mlýnek: Mahlkonig x54

Re: ES 8012

Příspěvek od janek »

Já mam tento stroj skoro 2 roky a nemohu si stěžovat. Samozřejmě že si místo něj dokážu předatavit Rocket Espresso, nebo Bezzeru . . ale hol není, tak dělám s tím co je :P a není to marný
http://youtu.be/m5qLCXfU1XA
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od Fox_25 »

Až bude tento stroj fungovat alespoň 5-10 let s běžnou údržbou bez poruchy tak prosím. Když jsem se koukal po kávovarech tak jsem narazil na nějakého itala který stál 10000, kostru měl z jeklů, obal nerezový plech, bojler 250ml, vibrátor ulka a páku zaměnitelnou s gaggia kávovary. Jednoduchá a velmi spolehlivá konstrukce s přijatelnou cenou. K tomu třeba MDF mlýn Gaggia a jsme na ceně tohoto Catlera. Akorát to byl samozřejmě plně manuální stroj bez elektronických ptákovin.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
broucek47
Příspěvky: 1
Registrován: pát 25. črc 2014 15:02:24
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od broucek47 »

hephaestus píše:
zkoušel jsem u tohoto přístroje nějak ovlivnit dobu průtoku vody a nevím už jak. Jemná/hrubá káva nepomáhá, průměrná doba přípravy ristreta je kolem 14sec.
Btw. jednovýpust catler nedodává, zkusím odkaz na Hraspo
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od morseee1 »

broucek47 píše:
zkoušel jsem u tohoto přístroje nějak ovlivnit dobu průtoku vody a nevím už jak. Jemná/hrubá káva nepomáhá, průměrná doba přípravy ristreta je kolem 14sec.
nejako som si nevsimol, ale aku to ma misku ?? single, double, alebo taku tu univerzalnu s nejakym napenovacom ???
ak to na singli nejde dostat pod 14 sec.. tak bude mozno chyba v mlynceku ....
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: ES 8012

Příspěvek od ondrada »

Pravděpodobně půjde o přetlakovou misku, proto to teče furt stejně ať je namleto jakkoliv. Chce to pořádně plnit misku a jemněji mlet. O hodně jemněji. Jen je riziko, že když bude namleto moc jemně, přetlaková miska se ucpe.

Ale chce to určitě jemnější mletí, a pokud při plný misce Váš mlýnek ani na nejjemnější stupeň nenamele tak, že to poteče dost pomalu, pak je potřeba nastavit nulovou polohu a když ani to nepomůže tak zjistit, co je na mlýnku špatně.
ajfel
Příspěvky: 34
Registrován: úte 30. dub 2013 12:51:52
bydliště: Vysočina
kávovar: Catler, Nespresso
mlýnek: Catler

Re:CATLER ES 8012

Příspěvek od ajfel »

broucek47 píše: zkoušel jsem u tohoto přístroje nějak ovlivnit dobu průtoku vody a nevím už jak. Jemná/hrubá káva nepomáhá, průměrná doba přípravy ristreta je kolem 14sec.
Btw. jednovýpust catler nedodává, zkusím odkaz na Hraspo
Jestliže použijete na ristretto 8-9 g kávy a výsledný nápoj má 15-20 g, tak ve Vámi uváděném čase extrakce nevidím problém - je zhruba poloviční, než u espressa. Záleží na tom, jak Vám chutná...
Zamčeno

Zpět na „CATLER“