Saeco odea go

Domácí kávovar automat Saeco
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco odea go

Příspěvek od dapr »

Jak jsem se zmínil zde: viewtopic.php?f=13&t=1206 tak jen pár slov o "vytunění" stroje Odea Go.

V práci mi odešel starý automat a náhodou se mi povedlo sehnat staší Odea Go. Fungoval, byl v dobrém stavu, ale oproti Odea Giro, byla káva taková vodnatější a méně plná, prostě kancelářský presso, vyloženě nezaujme, ale taky neznechutí, nebylo to prostě ono. Odea Go oproti Giro nemá nastavení dávky, má dávku pevně nastavenou.Tak jsem hledal na webu co s tím...

První krok bylo nastavení mlýnku na jemnější mletí, postup je popsán ve výše uvedeném linku. Druhým krokem bylo nastavení dávky, existuje postup jak stroj dostat do servisního režimu a nastavit větší dávku, resp. prodloužit dobu mletí. Toto ale funguje pouze u verzí V1, V2 lze přeprogramovat v servisu přes IR port.

Postup přenastavení dávky je jednoduchý:
-stroj je vypnutý, stiskneme a držíme tlačítko výdeje kávy a stroj zapneme za stálého držení zmíněného tlačítka, kontrolky na panelu začnou blikat. Nyní tlačítko můžete uvolnit. Pozn. -když kontrolky neblikají máte V2 verzi a smolíka :-/.
- Otočte volič množství výdeje vody na maximální množství (doprava).
- Stiskněte a držte tlačítko páry (ev.vody na Odea Giro), nyní stiskněte jednou tlačítko na výdej kávy, jestliže je je impulz rozpoznán, tak kontrolka v tlačítku páry (vody) jednou blikne, každý stisk přidá jednu vteřinu mletí. Když zhasne (bude zhaslá), tak bylo dosaženo maxima.
- Opačným postupem - otočením voliče doleva, se po vteřině snižuje.
- Stroj vypněte a znovu zapněte už normálně.

Já jsem si takto přidal jednu vteřinu a výsledek je o dost lepší, čili jemnější a o trochu delší mletí dá lepší výsledek, ale je tu několik ALE: - nejde to určitě dělat do nějakých extremních hodnot, protože spařovací jednotce, resp. jejímu pohonu se to určitě moc líbit nebude. Nicméně jak jsem se někde dočetl, bude-li dosaženo maximálního tlaku v jednotce (chápu to tak, že píst nedosáhne potřebné polohy a pohon pístem už dál nehne) tak k extrakci nedojde a dávka bude vyhozena, a pokud se tak stane víckrát nebo pokaždé, tak raději buďto ubrat čas mletí nebo posunout mlýnek na hrubší mletí. Raději ale změnit jednu hodnotu a ne obě najednou.
A hlavně: Upozornění - nestandardní úpravy - zde přenastavení mletí děláte na vlastní nebezpečí, toto není postup, který je uveden v návodu k obsluze a s největší pravděpodobností by mohl vést k neuznání záruky v případě problémů. Mlýnek je standardně nastaven ve výrobcem daných tolerancí tak aby stroj byl schopen zpracovat takřka jakoukoliv kávu s přijatelným výsledkem., takže uvedenou úpravu činíte na vlastní triko.

Další věcí a to podstatnou (a mělo by být i samozřejmou), je to, že o spařovací jednotku je třeba dbát s maximální pečlivostí zvláště v tomto případě "tuningu", čistit pravidelně od rozsypané kávy (hlavně v případě, když mašina dávku kávy z nějakého důvodu nepřijme, protože káva je pak všude), nicméně káva se stejně rozsypává i při normálním provozu. A taky pěkně promazávat, zvláště po důkladném promytí v detergentu, jednak veškerá pouzdra, osy a i dráhy, kudy se mechanika pohybuje, pozornost je třeba směřovat na konec dráhy, kdy dosahuje mechanika vrcholu při stlačování, ve vybrání na obou stranách (v kolejnici, nebo jak to nazvat, až se k tomu dostanu tak to zkusím vyfotit, je to zhruba v místech kde je píst s oranžovou gumičkou tak je to v konstrukci vlevo i v pravo) se totiž ráda shromažďuje káva a domnívám se, že to může bránit správnému stlačení a nebo stlačovací proces je přerušen. Mechanika spař.jednotky se pak odmění čistším chodem.
Určitě neuškodí čas od času odmontovat z pístu kovové sítko a vyčistit bordel z kávových úsad v něm (dám v budoucnu foto), zrovna tak i vývod z hlavice pístu, za ten občas zůstane jednotka vězet ve stroji.

A nakonec ještě jeden fígl, je to sice na automat Gaggia Platinum, ale domnívám se, že by to mělo být obdobné i pro automaty Saeco - může se někdy stát, že se spařovací z nějakého důvodu zasekne (zablokuje) a nejde vyndat, postup je následující:

- předpokladem je znalost umístění výtokového trnu topení uvnitř stroje (takový ten bazmek se dvěma oranž.o kroužky co je vidět když se spař.jednotka vyndá), z něj teče horká voda do jednotky.
Obrázek
Na spař. jednotce je zase takový naústek
Obrázek

- Nyní máme tedy jednotku zaseklou a nejde vyndat, je to totiž tím, že náústek je nyní nasunut na trn, a tohle brání jednotku vytáhnout. Stačí šroubovákem skrz otvor zboku mechaniky povolit jeden šroubek a tím lze zbytek mechaniky uvolnit, naústek se pak vytáhne extra, nasadíme na spař. jednotku a přišroubujeme.
- Je třeba ale mechanku stáhnout do základní polohy, tak aby na hlavním kole byly šipky proti sobě a páčkou pod násypkou mechaniku zaaretovat (v budoucnu sem hodím obrázek nebo video)
- Nyní ale je hlavní kolo v mašině mimo základní polohu, je třeba provést kalibraci, ta se provede prostým zapnutím přístroje ale bez spařovací jednotky! Ale nejdřív než se zpane, je nutno mašinu přesvědčit, že je v ní spař. jednotka tím, že se oklame senzor/spínač, který snímá přítomnosti mechaniky a senzor servisních dvířek, povede-li se to, stačí stroj zapnout a sám se nakalibruje, najde si obě krajní polohy (jsou tam koncáky), jestli si to pamatuju dobře, velké zuby na hlavním kole by měly být nahoře. Pak už jen vytáhnout klamáky senzorů a nasadit jednotku (po kontrole, že je v pořádku a není zablokovaná) a mašinu zapnout.


Toto není vyloženě z mé zkušenosti ale odpozorováno odtud:

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=NV_TppITQZI
Předchozí tipy jsou odtud:

Kód: Vybrat vše

http://www.fixya.com/support/t2919819-grinder_problem_saeco_odea_go

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=4YPho7RRC2s
Dobrý obrazový postup jak Odeu rozebrat:

Kód: Vybrat vše

http://odeago.zxq.net/Odea_Go_Repair/Welcome.html
Jen bych ještě znovu upozornil, že výše uvedené postupy nejsou uvedeny v návodu k obsluze a výrobce z dobrého důvodu nechtěl aby jej běžní uživatelé používali, na druhou stranu když jsou možnosti jak dosáhnout lepších výsledků i s určitým rizikem, tak proč to nezkusit. Na internetu lze najít skoro všechno.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco odea go

Příspěvek od primacafe »

Návod na obsluhu Saeco Odea Go ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
miguel
Příspěvky: 22
Registrován: pon 16. pro 2013 22:13:33
bydliště: Jablonec nad Nisou
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gino Rossi RR45

Re: Saeco odea go

Příspěvek od miguel »

Děkuji daprovi za tuningové rady. Kávovar mám 5 let a teprve teď můžu říct, že z něj leze něco jakž takž použitelnýho.
Asi to souvisý s tím, že teď pročítám fórum křížem krážem :-)
Mám bohužel verzi V2 takže nemůžu měnit dávkování, ale stačilo změnit hrubost mletí. Konečně to dává cca 30ml/25s (předtím 30ml/10s).
Teď sice hrozí riziko poškození přístroje, ale to nevadí, aspoň si pak budu moct bez výčitek koupit Classica :-)
Jedinej problém mám s přepalováním...řekl bych, že je nastavena vyšší teplota, aby to něco z toho hrubšího defaultního mletí vyextrahovalo.
Řeším to upouštěním vody před extrakcí.
Uživatelský avatar
Mesijee
Příspěvky: 1
Registrován: pon 25. pro 2017 21:24:13
bydliště: Potštát
kávovar: Saeco odea go
mlýnek: Ruční, dřevěný, předválečný

Re: Saeco odea go

Příspěvek od Mesijee »

Koupil jsem toten kávovar z druhé ruky, a musím říct že zdejší rady jsou stále aktuální aj když už tu 5 let nikdo nepíše...
Odpovědět

Zpět na „SAECO“