Saeco Talea Touch

Domácí kávovar automat Saeco
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Tak jsem se stala majitelkou automatu Saeco Talea Touch. (včera) Moc vám tedy ještě neřeknu, ale postupem času budu podávat hlášení......
zatím jsem jen vyvalená, nadšená a můžu říct, že mile překvapená. Vlastnila jsem pákový DeLonghi EC 330S, který začal poslední dobou trochu zlobit, což byla záminka ke koupi nového stroje. ;)
První dojmy z nového přístroje?
Když už máte trošičku zkušenost s espressem, není to až taková věda, ale návod je víc, než mizerný, protože je na CD a ve formátu JPEG na spoustě obrázků, sice v češtině, ale dobrodinci překladatelé přeložili do češtiny i symboly, které jsou na display kávovaru anglicky, což mně, jako jazykovému analfabetu činilo dost potíže a vlastně se orientuji při nastavování jen umístěním symbolu na obrazovce kávovaru. Ale první nastavení jsem zvládla.
Někdy se mi chce, když mám chuť na kafe zavolat od stolu: "Kávu prosím!" :grin:
Protože nastavíte opravdu vše podle chuti konzumenta, jen to nezvládá číšnickou práci..... :grin:
Prosím, berte mé první posouzení, jako prvotní eufórii z nového, krásného přístroje. ;)

Vrtá mi však hlavou jiná věc a to bych docela ráda, kdyby mi někdo vysvětlil, jak je to možné:
Ve starém kávovaru, když jsem si dělala kapučíno, musela jsem kupovat vždy velmi silné kafe, s trochou robusty, abych nepila jen mléko s příchutí kávy a chuť byla jakš takš přijatelná......
Teď jsem stejné kafe dala do nového kávovaru a kapučíno bylo velmi, velmi silné, až na můj vkus nedobré svou sílou.
Když jsem kupovala kávu, v recenzi bylo psáno, že má výraznou hořčinu, kterou jsem v DeLonghi nepociťovala a myslela jsem si, že mi poslali kávu starou nebo špatně skladovanou...
Nastavení v "novém" mám na střední sílu a porovnám-li puky, jsou na první pohled stejné - stejně velké, jen v Saecu možná trošičku sušší. Ale síla kávy i po zalití mléčnou pěnou je úplně někde jinde. Rozdíl opravdu diametrální! :o
PROČ?
Ve starém byla voda také pěkně horká a ne, jako v některých německých....
Barů mají také stejně a proces je v podstatě stejný, ne? Nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od hnup »

Rozdiel je preto, lebo na DeLonghi si robila kávu s penou a na Saecu espresso.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od David »

"Pěkně horká" není exatní hodnota :) Pár stupňů může zanmenat velkou změnu, ale člověk to neodliší. Stejně tak tloušťa puku "od pohledu" 8-)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

hnup píše:Rozdiel je preto, lebo na DeLonghi si robila kávu s penou a na Saecu espresso.

Vždy jsem myslela, že presovač DeLonghi vytváří také presso :?: A mezi pákovými presovači nepatří do té nejnižší kategorie :?:

Dokud jsem pila kávu jen z něj a v restauracích, byla jsem přesvědčena, že mé kafe je nejlepší :)
Jak je to relativní.....
Dnes už si kávu v restauraci nedám nikde. :| Ještě si chci objednat kávu zde, z Primacafe, jen co zlikviduju kávu již na netu koupenou (asi jí někomu dám jako dárek ;) )
Pak začnu vybírat zde. Už se moc těším. Je mi velmi sympatické, že než si vyberu a ustálím se na nějakém druhu, můžu objednat malé množství a víc typů a ne hned kilo, jak se to praktikuje na většině prodejních serverů (chci-li zrno).
No a doufám, že spousta elektroniky, co v novém presovači je, bude stabilní a nebude zlobit.
product_343809.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od xjurasek »

takže jste spokojená v výberem přístroje. Jen se chci zeptat proč jste si vybrala zrovna tento typ, myslím jako značku saeco. Firma DeLonghi taky nebízí automaty s automatickým kapučínátorem. ale jinak si myslím že to byla dobrá koupě.
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Rozmýšlela jsem se a to velmi, ale pro Saeco byly tři plusy (pro mne) navíc.

1.) asi přede dvěma měsíci se mi podařilo koupit na Aukru vpodstatě novou konvičku Saeco Milk Island za 500,-Kč, kterou jsem měla k původnímu kávovaru připojenou hadičkou a řada Saeco Talea je pro konvičku přímo dělaná

2.) O čištění zabudovaného kapučinátoru jsem slyšela nebo četla na netu dost negativního - moc práce, speciální drahé přípravky..... a tak)

3.) Můj původní DeLonghi vydržel záruku + tři měsíce navrch a začaly se objevovat chybičky. Tak se mi přece jen do něj tolik nechtělo.....

Jo a jinak jsem nevydržela a objednala jsem si něco málo kávičky alespoň na ochutnání ;) :lol:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od hnup »

drahus píše:Vždy jsem myslela, že presovač DeLonghi vytváří také presso :?:
Pressovač DeLonghi používa napeňovače, už to tu bolo veľakrát rozoberané. Môj názor je ten, že pri použití napeňovača sa nedá dosiahnuť rovnaký výsledok ako s normálnou miskou, káva je viac "riedka", menej výrazná, aj keď má možno väčšiu penu. Totiž dosiahnuť crému z nejakej starej nevhodne mletej kávy je väčšinou problém, preto sa používa ten napeňovací zázrak.
drahus píše:A mezi pákovými presovači nepatří do té nejnižší kategorie :?:
Prečo myslíš, že to DeLonghi nepatrí do najnižšej kategórie? Detailne ho nepoznám, no nezdá sa mi, že by okrem ceny a pekného dizajnu mal niečo naviac. Keby som si mal vybrať medzi týmto a mojím prvým Arietom (stál nejaké dve tisícky), tak by som si vybral Ariete.
drahus píše:Dokud jsem pila kávu jen z něj a v restauracích, byla jsem přesvědčena, že mé kafe je nejlepší :)
Jak je to relativní.....
Tak to Ti verím. A určite bola (vlastne je) Tvoja káva najlepšia, lebo si ju robíš tak, aby Ti čo najviac chutila. Napr. návštevy u mňa tiež nepijú čisté espresso, jedine s mliekom alebo ako cappuccino, 30ml espresso je pre nich silné. Naopak mne chutí len také, 50ml a viac mi už pripadá ako žbrnda...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od primacafe »

drahus píše:.......Vrtá mi však hlavou jiná věc a to bych docela ráda, kdyby mi někdo vysvětlil, jak je to možné:
Ve starém kávovaru, když jsem si dělala kapučíno, musela jsem kupovat vždy velmi silné kafe, s trochou robusty,......
Já bych i rád vysvětlil, ale nemůžu se zorientovat v termínu "velmi silné kafe".
Velmi silné kafe si myslím, že jde připravit. Je to vžitý termín pro zhotovení kávy z většího množství. Třeba tím, že použiji dvouporcovou misku plnou kávy a udělám z ní normální espresso do 30ml. Pak se dá hovořit o silné kávě.
Ovšem při výběru kávy při nákupu, se nedá hovořit o silné nebo slabé kávě. Kdysi jsem se setkal s tím, že se dotyčný oháněl tím, že pije jen silnou kávu. Po dlouhé době jsme se dobrali k tomu, že jeho představa o síle kávy byla v kyselosti kávy. U mě tato káva totáně nepitelná, pro velmi nepříjemný pocit v ústech a ještě horší v žaludku.

A ještě k té troše robusty - jak se pozná, že robusty je v kávě trocha. Co když to byla samá robusta. Není nic nemožného dostat se i k takové kávě kdy špatná arabika (ikdyž je to arabika) je horší než dobrá robusta.
Rozdíl mezi kávou dobrou (kvalitní) a čím dál horší je k vidění zde
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Hmm, dobře. Pro mne je pojem velmi silná káva, že je (zřejmě vinou robusty) hořká a mám problém i zdravotní (bušení srdce, nemožnost se zklidnit a usnout nebo odpočinout) Porovnávala jsem chuť kávy z obou kávovarů kávou GREEN VIVI caffé pražírna IZZO Neapol a opravuji se, protože jsem načetla, že je většinou z robusty..... Objednala jsem jí proto, že starý kávovar nedokázal udělat presso, aby korespondovalo s chutí, kterou udával v recenzi prodejce a jen tato "robustová" měla chuť kávy plné a ne řídké, vodové, jako arabiky, které jsem zkoušela před tím. :cry: Je fakt, že klasické presso téměř nepiji a používám mléčnou pěnu (právě ze zdravotních důvodů), ale jak velké/malé presso je, vím, protože jsem ehm tak-nějak docela dost spjatá z Itálií ;) a kávu jsem v Čechách nikdy nepila, právě proto, že "turek" byl pro mne nepřijatelný a kávu jsme doma vařívali na malém italském kávovaru, který se normálka postaví na sporák - ještě ho někde máme schovaný :)
Možná i proto vybírám kávovary italské provenience....

No a byl pro mne šok, když jsem stejnou kávu udělala v Saecu..... Najednou se mi vybavila recenze prodejce - káva chutná přesně dle popisu - hodně hořčiny....atd. atd.
Jsem ráda, že jste mi vysvětlili, proč je chuť v různých kávovarech různá - děkuji - a jsem ráda, že si konečně můžu kávu vychutnat v její skutečné podobě :)

A ještě: sice to sem nepatří a asi si poťukáte na čelo, ale ráno si dám kávičku já, manžel a s námi i náš dobrman a věřte, že ten nějaké sr****ky nedá do huby ani náhodou. Má taky rád kapučíno :lol:
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Tak můžu přidat dojmy ze začátků používání STT
V návodu píší, že se má jednkrát týdně vyndat a propláchnout vařící jednotka. Jsem zvědavec, tak jsem si vyzkoušela, jak snadno nebo těžko se s ní manipuluje. Manipulace je jednoduchá, ale na to, že jsem jednotku vyndala po vyrobení pár káv, byla docela zapatlaná od kávy (cca po dvou-třech dnech domácího použití) Myslím si, že je jí prospěje propláchnout proudem vody častěji.
Do odpadní nádržky se čtrnáct puků nevejde ani náhodou.

Individuální nastavení síly a množství kávy u jednotlivých symbolů na dotykovém displayi je jednoduché a je-li display nastavený na symboly a ne na text, zvládne to opravdu každý. Obrázky jsou stejné v každém jazyce ;)

Ještě jsem nepřišla na to, jak si kávovar řídí nebo neřídí výrobu mléčné pěny v přídavné konvičce Saeco milch island. Někdy totiž napění mléko a sám se vypne a já jen otočím knoflík zpět do základní polohy, ale někdy fouká a fouká..... a musím vypnout přívod páry sama :?:
No, asi budu muset kouknout víc do návodu, co?
......do návodu jsem jukla a je psáno, že pára běží cca 2 minuty, pak přestane a je-li třeba méčné pěny víc, celý úkon se opakuje.....
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od xjurasek »

centrální spařovací jednotu je nejlepší vyčisti vždy večer po posledním kafe. Vám to zebere tak 2minuty ale hlavně ušetří peníze za servis protože hrozí ucpání a také ovlivní chut kávy.

Předpokládám že Vás stroj má i samočistící funkci tak je dobré ji též často používat. ;) A
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Při každém spuštění kávovaru se automaticky propláchne, to znamená každý den. Dík za radu s čištěním jednotky. Budu jí omývat denně. Nerada bych něco zanedbala
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od primacafe »

Určitě kávovaru tím neublížíte, ale je to zbytečné. Zapatlaná od kávy bude po jedné porci. Zapatle se v okamžiku kdy se z prostoru kávové kapsle odstraňuje použitá káva a padá do zásobníku použité kávy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Dobře, tedy kompromis: 1x za 3 dny budu pucovat :grin:
Ony to dvě minutky nejsou, když chci, aby bylo vše řádně čisté. ;)

Zatím jsem nechala nastavený mlýnek tak, jak je od výrobce. Když jsem dnes mlela kávu, která mi přišla z Primacafe a následně vyrobila kávičku, při nastavení SBS naplno, káva po chviličce začala jen rychle odkapávat, jak byla hustá pěna.
Chci se zeptat, jestli je to tak v pořádku? Nebo jestli musím přenastavit mlýnek?

P.S. Brasil Facenda Sáo Silvestre je vynikající káva!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od primacafe »

Pokud jste to popsala dobře a já to dobře pochopil, povolte mlýnek (nastavit hrubější mletí). Je možné, že se změna neprojeví hned, ale až po dvou nebo třech kávách.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
drahus
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 31. črc 2008 7:40:26
bydliště: Ústecký kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od drahus »

Tak jsem to zkusila nastavit, ale asi jsem nic nenastavila :(
Na přiloženém nastavovacím klíči je znaménko + a -
Když jsem v mlýnku neměla žádné kafe, nasadila jsem klíč a jak píše návod, jemně zatlačila (to šlo snadno) a zkusila pootočit do plusu, což nešlo. Do minusu šlo, ale pootočení je nepatrné. Bojím se silou, abych něco nezničila :( Jenomže kam je to to správné? Do plusu, jakože plus znamená větší nebo je plus, jako plus víc utáhnout kameny?
Máte s tím zkušenost?
Každopádně jsem si myslela, že tam budou nějaké polohy, do kterých to zaskočí nebo že se nějak dozvím, kde nastavení právě mám. Jenže mně se stavěcí šroub pootočí ani ne o čtvrt otáčky pomyslné kružnice. Spíš o polovinu té čtvrtky.....
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od primacafe »

Já tyto nové typy kávovarů neznám, v servisu by Vám mohli poradit. Ani v jakém rozsahu se dá mletí nastavovat, je to u každého typu jiné.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ivana
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23. lis 2008 0:17:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od Ivana »

Dobrý den,zítra si jedu pro SAECO TALEA TOUCH a jak to tak tady čtu,mám obavu abych to vůbec zvládla.Nikdy jsem espresso neměla a nemám žádnou zkušenost.Hlavně že tyto stránky existují a když nebudu vědět tak Vás poprosím o radu.Ivana
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od David »

Nojo, poradíme, posloužíme ... :D
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco Talea Touch

Příspěvek od primacafe »

Ivana píše:....,mám obavu abych to vůbec zvládla.Nikdy jsem espresso neměla a nemám žádnou zkušenost....
Tak si to nechejte ukázat na tom který budete kupovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „SAECO“