Saeco X Small steam W/R

Domácí kávovar automat Saeco
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
x1man
Příspěvky: 5
Registrován: pát 20. bře 2009 12:33:23
bydliště: Prace
kávovar: RE Mozzafiato R
mlýnek: RE Fausto

Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od x1man »

Ahoj moc rád čtu tohle fórum a chtěl bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost s tímto modelem od Saeca co se týče mlýnku a potenciálu kávovaru vyrobit dobrou kávu. Moc všem děkuji za názory a zkušenosti.

Kávovar espresso Saeco X Small stem W/R

Firma Saeco představuje novou řadu automatických kávovarů X – Small,
jedná se o nejmenší modely z celé produkce kávovarů se zabudovaným mlýnkem.
Kávovary řady X – Small jsou vhodné do domácností a malých kanceláří,
připraví jeden nebo dva šálky současně je možné vybrat ze dvou velikostí.
Pomocí systému rapid steam – rychlá pára přístroj umožní použít páru okamžitě bez
čekání, model Xsmall plus je navíc vybaven nástavcem – Panarello pro snadné našlehání mléka.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Rozměry š x v x h 295 x 420 x 325 mm
Napětí 230 V
Příkon Xsmall steam 1300 W
Příkon Xsmall plus 1500 W
Zásobník vody 1 l
Zásobník na odpad 8 porcí
Zásobník zrnkové kávy 170 g
Tlak čerpadla 15 bar
Váha 7 kg
Produkce 15 – 20 porcí za den
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Peťan
Příspěvky: 2
Registrován: pon 19. dub 2010 11:35:46
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL042TEMD
mlýnek: Lelit PL042TEMD

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od Peťan »

Kávovar jsem kupoval jako dárek. Musím říct, že proti pákovému přístroji se mi ta káva zdá nic moc (spíš to nic než moc) mlýnek podle mého názoru mele poměrně hrubě, káva je taková míň chuťově plná než jsem zvyklý. Ale přístroj má i klady - poměrně lehká obsluha a čištění, user friendly řekl bych, pro méně náročného kafaře je to docela vhodné. Dokonce lze volit i větší kávu. K mínusům patří i poměrně malá nádoba na vodu (daň za malé rozměry přístroje) - stačí to prý tak čtyři kafata (včetně autoproplachu atp.) Ještě taková maličkost - občas jaksi zamrzne, blikají diody a nechce fachat. Pak je třeba na šest vteřin vyndat obě nádoby (voda+odpad) a přístroj se umoudří.Celkově bych ho doporučil spíše pro méně náročné milovníky kávy, kteří chtějí jednoduchou obsluhu a nejde jim tak moc o pravé espresso. :ucta:
Uživatelský avatar
cukrarinka
Příspěvky: 1
Registrován: sob 05. čer 2010 20:41:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od cukrarinka »

Kávovar mám asi měsíc,zatím jsem spokojená,potvrzuji,že nádobky na vodu i odpad jsou malé,ale dá se přežít.Bohužel jsem nedostala s českým návodem a nemohu se ho nikde dopátrat,nemáte prosím někdo tip??Bojím se,že až dojde na čištění budu v koncích. :shock:
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od hedge »

Zdravím,
na tomto fóru jsem se toho hodně dozvěděl, proto teď zkusím přidat svou trošku do mlýna.

Tenhle kávovar máme doma asi 2 měsíce. Není sice označen "STEAM W/R", ale zdá se, že je to on. Cesta k němu vedla zejména přes požadavky:
- snadná obsluha, tedy automat (zejména manželčin požadavek, je pravda, že kdybychom pořizovali pákovku a mlýnek, sama by si kávu asi nedělala)
- co nejmenší rozměry, máme malou kuchyň

Tenhle jsme našli za zajímavou akční cenu a výše uvedené splňoval, navíc s tříletou zárukou, takže bylo rozhodnuto.

Když to shrnu - dělá dobrou kávu, nikoliv espresso (ale to jsem od něj ani nečekal). V továrním nastavení vyrobí cca 70ml kávy za 10 vteřin (malá káva) při nejjemněji nastaveném mletí. I tak mi káva z něj chutná mnohem víc, než v kavárně (přesněji - v kavárně mi většinou nechutná, i proto jsem ji až doteď pil jen velmi výjimečně). Používám čerstvou kávu z pražíren, nikoli z "normálních" obchodů.

Jednoznačným plusem je snadná obsluha. Stiskne se tlačítko a dále se vše děje samo. Je možno zvolit velkou nebo malou kávu - liší se ale pouze objemem vody, pomele to vždy stejné množství zrnek. Tlačítka se dají naprogramovat (sami si můžete určit objem velké a malé kávy). Kromě nastavení množství vody nastavíte už jen hrubost mletí, nic víc.

Po zapnutí se stroj chvíli nahřívá (pár desítek sekund), pak provede proplach a je připraven k výdeji. Proplach se provede i při vypnutí, což je fajn. Má to i druhou stranu mince - rychle se plní nádržka na odpadní vodu, která je poměrně malá, tak je třeba často vylívat, a nebo při proplachu pod výdejní "trubky" postavit hrnek (i tak se ale odpadní nádržka plní vodou, která se tam dostává kolem spařovací jednotky).

Hrubost mletí se dá nastavit v pěti krocích. Po studiu zdejšího fóra jsem okamžitě nastavil nejjemnější mletí a dále jsem si s tím nehrál. Mlýnek nemele úplně konzistentně, v pucích (vlhkých, ale pevných) jsou vidět místy i větší kousky.

Stroj nemá žádný displej, jen čtyři "světýlka" hlásící provozní stav svým svícením/nesvícením/blikáním.

Parní tryska je vybavená plastovým nástavcem panarello. Mikropěnu v celém objemu jsem zatím nevyrobil nikdy, ale mohu potvrdit rapidní zlepšení pěnění poté, co jsem zakoupil nerez konvičku v IKEA (předtím jsem mléko pěnil v normálním porcelánovém hrnku). Po použití páry je třeba počkat, až voda ve vodním okruhu vychladne, do té doby nelze připravovat kávu. Toto se dá obejít tím, že se trochu vody vypustí přes trysku v režimu výdeje horké vody - horká pára odejde a voda do okruhu se napumpuje nová.

Co se týče údržby, je celkem snadná - musí se dosypávat zrnková káva, dolévat čerstvá voda, vylévat odpadní voda, vysypávat kávové puky a jednou týdně je třeba vyndat spařovací jednotku, opláchnout jí pod teplou vodou a vyčistit prostor v přístroji od zbytků mleté kávy. Samozřejmě bude třeba odvápňovat, ale zatím jsem to nedělal.

Kávovar občas vyhlásí chybu, přestože je vše z mého pohledu OK. V takovém případě většinou pomůže vyndat nádobu na použitou kávu a otevřít a zavřít servisní dvířka.

Tolik souhrn zkušeností. Na závěr mám otázku - poradí někdo, zda (a pokud ano, tak jak) lze u tohoto modelu nastavit mlýnek na ještě jemnější mletí? Zdá se, že násypka by mohla jít sundat, jistí jí 3 šroubky... Ale jen tak na blind se v tom vrtat nechci.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od zavi »

V podstate je v skratke popísané všetko podstatné k tomu kávovaru.
Nedá mi však aby som neuviedol, že zo všetkých bežných kávovarov na trhu kladie tento pravdepodobne najviac nárokov na obsluhu, kvôli extrémne malým zásobníkom na vodu, odpadovú vodu aj na odpadovú kávu, v kombinácii s preplachom pri zapnutí aj vypnutí treba neustále voľačo doplňovať alebo vylievať a vysypávať.
To mi výrazne vadilo, keď sme ho mali doma nejaký čas, pretože je u nás spotreba minimálne 6-8 porcií kávy denne, prípadne viac, keď niekto dôjde. Keď som ho od nás posunul dcére, ktorá býva sama, tak tej to až tak nevadilo, si ho veľmi oblúbila, myslím že aj kvôli dizajnu, dokonca takmer prestala s kávou z pákového prístroja, to zrejme predovšetkým kvôli jednoduchšej obsluhe.

Čo sa týka mlynčeka, že by mlel tak zle že by nechával prejsť väčšie kúsky, to sa mi naozaj nezdá. Jedná sa o rovnaký mlynček aký je inštalovaný v kávovaroch Saeco Odea, Talea, Primea, Syntia, tiež nejakých Gaggia a Spidem. Netvrdím že sa vyrovná veľkým samostatným mlynčekom, ale určite to nie je žiaden šmejd.

U mlynčeka sa samozrejme dá zmeniť nastavenie hrúbky mletia.
Hrúbka sa nastavuje zatlačením a súčasne pootočením ovládacieho kolieska v nádobke na zrnkovú kávu, pričom rozsah pootočenia je cca 90 stupňov. Smerom k jemnejšiemu mletiu je však možné to robiť len za chodu mlynčeka, pretože pri stojacom mlynčeku káva nachádzajúca sa medzi kameňmi bráni ich priblíženiu.
Pokiaľ ani najjemnejšie takto nastavené mletie nestačí, je možné sa pokúsiť o mierne posunutie rozsahu regulácie smerom k jemnejšiemu mletiu.
Po odobratí nádobky na kávu (povolením jednej skrutky ktorá ju drží), je treba vybrať a znova vložiť do lôžka o cca ¼ otáčky smerom doprava pootočený ten diel, ktorým sa nastavuje hrúbka mletia. Tým by to malo byť vybavené.
Pokiaľ by sa však po tomto úkone stále nedalo prestaviť mletie na jemnejšie zrno, tak to už je horný nastavovací diel mlynčeku na doraze a už by sa muselo ísť do spôsobu zostavenia mlynčeka, to už ho treba vybrať, demontovať od prevodovky a predtým treba myslím odobrať aj predný a bočné kryty kávovaru, už si to presne nepamätám.
Keby niekto chcel návod k obsluhe v češtine, môžem ho poskytnúť v elektronickej forme, nepozeral som či sa nachádza aj medzi návodmi dostupnými tu na fóre.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od zavi »

Ešte doplnenie, keď som si dôkladnejšie prečítal predchádzajúci príspevok.
U tohoto kávovaru zásobník na zrnkovú kávu (násypku) držia 3 skrutky a nie jedna ako u ostatných kávovarov saeco rovnakého konštrukčného pojatia. To len pre úplnosť, na jednoduchosti demontáže toho zásobníka to nič nemení.
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od hedge »

Díky za odpověď, přestavení mlýnku zkusím a poreferuji. Jinak ten mlýnek asi opravdu nemele zle, možná jsem to napsal až příliš tvrdě. Jen jsem měl z čtení o mlýncích tady na fóru pocit, že z dobrého mlýnku by měly padat stejně velké (malé) kousky. Tak jsem ze zvědavosti rozebral puk a sem tam v něm byly o něco větší kousky, ale nijak diametrálně se od těch "normálních" nelišily. Velké opravdu nejsou.

Zásobník na vodu a na puky je opravdu menší, na druhou stranu nám zase v nádrži voda nestojí dlouho (navíc ráno pravidelně dávám vodu čerstvou) a při naší spotřebě plusmínus 4 kávy denně to není nijak tragické - během dne voda nedojde a odpady se nezaplní. Pouze v čase návštěv musím dolívat za pochodu.
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od hedge »

Jak jsem slíbil, poreferuji o výsledku změny hrubosti mletí na tomhle přístroji. Odmontoval jsem násypku na kávu (jeden šroub držící děrované kolečko nad otvorem vedoucím k mlecím kamenům a tři malé imbusy po obvodu násypky), povytáhl trn, který nastavuje hrubost mletí, pootočil ho o dva stupně zpátky a nasadil zpět. Vše vrátil a zašrouboval. Pak jsem spustil přípravu kávy a za chodu mlýnku nastavil jemnější mletí až na doraz (tedy o ty dva stupně).

Víc na jemno jsem si jít netroufl, bál jsem se (možná zbytečně) dvou věcí - že se potkají mlecí kameny a/nebo že by se mohla začít ucpávat spařovací jednotka.

Výsledek je znát. Káva teče pomaleji (i když 25/25 to není ani zdaleka) a její chuť je taková bohatší. Takže změnu hodnotím pozitivně. Možná by se dalo s jemností jít ještě dál, ale nevím, co přístroj snese z důvodů uvedených výše. Zkoušet jsem to nechtěl.

Ještě jedna poznámka ke kvalitě kávy. Vypozoroval jsem, že první káva vydaná poté, co se přístroj zapne, je jiná (horší), než kávy vydané po ní. Není tak plná, pěna je nízká a světlá a puk je rozbředlý. Druhá a další káva je pak plnější, pěnu má tmavší a vyšší a puk je celistvý. Přičítám to tolik marketingově chválenému "Saeco adapting systému".
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od primacafe »

hedge píše:............ Vypozoroval jsem, že první káva vydaná poté, co se přístroj zapne, je jiná (horší), než kávy vydané po ní..............
Takto se snad chovají všechny kávovary Saeco automaty (nevím jestli i jiné značky). Proto třeba stařičký Saeco SupeAutomatica má vypínač, kterým první "kávu" udělá bez kávy. Pak se vypínač přepne a vyteče normální espresso v plné síle.
Je to druhý úzký vypínač, vedle síťového.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od PavelN »

NO ono je to spíše tím že v útrobách mlýnku zůstane určité množství už namleté kávy třeba z předešlého dne, a jak rychle z namleté kávy vyprchá aroma všichni víme.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od primacafe »

Ono to tím nebude, protože to tak funguje po několika hodinách. To v podstatě káva ještě nemá šanci parametry nijak výrazně změnit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od PavelN »

však ano přijdu z práce udělám si kávu a druhou ženě (např.) a další várka pojede zase až zítra , je tam rozestup dost značný na to aby to udělalo vliv na aroma( navíc spařovačka která je přímo pod výpustí mlýnku je po poslední kávě ohřátá a člověk vypne stroj a teplo a vlhko jde pomalu nahoru k útrobám mlýnku kde je část kávy namletá . A část této namleté kávy použijete až další den. Trochu kostrbatě napsané ale snad srozumitelné.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od primacafe »

mluvím o několika hodinách, třeba 3hod. to není zítra. Ikdyž ve 23.00 udělaná káva, tak ta další je až zítra. Jak myslíte. Nebudu vám to vyvracet.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od hedge »

Zkusil jsem zjistit, kolik kávy zůstane v mlýnku. Podle mě to množství nestojí za řeč - zašťoural jsem důkladně špejlí do otvoru vedoucího z mlýnku a vypadl jen takový poprašek. Já tipuju spíš na to, že poprvé z nějakého záhadného důvodu buď umele méně kávy, a nebo méně utlačí - tím si vysvětluji rozbředlý první puk (spíš hromádku). Další puky už jsou celistvé.

A je to opravdu tak, jak píše pan Konečný - projeví se to i na první kávě udělané třeba po 2 hodinách.
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od LUKI »

V mlýnku zústává kávy tak cca na necelé dvě porce
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od PavelN »

aha nečetl jsem to celé že to udělá i po dvou hodinách a v mlýnku je skutečně něco přes jednu dávku. Jedině měřit stopkama jestli po zapnutí je první mletí stejně dlouhé jako ty ostatní, toto by to dělat nemělo.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od primacafe »

Mletím to nebude.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
PavelN
pokročilý
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 28. čer 2012 16:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od PavelN »

pokud budou stejné časy jak u prvního mletí po zapnutí tak u dalších pak musí být puky stejné konzistence
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od primacafe »

Já to mám vysledované jen u kávovaru Saeco s bojlerem. Nevím jestli s termoblokem se to chová také tak, že první káva je horší. Takže by mě to zajímalo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Saeco X Small steam W/R

Příspěvek od hedge »

Po čase opět něco málo postřehů:
- zkusil jsem dále o dva stupně zjemnit mletí, celkově tedy o 4 stupně jemněji, než bylo nejjemnější možné nastavení z výroby. Výsledek je opět znatelný, káva nyní již tekla velmi tenkými čůrky, místy přerušovanými. Zvuk čerpadla se také změnil, je znát, že se musí prát s větším odporem kávy. No a chuťově je káva opět plnější, "hustší". Nejsem si ale jist, zda to takto lze provozovat dlouhodobě, tak jsem raději mletí o jeden stupeň vrátil. I ten jeden stupeň je ale ve výsledku znát.
- při takto jemném mletí je třeba častěji oplachovat spařovací jednotku a čistit prostor kolem ní, protože se jemněji mletá káva nějak víc rozsypává v prostoru za servisními dvířky (jako by se nyní hůře strefovala z mlýnku do "misky" ve spařovací jednotce).

Ještě dotaz k údržbě - návod neuvádí, že by se stroj měl nějak speciálně čistit od kávových usazenin. V nabídce obchodů jsem objevil "Saeco čistící tablety", které by k čištění kávových cest měly sloužit. Je třeba je používat? Nebo standardní proplachy stačí?
Odpovědět

Zpět na „SAECO“