La Cimbali Junior

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Obrázek
Vzhledem k tomu, že jsem se díky tomuto fóru dozvěděl spoustu informací o kávě, kávovarech, mlýncích atd., rozhodl jsem se, že sem umístím také svůj příspěvek týkající se kávovaru LaCimbali M21 Junior DT/1. Kávu mě vlastně naučila pít manželka, dřív jsem jí nijak neholdoval, ale to se změnilo po zakoupení našeho prvního kávovaru - Krups XP 2000. Ke kávovaru jsme koupili i mlýnek stejné značky (GVX-242) a musím konstatovat, že káva byla perfektní. Nicméně mlýnek se nám po 5 letech porouchal, a tak jsem si řekl, že to je dobrá příležitost poohlédnout se po něčem lepším. Po pročítání českých i zahraničních fór a recenzí jsem byl pevně rozhodnutý pro koupi kombinace Rancilio Silvia a Rocky. Svoji volbu jsem konzultoval s kamarádem vlastnícím jednu kavárnu v Praze a přitom jsem stačil obhlédnout i vyzkoušet techniku, kterou zde disponují. Byly to mlýnky a 4-páka La Spaziale, moc pěkné stroje. Jelikož je pro mě podstatná kvalita zpracování a s tím související životnost přístrojů obecně, začal jsem se poohlížet po menších profi jednopákách. Opět jsem se prokousal mnoha recenzemi (jedna velmi podrobná např. zde) a bylo mi jasné, že mým favoritem bude právě Junior od LaCimbali. Na nový přístroj bych ale neměl dost peněz, tak jsem začal procházet inzeráty a usmálo se na mě štěstí - koupil jsem Juniora ve skvělém stavu za super cenu. Mlýnek mám myslím odpovídající Macap M5, je to pořádný kus a jistě něco vydrží. Můj Junior, jak již napovídá typové označení DT/1, má přímé napojení na vodu. S novou přípojkou vody na kávovar, instalací filtru a odpadu jsem si hrál půl dne. Před připojením jsem Juniora rozebral - teda jeho plášť, což jde velmi snadno. Člověk se rychle dostane do jeho útrob, kterým dominuje 2,25L nerezový bojler, rotační čerpadlo (nádherný tichý zvuk) a spousta měděných trubiček :) Po důkladném vyčištění od zbytků kávy a všelijakého sajrajtu a kontroly těsnosti jsem nasadil nové těsnění hlavy a mohlo začít experimentování s přípravou kávy. Hrubost mletí jsem ladil po večerech po příchodu z práce a hned z prvních pokusů bylo jasné, že káva z tohoto stroje je o něčem úplně jiném než z našeho starého Krupse. Nádherná tmavá tygrovaná crema a ta chuť! Vždy se těším, až si udělám po příchodu z práce vynikající espresso. Před koupí jsem se trochu obával, jak dlouho bude trvat ohřátí stroje na ideální provozní teplotu. Po zapnutí vychladlého Juniora přestane blikat kontrolka (znamení, že je stroj připraven) asi po necelých 10 minutách. Já začínám s přípravou kávy přibližně po 20 minutách od zapnutí, to je již hlava horká tak, že na ní neudržím ruku. Přístroj je dělaný na výdej 80 káv za hodinu, my toho ani s případnými návštěvami tolik nevypijeme, proto před vlastní přípravou kávy nechám několikrát odtéct vodu, aby se trochu snížila teplota hlavy. Jinak Junior je mimo jiné známý svojí teplotní stabilitou. Mezi dvěma otočnými regulátory množství páry (vlevo) a vody (vpravo) je 5 dotykových tlačítek, z nichž je u čtyřech možné naprogramovat množství vody (což se docela hodí). Výkon parní trysky je brutální, žádnou změnu v její intenzitě jsem ani po dlouhém šlehání nepozoroval. Nicméně tvorbu mikropěny ještě nemám moc zmáknutou, budu zkoušet metodu vody a kapky jaru :grin:
Díky tomu, že se jedná o HX mašinu, je horní plocha přístroje celkem rychle teplá od zbytkového tepla uvolňovaného bojlerem (i když ten je obalený izolačním materiálem) a grupou, takže se šálky pěkně ohřívají. S Juniorem jsem moc spokojený, vypadá to že vydrží ještě mnoho let. Ovládání je snadné (manželka s ním nemá žádný problém), údržba také a přímé napojení na vodu a odpad ušetří celkem dost práce. Pokud by někoho zajímaly nějaké podrobnosti, rád je pokud budu vědět zodpovím ;)
A ještě technické informace:
- rozměry: 32x43x47cm(šxvxh)
- hmotnost: 33kg
- přívod vody, odpad a síťový kabel jsou vyvedeny zespodu přístroje
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od zdenok »

Krása. Nemal by si niekde foto ako máš riešené to priame napojenie na vodu a odpad?
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Nafocené to nemám, ale večer až se vrátím z práce, můžu pár fotek udělat. Napojení nebylo nijak složité ;)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od Redmann »

Mašinka vyzerá super. A úžasné je, ako niekto z Krupsa prešiel rovno na takýto stroj. :ucta:
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

To víš, když už jsem se rozhodl pro upgrade, chtěl jsem za danou cenu to nejlepší. Člověk si s těma pákovkama krásně vyhraje a to mě právě na tom nejvíc baví (teda kromě pití kávy, samozřejmě) :lol:
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Jak jsem slíbil, přidávám pár fotek napojení vody a odpadu.
Obrázek
bílé koleno je odpad, voda je stříbrná opletená hadice
Obrázek
ke stávajícímu zapojení jsem přidal k roháčku rozdvojku - nahoru vede voda k baterii do dřezu, dolů do myčky a vlevo do filtru a pak do kávovaru
Obrázek
Junior na lince
Naposledy upravil(a) funkyboss dne pon 16. říj 2017 16:06:06, celkem upraveno 1 x.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od zdenok »

ďakujem, pekná práca
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od Ostmes »

Pěkné! Docela mě překvapila doba nahřívání.
Jaký je příkon?
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Díky za uznání :P
Příkon by měl být mezi 1,9-2,3kW.
Uživatelský avatar
xyendax
Příspěvky: 30
Registrován: úte 19. dub 2011 0:24:16
bydliště: Praha 9
kávovar: La Cimbali Bistro (r.v. 1992)
mlýnek: Quamar Q50 S

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od xyendax »

Zdravím,

chci se zeptat, co to znamená - usměje-li se štěstí=>slušna cena za cimbalu? otec otevírá bar a takováhle mašina by se šikla :-)

díky za info.

honza
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od FANDA »

To funkyboss: Kde je prosím tě v Praze 4-páka La Spaziale? To musí být nějaká obrovská kavárna :)
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

xyendax píše:Zdravím,

chci se zeptat, co to znamená - usměje-li se štěstí=>slušna cena za cimbalu? otec otevírá bar a takováhle mašina by se šikla :-)

díky za info.

honza
Ahoj,
Junior je nejmenší pákovka kterou LaCimbali vyrábí a na českým webu jsem našel cenu nového kolem 100tisíc. V zahraničí je samozřejmě levnější, ale vzhledem k tomu jaké to jsou poctivé a trvanlivé mašiny bych se nebál koupit bazarový stroj v dobrém stavu. Já za něj dal necelých 20 tisíc (jel jsem pro něj na Slovensko). V Praze je autorizovaný servis C&S Gruppo na Palmovce, možná tam budou mít nějaké repasované stroje.
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

FANDA píše:To funkyboss: Kde je prosím tě v Praze 4-páka La Spaziale? To musí být nějaká obrovská kavárna :)
Na Praze 4 nevím, ale kámoš má kavárnu (Filicori Zecchini) s La Spaziale SP EK v Galerii Harfa u Českomoravské.
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od FANDA »

Dík, měl jsem na mysli 4-páku a né Prahu 4 :)
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Jasně :lol:
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od LUKI »

Ten odpad ti bude špatně odtékat, mělo by to být vyspádované ;)
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Odtéká to dobře, ač se to z té fotky možná nezdá, je to i vyspádované - hned za přístrojem je hadice stočená dolů.
Uživatelský avatar
zx325
Příspěvky: 3
Registrován: sob 14. kvě 2011 16:02:44
bydliště: Handlová
kávovar:
mlýnek:

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od zx325 »

Nazdar kávičkári,
zatiaľ len ako čitateľ tohto fóra, ale tento týždeň som si tiež zadovážil podobnú mašinku ako funkyboss, síce trošku starší model, a to D/1, ale ako píše, vzhľadom na "building quality" týchto strojov neočakávam problémy. V piatok idem po Juniora a jeho kamoša Mazzera a začnem experimentovať.
Vzhľadom na to, že je Vás tu celkom dosť skúsených, tak očakávam, že v prípade nejakých problémov sa asi budem dotazovať na rady práve touto cestou :)
PrimaCafé zatiaľ nemám, ale už pracujem na objednávke a teším sa na svoje prvé pokusy. Zrejme mi nejaký čas potrvá, kým sa s tým naučím, a tak Prima káva príde na rad až potom, ale už teraz sa teším :)
Mimochodom, funkyboss, vidím, že tam máš filter resp. zmäkčovač vody (neviem presne, voláš to filter), tento mi zrejme bude chýbať, aspoň zo začiatku... Myslíte, že jeho použitie až tak výrazne ovplyvňuje kvalitu výsledného produktu, alebo ide najmä o ochranu kávovaru? Krátko, oplatí sa do toho ísť?
Dikes, ozvem sa neskôr, keď budem v prevádzke :)
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Napojil jsem nově před přívod vody proplachovací filtr mechanických částic, protože se ve vodě občas objevily kousky uvolněné ze stoupaček, které nejsou v našem domě zrovna nejnovější.
Obrázek
Naposledy upravil(a) funkyboss dne pát 17. zář 2021 19:45:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: La Cimbali Junior

Příspěvek od funkyboss »

Mimochodom, funkyboss, vidím, že tam máš filter resp. zmäkčovač vody (neviem presne, voláš to filter)
Moje chyba, jedná se samozřejmě o změkčovač a ne filtr (i když ten už je tam v současnosti také nainstalován). Změkčovač je dle mého názoru celkem podstatná věc, správná voda na přípravu kávy by měla být opravdu měkká. Všude v kavárnách mají podobný změkčovač nainstalovaný, nehledě k tomu, že se tím pádem prodlužují intervaly odvápňování bojleru (nebo se vůbec neodvápňuje). Pokud máš k dispozici měkkou vodu, asi bych to neřešil, ale v ostatních případech se investice do změkčovače vyplatí.
Odpovědět

Zpět na „LA CIMBALI“