Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od primacafe »

Knihy o kávě které vlastním najdete ZDE

Vlastníte nebo se Vám dostaly do rukou další knihy o kávě, napište sem.
O kávě toho asi moc nevyšlo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od 2-czech »

Zkusim dat neco dohromady, resp. to co mam v knihovne:

The Book of Coffee - Francesco a Riccardo Illy (1996)
Coffee - a Celebration of Diversity - Vincenzo Sandalj (2000)
The Espresso Quest - Instaurator (2008)
Uncommon Grounds - Mark Pendergrast (1999)
All About Coffee - William Harrison Ukers (1993) - zdarme ke stahnuti http://www.gutenberg.org/ebooks/28500
Espresso Coffee: Professional Techniques - David Schomer (2004)
Coffee Drinks - Michalel Turback (2008)
The Coffee Cuppers Handbook - Ted Lingle

nebo co bych rad pridal:

Coffees Produced Through Out the World - Philippe Jobin
Brewing Justice - Daniel Jaffee
Modern Coffee Production - A.E.Haarer
The Professional Barista's Handbook - Scott Rao (2008)
The Devil's Cup: Coffee - Stewart Lee Allen
Espresso made in Italy - Enrico Maltone
Black Gold - Antony Wild
Coffee Flavor Chemistry - Ivon Flament
Coffee (6.dílů) - Clarke and MacRae

Priznam se, ze me zatim zadna knizka vydana v cestine moc neoslovila ... bohuzel
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od primacafe »

Buď tam hledáme každý něco jiného, nebo jste ještě na tu správnou nenarazil.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od 2-czech »

pro ty z vas, co maji radi chemii:

"Coffee - Recent Developments" (pdf - http://www.scribd.com/doc/6390467/Coffe ... velopments)
Uživatelský avatar
Karola
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 13:18:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od Karola »

Našel jsem tuto brožurku, pokud bude zájem, nafotím...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od primacafe »

To je o přípravě nápojů s kávou nebo o vaření a pečení. Asi by to chtělo oskenovat a hodit do pdf.
Tuto knihu jsem ještě neviděl.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Karola
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 13:18:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od Karola »

je tam o kávě, o moučníkách, o restauratérství atd. nějak to zpracuji a dám odkaz, pak se můžete rozhodnout zda zveřejnit, či ne...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od primacafe »

Kdysi bývala dost rozsáhlá rubrika o pečení s kávou ZDE. Vedla to jedna mladá paní z Prahy. Jenomže pak jsem potřeboval přejít na jiný RS a než jsem všechno předělal, tak ona měla důležitější životní potřeby a rubrika ustrnula.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Karola
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 13:18:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od Karola »

Tak jse to jen nafotil, převod do pdf jsem jaksi nezvládl.
Takže je to zde http://www.ulozto.cz/3412964/kava.rar
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od Redmann »

Dovolil som si to trošku farebne upraviť a dať do pdf.

Kód: Vybrat vše

http://www.ulozto.cz/3416991/kavova-kucharka.pdf
Má to 11,5 MB.
Uživatelský avatar
ildig
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27. led 2008 20:23:57
bydliště: Český Brod
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od ildig »

Ách, děkuji :grin: Předešlý odkaz mi nešel stáhnout - nejsem VIP :?
Uživatelský avatar
radim77
Příspěvky: 21
Registrován: pon 07. pro 2009 14:09:14
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od radim77 »

Zdravím, nevíte někdo jakou knihu koupit kde bych se dozvěděl něco o pěstitelských oblastech a nějaké zajímavosti o kávě?
Hledal jsem knížku: Káva od Jon Thorn ale nenašel nevíte kde by se dala sehnat?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od 2-czech »

v CR a v cestine nic dobreho nesezenete ... zkuste treba novinku od Tima Wendelboe, vypada moc pekne (jeste jsem nemel moznost precist):

Kód: Vybrat vše

http://webshop.timwendelboe.no/Product-Coffee-with-Tim-Wendelboe-(English-version)_41.aspx
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od mill »

A máme tady k Jéžiškovi novou knížku o Petry

Kód: Vybrat vše

http://www.smartpress.cz/katalog-knih/o-kave.html 
(Veselé)
Ještě ji nemám, ale je to dobrý tip pod stromeček.
Uživatelský avatar
century
Příspěvky: 44
Registrován: ned 07. lis 2010 22:08:34
bydliště: Jihomoravsky kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od century »

Vypadá zajímavě, možná se nechám inspirovat ke koupi. Kdyžtak jestli je už doma dejte vědět jestli za to stojí :)
Jižní Morava - gaggia new baby class - gaggia MDF
Praha - Rancilio Silvia v2 - Rancilio rocky sd
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od mill »

Tak Kniha o kávě je už doma, do většiny knihkupectví dorazila až dnes. Jde o velmi vyčerpávající publikaci s mnoha fotkami. Ačkoliv jsem jí jenom prolistoval ,dlouze nahlížel a sem tam početl, myslím si, že mohu víc než vřele doporučit. Je to první moderní čtení o kávě v češtině, doplněné skvělými fotkami. Přesto že káva a její příprava je téma, na které má mnohý fajnšmekr jiný názor a lze o tom dlouze diskutovat, takhle ucelené informace pro širší veřejnost zde ještě na trhu nebyly. Velmi tleskám.
Uživatelský avatar
century
Příspěvky: 44
Registrován: ned 07. lis 2010 22:08:34
bydliště: Jihomoravsky kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od century »

Tak kniha už je taky doma, jen sem si ji lehce prolistoval a už mi jí sebrali a více až pod stromeček. Tak se těším .)
Jižní Morava - gaggia new baby class - gaggia MDF
Praha - Rancilio Silvia v2 - Rancilio rocky sd
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od pecan »

tak mám tuto knihu také, je pěkná. Jen mě udivilo, že autorka tvrdošíjně říká miskám do páky sítka. Když už jsem na to narazil po patnácté na pár stránkách, tak tomu člověk začne věřit :(
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od bouncer »

Tak jsem taky dostal Knihu o kávě od Petry Veselé a dovolím si takovou menší, zaujatou recenzi, protože ve mě kniha vyvolala pocit se trochu rozepsat (což je snad dobře, předpokládám).

Už na první pohled jde o krásnou publikaci - jen letmým prolistováním zjistíte, že držíte knížku, která byla napsána především z lásky ke kávě, text je doplněný nádhernými barevnými fotkami na kvalitním křídovém papíře. Tedy dílo, co si rádi schováte a budete se k němu vracet, i kdyby jen na prolistování, které zajisté vyvolá nutkání udělat si ten pravý šálek kávy, stejně jako u mě, pokáždé když knihu jen otevřu.
Bohužel trochu horší pocit se dostavil, když jsem se do textu začetl. Ne, že by tam bylo něco špatně (snad kromě zde již uvedené terminologické chyby sítko = miska), ale styl psaní Petry Veselé mi nesedl. Nevím, jestli jsem tak vybíravý, ale především v prvních kapitolách věnovaných kávovníku, pěstitelství, sklízení a pražení mi připadalo, že čtu text od někoho nevypsaného ba dokonce od středoškoláka, který byl donucen napsat seminárku a souká ze sebe slova tempem hlemýždím. Krátké věty, věčné opakování stejného předmětu v mnoha větách za sebou, zdůrazňování zřejmých faktů (až se chce zakřičet "Thanks, Captain Obvious!"). Prostě nebylo to ono a zdálo se mi, že autorka píše jak průměrný člověk s wikipedií. Pokud vás tedy zajímají právě tyto partie (botanické, pěstitelské, obchodní a pražící) poohlídněte se asi po jiné publikaci. Naštěstí pak přijde stěžení téma knihy a to degustace, příprava kávy domácí i profesionální, různé recepty a je vidět že zde je autorka nohama pevně na zemi, zde je pravým odborníkem. Dokáže se mnohem více rozepsat a text je díky tomu mnohem lépe čitelný a zajímavější. A kvůli tomuhle doporučuji si knihu pořídit, stojí to za to. Ještě jedno rýpnutí si ale neodpustím. Kapitolce o domácích espressovačích autorka věnuje jednu stránku a je to docela smutné. Chápu, že pro někoho, kdo pracuje s profesionálními přístroji v kavárně už domácí mašinky ztrácejí smysl, ale přeci jen by si zasloužily více než jednu stránku. A podle mě je to zrovna i oblast, ve které by Česi potřebovali trochu osvětu a přiučit se. Ovšem pár vět ve smyslu, že domácí espressovače za moc nestojí a když už, tak pákovku alespoň za 15 tisíc, mě tedy moc neoslovilo. Navíc jako jediný přístroj je zmíněný 15tisícový Catler. To už je přímo urážka, a asi trochu zaplacená reklama Catleru, který sice vypadá hezky, taky jsem se kdysi nechal zmýlit, ale autorka je snad dost zkušená na to, aby poznala, že tohle není to pravé ořechové. Zamrzí to, protože tu je hodně nadšenců, kteří doma mají Silvie, Gaggie, La Pavoni, Ascasa v ceně do 15 tisíc, vyhrají s nimi a dokáží vykouzlit šálek espressa lepší než kdejaký podprůměrný barista s profi vybavením. Alespoň zmínku by si tyto značky zasloužily. Například v sekci domácích mlýnků to bylo zpracováno o poznání lépe, snad všechny, o kterých si myslím, že stojí za koupi, byly popsány a co se do textu nevešlo bylo alespoň zmíněno jako "další zajímavé značky".
Tím jsem se ale nechtěl autorky dotknout, celkově jsem spokojený a myslím, že se jedná o krásný přehled. Samozřejmě že není vyčerpávající, ale buďme rádi, že máme alespoň jednu takovou publikaci opravdu českou. Obdivuji Petru, že se do toho pustila a podařilo se jí svoje dílo dostat až na pulty knihkupectví. Snad tím i trochu pomůže české kávové kultuře.
Na závěr si neodpustím ale jednu poslední kritickou přípomínku a to k vydavatelství - kniha, ve které jsou reklamy (a tím nemyslím skrytou reklamu Catleru nebo upoutávku na další publikace vydavatelství, ale celostránkovou "časopisovou" reklamu), pro mě není dobrá kniha. Nechodím do multiplexů, protože odmítám zaplatit 150 korun za 20 minut reklam a nebudu si kupovat knihy ve kterých jsou takové reklamy. Kdo by si chtěl listovat hezkou publikací a dojít k reklamě na Tatru, Mattonni nebo Oxalis? A co teprve jak to bude vypadat za 10, 20 let, kdy kniha bude mít stále své kouzlo, ale tyhle hnusy ji budou jen shazovat. Kdyby to byla kniha v ceně časopisu, tak budiž, ale tohle je za plnou... :-(
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Čtení o kávě, nejen ke kávě.

Příspěvek od primacafe »

Ke knize se vyjadřovat nebudu, to nejpodstatnější (z mého pohledu) bylo vyjádřeno v předchozím příspěvku.
Klobouk dolů
:ucta:
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „Kávová literatura“