vac-pot

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

vac-pot

Příspěvek od VeruSKa »

Někdo tu psal, že má vac-pot. Docela se mi tento málo rozšířený způsob přípravy kávy líbí, tak by mě zajímalo, jestli jste ho kupovali u nás nebo v zahraničí. A taky na doporučení značky (popřípadě konkrétního výrobku) a jestli si člověk při koupi má dávat pozor na něco konkrétního :pardon: Děkuji
VeruSKa
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od Kytka »

VeruSKa píše:Někdo tu psal, že má vac-pot. Docela se mi tento málo rozšířený způsob přípravy kávy líbí, tak by mě zajímalo, jestli jste ho kupovali u nás nebo v zahraničí. A taky na doporučení značky (popřípadě konkrétního výrobku) a jestli si člověk při koupi má dávat pozor na něco konkrétního :pardon: Děkuji
Mám Bodum Santos (mám ale dojem, že ho teď někdy přejmenovali na Pebo, nebo tak nějak), základní verzi na sporák - ještě dělaj elektrickou - a jsem s ním spokojenej. Kupoval jsem ho v Praze na Václaváku v Potten a Pannen (zrovna měli navíc 20 % slevu na celej Bodum sortiment. Jediné omezení je to, že v něm nejde udělat méně jak 6 šálků kávy najednou (ale myslí se malej šálek, takže jde o dva pořádný hrnky). maximum je 8.
Menší vacpoty Ocare maj v La Boheme Cafe - viděl jsem je v akci na degustaci, dělaj se myslím i menší verze, jsou hezčí než ten můj, místo postavení na vařič maj stojánek a dává se pod ně malej lihovej kahan (a nebo halogenovej hořák :ugeek: ) ale zase jsou dražší. Jinej zdroj v ČR neznám.
Naposledy upravil(a) Kytka dne úte 07. dub 2009 19:53:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od VeruSKa »

jj, ty v LBC jsem objevila, Japonský hořák je úchvatný, ale na domácí použítí je pro mě docela nákladný. A jelikož jsem v ČR (Brno + internetové obchody) jiný vac-pot než ten v LBC neviděla...tak mám asi jasno :pardon:
VeruSKa
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

Už jste z vac-potu kafe někdo pil? Je to opravdu taková bomba, jak se uvádí? Chtěl jsem zkusit kavárnu v Praze na Vinohradech, kde jediní vac-pot mají (el caffetero, či tak nějak), ale z nepochopitelného důvodu mají o víkendu zavřeno a když jsem v Praze v týdnu, většinou nevím, kde mi hlava stojí.
Zajímá mě srovnání s espresem, tedy chuťově. To, že je vac-pot docela efektní záležitost je vidět na videích, hlavně s halogenovým hořákem. Jsem pro každou špatnost, ale kdyby to měla být jenom o trochu lepší překapávaná káva (jak jsem už taky někde slyšel), tak zůstanu u espressa.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od VeruSKa »

no já z něj kafe nepila, ale také jsem zaslechla něco o lepší překapávané. Ale vlastní zkušenost schází.
VeruSKa
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od Kytka »

Mill:S espressem bych to nesrovnával, spíš bych to přirovnal k french-pressu, tomu je to imho docela podobný. Taková síla a koncentrace jako espresso to rozhodně není, ale když se do toho dá kvalitní čerstvý kafe, je to moc dobrý.

PS. Moc rád bych někdy zkusil jednu kávu ochutnat v co nejvíce způsobech přípravy najednou, mohlo by to být velmi zajímavý.
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od VeruSKa »

Kytka: mám to podobně :-)
VeruSKa
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od xhonza »

já zkoušel kávu z vac-potu v al cafetero, jak říká Kytka, není to taková síla jako espresso, je to slabší, jemnější, spíš něco jako překápko, nebo french press. Mě to přišlo oproti espressu slabý, ale jde o zvyk. Ten rituál přípravy je hezkej.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od 2-czech »

vac poty mame jak Ocarre (Cina), tak Cona (UK) ... na eshopu jsou obe verze a v soucasne dobe jeste par skladem ... nerikam, ze je cena buhvijak dobra, ale doprava je celkem komplikovana

halogenove zarice jsou dostupne do 3 tydnu, jsou vyrabene v Japonsku ... dokonce o nich byla reportaz v hlavnich zpravach na Nove minuly rok:)

... a samozrejme se tato priprava neda srovnavat s espressem, je to uplne neco jineho ... je to filtrovana kava, ktera ma obvykle lehci telo nez z french pressu, ale je mnohem, mnohem cistci, diky dokonalemu zpusobu filtrace ... (clanek/pokus o vlivu ruznych zpusobu pripravy kavy na vyslednou chut je zde: http://www.scribd.com/doc/14095382/Kava-na-sedm-zpsob)
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

Tak jsem konečně zkusil kafe z vac-potu. Na první dojem jsem si říkal nic moc, ale postupně se mi to nějak rozleželo. V očekávání podobné pecky jako espresso jsem byl trochu zklamán, kafe je pocitově jakoby slabší tělem, vlažnější. Nicméně je takové " rovné" od začátku do konce, chuťové vjemy z kávy jsou fakt jiné. Zdá se mi, že konzumace takhle připravené kávy se daleko víc podobá pití čaje (nehledě na to, že je kávy víc než 25ml) a vůbec se nedivím, že si to japonci oblíbili.
Myslím, že bych si velmi snadno na něj zvyknul a jakmile bude po krizi a dožiju vánoc, beru ho i bez halogenového hořáku.
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 20. lis 2008 21:10:29
bydliště: Rychnov nad Kněžnou
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od Standa »

Vacuum Pot jsem sháněl tak asi rok a konečně jsem se dočkal (díky za tip v ČR). Rozhodl jsem se pro Ocaree. Po rozbalení jsem našel návod pouze v originále (na krabici upozornění anglicky) ale naštěstí je to blbuvzdorné a není co zkazit. Káva je z tohoto kafovaru opravdu jinačí. Zajímalo by mne, jestli na chuť kávy má nějaký zásadní vliv látkový filtr dodávaný výrobcem.

Zatopil jsem technickým lihem pro lihové vařiče, ale očudilo mi to trošku baňku (což by podle výrobce nemělo být) a trochu byl i cítit. Asi budu muset zkusit denaturovaný líh. Máte někdo zkušenost? Prahu mám trošku z ruky abych jim to tam šel očuchat.

Kávu jsem dal Brasil Santos. Budu muset objednat další druhy, ať je co porovnávat.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od 2-czech »

Zdravim Stando,

navod je treba na nasich strankach (nebo mraky videi na youtube), dulezite je hlavne mnozstvi a hrubost namleti. To byva ale u kazde kavy dost jine ... Takze se musi experimentovat.

Ten latkovy filtr je podle meho nazoru lepsi nez skleneny, ktery dela Cona. Extrakce je pravidelnejsi a rychlejsi. Chutove nevidim problem, pouze prvnich nekolik cca rekneme 10 kav se zajizdi a je citit novota ... vzdy nejdrive proplachujte horkou vodou, tak jako se vsemi filtry!!

Co se tyka horaku, tak je samozrejme nejlepsi ten halogenovy, ale i s lihovym se da vacpot bezproblemu udelat. Chce to doopravdy zkusit denaturovany lih. S tim pachem od lihu jsem mel taky problemy ...

Tak at kava chutna:)
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

A je to doma, juchchůůůůů :tany: :tany: :tany:
Nevydržel jsem čekat na Jéžiška a nadělil si s předstihem Ocarre. Jakmile se ukafuju k smrti, tak připravím podrobnější reportáž aneb "příprava kávy v dílně mistra alchymisty". Doufám, že nevznikne náhohou kámen mudrců nebo elixír mládí.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

Rád bych se podělil o zážitky z prvních 14-ti dnů, co mám vac-pot doma. Kupoval jsem Ocaree na 0.35l, velikost se mi zdá pro domácí použití ideální, při větší návštěvě každý dostane jenom trochu a je to. V čem je vac-pot oproti espressu jiný? Tělo kávy je daleko jemnější, víc se podobá překapávané kávě. Je jemnější než french press a nesrovnatelně čistější a průzračnější. Tvrdí se, že vytáhne z kávy víc chutí, ale já si tím až tak jistý nejsem, každopádně vytáhne chutě jiné. Příjemné je i to, že nedostanete kafe jenom kapku, jako v případě espresa, a můžete si k ní sednout a pocucávat. Co mi přijde jako největší bomba je ale samotná příprava. Můžete ji dělat před hosty-zákazníky přímo na stole, než se vyvaří voda tak pokecat nebo jenom sledovat bublinky a jak voda stoupá a následně klesá. A plamen pod baňkou taky vytváří úplně jinou atmosféru, než je u espressa. Navíc se dá s mnoha věci experimentovat, jako třeba s mletím, množstvím, kdy kafe nasypat, kdy míchat atd atd..
Chuťově je káva z vac-potu asi blíž českým představám o kávě, než klasické espresso. Pro neznalé návštěvy je určitě vhodnější, než espressová pecka. Jsou i tací, co mne vždy donutí udělat kapučíno, tímto se tomu kafi s mlíkem třeba vyhnu. Kdybych měl volit mezi espressem(mašinou) a vac-potem, pákovka by zvítězila, ale vac-pot je velmi vhodný doplněk. Prostě jiná technologie přípravy, jiná chuť, ale svojí rozdílností se výše zmíněné metody dle mého názoru velmi dobře doplňují.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od 2-czech »

jsem rad, ze jsi spokojeny .. chvili mi vzdycky u noveho vacpotu trvalo nez se filtr zajel, kavy zpocatku chutnali hodne divne:)

jinak ja jsem ted totalne prekapkovej, chemex je super a spolecne s nadhernou konvici od Haria je to snad jeste zabavnejsi nez priprava espressa:) hodim nejaky foto na blog ...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

Já jsem filtr na noc namočil do kafe z french press, ráno mnohokrát propral v teplé vodě a tak napotřetí už byl zajetej až až. Hlavně ta alchymie kolem je skvělá, všichni na to koukaj jak tele na nový vrata. Ještě si tomu pořídím nějakej dobovej obleček ze dvora Rudolfa III-ho.
Chemex někdy někde zkusím, zatím není kde ( mají ho v El Cafeteru? ). Už mám ale docela vystaráno, co se týká přípravy kávy. Třeba ledový překápko FAKT kupovat nebudu ;)
P.S:Naskenuj Geishu a pošli mejlem. Vytisknu, nastříhám na pásky, zaliju a třeba se to bude dát pít :lol:
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

to 2-czech (event všichni ostatní majitelé vac-pot): nezkoušeli jste někdo domácí výrobu halogenového hořáku? Jediný, o kterém vím že je v ČR, je v Kunraticích, a je to originál z Japonska a za příšerné kačky. Zjišťoval jsem výkon a má snad 1300W, což je fakt hodně. Jde o halogenovou žárovku na infra ohřev, nicméně když jsem po ní pátral, skončil jsem u výkonu 350W max. Větší jsou údajně pouze na speciální aplikace a nikdo neví, kde je sehnat. Celý hořák je docela triviální záležitost, kterou by měl šikovný soustružník bez problémů vyrobit. Nezkoušel nebo nepátral někdo tímto směrem?
Do lihového vařiče používám lihový čistič a nezdá se mi, že by pod tím nějak výrazně smrděl. Samozřejmě, že trošku očadí spodní baňku, ale to je v pohodě. Kdyby ještě hořel jinak než modře, bylo by to fajn, ale to už bych chtěl moc.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od 2-czech »

ten horak jsem si koupil pres kamarada, co v Japonsku studuje ... v Evrope jsme zatim podobny nevidel, v USA jsou celkem bezny ... samozrejme jsem taky presmyslel o tom jak to vyrobit v CR (pan Vesecky z kavarny na Kozim placku v Kutne Hore tomu venoval celkem dost casu, ale sel spise cestou plynu nebo topnych teles) ... nakonec jsem se na to vybodl, protoze to nikdy nebude vypadat profi a jeste se tak delat s certifikaci pro komercni provoz ...

Popravde ta nakupni cena neni nijak hrozna. 50% jsem platil za dopravu z Japonska ... Jeste se k tomu musi pripocist cena za transformator z 220 na 110, ale to uz pomerne prkotina ...

Pokud bys potreboval jenom tu halogenovou zarivku, tak bych ti ji snad nejak dokazal preposlat, nebo by ses mohl pro ni zastavit nekde v Praze. Mam (resp. ted uz LBC) asi 3 ...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mill »

Dík, jak pojedu kolem, tak se tam zastavím a kouknu.
Dneska jsem dostal přísnej zákaz pořizovat cokoliv elektrickýho, svítícího a dokonale japonskýho místo mihotajícího se plamene. Ženu a syna to fascinuje i přesto, že mají naproti zapálenej krb.
Plyn může být dobrej při víc kouscích na sifon baru, ale já dost oceňuju, když vac-pot přinesou na stůl a dělají ho před tebou. Jako třeba v El Cafeteru i s kulturní vložkou v podobě popisu kávy. No však to znáš...
P.S: v únoru mi letěj z Japonska nějaký větší zásilky, jestli můžeš, tak pošli link na jejich prodejce, třeba to půjde přibalit.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: vac-pot

Příspěvek od mvaldo »

2-czech píše: ... jinak ja jsem ted totalne prekapkovej, chemex je super a spolecne s nadhernou konvici od Haria je to snad jeste zabavnejsi nez priprava espressa:) hodim nejaky foto na blog ...
pred použitím Chemexu, navlhčíš najprv papier, až potom dáš doň kávu?
ako sa čistí Chemex?
PS. fotky si hodil na blog?
Odpovědět

Zpět na „Vac-pot“