Vac-pot - kde sehnat?

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od 2-czech »

Rujir ma pravdu ... vzdy nechavat bavlneny filtr v lednici v ziplocku nebo ve vode. nikdy nesmi uplne vyschnout, jinak za chvili zacne pomerne dost negativne ovlivnovat chut kafe (delam to samy i u filtru na Hario V60) ... videl jsem ted ale v podani 49th Parallel na SCAA v LA hezkou vychytavku, nechapu, ze me to driv nenapadlo ... normalne pouzivaji ve vacpotu papirove kulate filtriky, ktere vymenuji po kazde priprave. mnohem lepsi nez bavlneny filtr ...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od mill »

Jedna připomínka: bylo by skvělé, kdyby dovozce (konkrétně myslím LBC) přiložil i jiný návod, než v čínštině. Sice je obrázkový, ale o skladování filtru v lednici či ve vodě jsem se tam nic nedokomixoval a rozsypaný čaj neumím. Zatím.
A dotaz: píšeš, že filtr je bavlněný, což si myslím taky. Oba dva originály nebyly ničím napuštěné. Podle mého ne zcela laického textilního pohledu je filtr prachvobyčejná počesaná surová nebarvená bavlna. Čím by jí mělo prospět stálé máčení ve vodě? Ziplock chápu, asi tím autor myslel vyloučení absorbce pachů, pokud by byl vac pot používaný třeba v kravíně, ale ta voda mi mi nějak nedocvakává. Obzvláště když se vac pot používá jednou za čas.
Můžeš to zpracovat šířeji?
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od Rujir »

Pytal som sa na to aj na anglickom fore Too Much Coffee a tu su odpovede. Jedna priamo od Jamesa Hoffmana z SQM:

"If you let a cloth dry out, and I don't understand why, then they will permanently be ruined and taste awful.

I really don't understand why - I'd love to know too - but experience says fridge if you use it frequently or I freeze them if I am not going to use them for a while."


Ak nechate filter vyschnut, tak sice neviem preco, ale ostanu permanentne znicene a chutia hrozne.

Skutocne nechapem preco - a chcel by som to vediet - ale skusenost hovori - skladovat v chladnicke, ak ho pouzivate pravidelne alebo ja ho davam do mrazaku ak ho neplanujem pouzivat dlhsiu dobu.

A este jedna odpoved, v tomto pripade asi zaujimavejsia:
"I suspect the reason for storing the filter in water is that any residual coffee residue has limited exposure to oxygen compared to drying it in air there by reducing the tendency for the residue to react with oxygen and give you a rancid taint."

Prepokladam, ze dovod pre skladovanie filtru vo vode je ten, ze akekolvek kavove rezidua su vystavene posobeniu kyslika len obmedzenu dobu v porovnani s vysusenim filtru na vzduchu a tym sa znizi tendencia rezidua reagovat s kyslikom a sposobovat kyslu pachut.

Ospravedlnujem sa za krkolomny preklad, na lepsi teraz nemam cas. Cele vlakno je TU.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od 2-czech »

Mill:

napis LBC at s tim neco udelaji :pardon:

ad filtr, jsou nektere veci (je jich celkem hodne), kterym nerozumim a delam je pouze ze zkusenosti ... 3 roky jsem v LBC pouzival vacpoty s bavlnenym filtrem a porad me tam stvala ta divna pachut po nekolika pouzitich ... pak jsem to zacal davat do ziplocku do lednice a je to uplne o necem jinem .. ale ty papirove filtriky jsou podle me mnohem lepsi volbou!
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od Kytka »

Jarda: A jak tam ty papírový filtříky upevňujou? Vystřihnou je větší, aby přečuhovaly pod kovovou výztuž filtru jako ten bavlněnej, akorát bez tkaničky, nebo na to maj nějakej jinej bazmek? A jak to ovlivní chuť kávy, přeci jen papír má určitě trochu jiný vlastnosti, než látka.
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od Rujir »

Kytka píše:A jak to ovlivní chuť kávy, přeci jen papír má určitě trochu jiný vlastnosti, než látka.
Ved prave - niekde som cital, ze vyhoda bavlny je v tom, ze nezachytava urcite esencialne oleje, ktore papier spolahlivo zachyti a tym trochu ochudobni chut kavy. Ja mam doma Chemex (mimochodom este stale mam jeden naviac :-D) aj vac-pot a kava mi pride naozaj chutovo odlisna.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od 2-czech »

urcite, urcite ... chutove jiny, ale z pohledu komercniho pouziti v kavarne me ty papirovy filtry prijdou vhodnejsi ... pokud se poradne proplachnou, tak papirovou chut neucitite .. ale souhlas, ze nektere oleje se v papiru vzdy zachyti a tim padem kava ztraci telo a nektere chute

... nedokazu popsat jak jsou tam uchycene, je na to specialni perko a talirek od Haria (a i ty filtry jsou origos), zkusim se zeptat Jardy at to v praci vyfoti ...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od mill »

to Jarda: dobrá, zařadím tedy skladování filtru ve vodě někam k jevům nevysvětlitelným, těsně za zmrtvýchvstání a proměnu vody ve víno, a druhý nepoužitý filtr podrobím testovací procedůře. Bude v mrazáku v ziplocku hnedle vedle kančího guláše. Jestli se mi na něm podaří vyrobit penicilin, tak mám u tebe jeden filtr :grin:
to Rujir: ano? Hario? na prodej? za kolik? ;)
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od mvaldo »

Kytka píše: ... s doručením problém nebyl, dokonce se dala zásilka i sledovat na webu. Zabalení velmi pečlivý (každá krabice s produktem zvlášť v bublinkové fólii, ve větší krabici pak menší balíčky obsypány polystyrénovými peletami.) Clo ani DPH po mě nikdo nechtěl, i když balík podle výpisu cesty celnicí prošel.
podobna skusenost 8-)
... na baliku mi napisali nižšiu cenu, prave kvoli colnici :)
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od mvaldo »

2-czech píše: ... videl jsem ted ale v podani 49th Parallel na SCAA v LA hezkou vychytavku, nechapu, ze me to driv nenapadlo ... normalne pouzivaji ve vacpotu papirove kulate filtriky, ktere vymenuji po kazde priprave. mnohem lepsi nez bavlneny filtr ...
myslíš tieto filtre? :)

Kód: Vybrat vše

http://www.hasbean.co.uk/products/Hario-Vacuum-Pot-Replacement-Paper-Filters.html
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od 2-czech »

jojo, mel jsem je ted na SCAE v Londyne v ruce a ochutnal i kafe pripraveny na vacpotu prave s temito filtry a fakt muzu vrele doporucit ...
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od mleitgeb »

Co říkáte na Beam Heater?

Kód: Vybrat vše

http://hario.jp/pickup09_BGSN-350U.html
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od Spectre »

Krásny imidžový doplnok syphonu. Problém je podľa môjho názoru jednak cena (vnútri je to halogénka so zrkadielkom a nejaký PWM regulátor) a predovšetkým výkon.
Plynový horáčik tú vodu ohreje rýchlejšie a stojí relatívne smiešne peniaze (prípadne sú iní výrobcovia čo ho dodávajú priamo v sade). Horák má v prevádzke samozrejme tiež svoje negatíva - keď na horák náhodou kvapne voda, tak štrajkuje a treba ho každých x káv dopĺňať plynom.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
seeter
Příspěvky: 3
Registrován: pát 08. led 2016 10:36:34
bydliště:
kávovar: Alternativní postupy
mlýnek: Porlex Mini

Re: Vac-pot - kde sehnat?

Příspěvek od seeter »

Kamarádka se pohybuje momentálněopět po asii, Vacuum Pot cca 1700,- loni mi ho přiveza a nemá to chybu ;)
Franch Press, Vacuum Pot, Mokka konvička a Aeropress
Porlex Mini
cca 750g kávy za měsíc
Odpovědět

Zpět na „Vac-pot“