Korodující konvička?

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hrochan
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2010 21:48:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Korodující konvička?

Příspěvek od Hrochan »

Zdravím všechny kávičkáře :ucta:
Nedávno jsem si krásně vymyl konvičku (pěkně zevnitř smrděla, hned to z ní chutná líp :) ) a nějak jsem si všimnul že vnitřek horní nádoby má na sobě tmavé skvrny, které vypadají jako by se nějak sloupla leštěná vrstva hliníku.
Ničím chemickým konvičku nemyju. Jen po udělání kávy ji ráno nestíhám mýt, a zbytek kávy co vyteče po nalití tam zůstane ležet do odpoledne, tak se bojím jesti se to nějak nerozleptalo...
obrázek:

Kód: Vybrat vše

http://img37.imagefra.me/img/img37/7/9/27/hrochan/f_2vs7yp2dcuxm_bd47584.jpg
Mám na mysli ty šedé skrvny. Myslíte že je bezpečný v tom vařit? Nerad bych do sebe denně cpal nálož hliníku.
Díky za rady ;)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od Seky »

kdesi sem četl, že se moka konvička vůbec čistit nemá, jen vypláchnout. A asi to bude pravda, když sem koukal na youtube, byly některý fakt silně jetý :shock:
Možná to káva trochu naleptala, nevím, jak moc je agresivní.
Jinak znám super leštící pastu na hliník, leštím s tím hliníkový části moto, tak by to šlo třeba "přebrousit" :grin:
Uživatelský avatar
Hrochan
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2010 21:48:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od Hrochan »

Jj já ji vyplachuju, akorát když to bylo vážně zaprasený tak jsem vzal houbičku, ale stále jen vodou.
Zevnitř je konvička v pohodě takže to musela způsobit ta stojatá káva. Teď mě vlastně napadlo že to asi je naleptaný a zoxidovaný hliník, který de facto tvoří tu ochrannou bariéru (něco jako patina) a je možná ještě dobře že ho tam mám :grin: ale nejsem chemik no
Jinak docela nekonvenční nápad :grin: zkoušel jsi ji někdy jíst? :P
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od bouncer »

Hm, tohle už jsem na moka konvičce viděl - většinou v kombinaci se špatným mytím a hlavně špatným vysušováním. Hliník přeci jen není nestabilnější kov, ale víc než normálně ho do sebe podle mě nedostanete. Takže nebál bych se toho... Horší bylo, že na dovolené v itálii jsem občas objevil konvičky, které někdo vlhké či mokré zavřel a postavil do skříňky - nepřejte si vidět, co tam pak vzniklo za plesnivé hrůzy. Z toho bych už tedy nepil :-) Takže základem údržby by mělo být co nejdříve opláchnout a dát odkapat osušit a konvička by měla být ok a sloužit dlouho ;-)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od bouncer »

Jinak ještě abych si zahrál na chytráka - napadlo mě, proč zrovna korodující konvička, když o hliníku je známo, že nepodléhá korozi. Tak jsem si udělal menší průzkum a našel jsem, že se může u hliníku objevit bodová koroze (možná něco jako na vaší fotce), která je způsobena vodou s obsahem chloridů. Takže bych doporučil nenechávat v konvičce dlouho vodu a možná používat vodu přefiltrovanou přes Britu nebo něco podobného, aby se obsah chloridů minimalizoval.
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
Hrochan
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2010 21:48:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od Hrochan »

Dobře díky :) nejsem zběhlý v chemii tak ''korodující'' bylo přirozeně první slovo co mě napadlo :grin: je pravda že tady (Český Brod - Střední Čechy) máme vodu hodně chorovanou, tak to tedy budu vždy hned sušit a zkusím vyhrabat ze skříně něco na filtraci ;)
pepa
Příspěvky: 1
Registrován: pon 04. říj 2010 16:34:29
bydliště: Slovácko
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od pepa »

hliník není odolný korozi, zrovna tak jako řada dalších neušlechtilých kovů ... zdánlivou korozivzdornost hliníku způsobuje tenká kompaktní vrstva oxidu hlinitého, která pevně lpí na jeho povrchu, tudíž chrání kov uvnitř před další reakcí (oxidy železa např. netvoří vrstvu kompaktní, alebrž kyprou, bobtnavou, odlupivou - proto železo rezaví furt a furt dál :cry: ) právě proto se hliník eloxuje (ELektrochemická OXidace), aby ta vrstvička byla silnější. no, a důlková koroze místně naruší tu povrchovou vrstvu, a pak už to jede. s těma chloridama to může být pravda, ale já myslím, že stačí třeba jenom nechávat hliníkovou konvičku, která má uvnitř velké nánosy, ve vlhkém stavu. taky mě napadlo - asi nebude dobré umývat ji v myčce, pokud to někoho snad napadlo
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 8
Registrován: sob 02. říj 2010 10:41:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od robokop »

v kombinaci s kavou jsem to videl mockrat
napriklad na me pavonce ktera ma podstavec striknutej z hliniku a na povrchu je komaxit
vypada to ze kava obsahuje neco co hlinik znacne koroduje
vyhnul bych se nechavat v tom kavu stat
a nechavat peclive vyschnout v rozebranem stavu
hlinik je celkem porezni, na uzavreni poru se pri amateskem eloxovani pouziva vyvareni v horke vode
mozna by to pomohlo obcas cele vyvarit
Uživatelský avatar
Hrochan
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2010 21:48:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od Hrochan »

Celé jen vodou? Nebo s nějakou příměsí myslíš?
Káva to poškozuje protože je kyselá no... ale ono to snad tak nevadí, vnitřek je v pořádku a dotyk s horní nádobou je vlastně velmi krátký.
Uživatelský avatar
migi01
Příspěvky: 4
Registrován: pon 08. lis 2010 9:23:50
bydliště: Ostrava
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od migi01 »

Italové říkají že se na tom dělá patina, je to celé blbost, ale nikomu to nevadí, černé skvrny jsou extrémně nežádoucí (bakterie uvolňují toxické ... anglicky poop :grin: ) A jak dospějeme k černým skvrnám? Nenecháme konvičku vyschnout, to je celé... Moje konvička je vevnitř plná platiny (jasně že jen zoxidovala) venku je očmoudlá odspodu od černé po tmavě hnědou, prostě jí moc používám... Ale černé skrny, jen na prvních dvou... Ty jsem vyhodil a je to... Samozřejmě že značkové konvičky to dělají méně, já mám za 2 - 2,5 euro z tržiště.. Takže vevnitř nejsou leštěné...

Toť asi vše... takže čersné skvrny zkus mechanicky trošku vydrhnout, jen nedoporučuju něco moc brusného :) cif by měl stačit... A pak moooooc promývat, stejně jako před prvním použitím, párkrát vyvařit a mělo by to být OK :pardon:
Uživatelský avatar
migi01
Příspěvky: 4
Registrován: pon 08. lis 2010 9:23:50
bydliště: Ostrava
kávovar:
mlýnek:

Re: Korodující konvička?

Příspěvek od migi01 »

Já mám tu nejobyčejnější

Kód: Vybrat vše

 http://www.cuisinstore.com/cafetiere-italienne-classique
koupenou na trzích a patina není jako povrchová úprava ale defacto vodní kámen který zůstává v konvičce a zoxidovaný povrch po odpaření veškeré vody... A právě se mi jeden ital snažil vysvětlit že to je dobré pro chuť kávy... což je podle mě úplná blbost, ale přecijenom neřešit

nicméně můj příspěvek se trošku stává offtopicem. :roll: :pardon:
Odpovědět

Zpět na „caffettiera (moka konvička)“