Délka přípravy a objem kávy z moka konvičky

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pixe
Příspěvky: 7
Registrován: úte 02. črc 2019 20:49:49
bydliště: Holice
kávovar: Gaggia Classic (PID,OPV)
mlýnek: Ruční

Délka přípravy a objem kávy z moka konvičky

Příspěvek od Pixe »

Poté, co mě náš kancelářský kávovar (stařičká Jura) naučil pít kávu, a následně jedna z místních kaváren rozmlsala, začal jsem řešít přípravu kávy a na dojíždění/cestování. Po chvíli vybírání jsem na podzim koupil aeropress. Káva z něj se mi po pár neůspěšných pokusech začala celkem dařit, přikoupil jsem ruční mlýnek (takový ten generický design co nabízí skoro všichni, v mém případě od Rhinowares, který se dá do aeropressu hezky zabalit na dovolenou). Přestože dostávám výbornou kávu do termosky na cestu vlakem, tak mi stále přišlo, že tomu něco chybí. A pak jsem si vzpomněl, že jsem kdysi dostal kávu připravenou v moka konvičce, která podle paměti byla to co hledám. Tím začalo moje trápení :grin:

Koupil jsem si konvičku Pezzetti na dva šálky. Do spodní nádobky se vejde přibližně 100ml vody a množství namleté kávy kterou do košíčku dávám se pohybuje někde kolem 12 gramů. Vařím na sklokeramické varné desce a chlapík co jí navrhnul by zasloužil nakopnout - cykly hřeje/nehřeje jsou na jiný než nejvyšší stupeň hodně dlouhé, což bych řekl že může být jedna z příčin mého problému.

První pokus dopadl tragicky. Konvičku jsem dal na vařič a podle návodu a doporučení zapnul na "medium high heat" (6/9). Hodně dlouho se nic nedělo a z netrpělivosti jsem přidal na plný výkon. Výsledný nápoj byl nepoživatelný, takže káva šla hned do kytek (snad mi z toho nechcípne kaktus :) ). Viník byl jasný - příliš dlouhá příprava (určitě přes deset minut) a spálení zrn.

Další pokus proběhl s vodou předem ohřátou v rychlovarné konvici. Ke spálení kávy už nedošlo a vařič jsem mohl nechat na 6/9, v momentě kdy se poprvé objevila káva byla cítit nádherná medová vůně (přesně to, co pražírna u suroviny /Guatemala/ slibovala a já od konvičky očekával), avšak než z konvičky vyteklo očekávané množství kávy, tak se to pokazilo. Výsledná káva byla pitelná, ale výrazně kyselá. Celkový čas se pohyboval někde kolem 5 minut, v horní části konvičky bylo něco kolem 60-65ml nápoje. To je výsledný objem, který bych si představoval a tak nějak odpovídá tomu, co považuji za správné (ve spodní nádobce zbyde voda těsně pod úroveň trubičky z "trychtýře").

Poté proběhlo ještě pár pokusů, kdy jsem konvičku odstavil záměrně odstavil trošku dřív než bych pokládal za správné. Káva nebyla kyselá, chuť medu byla také cítit, ale pořád to není úplně to pravé. Výsledného nápoje bylo a málo myslím, že se nevyextrahovalo úplně všechno by mělo.

Dokázali byste prosím změřit, kolik kávy dostáváte z vašich konviček, na kolik plníte, kolik vám zbyde v dolní nádobce a případně jak dlouho vám trvá celkový proces (+ doba od prvního vytečení kávy po ukončení extrakce)? Je moje očekávání na přibližně 60ml nadhodnocené a měl jsem radějí vzít větší konvičku? Myslíte, že by mohlo pomoci vyměnit sporák za plynový vařič, který nebude trpět tím, že se vypíná/zapíná, ale drží konstantně tak nějak stejný plamen? (stejně jsem si chtěl koupit nějaký turistický hořák na kratuše). Kam bych měl s vařením směřovat - delší doba extrakce při nižší teplotě, nebo naopak zrychlit tak, abych dostal požadovaný objem rychle a surovinu tam zbytečně dlouho netrápil? Moc děkuji za vaše postřehy
Vařím v: Pezzetti Moka 2 šálky (modded) , Bialetti Express 6 šálků, Aeropress, French Press, Gaggia Classic (PID, Timer, 9Bar, 3D Print)
Melu s: Xeoleo 45mm
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Délka přípravy a objem kávy z moka konvičky

Příspěvek od OndraMikus »

Postupuješ výborně. Zkus trochu laborovat z druhama kávy, možná se některá bude hodit víc. K plnění misky... Já to dělám tak, že tu misku prostě naplním až po okraj. Tím mimo jiné zajistím to, že ji pokaždé plním stejně.

K postupu. Kup ten hořák a vyzkoušej, možná se ti osvědčí víc. Taky mám hořák na ven a sporák na doma :). Já to vařím tak, že tam dám horkou vodu do té nádobky a pak dám plamen na plno. Jak začne vytékat káva a nebo těsně před tím, tak plamen stáhnu na minimum. Výsledek je vždy skvělý.

Vařil jsem na hodně druzích moka konviček a každá vaří trošku jinak nicméně podobně. Kdyby se to nedařilo ani z jinou kávou a ani s hořákem tak pomůže nebýt rozežraný a spokojit se s tím co tvá moka konvička umí, ale nevím jestli ti tato rada pomůže :grin: .
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Délka přípravy a objem kávy z moka konvičky

Příspěvek od Effe »

V první řadě vyzkoušet do mokka koničky nalít horkou vodu (např.rychlovarná konvice) , zabrání to např .přepalování suroviny...
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „caffettiera (moka konvička)“